سرآغاز

فرهنگ روس و اسلاو

گفتگوی جورجو ریولو با ایشتوان میساروش(بخش دوم و نهایی)

برگردان علیرضا نیاززاده نجفی
wpid-Photo-20150616235923178-580x264.jpg

این مصاحبه که حاصلش با برخی حذفیات در این نوشته آمده است، در دسامبر 1997 در میلان و در مجمعی بین المللی انجام گرفت. مجمع از سوی انجمن فرهنگی نقطه­ی سرخ1 که ایشتوان مزاروش را همچون دبیر انتخاب کرده بود برپا شد. در مصاحبه نقبی هم به کتاب ورای سرمایه2 زده می شود. کتابی که به تازگی و به زبان انگلیسی از سوی شاگرد لوکاچ چاپ شده است. این اثرِ سنگین باید همچون وحدت تفکر و مبارزه ی نویسنده در نظر گرفته شود. از میان دیگر آثارش می توان به عناوین زیر اشاره کرد:

روسیه برای مساعدت و کمک فراخوانده شده (لوموند دیپلماتیک: مارس 2015)

فیلیپ پونس برگردان حوا بختیاری
kji_medvedev_2011-08-24.jpg

برای نخستین دیدار و سفرش به خارج از کشور، آقای کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی مسکو را به جای پکن برگزید . نزدیکی و مراوده  روسیه و کره شمالی با این که هنوز شکننده و آسیب پذیر است می تواند در موازنه ی منطقه ای تاثیر گذار باشد .
آقای ولادیمیر پوتین اولین رئیس جمهوری است که پذیرای کیم جونگ اون خواهد بود، رهبر کره شمالی روز ۹ ماه مه آینده برای شرکت در مراسم هفتادمین سالگرد پیروزی روسیه بر نازیسم، دعوت شده است . این اولین سفر خارجی رهبر کره شمالی بعد از جانشینی پدرش و به قدرت رسیدن از

معرّفی خانه موزه های هنرمندان در جهان

شیرین مستغاثی
خانه موزه نیما

(تصویر: خانه موزه نیما یوشیج)
بر اساس گروه بندی انجام شده از سوی انجمن بین المللی خانه موزه های تاریخی (DemHist)، خانه های تاریخی و مشهور در یازده گروه مشخص قرار گرفته اند که خانه های شخصیت ها به عنوان اوّلین گروه این تقسیم بندی شناخته شده است. در خانه موزه های شخصیت ها که با هدف

هشدار درباره بحران اقتصادی روسیه(لوموند دیپلماتیک: فوریه 2015)

ژولین ورکوی برگردان شهباز نخعی
0,,18083964_303,00.jpg

نخستین کشور تولیدکننده گاز دنیا برای تنوع بخشی به صنعت خود دچار مشکل است
هر دوره ای شوک خود را دارد. اقتصاد روسیه پس از الحاق کریمه در بهار گذشته، تشدید تحریم ها در تابستان و کاهش شدید بهای مواد سوختی در پاییز، دچار سقوط ارزش روبل در ماه نوامبر شد.  با سرباز کردن زخم های سال های دهه ۱۹۹۰، این بحران ارزی اثر خود را به جا خواهد گذاشت زیرا بحران ساختاری ای که قدرت حاکم مدتی طولانی آنرا دست کم گرفته بود خود را به نمایش می گذارد.

جنگ سرد فرهنگی روسیه و اوکراین

كلي نستراك برگردان پرتو شریعتمداری
mikhail_bulgakov.jpg

تصویر: میخائیل بولگاکف، قهرمان ملّی، اما قهرمان کدام ملّت؟
چندی پیش که رمان جذاب چهل قانون عشق به قلم نویسندة ترک، الیف شفق را می‌خواندم، چیزی دلم را می‌خراشید و آن مسکوت گذاشتن سهم ایران و زبان فارسی در میراث به جا مانده از مولانا و شمس بود. اگرچه در آن رمان از شمس به عنوان شمس تبریزی نام برده می‌شود، تبریز نه گویی جایی در ایران است و سند مالکیت مولانا گویی از ازل تا ابد به نام اهل قونیه بوده است.  درست است که چانه‌زنی بر سر ملّیت فرهنگ‌سازانی  که به همة بشریت تعلق دارند شاید به سقوط در پرتگاه شووینیسم تعبیر شود، اما من خوانندة فارسی‌زبان از این سکوت ممتد و حساب‌شده نویسندة ترک و

