سرآغاز

فرهنگ فرانسه

رسانه‌های گروهی، روشنفکران و پیر بوردیو

ژاک بوورس برگردان آزیتا نیکنام
Bourdieu.jpg

هر روز که می‌گذرد فرصت تازه‌ای است تا متوجه شویم که مرگ بوردیو چه خلا عظیمی بر جای گذاشته و این نوع روشنفکر منتقد، که احتمالا او از آخرین نمایندگانش در فرانسه بود، تا چه حد کهنه شده است.
به نظر من، آنچه دارد جایگزین می‌شود، به خوبی، در هجونامه ژان کلود میلنر به نام «آیا در فرانسه حیات روشنفکری وجود دارد» بیان شده است:

چه کسی در نهاد مدرسه تصمیم می گیرد؟

ونسان تروژه برگردان آریا نوری
education-nationale-emplois-effectifs-budget.jpg

از ۲۰ سال پیش تاکنون، دولت‌هایی که در فرانسه سرکار می‌آیند، سعی می‌کنند بر اساس نیازهای مختلفی که جامعه در برابر نظام آموزشی از خود ابراز می‌کند، سیاست‌های آموزشی مختلفی را به منصه‌ی اجرا درآورند؛ اما به اجرا درآمدن شیوه‌هایی که از نظریه‌ی مدیریت برمی‌آیند، با مقاومت مسئولان مدارس مواجه شده است.

نژادپرستی «هوشمندان»

پیر بوردیو برگردان مرمر کبیر
bourdieu31-21.jpg

باید توجه داشت که تنها یک نوع نژادپرستی وجود ندارد، بلکه باید از «نژادپرستی‌ها» به صورت جمع سخن گفت. به‌‌ همان تعداد که گروه‌هایی در جامعه که احتیاج به توجیه وجود خود دارند، نژادپرستی یافت می‌شود. این‌‌ همان تابع نامتغیر تعریف کننده نژادپرستی است. به نظر من، تجزیه و تحلیل انواع مختلف‌ نژادپرستی، خصوصا آنهایی که بی‌شک ظریف‌ترند و شناختشان دشوارتر، دارای اهمیتی بسزاست.

زوال طبقه ی متوسط فرانسه

کریستوف باربیه برگردان آریا نوری
fran.jpg

این مسئله در فرانسه‌ی امروز به امری رایج بدل گشته که آقا و خانم "همه" هیچ‌کس نیستند، مگر در زمان انتخابات ریاست جمهوری که موردتوجه قرار می‌گیرند و برای نامزدها عزیز می‌شوند. به همین ترتیب، طبقه‌ی متوسط فرانسه به طعمه‌ای رازآلود بدل گشته که نامزدهای انتخاباتی از چند ماه مانده به برگزاری انتخابات به دنبال آن می‌روند. بااین‌وجود باید به این مسئله اشاره کرد که در فرانسه‌ی امروزی، همه‌ی مردم خود را آقا و خانم "همه" می‌دانند.

بررسی نهاد آموزش و پرورش در کشورهای اروپایی

آرلت دلاکس و مارسل کرای برگردان آریا نوری
951264_3_ed21_des-eleves-se-deplacent-dans-les-couloirs-d-un.jpg

سه الگوی اصلی مدرسه در کشورهای اروپایی:  مسئولان سیاسی کشورها هم درست مثل والدینی که با دقت و بعضاً نگرانی نتایج درسی فرزندان خود در مدرسه را دنبال می‌کنند، وضعیت کشورشان را ازنظر آموزشی در آزمون‌های بین‌المللی که به‌طور مشترک توسط کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی برگزار می‌شود، زیر نظر دارند.

