سرآغاز

فرهنگ روس و اسلاو

یک سرویس عمومی مردمی اما متروک روسیه به روایت (لوموند دیپلماتیک: ژوئن 2014)

رژیس ژانت برگردان شهباز نخعي
Moscow_1948_lagutenko_posokhin.jpg

به رغم پیچ و خم های اقتدارگرایانه، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه توانسته با برقراری قدرت و اقتصاد، اعتماد مردم را به خود جلب کند.  اما، مساله گرمایش شهری نشان می دهد که تامین ظرفیت سرمایه گذاری عمومی کمک چندانی برای به سطح [مطلوب] رساندن خدمات پایه ای نمی کند.  تلاش برای واگذاری دارایی های عمومی به بخش خصوصی نیرومند است.  کارآمدی در عرصه انرژی می تواند انتظار بکشد.

بازنمایی جامعه در آثار نمایشیِ آنتوان چخوف، و نقاشان امپرسیونیست

بهناز بوذری
Untitled.png

شرح تصویر: نمایش مرغ دریایی، سال 2008، کارگردان: Viacheslav Dolgachev

آنتوان چخوف (Anton Pavlovich Chekhov، 1860-1904) همانطور که در داستانهای کوتاه، به ترسیم وضع موجود جامعه ی روسیه دست می زند، در نمایشنامه هایش نیز، با دقتی وسواس گونه، از فضایی آشنا بهره می گیرد، و خصلت های پیدا و پنهان اشخاص جامعه ی خود را نمودار می سازد.

برداشت های مردم شناختی از سفرنامه ابن فضلان

سید علیرضا هاشمی
IbnFadlan1.jpg

ابن فضلان یکی از دانشمندان مسلمانی است که در قرن سوم و چهارم هجری قمری می زیسته و در روز پنجشنبه 11 صفر سال 309 هجری قمری از طرف المقتدر عباسی و در پی درخواست بعضی از حکام این کشورها برای ارتباطات فرهنگی به سرپرستی هیأتی به کشورهای روس، اسلاو و بلغار مأمور شده است.

«اوراسیا»، برخورد تمدن ها به سبک روسی (لوموند دیپلماتیک: مه 2014)

ژان-ماري شوويه برگردان شيرين روشار
images.jpg

نظریه پردازان الهام بخش آقای ولادیمیر پونین
برای تقویت اعمال عمودی قدرت خود، رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، به تلفیقی از جریانهای ناسیونالیستی و محافظه کار دست می زند. در میان این گروه ها، مفهموم «اوراسیا» که پرچمدار آن الکساندر دوگین است، ظهوری دوباره دارد. قصد این اقدام روشنفکرانه، متمایز کردن خود از یک مدرنیته غربی منحط تشخیص داده شده است، در عین ساختن جبهه ای از تمدن هائی که از راه دفاع از سنت ها، از توانائی مقاومت در برابر آن برخوردار باشند.

مسکو بر سر دوراهی اعمال نفوذ یا قدرت نمائی (لوموند دیپلماتیک: مه 2014)

ژان راداواوی برگردان منوچهر مرزبانیان
images.jpg

روی آوردن به آسیا به قصد خنثی کردن خصومت غرب
بازگشت روسیه به قلمرو دیپلوماتیک بی کش و قوس هائی دشوار سر نمی‌گیرد. شتابان از درغلتیدن اوکرائین به مدار غرب، این کشورتسخیر ناگهانی شبه جزیره کریمه را از آستین به درآورد. تأکید ناشیانه بر منافع مشروع اش، نشان از توانائی های محدود این کشور در حفظ جاذبه ای دارد که پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، می کوشید از طریق همکاری هائی با ترتیباتی گوناگون به چشم کشد.

آنا کارنینا و قطار نظم اجتماعی

هاجر احمدی، مهسا بحرینیان، شیدا محصصی، زینب مجیدی
634918885908128323-anna-karenina-1.jpg

قرن نوزدهم، قرن طلایی ادبیات روسیه است. ادبیات در این دوران به هنر اصلی و مهم ترین بخش از زندگی فرهنگی این سرزمین مبدل می گردد. در همین قرن روسیه دچار تحولات بنیادی می گردد و قانون ارباب و رعیتی و آزادی بردگان، کاپیتالیسم شروع به رشد کرده و قشر بورژوای جدید ظهور می یابد. هنر و ادبیات این دوران بر عکس گذشته که منافع گروه مرفه بالا دست را بیان می کرد حالا زندگی مردمان ساده را توصیف

پیوست: 

میراث سمج!

فرزانه لطفی
index.jpg

کارل مارکس در کتاب هجدهم برومر لویی بناپارت نوشت: مردم خود تاریخ خود را می‌سازند،  تاریخ به مثابه سرگرمی برای آن‌ها نیست، "  بلکه رویارویی مستقیم با شرایط مشخص و منتقل شده از گذشته است. تأثیر (weighs) سنت همه نسل‌ها به مثابه کابوسی بر روی ذهن زندگان است." گذشته، با این حال، بیشتر بر ذهن زندگان تحمیل می‌شود[تأثیر می‌گذارد]. انباشتگی بقایای مادی گذشته، شرایط بسیاری را که تحت آن زندگی

چرا نرگاقت

روبرت صافاریان
Negaght-Arak_Hooys.jpg

چرا لازم است درباره نرگاقت، مهاجرت جمعی و سازمان یافته ارامنه عمدتاً روستایی ایران به ارمنستان شوروی در سال های بعد از جنگ جهانی دوم، صحبت کنیم؟ پرداختن به این واقعه تاریخی مهم در تاریخ یک اقلیت دینی ـ قومی در ایران چه درسهایی به ما می آموزد و چه گونه درک ما را از زندگی اجتماعی مان و مناسبات اقلیت های کشور با جامعه بزرگ به واقعیت نزدیک تر می سازد؟

نقد و بررسی «در مدرسه شبانه روزی» اثر فئودور داستایوفسکی، ترجمه مهدی پرتوی

زهره روحی
480px-Vasily_Perov_-_Портрет_Ф.М.Достоевского_-_Google_Art_Project.jpg

فئودور داستایوفسکی (1821ـ 1881)  در داستان کوتاه « در مدرسه شبانه روزی»، پسر نوجوان روسی را معرفی می‌کند که از روستای دور افتاده‌ای به مدرسه‌ا‌ی شبانه روزی مسکو آمده. مدرسه‌ای خاص پسران خانواده‌های مرفه و رده‌ی بالای اجتماعی. او چیزی از این که چگونه این نوجوان به آنجا راه یافته نمی‌گوید اما در عوض با بیان عواطفِ سرکوب شده‌ی این نوجوان در سده‌ی نوزده، ما را با عواطفِ غمبار و احساس شرم او

خوبان و خبیث ماجرای کریمه: وسواس ضد روسی (لوموند دیپلماتیک: آوریل 2014)

اولیویه زاژک برگردان منوچهر مرزبانیان
653809_0203347243185_web_tete.jpg

بحران اوکرائین با الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، که آقای ولادیمیر پوتین روز ١٨ مارس بر آن صحه گذاشت؛ و اعمال تنبیهاتی علیه کرملین، اکنون ابعاد زلزله ای ژئوپلیتیکی به خود گرفته است. فهم این ستیزه در گرو تلفیق دیدگاه های معارض همه بازیگران است. اما در کاخ های حکومتی غرب، اعلامیه های اخلاقی را غالبا جایگزین واکاوی و تحلیل کرده اند.

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.