سرآغاز

فرهنگ فرانسه

مساله «تعادل » (لوموند دیپلماتیک: اوت 2014)

سرژ حلیمی برگردان شهباز نخعي
images.jpg

لشکرکشی تنبیهی ارتش اسراییل به غزه، یکی از خودجوش ترین خواست های روزنامه نگاری مدرن را فعال کرده است:  حق تنبلی، به عبارت حرفه ای تر این امر «تعادل » نامیده می شود.  فاکس نیوز، شبکه تلویزیونی راست افراطی امریکایی، خود را به شکلی که خالی از ریشخند نیست «منصف و متعادل»( fair and balanced) می خواند.

نوجوانی، بر بال بحران؟

فلورانس موتو برگردان آریا نوری
index.jpg

گذار از جادوی کودکی ، رویارویی با تغییرات بدن ، رهسپاری به سوی دنیای بزرگسالان و . . . دنیای نوجوانی را زمان سر و کله زدن با اولین بحران های زندگی می دانند ، اما نباید یک مساله را به دست فراموشی سپرد ، نوجوانی زمان امکان پذیر شدن بسیاری از ناممکنات زندگی نیز هست . . .

امپریالیسم، ضدّ امپریالیسم و سوسیالیسم

جان ریس برگردان مهرداد امامی
imperialism and anti imperialism.jpg

امپریالیسم نظامی دگرگون‌شونده است. از همان نخستین روزهای سرمایه‌داری، گسترش بین‌المللی بر ساختار آن حک شده است. اتحاد با اسکاتلند و استعمار ایرلند منجر به شکل‌گیری یکی از نخستین دولت‌های سرمایه‌داری یعنی بریتانیا شد. هر دو این وقایع به نحو سرنوشت‌سازی به واسطه‌ی انقلاب قرن هفدهم شکل گرفتند. و یکی از اولین جنگ‌های پساانقلابی بریتانیا در مقابل دومین دولت بزرگ سرمایه‌داری وقت، جمهوری هلند بود.

پاریس روزنه هایی پراکنده به هزار توی یک شهر (6): جمهوری چهارم : دوره بعد از جنگ

سپیده پارسا پژوه
Untitled.jpg

شهر پاریس، پایتخت فرانسه واقع در استان ایل دو فرانس، در محل برخورد سه رود سن، مارن و اواز قرار گرفته و پرجمعیت ترین شهر این کشور را تشکیل می دهد. جمعیت خود شهر مرکزی پاریس در سال 2010 بر اساس گزارش های مرکز آمار فرانسه معادل 2.2 میلیون نفر، جمعیت شهر و حومه نزدیک ان بر همین اساس معادل 12.2 میلیون نفر در همین سال بوده است. منطقه پاریس و حومه آن بطور کلی در اروپا، یکی از پرجمعیت ترین و متراکم ترین مناطق شهری را تشکیل می دهند. تراکم فعلی جمعیتی شهر پاریس معادل 21347 نفر در کیلومتر مربع می باشد.

هوای آلوده ما را ملزم به احتیاط می‌کند: گفتگو با بهروز صفدری درباره بازنشر «جامعه نمایش» گی دوبور

...
images.jpg

چرا فاصله‌ی زمانی میان چاپ نخست و بازچاپِ دوم ترجمه‌ی فارسی «جامعه‌ی نمایش» این‌همه به درازا کشید، آن‌هم باوجودِ آگاهی از لزومِ تجدید چاپِ آن و اشتیاق و آمادگیِ ناشر و مترجم برایِ این کار؟ جوابِ مختصر و مفید را می‌توان با تجسمِ تصویری از اوضاعِ دهه‌ی گذشته در ذهن‌مان بجوییم، که دیگر چه حاجت به بیان است

جایگاه ماهیت لائیک در نظام آموزشی فرانسه

مجله ی علوم انسانی برگردان آریا نوری
photo.jpg

کمیسیون سازی ( Tsazi) به درخواست دولت کشور فرانسه با انتشار گزارشی تعریفی جدید از " قانون لاییک" در این کشور ارائه داده است. محققان در حوزه ی جامعه شناسی مذهبی به بررسی عواقب و پیامدهای این گزارش پرداخته اند.

سیاست های آموزشی، مقاومت مدرسه

مجله ی علوم انسانی فرانسه برگردان آریا نوری
A.jpg

دولت های سر کار در فرانسه ، از بیست سال پیش تا کنون ، سعی کرده اند تا با توجه به درخواست جامعه از نهاد آموزش و پرورش سیاست های آموزشی مناسبی را پیش بگیرند. اما روش هایی که توسط این دولت ها انتخاب می شوند با مقاومت نهاد آموزشی رو به رو می شود. « مدرسه چگونه باید به بهترین نحو ممکن از امکاناتی که دراختیار آن قرار داده می شود بهره ببرد؟ چه رابطه ای باید بین کنشگران عرصه ی آموزشی

زنان چه کسانی هستند؟ نگاهی به آرای ژولیا کریستوا

سپیده ثقفیان
JuliaKristeva_ENS_phSophieZhang.jpg

از زمان شروع نوشتار، با تعاریفی از اینکه زنان کیستند مواجه بوده‌ایم. «زنان مرد نیستند.» «زن کمبود است.» «مادر/زن» «زنان ابژه‌های جنسی‌اند.» «زنان خالص‌اند.» و.... این تعاریف بسیار متنوع و گسترده‌اند اما تلاش‌های تئوریک برای جواب دادن به این سؤال کماکان ادامه دارد و این لیست هر روز طولانی‌تر می‌شود.
در این مقاله نگاهی اجمالی به نظریات کریستوا درباره‌ی مفهوم زن می‌اندازیم.

آلبوم تصاویری از فیلم های ژان روش

مرکز اسناد تاریخی و فرهنگی انسان شناسی و فرهنگ
Rouch 3.jpg

در این آلبوم ، تصاویری از صحنه های فیلم ها و پوستر فیلم های ژان روش را  که از سایت ژان روش (http://www.maitres-fous.net/home.html) برگرفته شده و به مجموعه فرانسواز فوکو دستیار وفادار روش متعلق است، را می بینیم.

پیوست: 

سیاست های آموزشی در فرانسه : موفقیت یا عدم موفقیت اصلاحات بین سال ها 1990-2005

آندره روبر برگردان آریا نوری
Rythmes-scolaires_article_main.jpg

از سال ها پیش تا کنون ، اصلاحات بزرک یا کوچکی برای بهبودی وضعیت مدارس فرانسه در مقاطع تحصیلی متفاوت و همچنین دانشگاه های این کشور به اجرا درامده است. هدف اصلی این تغییرات به وجود آوردن امکان برخورداری از تحصیل برای همه است. اما با تمام این اوصاف ، چه مساله ای باعث می شود که سیاست های آموزشی در این کشور ، چه سیاست هایی که توسط چپ گراها به عرصه در می آیند و چه سیاست هایی که توسط جناح راست ، تاثیر کمی در بهبودی وضعیت آموزشی این کشور دارد؟

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.