سرآغاز

فرهنگ تهران

موسیقیِ شهر تهران

مریم قرسو
Tehran_street-Dieter_Zirnig.jpg

موسیقی معنای ثابتی ندارد. اصوات با چینش ها، دلایل و شکل های مختلف در کنار هم قرار می گیرند و به تناسب ذائقه‌ی شنوایی و امکانات صوتی هر قوم تعریف می شوند. منابع تولید صدا می توانند متفاوت باشند و بنابر انتخاب آنها، مجموعه‌ی اصوات نام گذاری می شوند. بسیاری معتقدند برای اینکه یک مجموعه از صداهای مختلف، موسیقی نامیده شود، باید دارای برخی ویژگی های اولیه مانند حرکت منظم نغمات و ضرباهنگ  درونی و منبع صوتی تعریف شده یعنی یک ساز موسیقی باشد.

سوگواره‌ای برای درختان خیابان ولیعصر

گروه اخبار
Valiasr Ave Trees Exhibition-2.jpg

برای نجات چنارهای تاریخی خیابان ولیعصر نمایشگاه عکس «سوگواره‌ی درختان خیابان ولیعصر» برگزار می‌شود.به‌کوشش شاخه‌ی زیستبومِ «دیده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران» و با همکاری «کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران» نمایشگاه عکس‌های ...

بازنمایی اجتماعی «قصه‌ها»

رویا فتح‌الله‌زاده
123 (2).jpg

فیلم قصه ها را می توان بازنمایی از واقعیت و انواع مسایل اجتماعی دانست که جامعه ایران به ویژه زنان با آن درگیر هستند.«قصه ها»، مسایلی اجتماعی چون فقر، بیکاری، نابرابری اجتماعی، اعتیاد، مشکلات کارگران، نارسایی دیوانسالاری، خشونت خانگی، زنان بی سرپرست، زنان ستم/خشونت دیده را به نمایش می گذارد که در ذیل برخی از این مسایل مورد بررسی قرار می گیرد.

در کنار یک کدبانو

گفتگو با طیبه/ سعیده بوغیری
prima-casa.jpg

طیبه، خانمی 34 ساله است و یک فرزند حدودا 11 ساله دارد. دیپلمه و ساکن محله امیریه است. هم نسل خودمان است، اما با او که صحبت می کنم، یک جورهایی به یاد کدبانوهای نسل پیش می افتم و لحظه ای دلم برای "کدبانوگری"، "زنیت گیری"، "هنرمندی"، "درایت زنانه" و "درک شرایط زمانه" تنگ می شود، چیزهایی که هیچ کدامشان در هیچ دانشگاهی تدریس نمی شود و شاید از نسل بعد، باید در موزه ها به دنبال آنها بود.

بررسی انسان‌شناختی تنوع فضایی مطلوب از منظر ساکنان خانه‌های شهری تهران، البرز و قزوین

ناصر فکوهی ـ زهرا غزنویان
Mehr Ghazvin

انسان‌شناسی فضای خانگی یکی از حوزه‌های جدید انسان‌شناسی فرهنگی است که توجه خود را به خانه‌های عموم مردم و ارتباط آنها با فرهنگ و نیازهای ساکنانشان معطوف می‌سازد. پژوهش حاضر، ذیل این حوزه از دانش، قصد بررسی تعدادی از خانه‌های شهری ایران را از منظر ساکنانشان دارد، ساکنانی که عموما در طراحی و ساخت خانه خود مشارکتی نداشته‌اند به همین دلیل، با شکافی بین تصاویر مطلوب ذهنی و فضای واقعی مواجه خواهند بود. پرسش اصلی در این مقاله، چیستی گوناگونی فضایی مطلوب ساکنان و بررسی فضاهایی است که در اختیار دارند. به این منظور و با حرکت از

