سرآغاز

فرهنگ ژاپن

معرفی تجارب سالمندی: اسطوره یائسگی در ژاپن و آمریکای شمالی

ترکان عینی زاده
Untitled.jpg
تغییرات جمعیتی و افزایش امید به زندگی در نتیجه توسعه علوم زیستی و پزشکی و نیز ارتقا سطح زندگی، منجر به افزایش میانسالی و کهنسالی در بسیاری از جوامع شده است و از این رو بر خلاف گذشته که تمرکز مطالعات در علوم مختلف، بیشتر بر سنین جوانی بود، اخیرا سالمندی به موضوع مورد علاقه و قابل توجهی برای علوم مختلف همچون انسان شناسی، جامعه شناسی، روانشناسی، علوم زیستی و پزشکی تبدیل شده است.

مهاجرت هدفمند در ژاپن (لوموند دیپلماتیک: ژانویه 2015)

مارک هامبر برگردان آریا نوری
images.jpg

شینزو آبه ( Abe Shinzo) ، نخست وزیر ژاپن و حزب لیبرال دموکرات او موفق شدند در انتخابات مجلس ملی که پیش از موعد مقرر و در  تاریخ ۱۴ دسامبر سال ۲۰۱۴ برگزار شد ، پیروز شوند. با وجود درصد بالای تعداد کسانی که در انتخابات شرکت نکرده اند ( ۴۷.۴ درصد ) که در تاریخ انتخابات ژاپن یک رکورد محسوب می شود ؛ آبه و دولت مردانش چهار سال زمان دارند تا برای مبارزه با روند رو به نزول جمعیت ژاپن تدابیری را اتخاذ کنند که باب میل مردم این کشور نخواهد بود.

ایالات متحده امیدوار است قدرت چین را مهار کند: تجارت آزاد، به روایت داد و ستد دوسوی اقیانوس آرام (لوموند دیپلماتیک: نوامبر 2014)

مارتین بولار برگردان منوچهر مرزبانیان
USChina.jpg

در آغاز ماه اکتبر، معاون وزیر دارائی چین در میان شگفتی همگان اعلام داشت که عهدنامه تجارت آزاد میان کشورهای دوسوی اقیانوس آرام «بدون چین ناتمام است». واشنگتن تاکنون این میثاق را مانند سلاحی برای مهار غول آسیائی به کار گرفته. پکن با ترجیح تدارک همپیمانی خاص خود، از این داد و ستدها کنار کشیده. بسیار محتمل است که دو پایتخت به موازات هم تحول یابند.

فلسفه شرق در جهان غرب

کارا نیومن برگردان امیر حسن راه چمنی
shargh-22-mehr.jpg

فلسفه شرق در فرهنگ غربی رسوخی شگفت آورداشته است و ردپای آن را می توان به راحتی دربسیاری از کارهای روزمره زندگی مانند تمرین یوگا و همچنین آیین مراقبه و تمرکز مشاهده کردفلسفه شرق در فرهنگ غربی رسوخی شگفت آورداشته است و ردپای آن را می توان به راحتی دربسیاری از کارهای روزمره زندگی مانند تمرین یوگا و همچنین آیین مراقبه و تمرکز مشاهده کرد.

مقالات قدیمی: ادبیات ژاپن در یکصد سال اخیر و نگاهی به قبل از آن(1)(1350)

مترجم: قاسم صنعوی/ آماده سازی برای انتشار: ترکان عینی زاده
عکس: 

تاریخ ژاپن و ادبیان ژاپنی، همآهنگ با حوادث و وقایع اجتماعی دستخوش تحول شده اند. اما بزرگترین واقعه را بدون شک باید در سال 1868 جست و جو کرد: کشوری که در به روی غیر بسته بود و هر گونه تماس با بیگانگان را بر خود منع می کرد، به طریقی نا معهود و غیر منتظره به روی بیگانگان در گشود؛ این طریق، از آن رو غیر منتظره است که نیروی زور و قدرت بیگانگان در امری خاص، یعنی انزواطلبی، به دخالت می پرداخت.

