سرآغاز

فرهنگ ترک

آیا من یک روشنفکرم؟ پاسخ‌های اورهان پاموک به پرسشهای مجله «قاعده بازی» فرانسه

ترجمه از ترکی استانبولی: عطا محامد تبریز
pmuk.jpg

کلمه روشنفکر برای من بار معنایی چندانی ندارد. من نه این کلمه را با اشتیاق می‌پذیرم و نه آن را متمایزگرمی‌دانم و نه آن را رد می‌کنم. این کلمه به خاطر معنا و کارکردی که دارد به صورت گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. روشنفکر به هنرمندان، نویسندگان،‌روزنامه نگاران و اساتیدی گفته می‌شود که در مقابل دین،‌ دولت و اکثریتی که آزادی‌ها را کمرنگ و تفاوت‌ها را با فشار از میان بر می‌دارد مقاومت می‌کنند.

سلطان ‏سلیـم‏ و فتح ‏زاهـدان

کامبیز‏ مشتاق‏ گوهری
ee9a36cde4c2e6238585b2ecb3933568.jpg

به‏ بهانه‏ ساخت مسجد مکی زاهدان با الگوبرداری از معماری عثمانی
نقل است که اگر نبود توپخانه عثمانی و وسواس مرشد کامل در به کار نبردن اسلحه آتشی در جنگ چالدران که با جنگ مردانه سازگارش نمیدانست، نه سلطان سلیم عثمانی میتوانست از پس دلاوری و سلحشوری شاه اسماعیل برآید و نه خاک ایران از دیار بکر تا تبریز زیر سم

نگاهی‏ به‏ وقایع ‏میدان ‏تقسیم ‏استانبول: ایستگاه قطبی‏ شدن طبقه‏ متوسط ترکیه

نورا سِنی برگردان ‏کامبیز‏مشتاق‌گوهری
th.jpg

نورا سنی، استاد دانشگاه پاریس 8، عضو موسسه ژئوپلتیک فرانسه(IFG) و مدیر قطب مطالعات مدیترانهای است. او  مدیر سابق موسسه فرانسوی مطالعات آناتولی در استانبول و موسسه شهرسازی فرانسه(IFU) و از پژوهشگران عضو CNRS است. سنی که در حال حاضر در ترکیه به سر میبرد و حوادث میدان تقسیم و صحنه سیاسی ترکیه را از نزدیک رصد میکند، این مقاله را به تازگی برای روزنامه «لاکروا»

گزارش تصویری : استانبول ؛ بنا ها و ساکنین این شهر ( 3) - پایانی

مژگان دولت آبادی
IMG_0718.jpg

برای شناخت بهتر فرهنگ حاکم بر یک شهر نگاه به زندگی روزمره ساکنین آن حائز اهمیت است .سالهای زیادی است که در این شهر عکاسی کرده ام جدای از زیبایی هایی طبیعی و مراکز تاریخی این شهر زندگی ساکنین آن از نکات در خور توجه ای برخوردار است .

گزارش تصویری : استانبول ؛ بناها و ساکنین این شهر ( 2 )

مژگان دولت آبادی
IMG_3204.jpg

استانبول به نام های بسیاری شهرت دارد ، " شهر هزار مسجد " یکی از آنهاست . درگزارش تصویری پیش رو که قسمت دوم از مجموعه گزارش در مورد شهر استانبول است به تعدادی از این مساجد اشاره شده است .

گزارش تصویری: استانبول ؛ بنا ها و ساکنین این شهر

مژگان دولت آبادی
ISTANBUL

برای شناخت فرهنگ مردم یک شهر علاوه بر توجه به بافت شهری و بناها و اماکن تاریخی آن نیاز است تا نگاهی به زندگی روزمره مردم در خیابان ها و رفتار اجتماعی آنها داشت .عکس های  این مجموعه که در چند بخش ارائه خواهد شد نگاهی به بناها ، مناظرو  مردمان این شهر داشته است .

پیوست: 

زندگی آنها چیزی نیست که ارزش مردن داشته باشد

صنم آلتان، ستون نویس روزنامه ی وطن ترجمه از ترکی استانبولی: کیوان حق نظری
sanem.jpg

 مالرو می گوید: آن زندگی که ارزش مردن نداشته باشد، به زندگی کردن هم نمی ارزد.
  به تدریج که شرافتمان را از دست می دهیم، تبدیل به انسان هایی می شویم که می توانند ساکت بمانند اماهمین که صندلی، نظم 
 مبتنی بر دروغ و رانت هایشان را از دست می دهند، فریادشان  بلند می شود. انگار شرافت دارد از آخرین چیزهایی می شود که

توسعه و تثبیت دموکراسی در ایران و ترکیه

سالار کاشانی
TURKEY130628.jpg

کشورهای ایران و ترکیه، ضمن قرار گرفتن در منطقه‌ی جغرافیایی واحد، کم و بیش از پیشینه‌ی فرهنگی و اجتماعی واحدی نیز برخوردارند؛ اما بررسی وضعیت نظام سیاسی این دو کشور از منظر دموکراتیزاسیون، نشان‌گر تفاوت‌هایی در میزان توسعه و تثبیت دموکراسی در میان آن‌هاست.

اهمیت و ویژگی های اساطیر ترک و تفاوت های آن با سایر اساطیر

سهیلا ساری تاش /ترجمه از ترکی استانبولی / مژگان دولت آبادی
260px-603px-TürkMitolojisi.jpg

مقدمه مترجم: میتولوژی یا اسطوره شناسی به عنوان یکی از شاخه های انسان شناسی فرهنگی از دیرباز مورد توجه تاریخ نگاران و مردم شناسان بوده است ، در متن پیشرو مولف به اختصار به مهم ترین اسطوره های اقوام ترک  پرداخته است و روشن است که برای شناخت و بررسی بیشتر تاریخ اساطیر این اقوام نیاز  به مطالعه ای جامع تر است .

شکل گیری و تداوم هویت علویان آناتولی، در سایه ی درگیری میان شاه اسماعیل و سلطان سلیم

ترجمه از ترکی استانبولی / کیوان حق نظری
JPG.

مقدمه ی مترجم: مطلب پیش رو ترجمه ای است ازگفتگویی که روزنامه ی وطن، با سه تن از نویسندگان ترکیه ترتیب داده است. وجه اشتراک این سه نویسنده نوشتن رمان هایی در ارتباط با جنگ چالدران است. انتشار این رمان ها خود نشان دهنده ی اهمیت جنگ چالدران برای مردم ترکیه است. گفتنی است در ترکیه تقریبا همه شاه اسماعیل صفوی را می شناسند و طرفه آنکه، کم نیستند کسانی که به او عشق می ورزند و اشعار وی  را بر لب

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.