سرآغاز

فرهنگ ترک

مکتوبات ایران

علی کالیراد
select.php_.png

مکتوبات ایران مجموعه مقالات جمیل سعید بیگ، وابستۀ نظامی سفارت عثمانی در تهران، راجع به اوضاع و احوال ایران در سال‌های مقارن با انقلاب مشروطه است. جمیل سعید بیگ (1872ـ1948)، فرزند کمال پاشازاده سعید و نوادۀ احمد کمال پاشا، دولتمرد عثمانی، بود.
معروف است که پدر او در جریان مناقشۀ قلمی با حاجی ابراهیم افندی بر سر سره‌نویسی ترکی و پرهیز از کاربرد واژگان فارسی و عربی، ابیاتی بدین مضمون سرود:

نسل‌کشی ارمنیان

رولاند گريگور ساني / کاوه بیات
arton827.png

رولاند گریگور سانی، استاد علوم سیاسی در بخش تاریخ دانشگاه میشیگان، یکی از پژوهشگرانِ صاحب نام تاریخ معاصر قفقاز است. آخرین اثر وی در این حوزه کتابی است تحت عنوان اصلیِ می‌توانند در بیابان زندگی کنند ولی نه هیچ جای دیگر و عنوانِ فرعیِ تاریخ نسل‌کشی ارمنی‌ها که اخیراً از سوی دانشگاه پرینستون منتشر شده

ددم قورقود دوققوزونجو بوی- بکیل اوغلو ایمران (امرن) (9)

تلخیص: محمد رزاقی
dedem.jpg

گونلرین بیرینده باییندیرخان ییغیناق قورموشدو. دیش اوغوز، ایچ اوغوز قهرامانلاری هامیسی توپلانمیشدیلار. دوققوز پارا کند اولان گورجوستان ماحالی‌نین خراجی گلدی. بیر آت، بیر قیلینج بیر چوماق گتیردیلر.

باییندیرخان بونلاری گؤروب اوزولدو. دده قورقود دئدی:«خانیم نییه اوزولدون؟» 

دئدی:«ایلده قیزیل، گوموش یوللاردیلار. ایگیدلره پایلاردیم. ایندی بونو کیمه وئریم؟»

دده قورقود دئدی: «بونون اوچونو، بیر ایگیده وئر. اؤز آداملارینی گؤتورسون گئتسین سرحدده دایانسین. اوغوز ائلینه قاراوول اولسون.»  

مسائل اخلاقی در رواندرمانی کودکان و نوجوانان: مقاله مروری

اکبر وطن خواهی
child_psychologist_slider.jpg

روان‌درمانی کودکان به دلیل ایجاد برخی مسایل و مشکلات اخلاقی خاص، در مقایسه با روان‌دمانی بزرگسالان سخت‌تر و پیچیده‌تر است. کودکان و نوجوانان به دلیل بالغ نبودن از لحاظ قانونی قادر به تصمیم‌گیری مستقل در زمینه درمان سلامت روانی و جسمی خودشان نیستند. به طور کلی آنها خودخواسته  به مراکز مشاوره روان‌درمانی مراجعه نمی‌کنند، بلکه والدین آنها را به مشاوره می‌برند.

پیوست: 

آشپزی و عادات غذایی در فرهنگ ترک

سیبل گولر ترجمه ی برگردان رویا آسیایی
 ی عثمانی.jpg

تصویر : سفره عثمانی
چکیده: هدف این مقاله بررسی روند تاریخی فرهنگ آشپزی و عادات غذایی ترک است. غذا خوردن، مهم ترین اصل ادامه ی حیات انسان است. عادات غذایی هر جامعه با دیگری تفاوت های آشکاری دارد. این عادات زیر مجموعه ای از فرهنگ هر جامعه است. شیوه ی زندگی در یک

