سرآغاز

فرهنگ ترک

درباب هنر تصویری هزاره دوم پیش از مسیح، میان مازندران و دریاجه وان با تکیه بر گور پیکره ای در موزه آستارا

آندراس شاخنر برگردان عباسعلی صالحی کهریزسنگی
65058957352208439078.jpg

آدربایجان به عنوان سرزمین میانه در انسوی قفقاز شرقی، ارتباط طبیعی میان مناطق بیابانی اوراسیا در جنوب روسیه  و قفقازستان در  شمال و نیز آناتولی شرقی، ایران مرکزی و لرستان در جنوب را ایجاد می کند، به عنوان بخشی  از منطقه ای  که به صورت تقریبی بوسیله دریاچه وان  در غرب، دریاچه ارومیه در جنوب، دریاچه  سیون و رشته کوههای  قفقازستان در شمال و دریای مازندران  در شرق در بر گرفته می شود.، فرهنگها در این منطقه  در معرض تاثیرات  شمالی قرار گرفته اند.

پیوست: 

پیوندهای از هم گسیخته ی فرهنگی - تاریخی در دو سوی مرزهای سیاسی : هویت تکه تکه ی گرجی های ساکن شمال شرق ترکیه

مصطفی خلیلی
goergia.jpg

مقدمه نویسنده : در طول تاریخ بشری مرزبندی های انسانی و سیاسی، دست کم برای ساکنین مرزها، هرگز روزگار خوش تری را به ارمغان نیاورده است. چه بسیار مرزنشینانی که با تغییر مناسبت های سیاسی در اقصی نقاط جهان از سرزمین های خود رانده شده اند و یا خطوط مرزی دولت ها، بین آنها و خویشاوندان نزدیکشان جدایی افکنده است. در این میان مرز نشینان ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و همواره در بحبوحه

نشست مطبوعاتی با باگرات استوکیان، سردبیر بخش ارمنیِ هفته‌نامه آگوس استامبول

آرش شهنواز
Agos.JPG

تصویر:  استوکیان
کنفرانس مطبوعاتی باکرات استوکیان ، سردبیر هفته نامه ترکی – ارمنی " آگوس " چاپ استانبول ، 10 اردیبهشت ( 30 آوریل) در تحریریه دوهفته نامه هویس برگزار شد. در این نشست خبری که با حضور نمایندگانی از خبرگزاری های ایرنا ، مهر ، روزنامه آلیک ، هفته نامه آراکس و

آپاچ های استانبول (لوموند دیپلماتیک: آوریل 2014)

تیمور محی الدین برگردان اریا نوری
riot-police-use-tear-gas-to-disperse-demonstrators-during-an-anti-government-protest-at-taksim.jpg

حرکتی که در اطراف پاری گزی ترکیه در ماه بهار سال گذشته شکل گرفت ابعادی از جامعه ی ترکیه را به نمایش گذاشت که آماده ی نشان دادن اعتراض خود است. جوانان ساکن مناطق حومه که به آپاش شهرت دارند به طور خاص تبدیل به محور داستان های نسل جدیدی از رمان نویسان شده اند.

گفت و گویی پیرامون آلبوم «ری تا روم»

سعيد نايب محمدي- سعيد يعقوبيان - محمود توسليان
Rey Ta Rom.jpg

 آلبوم موسیقی «ری تا روم» که در زمستان سال 92 منتشر شد، شامل پنج بخش با عناوین: تهران،‌ ری،‌ دمشق،‌ روم و اندلس است. همانگونه که از نام این مجموعه و بخشهای آن پیداست، یک خط تاریخی-موسیقایی پیونددهنده‌ی بخشهای مختلف این مجموعه بوده‌است. به بیانی دیگر فلسفه‌ی وجودی این مجموعه‌ی چندفرهنگی، اشتراکات موسیقایی حوزه‌ی

جنبش فتح الله گولن، معمای ترک: «مدرسه پیش از مسجد» (لوموند دیپلماتیک: مارس 2014)

علی غازانچیگیل برگردان شهباز نخعی
1227-gulen-turkey_full_600.jpg

تصویر: گولن
نخست وزیر ترکیه که در ماجراهای گوناگون فساد  درگیراست، با قانون کنترل اینترنت که آزادی کش ارزیابی شده، عدم محبوبیت خود را بازهم بییشترکرده است.  به علاوه، او به خاطر ازدست دادن قطعی یک متحد وزین: آقای فتح الله گولن، بنیانگذار جنبشی عرفانی که نفوذش از مرزهای کشور فراترمی رود، در موضع ضعف قراردارد.

آیا من یک روشنفکرم؟ پاسخ‌های اورهان پاموک به پرسشهای مجله «قاعده بازی» فرانسه

ترجمه از ترکی استانبولی: عطا محامد تبریز
pmuk.jpg

کلمه روشنفکر برای من بار معنایی چندانی ندارد. من نه این کلمه را با اشتیاق می‌پذیرم و نه آن را متمایزگرمی‌دانم و نه آن را رد می‌کنم. این کلمه به خاطر معنا و کارکردی که دارد به صورت گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. روشنفکر به هنرمندان، نویسندگان،‌روزنامه نگاران و اساتیدی گفته می‌شود که در مقابل دین،‌ دولت و اکثریتی که آزادی‌ها را کمرنگ و تفاوت‌ها را با فشار از میان بر می‌دارد مقاومت می‌کنند.

سلطان ‏سلیـم‏ و فتح ‏زاهـدان

کامبیز‏ مشتاق‏ گوهری
ee9a36cde4c2e6238585b2ecb3933568.jpg

به‏ بهانه‏ ساخت مسجد مکی زاهدان با الگوبرداری از معماری عثمانی
نقل است که اگر نبود توپخانه عثمانی و وسواس مرشد کامل در به کار نبردن اسلحه آتشی در جنگ چالدران که با جنگ مردانه سازگارش نمیدانست، نه سلطان سلیم عثمانی میتوانست از پس دلاوری و سلحشوری شاه اسماعیل برآید و نه خاک ایران از دیار بکر تا تبریز زیر سم

نگاهی‏ به‏ وقایع ‏میدان ‏تقسیم ‏استانبول: ایستگاه قطبی‏ شدن طبقه‏ متوسط ترکیه

نورا سِنی برگردان ‏کامبیز‏مشتاق‌گوهری
th.jpg

نورا سنی، استاد دانشگاه پاریس 8، عضو موسسه ژئوپلتیک فرانسه(IFG) و مدیر قطب مطالعات مدیترانهای است. او  مدیر سابق موسسه فرانسوی مطالعات آناتولی در استانبول و موسسه شهرسازی فرانسه(IFU) و از پژوهشگران عضو CNRS است. سنی که در حال حاضر در ترکیه به سر میبرد و حوادث میدان تقسیم و صحنه سیاسی ترکیه را از نزدیک رصد میکند، این مقاله را به تازگی برای روزنامه «لاکروا»

گزارش تصویری : استانبول ؛ بنا ها و ساکنین این شهر ( 3) - پایانی

مژگان دولت آبادی
IMG_0718.jpg

برای شناخت بهتر فرهنگ حاکم بر یک شهر نگاه به زندگی روزمره ساکنین آن حائز اهمیت است .سالهای زیادی است که در این شهر عکاسی کرده ام جدای از زیبایی هایی طبیعی و مراکز تاریخی این شهر زندگی ساکنین آن از نکات در خور توجه ای برخوردار است .

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.