سرآغاز

فرهنگ عرب

مساله «تعادل » (لوموند دیپلماتیک: اوت 2014)

سرژ حلیمی برگردان شهباز نخعي
images.jpg

لشکرکشی تنبیهی ارتش اسراییل به غزه، یکی از خودجوش ترین خواست های روزنامه نگاری مدرن را فعال کرده است:  حق تنبلی، به عبارت حرفه ای تر این امر «تعادل » نامیده می شود.  فاکس نیوز، شبکه تلویزیونی راست افراطی امریکایی، خود را به شکلی که خالی از ریشخند نیست «منصف و متعادل»( fair and balanced) می خواند.

مساله‌ی هویت در رمان پل ناتمام اثر عبدالرحمن منیف

نویسنده: احمد م. س. ابوبکر برگردان احمد فاضلی شوشی(شفا)
551.jpg

مقاله‌ی حاضر رد زندگی دردآور سربازی شکست خورده را پی می گیرد که در دنیای نفرت از خود و پوچی به دام افتاده است و تقلا می کند از ستم گذشته مفری بجوید و واقعیت خود و ملتش را دریابد. زکی نداوی، قهرمان رمان پل ناتمام [حین ترکنا الجسر] ، مدام در تلاش است هویت خود را باز اندیشی و باز شناسی کند. پل ناتمام همانند دیگر رمان های منیف (1)،  آشکار می کند چگونه شهروند عرب احترام به نفس و آزادی خود را به دلیل فرهنگ مسلط شکست، از دست می دهد. اکنون، بهتر است تعریفی از "هویت " ارائه کنیم تا پیش از ادامه‌ی تحلیل رمان درکی از پیچیدگی های آن به دست آوریم.

Anti-Semites Applaud

Nasser Fakouhi
Anti-Semitisim.jpg

The Israeli bombardment of Gaza continues day in, day out, an unconscionable act of cruelty that hurts every conscious human being. […] Many might wonder what these unbelievable acts of cruelty are aimed at

نامه ی سی و چهار سرباز ذخیره واحد ۸۲۰۰ در توضیح تصمیمشان در باره ی عدم قبول خدمت در سرزمین های فلسطینی

گاردین برگردان عاطفه اولیایی
Untitled.jpg

تصویر: از راست به چپ: نتانیاهو ( نخست وزیر اسرائیل )، موشه یلعون ( وزیر دفاع)  و ینی گنتز ( رییس دفتر)  در طول حمله ی اخیر نقشه ی غزه را بررسی می کنند.  عکاس: آریل هلمونی ـ نیروی دفاع اسرائیل.
متن کامل نامه ی کهنه ـ افسران امنیتی اسرائیلی به نتانیاهو و روسای نظامی،   گاردین، جمعه  ۱۲ سپتامیر ۲۰۱۴  

بحران ایالات متحد از عراق تا اوکراین

الکس کالینیکوس برگردان مهرداد امامی
obamaandfriendsatnato.jpg

در بحبوحه‌ی جنجال رسانه‌ها و گزارش‌ مقام‌های رسمی در باب دولت اسلامی جهادگرا (Isis) و نکوهش آن تنها یک چیز هویداست- هیچ‌کس سرنخی ندارد که چه باید کرد.
باراک اوباما هفته‌ی گذشته در نشست سران ناتو در نیوپورت با ژست مخصوص به خود خبر از شکل‌گیری «ائتلاف مرکزی» ده دولت برای «فرو نشاندن و شکست» دولت اسلامی داد.

روایت نزدیک یک کشتار جمعی؛ غزه پس از آتش‌بس: دیگر خانه‌ای ندارم اما ار اینجا نمی‌روم!

لوک ماتیو برگردان ناصر فکوهی
5260944.jpg
پس از پنجاه روز جنگ، محله شجاعیه، شبیه به حلب در سوریه شده است. به جز ورودی محله، مابقی محل، به کوهی از خرابه و آوار بدل شده. از قبرستان محله به سمت شرق، هیچ ساختمان سالمی باقی نمانده است.لوک ماتیو؛ خبرنگار ویژه روزنامه لیبراسیون؛ در سفرش به غزه پس از آتش‌بس؛ گزارش مفصلی نوشته است.

غزه کم اهمیت تر از داعش!

حسن خادر برگردان آریا نوری
gaza03_2990450b.jpg

تهاجم بی سابقه ی نیروهای ارتش اسرائیل به نواز غزه ، آنطور که گمان می رفت موجبات نگرانی کشورهای عرب حوزه ی خلیج فارس را فراهم نکرده است. کشورهایی که به نظر می رسد این روزها بیشتر حواسشان متوجه پیشروی نیروهای جهادگرا موسوم به داعش (l’EIIL ) در عراق و سوریه است.

چهره‌های نقره‌ای

محمد علی‌الدین، برگردان حسام مناهجی
کارگران آلومینیم

در طول پنجاه سال گذشته میت‌غمر از یک شهر مبتنی بر اقتصاد کشاورزی به یک قطب بزرگ صنعتی تبدیل شده است. در دل دلتای نیل هزاران کشاورز از زراعت دست کشیده‌اند تا به صنعت پررونق ساخت ظروف آلومینیمی مشغول شوند. چهره‌ کارگران، از جمله کودکان بر اثر ساعت‌های زیاد کار در کارخانه‌ها و کارگاه‌های آلومینیم به نقره‌ای تغییر رنگ یافته است.

پیوست: 

تراژدی کشورهای عربی

اکونومیست برگردان آروین مقصودلو
Untitled.jpg

هزار سال پیش شهرهای بزرگی چون بغداد، دمشق و قاهره از فرصت به وجود آمده بهره بردند تا از جهان غرب سبقت بگیرند. اسلام و نوآوری همزاد یکدیگر بودند. خلافت ­های گوناگونِ عرب به واسطه­ی فضیلت هایی چون آموزش، تحمل عقاید دیگر و بازرگانی، ابرقدرت ­هایی پویا بودند. با این حال امروزه اعراب در وضعیت بغرنجی به سر می برند. حتی در موقعیتی که آسیا، آمریکای لاتین و آفریقا در حال پیشرفت می­ باشند، خاور

بازماندگان هولوکاست قتل عام غزه را محکوم کرده و خواستار تحریم اسرائیل شدند

هاآرتص برگردان عاطفه اولیایی
pict17.jpg

327 تن از بازماندگان و فرزندان هولوکاست در پاسخ به نامه تبلیغاتی الب ویزل،  که برای توجیه جنایات اسرائیل در غزه  حملات حماس را با نازی ها مقایسه کرده بود، او را محکوم   و اسرائیل را به "کشتار دائمی فلسطینیان" متهم کردند. صد ها بازمانده ی هولوکاست و فرزندان کشتار یهودیان، طوماری را به شکل نامه ای تبلیغی در باره ی "قتل عام فلسطینی های غزه" در شماره روز شنبه نیویورک تایمز به چاپ رساندند و

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.