سرآغاز

فرهنگ عرب

مصاحبه ی اشپیگل[1] با اlمبرتو اکو: «فهرست را دوست داریم چون نمی خواهیم بمیریم»

امبرتو اکو برگردان عاطفه اولیایی
list_Eco

مصاحبه ی اشپیگل[1] با ابرتو اکو: « فهرست را دوست داریم چون نمی خواهیم بمیریم»  ......  «اگر تغییری نباشد، احمقی بیش نیستید» نویسنده و نشانه شناس ایتالیایی، امبرتو اکو که در حال حاضر سرپرستی  نمایشگاهی جدید را در موزه ی لوور پاریس بر عهده دارد، در مصاحبه ای با اشپیگل  در باره ی اهمیت فهرست در تاریخ فرهنگ، اجتناب از تفکر در باره ی مرگ، و خطر گوگل برای جوانان صحبت می کند.

شکست تازه اخوان المسلمین: بازگشت شیعیان در صحنه یمن (لوموند دیپلماتیک: نوامبر 2015)

لوران بونفووا برگردان شهباز نخعی
myemen.gif

 تصرف صنعا توسط شورشیان حوثی در ۲۱ سپتامبر گذشته، بر سلطه اخوان المسلمین و متحدان عشیره ای آن برنظام سیاسی به وجودآمده از قیام انقلابی سال ۲۰۱۱ نقطه پایان نهاد.  سقوط ناگهانی پایتخت یمن دربرابر نیروهای شیعه، بدون مقاومتی مهم ازسوی ارتش، موجب شگفت زدگی بسیاری شده و تفسیر و تحلیل های متناقضی پدید آورده است.

داعش و جنگجویان خارجی: جهادگرانی از آسیای مرکزی

راجیشواری کریشنامورتی برگردان افشین اشکور کیایی
0914DCE0-9737-49CD-BF56-98211CB98957_mw1024_s_n.png

در حین اینکه فعالیت‌های جهادی خشن در سوریه و عراق شدت می‌گیرد، شماری از اتباع خارجی ثبت‌نام می‌کنند که برای داعش بجنگند، گواهی برافزایش توانای آن دارد. وضعیت جهادی‌های آسیای مرکزی-جنگجویان اتباع تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان و ترکمنستان- که به داعش می‌پیوندند با توجه به تاریخ سیاسی منطقه جالب‌توجه است. باوجود همکاری ریشه‌ی مردم آسیا مرکزی در شورش افغانستان طی چند سال گذشته،

خنده پادشاه: «گربه قشنگی پشت سرم راه می رود»، اثر یوسف فاضل (لوموند دیپلماتیک: نوامبر 2014)

ژول کرتووا برگردان منوچهر مرزبانیان
4428432_3_9fb9_un-joli-chat-blanc-marche-derriere-moi-de_e1fde15ae834fe331a7353e6e85ddd08.jpg

”حسن“ دوست دارد، صحنه گردان پیش پرده هائی باشد که علیه مقامات قدرتمند نظام می نویسد و بازی می کند. اما آنقدرها هم آدمی انقلابی نیست، فقط رعیت روشن بین و دلزده اعلیحضرت ملک حسن دوم پادشاه مراکش است. ”بالوت“، پدر او هم، که از دیر زمانی پیش محفل خانوادگی را ترک کرده، بازیگر است. پس از سال ها سرگرم کردن رهگذران ”ساحة جامع الفناء“ مراکش، معیادگاه سنتی نقالان و هنرمندان دوره گرد، حالا دلقک سلطانی شده که

یلدا و بازتعریف هویت ایرانی

قاسم منصور آل کثیر
files_blogSystem_blogs_nazari__350[w730xhmresizeByMaxSize].jpg

در یادداشتی با عنوان "یلدا و هویت ایرانی" در روزنامه شرق که سال گذشته (1392) به قلم ناصر فکوهی منتشر شد،  نویسنده یلدا (انقلاب زمستان) را به عنوان یکی از عوامل وحدت هویت ایرانی معرفی می کند و در نهایت آن را الگوی مناسبی برای ایجاد انسجام هویت ملی می داند. وی معتقد است که از یلدا همچون سایر جشن های باستانی می توان به عنوان پدیده ای مدرن برای بازآفرینی جهان مدرن استفاده کرد. از دیگر سو در این یادداشت تاکید شده که "همسازی، راز موفقیت فرهنگ ایرانی برای بقای آن در طول هزاران سال است".