جنگ سرد فرهنگی روسیه و اوکراین

كلي نستراك برگردان پرتو شریعتمداری
mikhail_bulgakov.jpg

تصویر: میخائیل بولگاکف، قهرمان ملّی، اما قهرمان کدام ملّت؟
چندی پیش که رمان جذاب چهل قانون عشق به قلم نویسندة ترک، الیف شفق را می‌خواندم، چیزی دلم را می‌خراشید و آن مسکوت گذاشتن سهم ایران و زبان فارسی در میراث به جا مانده از مولانا و شمس بود. اگرچه در آن رمان از شمس به عنوان شمس تبریزی نام برده می‌شود، تبریز نه گویی جایی در ایران است و سند مالکیت مولانا گویی از ازل تا ابد به نام اهل قونیه بوده است.  درست است که چانه‌زنی بر سر ملّیت فرهنگ‌سازانی  که به همة بشریت تعلق دارند شاید به سقوط در پرتگاه شووینیسم تعبیر شود، اما من خوانندة فارسی‌زبان از این سکوت ممتد و حساب‌شده نویسندة ترک و

خوانش معنای سبلان در ساحت فضایی شهر اردبیل

رضا همتی، محمد زینالی اناری
 سبلان.jpg

مقاله حاضر نتیجه‌ پژوهشی است که با هدف تبیین تفسیری نشانه در ساحت فضایی شهر صورت گرفته است. یکی از نشانه‌های مستعمل در بافت شهری اردبیل عبارت "سبلان" می‌باشد. طیف وسیعی از مغازه‌ها، کالاها، دیوارنوشته‌ها و موسسات از این عنوان یا ترکیبی از آن در اسامی و یا تزئین خود استفاده می‌کنند. این پژوهش بر اساس روش پدیدارشناسی توصیفی انجام شد و ساختارهایی که از نشانه ترسیم شده بودند، از طریق تحلیل داده‌های حاصل از مصاحبه با دوازده نفر از شهروندان اردبیلی مورد بررسی قرار گرفتند.

رصد خانه ی استانبول

عایشه حُر برگردان کیوان حق نظری
u0633u062Au0627u0631u0647 u06CC u062Fu0646u0628u0627u0644u0647 u062Fu0627u0631.jpg

تقی الدین یا آنطور که همراه با سلسله ی اسلافش  نامیده  شده، سیّد تقی الدین محمّد بن معروف، بن  احمد، بن یوسف، بن احمد، بن امیرنصیرالدین منکوبرس ابن الامیرخمارتکین الاسدالعربین والا میر المجاهدین، پس از دومین ورود خود به استانبول، به تدریس در مدرسه ی ادرنه قاپی گمارده شد اما  به مصر باز گشت. ظاهرا او  انتظار  بیشتری از دربار عثمانی داشت و از این که  قدرش را ندانسته بودند، رنجیده بود.

کانون معماران برگزار میکند: سفر فرهنگی به ترکیه

روابط عمومی
 استانبول.jpg

بوزانتیون...کنستانتینوپل... قسطنطنیه ... اسلامبول ... و استامبول روزگار ما... شهری با بیش از دو هزار و ششصد و هفتاد سال تاریخ مدون... شهری که روزگاری خانه رومیان باستان بود و روزگاری هم مرکز جهان اسلام و پایتخت قدرتمند ترین حکومت اسلامی در تاریخ.

ددم قورقود- دؤردونجو بوی- قازانین اوغلو اوروزون توتساق اولدوغو (4)

تلخیص: محمد رزاقی
Kitabidedgorgur.jpg

بیر گون قازان خان بؤیوک بیر قوناقلیق ائتمیشدی. دوققوز یوز مین گنج اوغوز اورایا توپلانمیشدی. سالور قازان قهرمانلیق گؤسته‌رن ایگیدلرینه پایلار وئریردی. ساغ یانیندا قارداشی قاراگونه، سول یانیندا دایی‌سی اوروز اوتورموشدو. اوغلو اوروز دا اون‌آلتی یاشینا گیرمیشدی. یایین قولونا کئچیریب قارشیسیندا دایانمیشدی. قازان ساغینا باخدی، سئویندی. سولونا باخدی، گولدو. اوروزا باخارکن الینی الینه چالیب، آغلادی.

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.