گزارش کوتاه از کنگره ی انجمن بین المللی جامعه شناسی در یوکوهاما

لادن رهبری
poster-isa-congress2014.jpg

کنگره ی انجمن بین المللی جامعه شناسی که به نوعی بزرگ ترین رویداد جامعه شناسی جهان است (چیزی شبیه به جام جهانی جامعه شناسی) و هر چهار سال یک بار برگزار می شود، امسال از روز سیزدهم تا نوزدهم جولای 2014 در شهر یوکوهامای کشور ژاپن برگزار شد. این رویداد که من هم در آن شرکت داشتم، در مجموعه ی بزرگ پسیفیکو در کنار خلیج زیبای یوکوهاما به شکلی بسیار منظم، با برنامه ی علمی بسیار قوی و برنامه های جانبی مفرح برگزار شد. عنوان کنگره ی امسال «رویارویی با جهانی نابرابر: 

ژاپن در دوران پسافوکوشیما: جزیره ی ایواشیما ، مخالف انرژی هسته ای (لوموند دیپلماتیک: مارس 2014)

رافائل بریو برگردان آريا نوري
images.jpg

با وجود حمایت دو نخست وزیر سابق ، از جمله کیزومی ژونیشیرو (Koizumi Junichiro) از حزب لیبرال – دموکرات که محبوبیت بسیار زیادی دارد ، از یک نامزد مخالف انرژی هسته ای برای سمت فرمانداری توکیو ، یکی از نزدیکان نخست وزیر فعلی، آبه شینزو (Abe Shinzo) که او هم عضوی از حزب لیبرال – دموکرات ولی موافق انرژی هسته ای است به این سمت انتخاب شد. سه سال پس از فاجعه ی فوکوشیما ، حدود

نامه های دو باستان شناس زن از دو سوی جهان(4): راهکارهایی برای شناخت دوباره جهان

فرناز خطیبی و لیلا پاپلی
bastan2 (1).JPG

در ژاپن صورتی بیش از حد تصور و ما رنگییست مختص زنان، رنگی به اصطلاح «کاوایی» به معنای ناز و زیبا که هر چیزی از لباس گرفته تا ملاقه آشپزخانه به این رنگ پیدا میشود و در هر سنی میتوان از انواع مشتقات رنگ صورتی جیغ تا کمرنگ و سرخابی استفاده کرد. اواخر مارچ تا انتهای آوریل رنگ، رنگ ِصورتی است.

خانه‌های غیرمتعارف «سو فوجی‌موتو»، معمار معاصر ژاپنی (2)

منیژه غزنویان
NA.jpg

شرح عکس: نمایی از خانه موسوم به NA
در یادداشت پیشین، سو فوجی‌موتوt، معمار جوان ژاپنی به صورتی اجمالی معرفی و برخی کارهایش شامل خانه‌های موسوم به «T»، «K» و «N» توضیح داده شدند. این یادداشت نیز قصد دارد تعدادی بیشتری از پروژه‌های مسکونی او را به صورتی خلاصه معرفی نماید. خانه‌های موسوم به «پیش از خانه»، «تماما چوبی»، «آپارتمان توکیو» و خانه «NA» در این‌جا معرفی خواهند شد.

پیوست: 

خانه‌های غیرمتعارف «سو فوجی‌موتو»، معمار معاصر ژاپنی (1)

منیژه غزنویان
1299001798_house-n-fujimoto-4267-528x352.jpg

شرح عکس: نمایی از خانه موسوم به N، اثر فوجی‌موتو

سو فوجی‌موتو (SOU FUJIMOTO) معمار جوان ژاپنی است[1] که با طرح‌های خلاقانه‌اش توانسته شهرتی جهانی برای خود کسب نماید. او متولد 1971 در هوکایدوی ژاپن و فارغ‌التحصیل دانشگاه توکیو است که در سال 2000 دفتر معماری خود را با همین نام افتتاح کرده است. مشخصه کارهای او استفاده از سازه‌های سبک و روشن و نیز نفوذپذیر در طراحی‌هایش است و شهرتش را بیش از هر چیز وامدار طراحی غرفه موقت‌ گالری سرپن‌تین است؛

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.