سرآغاز

فرهنگ فرانسه

ارزیابی یک نظام آموزشی

مارتین فورنیه برگردان آریا نوری
951264_3_ed21_des-eleves-se-deplacent-dans-les-couloirs-d-un_0.jpg

از بیست سال پیش تاکنون، ارزیابی هدفمند نظام‌های آموزشی به‌عنوان روش بسیار مؤثری برای اداره‌ی هرچه بهتر و مؤثرتر آن‌ها محسوب می‌شود، ارزیابی‌ها هم در حوزه‌ی آموزش و هم در حوزه‌ی سیاسی صورت می‌گیرد.
از بیست سال پیش تاکنون ارزیابی نظام‌های آموزشی با شیوه‌های مختلف و به تعداد دفعات بالا صورت می پذیرد. از دیرباز تاکنون دانش آموزان را به‌واسطه‌ی نمره‌ها، مدرک تحصیلی و یا امتحانات می‌سنجند. امروزه اما وضعیت تحصیلی یک رده‌ی سنی، وضعیت درسی دانش آموزان یک

بخش سوم بت ستیزی چیست؟: اعتماد و عدم اعتماد نسبت به تصویر

برونو لاتور برگردان عاطفه اولیایی
Bruno_Icono- 3

 بیائید لحظه ای به مداقه ی تنش ناشی از گرفتاری به چنین شمشیری دو دم،  که به خوبی  قادر به توضیح  دیردینه شناسی جزم گرایی است،  بنشینیم.  در این مقاله سه الگوی متفاوت  نفی  و تولید تصویر،  واعتماد و عدم اعتماد به تصویر را گرد آورده ایم و امید داریم از ورای آن ها،  جنگ تصاویر و بیلدرستورم را پشت سر نهیم.

پاره های هنر (4)، دوراس: نوشتن، وقتی یک زن هستی...

برگردان ناصر فکوهی
images.jpg

کسی که می نویسد، همواره [برای دیگران] به صورت  وحشتناکی غیر قابل تحمل است، زیرا هرگز کاملا آنجا نیست. مثل آن است که دارد دیگران را سرکوب می کند، دیگران چنین حسی دارند و حق هم دارند که داشته باشند. هرگز نباید این را از یاد برد. اما وقتی نویسنده، یک زن باشد، البته، احساس سرکوب بزرگتر و تحمل آن از سوی اطرافیان سخت تر است؛ حتی در بهترین موقعیت ها- و وضعیت من هم همین طور بود...

نوجوانی در گذار تاریخ

مارتین فورنیه/آریا نوری
adolescence_1_0_0_0.jpg

منطق حکم می‌کند که نوجوانی همیشه وجود داشته است. بااین‌وجود، این دوره‌ی جذاب زندگی برای مدت‌های طولانی نادیده گرفته می‌شد چراکه تصور رایج بر آن بود که شخص مستقیم از کودکی وارد بزرگ‌سالی می‌شد. تصور دیگری نیز بر آن است که مقوله‌ی نوجوانی از آغاز قرن بیستم مطرح‌شده است، چراکه از این دوره به بعد است که جامعه توجه زیادی به مشخصه‌ها و مشکلات جوانان خود نشان داده است.

بزرگ کردن کودکان (2) : تاریخچه ی طولانی توصیه به والدین

کلود مارتن برگردان آریا نوری
enfant_entree_recettes.jpg

چگونه باید وظیفه‌ی پدر یا مادر بودن را ادا کرد؟ از یک قرن پیش تاکنون، روانشناسان، متخصصان کودک و سایر متخصصان در این مورد صحبت کرده‌اند، امروزه نیز رسانه‌ها و مسئولان سیاسی با ادامه‌ی همین صحبت‌ها، سعی در حمایت از مقوله‌ی پدر یا مادر بودن دارند. در طول نیم‌قرن اخیر، شرایط والدین بودن تغییرات عمیقی را به خود دیده است. تغییراتی که سبب شده گروهی نتوانند این وظیفه را به‌خوبی انجام بدهند و حتی گروهی از بر عهده گرفتن آن سرباز زنند.

