سرآغاز

فرهنگ روس و اسلاو

زمانی که اتحادشوروی برای اسراییل پدرخواندگی می کرد (لوموند دیپلماتیک: سپتامبر 2014)

میشل رئل برگردان شهباز نخعی
195153223.jpg

در ۱۷ ماه مه ۱۹۴۸، اتحاد جماهیر شوروی حکومت اسرائیل را، که ۳ روز پیش از آن تشکیل شده بود، به رسمیت شناخت (۱).  این کار که برای جنبش صهیونیسم پیروزی بزرگی بود، به منزله به نتیجه رسیدن سال های زیادی تلاش به حساب می آمد.  نخستین تماس ها درآغاز سال ۱۹۴۱ در لندن برقرار شد.  زمانی که اتحاد شوروی هنوز متحد آلمان نازی بود، خاییم وایزمن، رئیس سازمان صهیونیسم جهانی با ایوان مائیسکی، سفیر اتحاد

جنگ سرد جدید (لوموند دیپلماتیک: سپتامبر 2014)

سرژ حلیمی برگردان شهباز نخعي
130614-obama-putin--file-jsw-1110a.jpg

درسال ١٩٨٠، رونالد ریگان برای تبیین دیدگاه خود درباره روابط بین ایالات متحده و اتحاد شوروی این عبارت را به کار برد: «ما می بریم، آنها می بازند».  ١٢ سال بعد، جانشین بلافصل او در کاخ سفید، آقای جرج بوش، می توانست برای طی این راه به خود ببالد: «دنیایی که پیشتر به دو اردوگاه تسلیحاتی تقسیم شده بود، اکنون پذیرفته که تنها یک ابرقدرت بی رقیب وجود دارد و آن ایالات متحده امریکا است».  این پایان رسمی جنگ سرد بود.

پیگیری «انقلاب» یا نبرد با جدائی طلبی؟ شبه نظامیان اوکرائینی بر سر دوراهی (لوموند دیپلماتیک: سپتامبر 2014)

هلن ریشار برگردان منوچهر مرزبانیان
Neonazis-Ukraine-400x266.jpg

روز ۱۸ اوت ”پترو پروشنکو“ رئیس جمهور اوکرائین از ارتش و گردان های داوطلبان طرفدار دولت خواسته بود دست به دست هم دهند تا سنگرهای شورشیان هوادار روسیه را در شرق کشور در محاصره گیرند. از آغاز بهار، تهاجم ”کی یف“ دو هزار کشته برجای نهاده است. دولت بر رگ غیرت میهن پرستی معترضان زمستان گذشته دست گذاشته تا آنان را به جبهه ”دونباس“ بکشاند.

تروتسکی در تبعید

مجيد رهباني
Leon-Trotsky-007.jpg

لئون تروتسکی (1879 – 1940) القاب بسیاری دارد: نظریه‌پرداز مارکسیست، رهبر قیام پتروگراد، اولین کمیسر خارجی شوروی، بنیان‌گذار ارتش سرخ، فرمانده فاتح جنگ‌های داخلی، و ... . او اگرچه در 1924 و پس از درگذشت لنین، جانشین طبیعی وی محسوب می‌شد، اما در برابر جبهة متحد استالین، زینوویف و کامنیف شکست خورد. در 1927 از حزب بلشویک اخراج و سال بعد به آسیای میانه تبعید شد.

بحران ایالات متحد از عراق تا اوکراین

الکس کالینیکوس برگردان مهرداد امامی
obamaandfriendsatnato.jpg

در بحبوحه‌ی جنجال رسانه‌ها و گزارش‌ مقام‌های رسمی در باب دولت اسلامی جهادگرا (Isis) و نکوهش آن تنها یک چیز هویداست- هیچ‌کس سرنخی ندارد که چه باید کرد.
باراک اوباما هفته‌ی گذشته در نشست سران ناتو در نیوپورت با ژست مخصوص به خود خبر از شکل‌گیری «ائتلاف مرکزی» ده دولت برای «فرو نشاندن و شکست» دولت اسلامی داد.