چرخه خشونت در پاریس (متن کامل)

ناصر فکوهی
JesuisCharlieAFP--672x359.JPG

پاریس، کابوسی 48 ساعته را پشت سر گذاشت. حمله تروریستهای سلفی به شورای نویسندگان مجله «شارلی ابدو»(Charlie Ebdo) و کشتاربی رحمانه آنها و ماموران پلیس و گروگان گیری هایی که نزدیک به بیست قربانی به جای گذاشتند، پایان یافتند. این ماجرا،  پایتخت فرانسه  و کل این کشوررا در آغاز سال نو و جشن های  آن، در موقعیت یک شوک بی سابقه که از جنگ جهانی دوم  تا امروز سابقه نداشت، قرار دادند. موقعیتی که شاید  تنها یکی دو بار در تروریسم و  بمب گذاری های دهه 1990 و ابتدای 2000 اما نه به این شدت، تکرار شده بود.

«اِعبید المای» موجودی افسانه ای

فیصل بنی‌طی
Myth.jpg

افسانه از ریشۀ «فساییدن» به معنی مجذوب‌کردن یا مسحورکردن است. محققین افسانه‌ها را به گونه‌های متفاوتی تعریف‌ کرده‌اند؛ در اکثر این تعاریف دو عنصر تخیّل و نیاز، مشترک هستند؛ تخیّلی که از واقعیت برگرفته شده و بنا به نیازی چیزی به آن افزوده گشته است. برای نمونه: آرزوی دیرینۀ قدرتمندبودن انسان و مصون بودن او در برابر حملات دشمن به آفرینش افسانۀ رویین‌تن انجامیده است، اسفندیار در ایران و زیگفرید در میان قوم ژرمن، از نمونۀ بارز این افسانه‌هاست.

خلخال یک روایت چندوجهی

فاطمه سیارپور
Khulkhall - Copy.jpg

غاده السمان شاعر زن سوری معتقد است: « مرد دشمن من نیست، من شیرین ترین غزل ها و اشعار تمرد آمیزم را درباره او سروده ام.در ذهن من انتقام جویی تاریخی برضد مرد عرب وجود ندارد و می پندارم که شکنجه ای که زن در معرض آن قرار گرفته است،تنها مرد عامل آن نبوده ،بلکه عقب ماندگی بوده است... من همواره دربرابر آزادی به طریق آمریکایی ،که یک مرد را دشمن می یابد ،ایستاده ام ...» این سخنان از ذهن شاعری

وعده های فریبنده بربادرفته:طرح مارشال بی فردا برای «بهار عرب» (لوموند دیپلماتیک : اکتبر 2014)

ابراهیم ورده برگردان شهباز نخعی
images.jpg

با گزینش مجلسی جدید در ٢٦ اکتبر، تونسی ها امیدهای «بهار عرب» را تازه خواهند کرد.  در هرج و مرج حاکم بر لیبی، جنگ سوریه یا اقتدارگرایی جدید در مصر، مردم تونس رهاشدگی خود و ریاکاری غربی ها را که دست برروی قلب، در یک شهرک ساحلی فرانسوی وعده های هرگز عملی نشده کمک های اقتصادی بین المللی دادند را خواهند سنجید.

خشم در بیت المقدس

ناتان ترال برگردان هما مداح
first_intifada.jpg

شهری که دولت اسرائیل آن را پایتخت ابدی و غیرقابل تقسیم خود می نامد،  از متزلزل ترین و تقسیم شده ترین شهرهای جهان است. زمانی که اسرائیل در 1967 بخش شرقی بیت المقدس و کرانۀ غربی- که هر دو توسط اردن اداره می شد- را اشغال کرد، مرزهای شهری آن را تا سه برابر افزایش داد. در نتیجه در حال حاضر حدود 37 درصد از ساکنان بیت المقدس فلسطینی هستند.آنها  اتوبوسها، مدارس، امکانات بهداشتی و مراکز

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.