تفرقه بیش از پیش در اوکراین: انباشت سلاح در دونباس (لوموند دیپلماتیک: دسامبر 2014)

لوران ژسلن و سباتین گوبر برگردان شهباز نخعی
ukraine.gif

درهردوسوی خط جبهه، رسیدن سلاح های جدید بیم ازسرگیری نبردها در دونباس را برمی انگیزد.  پیروزی حزب ها درغرب اوکراین و ناتوانی جامعه بین المللی در دست یابی به یک مصالحه، هریک از دو اردوگاه را به تمایل به کاربرد زور وامی دارد.  مناطق تحت کنترل شورشیان، که ۶ ماه است از کی یف جدا شده اند، به شکلی پراکنده خود را سازماندهی می کنند.

درباره خاستگاه سیطره جوئی کنونی اکتبر : ۱۹۹۳ ظهور لیبرالیسم روسی از میان غرش توپ ها (لوموند دیپلماتیک: اکتبر 2014)

ژان-ماری شووییه برگردان منوچهر مرزبانیان
coup-detat-contre-gorbatchev-eltsin91-.jpg

تصویر: یلتسین
اغلب دوران حساسی را در پیدایش قدرت سیطره جوی جدید روسیه پنهان داشته اند. از سال ۱۹۹۳، مردم سنجه ای از آثار «درمان ضربتی» را به چشم دیدند که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، اندیشه پردازان نظام بازار به تحمیل آن همت گماشته بودند. اکثریتی از نمایندگان مجلس کوشیدند تا راه و رسم دیگری را روا دارند، اما ”بوریس یلتسین“، رئیس کشور که به پشتیبانی دولت های غربی دلگرم بود به کنگره یورش برد.

قـدرت دوگانه و انقـلاب اکتبـر از تزهای آوریل تا روزهای ژوییه

آلن وود برگردان کوثر عقه خلردی
Lenin_and_stalin_crop.jpg

تصویر: لنین و استالین
زمانی که انقلاب ماه فوریه به وقوع پیوست قریب به اتفاق چهره های راهبر حزب بلشویک یا در خارج از کشور به سر می بردند یا در تبعید و از سیر پرسرعت رخدادگی حوادث در شگفتی بودند. لنین خود در زوریخ زندگی می کرد و به تازگی ابراز داشته بود که هم نسلان انقلابی روس وی هرگز رنگ انقلاب را نخواهند دید. ..

زمانی که اتحادشوروی برای اسراییل پدرخواندگی می کرد (لوموند دیپلماتیک: سپتامبر 2014)

میشل رئل برگردان شهباز نخعی
195153223.jpg

در ۱۷ ماه مه ۱۹۴۸، اتحاد جماهیر شوروی حکومت اسرائیل را، که ۳ روز پیش از آن تشکیل شده بود، به رسمیت شناخت (۱).  این کار که برای جنبش صهیونیسم پیروزی بزرگی بود، به منزله به نتیجه رسیدن سال های زیادی تلاش به حساب می آمد.  نخستین تماس ها درآغاز سال ۱۹۴۱ در لندن برقرار شد.  زمانی که اتحاد شوروی هنوز متحد آلمان نازی بود، خاییم وایزمن، رئیس سازمان صهیونیسم جهانی با ایوان مائیسکی، سفیر اتحاد

جنگ سرد جدید (لوموند دیپلماتیک: سپتامبر 2014)

سرژ حلیمی برگردان شهباز نخعي
130614-obama-putin--file-jsw-1110a.jpg

درسال ١٩٨٠، رونالد ریگان برای تبیین دیدگاه خود درباره روابط بین ایالات متحده و اتحاد شوروی این عبارت را به کار برد: «ما می بریم، آنها می بازند».  ١٢ سال بعد، جانشین بلافصل او در کاخ سفید، آقای جرج بوش، می توانست برای طی این راه به خود ببالد: «دنیایی که پیشتر به دو اردوگاه تسلیحاتی تقسیم شده بود، اکنون پذیرفته که تنها یک ابرقدرت بی رقیب وجود دارد و آن ایالات متحده امریکا است».  این پایان رسمی جنگ سرد بود.

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.