سرآغاز

فرهنگ تهران

یادآوری نکاتی از طرح جامع پایتخت: میثاق تهران

مسعود شفیق
tehran-0310-mm11.jpg

تصویب طرح جامع تهران در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، به عنوان سندی راهبردی- ساختاری برای هدایت و کنترل شهر، در آذرماه 1386، یکی از خاطره‏های ماندنی برای شهر تهران بود؛ آن هم پس از چند دهه بی‌برنامگی و ساخت‌وسازهای بی‌رویه در شهر تهران.
در این یادداشت ابتدا به دو جهت‌گیری اساسی طرح جامع، با توجه به اظهار نظرهای متفاوت در باب این طرح، اشاره شده و سپس دو میثاق با اهمیت طرح، یادآوری می‌شود.

«امید هیچ معجزی ز مرده نیست، زنده باش!»

علی رنجی پور
آلودگی هوای تهران

تهران سال‌ها است با بحران‌های فزاینده دست‌به گریبان است؛ از مخاطرات طبیعی گرفته تا ترافیک و آلودگی هوا. درست در لحظاتی که مشغول نوشتن این یادداشتم، تهران به شدت دچار آلودگی هوا است. همه جا غبارآلود است. به زحمت می‌توان چندصد متر آن سوتر را دید. ذرات معلق، ما را هم میان آسمان و زمین معلق نگه داشته. دبستان‌ها و مهدکودک‌ها تعطیل شده‌اند. رادیو و تلویزیون مدام از مردم می‌خواهند

به یاد اسد الله حجازی

گروه صدا و موسیقی
index.jpg

موسیقی دان، نوازنده تار و سه تار
1320-1393
دکتر اسد الله حجازی مدرس و نوازنده تار ، روز دوشنبه یازدهم فروردین نود و سه؛ در خلوت و انزوا چشم از جهان فرو بست. به گونه ای که رسانه ها نیز از درگذشت او بی خبر ماندند...

پرونده اینترنتی معماری (1)

مریم حسین یزدی
File1913.jpg

مطالعه تاریخی اجتماعی معماری ایران، دوره های مهمی را در بر دارد که از آن جمله می توان به  دوره  پنجاه ساله پیش از انقلاب اسلامی ، اشاره کرد. از این رو انسان شناسی و فرهنگ از امروز  نخستی بخش از انی پرونده را  می گشاید. در  پرونده کنونی  تلاش شده است  تا مقالاتی که راجع به معماری دوران پهلوی اول و دوم هست، گرد آوری شود.

سینما و سند

محمد تهامی نژاد
fffhh.jpg

تصویر: مظفرالدین شاه قاجار
 سینما پنجره ای به  جهان تاریخی است. اما  من به عنوان  فیلمساز ، وقایع گذشته وحوادثی را که در حال وقوع  است، چگونه می فهمم؟  چه شیوه ای برای تاریخنگاری دارم؟ از دوران جوانی که به نگارش تاریخ سینمای ایران علاقمند شدم، برایم مهم بود که  به بینم وقایع چگونه رخ داده اند  و تصویر فتوگرافیک آنها کدام است؟ بنابراین بخشی از کارم شد پژوهش فیلمخانه ای .

نگاهی به کتاب «ارزیابی طرح نواب و پیامدهای آن»

حسام مناهجی
152642173188170251170484181165105981953.jpg

هر اقدامی که برای توسعه صورت می‌گیرد ناگزیر تغییراتی در محیط طبیعی و اجتماعی ایجاد می‌کند، دامنه این تغییرات می‌تواند چنان گسترده باشد که زندگی بسیاری از انسان‌ها را دگرگون کند و پیامدهای  اجتماعی مختلفی از خود بر جای بگذارد. یکی از عظیم‌ترین پروژه‌های توسعه در شهر تهران «طرح نواب» بود که از سال 1369 آغاز شد و اجرای آن نزدیک به ده سال به درازا کشید، به قول غلامحسین

تهران هویت ندارد!

فاطمه سیارپور
Molooki 3.jpg

تاکنون اتفاق افتاده است که فیلم یا سریالی پخش می‌شود و به دلیل آنکه در آن زبان، لهجه، گویش و سایر عناصر فرهنگی یا قومی برخی مناطق، مشاغل، اصناف و غیره در کشور احتمالن به تمسخر کشیده، با اعتراض مواجه می‌شود و دامنه‌ی این اعتراضات به حدی است که گاهی تا توقف پخش سریال نیز پیش می‌رود. در این میان آخرین اعتراض به سریال «سرزمین کهن» ساخته‌ی کمال تبریزی بود که از سوی

در جست‌وجوی زمان از دست رفته

علی رنجی‌پور
13-2-24-130344.jpg

عنوان پرونده این شماره نمایه تهران «ضدخاطره» است. اما چرا ضدخاطره؟ مگر نه اینکه سینه مردم این شهر، از پیر و جوان پر است از خاطره؟ خاطرات ریز و درشت و عجیب و غریبی که در کوچه پس‌کوچه‌های این شهر شکل گرفته‌؛ بهانه‌های ساده و کوچک ما، برای ارتباط برقرار کردن با این شهر. برای دوست داشتن تهران، یا حتی تحمل کردنش؛ خاطراتی که به کالبد شهر جان می‌بخشند و در و دیوارها و خانه‌ها و کوچه‌ها و خیابان‌ها و درخت‌ها و جوی‌ها را، زشت و زیبا را، در این شهر معنی می‌بخشند. پس چرا ضدخاطره؟

هویت فرهنگی شهر تحت تاثیر وجه فرهنگی بازار(با محوریت مفهوم انصاف و عدالت)

زهره نظام محله
این شهر

در یک نگاه اجمالی می توان آغاز رشد شهری و یافتن نوعی هویت شهری برای تهران را از دوره پایتخت شدنش توسط قاجاری ها دانست. این ویژگی، شرایطی را برای تهران فراهم کرد تا بتواند با برنامه های نوسازی شهری در فرآیندهای توسعه ای قرار بگیرد. به هر تقدیر، آنچه که ما شهر تهران می نامیم از این زمان آغاز شد و خود را از هویت روستایی جدا نمود.

دهمین همایش حلقه نشانه شناسی تهران: اخلاق و نشانه شناسی

گروه اخبار
Sans titre.jpg

دهمین هم اندیشی حلقه نشانه شناسی تهران، با موضوع نشانه شنناسی و اخلاق، روز 14  اسفند 1392، در دائره المعارف بزرگ اسلامی، در دارآباد تهران برگزار می شد.  برای اطلاع از  سخنرانان و شرایط مشارکت در این برنامه  به  فایل پیوست  رجوع کنید.

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.