سرآغاز

فرهنگ ژاپن

خانه‌های غیرمتعارف «سو فوجی‌موتو»، معمار معاصر ژاپنی (2)

منیژه غزنویان
NA.jpg

شرح عکس: نمایی از خانه موسوم به NA
در یادداشت پیشین، سو فوجی‌موتوt، معمار جوان ژاپنی به صورتی اجمالی معرفی و برخی کارهایش شامل خانه‌های موسوم به «T»، «K» و «N» توضیح داده شدند. این یادداشت نیز قصد دارد تعدادی بیشتری از پروژه‌های مسکونی او را به صورتی خلاصه معرفی نماید. خانه‌های موسوم به «پیش از خانه»، «تماما چوبی»، «آپارتمان توکیو» و خانه «NA» در این‌جا معرفی خواهند شد.

پیوست: 

خانه‌های غیرمتعارف «سو فوجی‌موتو»، معمار معاصر ژاپنی (1)

منیژه غزنویان
1299001798_house-n-fujimoto-4267-528x352.jpg

شرح عکس: نمایی از خانه موسوم به N، اثر فوجی‌موتو

سو فوجی‌موتو (SOU FUJIMOTO) معمار جوان ژاپنی است[1] که با طرح‌های خلاقانه‌اش توانسته شهرتی جهانی برای خود کسب نماید. او متولد 1971 در هوکایدوی ژاپن و فارغ‌التحصیل دانشگاه توکیو است که در سال 2000 دفتر معماری خود را با همین نام افتتاح کرده است. مشخصه کارهای او استفاده از سازه‌های سبک و روشن و نیز نفوذپذیر در طراحی‌هایش است و شهرتش را بیش از هر چیز وامدار طراحی غرفه موقت‌ گالری سرپن‌تین است؛

مقالات قدیمی: ادبیات ژاپن در یکصد سال اخیر (2)(1350)

نویسنده: رنه سیفر/ مترجم: قاسم صنعوی/ آماده سازی برای انتشار: ترکان عینی زاده
عکس: 

تظاهر ناتورالیسم، قطعا با اهمیت ترین پدیدۀ تاریخ ادبیات معاصر ژاپن است. در این مورد باید توجه کرد که نام مکتب ناتورالیسم از زبان فرانسه ترجمه شده، ولی واقعیت این است که ناتورالیسم ژاپن با ناتورالیسم فرانسوی دارای تفاوت است. ناقدی هنگام یاد از کتاب «فوتون» Futon، رمانی که بهترین نحو نمایشگر ناتورالیسم ژاپنی است، آنرا با «اعترافات» ژان ژاک روسو مقایسه کرده است و باید گفت که در این مورد وی کاملا محق

مقالات قدیمی: ادبیات ژاپن در یکصد سال اخیر و نگاهی به قبل از آن(1)(1350)

مترجم: قاسم صنعوی/ آماده سازی برای انتشار: ترکان عینی زاده
عکس: 

تاریخ ژاپن و ادبیان ژاپنی، همآهنگ با حوادث و وقایع اجتماعی دستخوش تحول شده اند. اما بزرگترین واقعه را بدون شک باید در سال 1868 جست و جو کرد: کشوری که در به روی غیر بسته بود و هر گونه تماس با بیگانگان را بر خود منع می کرد، به طریقی نا معهود و غیر منتظره به روی بیگانگان در گشود؛ این طریق، از آن رو غیر منتظره است که نیروی زور و قدرت بیگانگان در امری خاص، یعنی انزواطلبی، به دخالت می پرداخت.

نامه های دو باستان شناس زن از دو سوی جهان(3): راهکارهایی برای شناخت دوباره جهان

فرناز خطیبی و لیلا پاپلی
bastan1.JPG

لیلا جان سلام
خیلی وقت بود میخواستم برایت بنویسم ولی وقت و درس امان نمیداد از اخرین بار اتفاقات سیاسی زیادی رخ داده، انتخابات ایران و حاشیه های پس از آن تا انتخابات ژاپن در ماه قبل. در ژاپن انتخابات سراسری پارلمانی بود و حزب نخست وزیر "آبه" توانست پارلمان بالا را هم بگیرد.

مقالات قدیمی: چند خاطره از سفر ژاپن (1352)

نویسنده: جلال ستاری/ آماده سازی برای انتشار: امید علی نوری
عکس: 

آنچه در زیر می آید تاثرات پرتوانی است که از سفری چند روزه به ژاپن به دعوت یونسکو برای شرکت در مجمعی فرهنگی، در ذهنم بجای مانده است. این یادداشت پراکنده نمایشگر احساس مسافری زودگذر است و ناگفته پیداست که بر پژوهش و کندوکاوهای عالمانه در فرهنگ و تاریخ ژاپن استوار نیست.

ژاپن (7)

جان. اُ. هیلی ترجمه سعید بهجت
flags.PNG

ژاپن (7)
VI.    حکومت
ژاپن یک دموکراسی پارلمانی است. امپراطور رییس اجرایی دولت است، هرچند جایگاه رسمی اش در قانون اساسی «نماد» ملت ژاپن و مردمانش است. ژاپن حکومت یکپارچه ای دارد، که در آن حکومت مرکزی بر حکومت های محلی غلبه دارد. با این حال 47 استان ژاپن و چندین هزار شهر، بخش و روستای آن خودمختاری قابل توجهی در مسادل داخلی شان دارند.

مروری بر فضای خانگی در ژاپن

زهرا غزنویان
japan-domestic space.jpg

عکس: فضای داخلی خانه‌‎ای ژاپنی برگرفته از سایت: www.oldphotosjapan.com
«سرزمین خورشید» را بیشتر با طبیعت زیبا و ویرانگرش می‌شناسیم، طبیعتی که گاه در اسرارآمیزی جنگل‌های انبوه و کوهستان‌های بلند و رودخانه‌های پرآب آن نمود می‌یابد و گاه در زمین‌لرزه‌های شدید و سیل‌ها و طوفان‌های ویرانگر استواییش. گویی فرهنگ را در این سرزمین،

ژاپن (6)

ریچارد کاتز ترجمه سعید بهجت
japan 6 -asian-financial-crisis.jpg

ژاپن (6)
V.       اقتصاد
ژاپن، پس از آمریکا بزرگترین قدرت اقتصادی جهان است. [این اطلاعات مربوط به سال 2009 است. اکنون ژاپن جای خود را به چین داده و خود در جایگاه سوم قرار گرفته است، هرچند با اختلافی اندک.] در سال 2006، تولید ناخالص ملی ژاپن، 4.37 تریلیون دلار بود در برابر تولید ناخالص

جنگ ناسیونالیسم در دریای چین: تنش بین چین، ژاپن، کره جنوبی، ویتنام و فیلیپین

استفان کلاین آلبرت ترجمه شهباز نخعي.
699554224.jpg

پس از یک رودررویی دوماهه بین کشتی های فیلیپینی و چینی، اکنون از جانب ژاپن و جزائر سنکاکو/ دیائویو است که شاخ وشانه کشیده می شود.  در نیمه اکتبر، نیروی دریایی چین،درحالی که ناو هواپیمابر امریکایی «یواس اس جرج واشنگتن» درحال قدرت نمایی در دریای چین جنوبی بود، به سواحل مورد مناقشه نزدیک شد.

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.