سرآغاز

فرهنگ فرانسه

مسیر تند روی[لوموند دیپلماتیک: فوریه 2015]

لورن بونلی برگردان منوچهر مرزبانیان
images (1).jpg

کشتارهای پاریس و به دنبال آن بسیج توده های انبوه مردم، در شتابی چشمگیر، به پدیداری دو نوع پویائی، دو تحلیل رو در رو انجامیده. یکی تشدید بمباران از راه دور را پیش می کشد و به نام امنیت ملی، خواستار گذشتن از برخی آزادی های عمومی است. ترجیح دیگری اصرار بر نمایاندن آشفتگی های جهان، یافتن علل فروپاشی انسجام اجتماعی و پرداختن به بازسازی زنجیره رویدادهائی است که به سؤ قصدها انجامیدند.

لب به اعتراض گشودن

گفتگوی گونتر گراس و پیر بوردیو
hh apr6 p.jpg

با توجه به سنت آلمانی، نسبتا به ندرت پیش آمده که یک جا معه شناس و یک نویسنده با یکدیگر ملاقات کنند. در نزد ما رسم بر این است که فیلسوف ها یک طرف اطاق با هم جمع شوند و جامعه شناسان طرف دیگر، در حالی که نویسندگان که چندان علاقه ای به هم ندارند در اتاق پشتی. گفتگویی نظیر آنچه ما انجام می دهیم یک امر استثنایی تلقی می شود.

رابطه‌ی بین مدرسه و افزایش بهره‌ی هوشی دانش آموزان

کلود باستین برگردان آریا نوری
ecole_freppel!_410x274!_3!_0x0!_0!_FFFFFF.jpg

هر چه قدر بیشتر بدانیم هوشمان هم بیشتر خواهد بود : تحقیقات فعلی تأثیر مثبت آموخته‌های ضمنی و عینی  را در کسب دانش‌های گسترده‌تر نشان می‌دهد. از طرفی امروزه به‌خوبی این مسئله را می‌دانیم که کژفهمی‌های بسیاری در مورد ارزیابی‌های درسی در مدارس وجود دارد.
« این کودک باهوش است ، قطعاً در مدرسه موفق خواهد بود » . بسیاری بر این باورند که موفقیت در مدرسه بستگی زیادی به هوش کودک دارد. اما اگر واقعیت خلاف این باشد چه؟ اگر در اصل این دانش‌های فراگرفته شده در مدرسه باشند که سبب رشد هوشی کودک می‌شوند چه؟

اسلام هراسی یا ترس از پرولتاریا: سؤ قصدهای پاریس، پس لرزه های دهشت (لوموند دیپلماتیک: فوریه 2015)

بنووا بروویل برگردان منوچهر مرزبانیان
islamophobie 270813.jpg

به دنبال سؤ قصدهائی که در آغاز ماه ژانویه، بیست کشته در پاریس برجای نهادند، بیش از چهار میلیون تن به نام آزادی بیان به آرامی در خیابان های شهرهای فرانسه راهپیمائی کردند. پس از دهشت آغازین و سپس اضطراب و پریشانی پیامدش، اینک عزم و اراده ای برای درک مسئله روی نموده است. این رویدادهای بی سابقه، ضرورت مبرم گشودن کلاف سر در گم ستیزه های منطقه ای را برجسته ساخته که به جنبش های اجتماعی

پیوست: 

«عکس و عکاسی» از نگاه پیر بوردیو

زهره روحي
bourdieu-1.jpg

«ثبتِ» موقعیت‌هایی از زندگی، از دیرینه‌ترین کنش‌های اجتماعی ـ فرهنگی‌‌ست و قدمتِ آن نسبت بسیار نزدیکی با فرایند فرهیختگی انسان دارد. به بیانی دیگر، اگر یکی از پیش‌ فرض‌‌هایمان در تعریف موجودی به نام «آدمی»، خصیصه‌ تاریخی بودنِ هستی اجتماعی او باشد، در این‌ صورت، آنچه این وضعیت را امکان‌پذیر می‌سازد، «ثبت ‌و ضبط»های برساخته‌ هستی تاریخی ـ اجتماعی اوست.

کودکان نامرئی

ژان فرانسوآ مارمیون برگردان آریا نوری
violenceMaltraitance.jpg

تعداد کودکانی که هر روزه قربانی پدیه ی خشونت می شوند ( تعرض ، ضرب و شتم و یا حتی نادیده انگاشته شدن) حتی تا 10 برابر بیش از آن چیزیست که  ما تصور می کنیم. اما به چه علتی ما این کودکان را نمی بینیم؟ چرا این کودکان نامرئی هستند؟

کودکی را مد نظر قرار دهید که به علت شکستگی استخوان ران خود در خانه به بیمارستان آورده می شود در شرایطی که هنوز راه رفتن را نیاموخته

آیا فردا نوبت به معلمانی دیجیتالی خواهد رسید؟

فابریس هرویو – ون برگردان آریا نوری
primaire_enseignant_professeur.jpg

در حال حاضر با معرفی فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی برای تدریس ( TICE ) در مدرسه ، امکان دارد تا ماهیت حرفه ی آموزگاری به طور کامل دچار دگرگونی شود. آیا معلمان در دنیای آموزشی فردا تنها نقش آموزش دهنده ی نحوه ی استفاده از ابزار دیجیتال به دانش آموزان را بر عهده خواهند داشت؟

عشق هنر، موزه‌های هنر اروپایی و مخاطبین آنها

سارا شریعتی
v_2707300284.jpg

دسترسی به گنجینه‌های هنر برای همه آزاد است و برای بسیاری ممنوع. ظاهراً آزاد است چرا که همه می‌توانند از موزه‌ها به عنوان محل نگهداری میراث هنری بازدید کنند و عملاً ممنوع است، از آن‌رو که بسیاری از مردم نه توان، نه وقت و نه سرمایه فرهنگی لازم را برای استفاده از این امکان دارند. چه چیزی مخاطبین هنر را از دیگران جدا می‌سازد؟ این سوال آغازین کتاب پیر بوردیو تحت عنوان "عشق هنر

کودک شما یک پادشاه نیست، نه گفتن به او را بیاموزید!

مجله ی علوم انسانی فرانسه، برگردان آریا نوری
1.jpg

ریچارد برومفیلد ( Richard Bromfield  ) ، روانشناس ، از 13 سال پیش تا کنون در حال کار کردن روی رفتارهای کودکان در خانه است ، کودکانی که از آن ها با عنوان " دیکتاتورهایی با شلوارک های کوچک "  یاد می کند. وظیفه ی اصلی او به گفته ی خودش کمک به خانواده در زمانیست که « نقش والدین و فرزندان در خانه وارونه شده و زندگی برای اعضای خانواده دشوار می شود.» در همین زمان است که او وارد صحنه

میزگرد «رادیو فرهنگ» فرانسه درباره جوانان ایران با ناصر فکوهی (فایل صوتی به فرانسوی)

...
photo-2-Irannn.jpg

 «رادیو فرهنگ» (فرانس کولتور) فرانسه، رادیوی سراسری دولتی این کشور و ویژه مباحث و برنامه های فرهنگی و  یکی از دو  شبکه پر مخاطب دولتی فرانسه (در کنار France Inter) به شمار می آید که میلیون ها مخاطب در روز دارد.  به مناسب  سی و ششمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران، این  شبکه برنامه ای  یک روزه و کامل  درباره ایران داشت که به صورت زنده و همزمان با روز بیست و دوم بهمن  پخش شد.

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.