تکرارابدی یا درستایش زندگی روزمره ؟ نگاهی به ردپای جنسیت و زندگی روزمره

آزاده بی زارگیتی
big_381618_5274_web_image_41312.jpg

تصویر: اکرمن
شاید دروهله ی اول بنا بود که به تفسیرزندگی روزمره و جنسیت  از طریق بازخوانی دو فیلم مستند بسنده کنیم و شاید این که کمی هم توضیح بدهیم که معیار انتخاب این فیلم ها چه بوده است؟ اما پیش از همه مدام با خود فکر می کنم زمانی که داوطلب شدم درباره ی این امر بنویسم، طبعن می دانستم که نخستین پرسش و شاید مهم ترین پرسشی که با آن مواجه می شویم شاید این باشد که زندگی روزمره چیست؟

بررسی آموزش فنی-حرفه ای (قسمت دوم)

ونسان تروژه برگردان آریا نوری
Technical-Training_320x240.jpg

الگوی رایج در آلمان، انگلستان و فرانسه
بررسی شرایط ازنظر تاریخی به‌خوبی نشان می‌دهد که مجموعه‌ای از رخدادهای سیاسی چه نقشی مهمی در آموزش فنی و حرفه‌ای ایفا کرده‌اند. شکست فرانسه در جنگ در سال ۱۹۴۰ به‌خصوص سبب شد تا آموزش فنی-حرفه‌ای به‌خصوص تحت کنترل دولت مرکزی قرار بگیرد، البته به‌هیچ‌عنوان نباید این فرایند را به یک اراده‌ی سیاسی منسجم و مداوم نسبت داد. بااین‌وجود شکی نیست که در نظام ایجادشده، می توان برخی از مشخصه‌های ثابت جامعه‌ی فرانسه، حال چه نقش دولت باشد و چه تأثیر نظام آموزشی را بازشناخت.

چاه، اثر ایوان رپیلا باز زائی در پایان شب (لوموند دیپلماتیک: آوریل 2015)

اگزاویه لاپرو برگردان منوچهر مرزبانیان
le-puits.jpg

دو برادر در اعماق جنگلی در ته چاهی اسیرند، و به رهائی از آن می کوشند. یکی برادر کوچک و دیگری برادر بزرگ است، که به نقل روایت می آغازد: «انگار بیرون آمدن از این چاه محال است. سپس می افراید: اما بیرون خواهیم آمد.» عزم چیرگی برآنچه بر آن غالب نتوان آمد، گوئی پژواکی است از آخرین واژه های داستان ”نام ناپذیر“ نوشته ساموئل بکت: «باید ادامه داد، نمی توانم ادامه دهم، پس ادامه خواهم داد.»

از نوجوان تا نوجوانی (قسمت چهارم)

مصاحبه با پاتریس اور، برگردان آریا نوری
adolescence_1_0_0.jpg
آیا نوجوانان به‌ خوبی از مسائل جنسیتی آگاهی دارند؟
بله ایشان اطلاعاتی دارند، اما تنها اطلاعاتی تکنیکی، یعنی بیولوژیک و بدنی که آن را هم در دوران راهنمایی فرامی‌گیرند. در این دوره از زندگی عکس‌ها و فیلم‌های پورنوگرافیک به منبع اصلی کسب اطلاع ایشان بدل می‌شود. نوجوان با هجوم هورمون‌ها مواجه می‌شود و نمی‌داند باید چه‌کاری انجام دهد. علاوه بر این، ایشان به دنبال راهی می‌گردند

روزنوشتِ عزا (یادداشت‌های رولان بارت) - بخش سوم: دسامبر

آرزو مختاریان
1002812-Roland_Barthes.jpg

3 دسامبر

{مهمانیِ امیلیو با اف.ام بانیه}

کم کم از گفتگو کنار میکشم (معذبم که بقیه خیال کنند قابل نمیدانمشان). FMB (با تکیه به یوسف) نظامی‌ قوی (و البته مبتکرانه) از ارزش‌ها، کُدها، اغواها، سبْک‌ها مجسم می‌کند: ولی در حینِ قوام گرفتن این نظام، من احساس طرد شدن می‌کنم. کم کم دست از کشمکش برمی‌دارم، غایب می‌شوم، 

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.