آفریقا، بستری مناسب برای نیروهای افراطی (لوموند دیپلماتیک: فوریه 2015)

فیلیپ لی مر برگردان آریا نوری
7543193-11639012.jpg

۷ جنگ از ۸ جنگ مهلک و مخرب کنونی دنیا در قاره‌ی آفریقا جریان دارد، جایی که در حال حاضر شرایط لیبی سبب شده تا بیش‌ازپیش سلاح به دست نیروهای «جهادگرا» بیفتد. برای مدت‌های طولانی این‌گونه به نظر می‌رسید که اتحادیه‌ی آفریقا (L’Union africaine) توانایی برقراری امنیت مردم خود را ندارد و این مسئولیت به دوش نیروهای نظامی ایالات‌متحده و فرانسه افتاده است. به‌زودی اما ممکن است اولین نیروی قاره‌ای امسال قدم به صحنه بگذارد...

از نوجوان تا نوجوانی (قسمت اول)

مصاحبه با پاتریس اور، برگردان آریا نوری
adolescence.jpg

مصاحبه با پاتریس اور[1]

شما کتاب آخر خودتان را با عنوان نوجوانی وجود ندارد [2]چاپ کرده‌اید. این عنوان در جامعه‌ای که واژه‌ی نوجوانی از دهان همه شنیده می‌شود به‌نوعی متضاد و تأمل‌برانگیز است. چگونه ممکن است که درعین‌حال روان‌پزشک کودک و متخصص نوجوانی بود ولی عنوان کرد که مقوله‌ای به نام نوجوانی اصلاً وجود ندارد؟

مسلمانان فرانسه پس از شارلی ابدو: سپرهای بلای جدید

کلمان پترو برگردان آریا نوری
attentat-contre-charlie-hebdo-paris-morts-police-pompier-temoin.jpg

سونیا، دختر جوانی با اصلیت الجزایری، مجبور است این روزها برخی مواقع برای حفظ جانش پنهان شود. چند روز پیش درحالی‌که به همراه مادرش – که روسری بر سر می‌کند- در پیاده‌رو قدم می‌زد، بطری‌ای شیشه‌ای درست در برابر پای آن‌ها به زمین افتاد. این شیشه از پنجره‌ی یکی از خانه‌هایی که آن‌ها زیر آن راه می‌رفتند پرتاب‌شده بود و اگر تنها چند سانتی‌متر آن‌طرف‌تر افتاده بود، اتفاق بدی برای او یا مادرش می‌افتاد:

جامعه شناسی آموزش در فرانسه (قسمت دوم)

ونسان تروژه برگردان آریا نوری
cdi.JPG

تأثیر اصالت اجتماعی بر نحوه‌ی عملکرد و استراتژی‌های به کار گرفته‌شده توسط کنشگران آموزش
مسئله‌ی نابرابری در محیط مدرسه برای مدت‌ها ذهن جامعه شناسان را به خود مشغول کرده بود. همین مسئله سبب شد تا از اوایل دهه‌ی ۸۰ میلادی، ایشان توجه خود را معطوف کنند به تحلیل رفتار کنشگران آموزش (دانش آموزان، معلمان و والدین) و نوع ارتباط ایشان با یکدیگر. برای مثال می‌توان از دو جامعه‌شناس سوئیسی بهنام‌های فیلیپ پرنو و کلئوپاتر مونتاندون نام برد که در سال ۱۹۸۷ مجموعه مقالاتی را در مورد مشکلاتی که

این آرامش وحشتناک، همانا خواب مرگ اجتماعی است

پیر بوردیو برگردان مرمر کبیر
Bourdieu-3.jpg

در سال ١٩٣١ دو محقق، به نام‌های «ماری ژابودا» و «هانس زیسل»، زیر نظر «پل لازارسفلد» تحقیقی در مورد مسئله بیکارهای «مارینتال» شهر کوچکی در اتریش که مهم‌ترین کارخانه آن تعطیل شد، انجام دادند. حاصل این تحقیق در سال ١٩٣٢، یعنی در دوره‌ای که بیکاری‌های شدید همگانی مشخصه آن است، و درست چند ماهی قبل از به قدرت رسیدن هیتلر در آلمان انتشار یافت؛ و در مورد مسئله بیکاری و نتایج آن به عنوان اثر مرجع شناخته شد.

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.