سرآغاز

فرهنگ فرانسه

کنار آمدن با خود و زندگی

حسین محیی
Michael_Kleeberg_2014.jpg

تصویر: کلِبِرگ
این نخستین کتابی است که از میشائیل کلِبِرگ، نویسنده، مترجم و روزنامه‌نگار آلمانی به فارسی ترجمه می‌شود. او متولد 1959 در اشتوتگارت است، در شهرهای مختلف اروپا و خاورمیانه کار و زندگی کرده و هم اکنون ساکن برلن است. با روزنامه‌های معتبری چون اشپیگل و دی‌ولت همکاری دارد و مترجم آثار نویسندگان نامداری چون مارسل پروست و جان دوس‌پاسوس نیز هست.

هر روز و روزمرگی

هانری لوفبور / کریستین لویچ برگردان سولماز حسینیون
lefevbre.jpg

پیش از اینکه که سلسه انقلاب هایی که منجر به بوجود آمدن آنچه دوران مدرن خوانده می شود، رخ دهند،مسکن، انواع پوشش، روش های خوردن وآشامیدن وبه طورخلاصه" زندگی"، نمایشگرتنوع خارق العاده ای بودند.این سبک زندگی که زیرمجموعه هیچ نظام واحدی نبود، بسته به کشور، ناحیه جغرافیایی ،طبقات و سطوح جمعیت (مردم) ،دسترسی به منابع طبیعی ،فصول ،اقلیم ،شغل ،سن و جمعیت متفاوت بود.

آن ها لهستانی ها و مراکشی های را می خواهند! (لوموند دیپلماتیک: اکتبر 2014)

فیلیپ باکه برگردان آریا نوری
2010-09-01T152020Z_298999592_PM1E6911ARZ01_RTRMADP_3_FRANCE_0.JPG

تصویر: ماری لوپن
جبهه ی ملی ( حزب تندروی جناح راست ) آرزو دارد به حزب اصلی کشاورزان تبدیل شود. به این منظور اعضای آن سعی می کنند فعالان و سندیکاهایی که اندیشه هایی نزدیک به ایشان دارند را جذب کنند. مساله ی اساسی اما در آنجاست که جاه طلبی های انتخاباتی این حزب تا به الان مانع از پنهان ماندن این مساله که در اصل آن ها هیچ برنامه ای برای اداره ی کشور ندارند نشده است. برای نشان دادن این مساله با هم به لوت عه گارون (Lot-et-Garonne) سفر می کنیم.

آرمان شهر‌های دنیای نو (لوموند دیپلماتیک: اکتبر 2014)

...
برزیل

۳ژوئیه ۱۸۴۰ انوره دو‌ بالزاک به خانم هانسکا چنین نوشت : « من دیگر به سر حد تسلیم رسیده ام، فکر کنم فرانسه را ترک کنم، استخوانهایم را بردارم و به برزیل بروم، به یک مؤسسه دیوانه که به خاطر همان دیوانه وار بودنش انتخابش می‌‌کنم.»( ۱) چرا نویسنده کمدی انسانی‌، مثل بسیاری از هم عصرانش که خواهان تجدد انسانیت بودند، آفریقا یا آمریکا را انتخاب نکرد ولی‌ رویای ‌ برزیل غریبانه را در سر داشت؟

بیش فعالی (3): کودکان زلزله مانند؟

فرانسوآ بانژ برگردان آریا نوری
Impulse-Control.jpg

چه نگاهی به کودکانی که رفتاری زلزله وار دارند انداخته می شود؟ شاید اولین مساله ای که به ذهن هر کس ممکن است خطور کند ، مراجعه به روانپزشک کودک به بهانه ی " فرزند من مبتلا به بیش فعالیست " می باشد. در حال حاضر گرایش به این سمت است که بی ثباتی رفتاری کودکان را بیش فعالی بخوانند.