جایی به نام خانه، رویایی به نام آرامش

گفتگو با سحر/ سعیده بوغیری
خانه سحر

پس از مدتها سحر را در یک میهمانی دیدم. دیگر یادم نمی آید آخرین بار که یکدیگر را دیدیم، کی و کجا بود. نگاهی که به دوروبرم می اندازم، متوجه می شوم مدتهاست خیلی ها را ندیده ام. شاید وجود وایبر وواتس اپ به ما کمک کرده که کمبود حضور فیزیکی را از یاد ببریم یا محو تدریجی آن در زندگی امروز، دست کم تا مدتی آنقدرها آزارمان ندهد. اما نمی توانم انکار کنم شبی لذتِ بودن در یک میهمانی، گپ زدن و میوه پوست کندن، برایم تا اندازه ای مثل فلاش بکی کوتاه به دوران نوجوانی است.

بررسی روابط تعامل بین فرهنگی و شهروندی پژوهشی انسان‌شناختی در ارامنه تهران

نعمت‌الله فاضلی - محمد رسولی
ّArmenian

الگوی روابط بین فرهنگی اقلیت‌ها با یکدیگر و بافرهنگ مسلط و نیز ارتباط آن با مفهوم شهروندی در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته است. پژوهشگران با بررسی رویکردهای نظری در زمینه شهروندی و فرهنگ و انجام مطالعه اقدام به بررسی روابط برون گروهی ارامنه تهران در جامعه متکثر و چند فرهنگی ایران کرده‌اند. سال این است که 1 ـ نسبت و ارتباط ارامنه با جامعه بزرگ‌تر ایران چگونه است؟

صبحی که چهره تهران عوض می‌شود!

افسانه کامران
86.jpg

نگاهی انتقادی به اجرای طرح "نگارخانه‌ای به وسعت شهر"
این روزهای اردیبهشتی تهران که باد و باران دست به دست هم داده‌اند تا سیمای شهر از همیشه تازه‌تر باشد و پاک‌تر، سازمان زیباسازی در بازه زمانی ده روزه (15 تا 25 اردیبهشت) تمامی تبلیغات محیطی را از سطح شهر جمع کرده است و به جای تبلیغ روغن اویلا و لادن، بیمه ما  و رازی، ایرانسل و رایتل، دنت و هزار جور خوردنی و پوشیدنی و خدمات دیگر، شهر را با تصاویری از نقاشی‌های نقاشان ایرانی و خارجی،

شمیران‌شناخت

مجید رهبانی
ZAHIR61.jpg

آقا محمدخان قاجار در 11 جمادی‌الاول 1200 ﻫ..ق در تهران بر تخت شاهی نشست و این شهر را پایتخت خود ساخت. در آن زمان، تهران شهری کوچک با 15 هزار نفر جمعیت بود. با پایتختی تهران، به‌تدریج بر جمعیت شهر افزوده شد و با اسکان داده شدن خانواده‌های ایل‌های متحد شاهان قاجار، در پایان پادشاهی فتحعلی شاه به 50 تا 70 هزار نفر و در آغاز سلطنت ناصرالدین شاه به 80 هزار نفر رسید. جریان قطعه‌قطعه ساختن باغ‌ها و خانه‌سازی در آن‌ها از همین زمان آغاز شد و رفته‌رفته گسترش شهر از محدودة حصار تهران فراتر رفت.

گزارش چهل و یکمین نشست «یکشنبه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ»؛ شهر و فضا

بنفشه خسروی و لیلا گلزار
IMG_5192.JPG

شرح تصویر: به ترتیب از راست به چپ: همسر دکتر حبیبی، دکتر حبیبی، دکتر فکوهی، دکتر ارمغان، خانم غزنویان
چهل و یکمین نشست «یکشنبه های انسان شناسی وفرهنگ » باموضوع «شهر و فضا» یکشنبه چهاردهم دی ماه 1393 درمرکزمشارکت های فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد. در ابتدای این نشست، فیلم مستند «خانه ایوب» به کارگردانی آقای فرشاد فدائیان فیلم ساز پیشکسوت به

پیوست: 
تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.