رومن یاکوبسن

مریم فراهانی
Jakobson.jpg

زبان شناس 1896-1982
رومن یاکوبسن یکی از بزرگترین اساتید زبان شناسی قرن بیستم است. آثار او که فوق العاده متنوع و متعدد هستند، شامل زمینه های تخصصی دیگری نیز می شوند؛ به طوری که اغلب از معنای دقیق زبان شناسی فراتر می روند. وی که به همراه ان. اس. تروبتزکوی (N.S. Troubetzkoy) پایه گذار واج شناسی مدرن است، غنی ترین و ساده ترین شکل ساختارگرایی را ارائه می دهد. او سهم بزرگی در حذف مرزهای

پرسمان ژئوپلیتیک و استقلال ایران (ویدئو سخنرانی)

ناصر فکوهی
fin.png

در جهان امروز دولت های ملی هستند که قالب حضور در روابط بین المللی را تعیین می کنند. به همین دلیل ژئو پلیتیک ایران، بیشتر از آنکه مسأله آمریکا باشد، باید مسأله خود ایران باشد. این سخنرانی در همایش "امریکا از منظر فلسفی اجتماعی"، 28 آبان 92، در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران ایراد گردیده است.آمریکا بیشتر همان چیزی است که اروپا در قرن نوزدهم درباره اش فکر می کرد. یعنی یک قاره خیلی زیبا اما وحشی. گونه

ریشه‌های اقتصادی بحران اوکراین (لوموند دیپلماتیک: ژوییه 2014)

ژولین ورکوی برگردان آیدین خلیلی
International_Monetary_Fund_logo.svg_.png

کمک روسیه یا طرح صندوق بین‌المللی پول، کیف تحت فشار خیرخواهانش
  پترو پوروشنکوی اولیگارک(۱) که در ۲۵  مه به ریاست جمهوری اوکراین انتخاب شد، در عین پاسخ دادن به تمایلات جدایی‌طلبانه مناطق روس زبان باید پیامدهای اجتماعی برنامه‌ای را که دست‌پخت صندوق بین‌المللی پول است در نظر بگیرد. بررسی ابعاد اقتصادی عمدتا نادیده‌گرفته شده بحران به فهم بهتر دلایل سایه افکندن خشونت بر کشور کمک می کند.

زمان در شعر "زمان یکسان" اثر اوکتاویو پاز و فیلم "نوستالگیا" اثر تارکوفسکی، از منظری فلسفی

معصومه بوذری
Untitled.png

مفهوم زمان چیست؟ زمان، از چه زاویه ای نسبی است؟ رابطه اش در ترکیب با مکان چگونه توجیه و قابل درک می شود؟ آیا درک زمان توسط ذهن، قدیم و نهادی است؟ پاسخ به این پرسش ها در حوزه ی کار فیلسوفان است و ادراک شهودی عارفان. امّا متفکران دیگری نیز با ابزار هنر، نظر خود را اعلام می کنند و ذهن مخاطبان شان را درگیر. این است که می بینیم شاعری مثل اوکتاویو پاز در شعرش، از فلسفه ی زمان می گوید

یک سرویس عمومی مردمی اما متروک روسیه به روایت (لوموند دیپلماتیک: ژوئن 2014)

رژیس ژانت برگردان شهباز نخعي
Moscow_1948_lagutenko_posokhin.jpg

به رغم پیچ و خم های اقتدارگرایانه، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه توانسته با برقراری قدرت و اقتصاد، اعتماد مردم را به خود جلب کند.  اما، مساله گرمایش شهری نشان می دهد که تامین ظرفیت سرمایه گذاری عمومی کمک چندانی برای به سطح [مطلوب] رساندن خدمات پایه ای نمی کند.  تلاش برای واگذاری دارایی های عمومی به بخش خصوصی نیرومند است.  کارآمدی در عرصه انرژی می تواند انتظار بکشد.

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.