خوشا آن کس که در پس هر رویداد، فاجعه را می‌بیند! (درباره پل ویریلیو)

جاويد سرايي
leadImage.jpg

   پل ویریلیو مردی 82 ساله است که ماشین و تلویزیون ندارد، کامپیوتر و موبایل ندارد، و در خانه‌ای دنج و ساکت زندگی می‌کند. مانوئل کاستلز او را باستان‌شناس آینده می‌خواند، ساسکیا ساسن او را «بزرگ‌ترین متفکر زندة اروپا» می‌نامد، و برخی از نظریه‌پردازان جامعة اطلاعاتی به‌خصوص در ایالات متحده او را منتقد کم‌اهمیت فناوری ارتباطات می‌دانند که ایده‌هایی جالب و نامربوط را به هم ربط می‌دهد و با نثری پیچیده و غیرقابل فهم چیزهایی می‌نویسد که خودش هم نمی‌فهمد.

فرانسویان چه کسانی هستند ، قسمت هفتم : نسل جوان

الوییز ارته برگردان آریا نوری
13342271782_237S_258_0_0_0.jpg

اولین قدمی که برای رسم یک تصویر از جامعه ی امروزی فرانسه به ذهن خطور می کند پرداختن به دسته بندی های سنتی است : فقرا ، ثروتمندان، طبقه ی متوسط ، شاغلین ، بازنشسته ها و . . . حال اگر بخواهیم از این منظر به مساله بپردازیم ، افرادی که به عنوان " کارگران " در جامعه شناخته می شوند در کدام دسته جای می گیرند؟ تنها یک سوم این افراد در کارخانه ها مشغولند.

فرانسویان چه کسانی هستند، قسمت ششم: دو نسل در فقر و نداری

سارا دشام برگردان آریا نوری
13342271782_237S_258_0_0_0.jpg

اولین قدمی که برای رسم یک تصویر از جامعه ی امروزی فرانسه به ذهن خطور می کند پرداختن به دسته بندی های سنتیست : فقرا ، ثروتمندان، طبقه ی متوسط ، شاغلین ، بازنشسته ها و . . . حال اگر بخواهیم از این منظر به مساله بپردازیم ، افرادی که به عنوان " کارگران " در جامعه شناخته می شوند در کدام دسته جای می گیرند؟ تنها یک سوم این افراد در کارخانه ها مشغولند. چه کسی حتی به ذهن خود این مساله را راه می دهد که یک

بیش فعالی (2) : سرکش یا بیش فعال؟

پیر فورنره برگردان آریا نوری
aa.png

تشخیص دادن شور و هیجانات دوران کودکی از بیش فعالی ، در ظاهر امر مشکلی به نظر می رسد. نظریه های بسیاری برای تبیین ساز و کار بیش فعالی ارائه شده تا بهتر بتوان به درمان آن پرداخت. آیا اصلا چیزی مانده که در مورد بیش فعالی عنوان نشده باشد؟ بیماری های بسیار نادری در کودکان هستند که تا به این اندازه در جامعه ی پزشکی بحث به راه انداخته باشند. برخی بیش فعالی را ساخته ی ذهن می دانند و برخی آن را غیر قابل

طبیعت گرایی و تربیت

ام البنین صفرپور و پروین بابایی
امیل

هدف نهایی طبیعت­ گرایی این است که به اصلِ «رشد ­کننده» یا «نقصان ­یابنده» اولویت­ ها و علایق توجه داشته ­باشیم. زیرا ظرفیت­ ها به طور نا­ منظم شکوفا می ­شوند و هیچ توسعه و پیشرفت پهلو ­به­ پهلویی وجود ندارد. پس باید درست وقتی تنور داغ است فرصت را غنیمت بشماریم؛ چرا که نخستین سرآغازهای قدرت، ارزشمندترین­ های آن هستند. بنابراین علیرغم تصور ما، روش­ های رفتار در دوران اولیه کودکی، خلق و خوها و شرایط

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.