سرآغاز

فرهنگ عرب

Anti-Semites Applaud

Nasser Fakouhi
Anti-Semitisim.jpg

The Israeli bombardment of Gaza continues day in, day out, an unconscionable act of cruelty that hurts every conscious human being. […] Many might wonder what these unbelievable acts of cruelty are aimed at

نامه ی سی و چهار سرباز ذخیره واحد ۸۲۰۰ در توضیح تصمیمشان در باره ی عدم قبول خدمت در سرزمین های فلسطینی

گاردین برگردان عاطفه اولیایی
Untitled.jpg

تصویر: از راست به چپ: نتانیاهو ( نخست وزیر اسرائیل )، موشه یلعون ( وزیر دفاع)  و ینی گنتز ( رییس دفتر)  در طول حمله ی اخیر نقشه ی غزه را بررسی می کنند.  عکاس: آریل هلمونی ـ نیروی دفاع اسرائیل.
متن کامل نامه ی کهنه ـ افسران امنیتی اسرائیلی به نتانیاهو و روسای نظامی،   گاردین، جمعه  ۱۲ سپتامیر ۲۰۱۴  

بحران ایالات متحد از عراق تا اوکراین

الکس کالینیکوس برگردان مهرداد امامی
obamaandfriendsatnato.jpg

در بحبوحه‌ی جنجال رسانه‌ها و گزارش‌ مقام‌های رسمی در باب دولت اسلامی جهادگرا (Isis) و نکوهش آن تنها یک چیز هویداست- هیچ‌کس سرنخی ندارد که چه باید کرد.
باراک اوباما هفته‌ی گذشته در نشست سران ناتو در نیوپورت با ژست مخصوص به خود خبر از شکل‌گیری «ائتلاف مرکزی» ده دولت برای «فرو نشاندن و شکست» دولت اسلامی داد.

روایت نزدیک یک کشتار جمعی؛ غزه پس از آتش‌بس: دیگر خانه‌ای ندارم اما ار اینجا نمی‌روم!

لوک ماتیو برگردان ناصر فکوهی
5260944.jpg
پس از پنجاه روز جنگ، محله شجاعیه، شبیه به حلب در سوریه شده است. به جز ورودی محله، مابقی محل، به کوهی از خرابه و آوار بدل شده. از قبرستان محله به سمت شرق، هیچ ساختمان سالمی باقی نمانده است.لوک ماتیو؛ خبرنگار ویژه روزنامه لیبراسیون؛ در سفرش به غزه پس از آتش‌بس؛ گزارش مفصلی نوشته است.

غزه کم اهمیت تر از داعش!

حسن خادر برگردان آریا نوری
gaza03_2990450b.jpg

تهاجم بی سابقه ی نیروهای ارتش اسرائیل به نواز غزه ، آنطور که گمان می رفت موجبات نگرانی کشورهای عرب حوزه ی خلیج فارس را فراهم نکرده است. کشورهایی که به نظر می رسد این روزها بیشتر حواسشان متوجه پیشروی نیروهای جهادگرا موسوم به داعش (l’EIIL ) در عراق و سوریه است.

چهره‌های نقره‌ای

محمد علی‌الدین، برگردان حسام مناهجی
کارگران آلومینیم

در طول پنجاه سال گذشته میت‌غمر از یک شهر مبتنی بر اقتصاد کشاورزی به یک قطب بزرگ صنعتی تبدیل شده است. در دل دلتای نیل هزاران کشاورز از زراعت دست کشیده‌اند تا به صنعت پررونق ساخت ظروف آلومینیمی مشغول شوند. چهره‌ کارگران، از جمله کودکان بر اثر ساعت‌های زیاد کار در کارخانه‌ها و کارگاه‌های آلومینیم به نقره‌ای تغییر رنگ یافته است.

پیوست: 

تراژدی کشورهای عربی

اکونومیست برگردان آروین مقصودلو
Untitled.jpg

هزار سال پیش شهرهای بزرگی چون بغداد، دمشق و قاهره از فرصت به وجود آمده بهره بردند تا از جهان غرب سبقت بگیرند. اسلام و نوآوری همزاد یکدیگر بودند. خلافت ­های گوناگونِ عرب به واسطه­ی فضیلت هایی چون آموزش، تحمل عقاید دیگر و بازرگانی، ابرقدرت ­هایی پویا بودند. با این حال امروزه اعراب در وضعیت بغرنجی به سر می برند. حتی در موقعیتی که آسیا، آمریکای لاتین و آفریقا در حال پیشرفت می­ باشند، خاور

بازماندگان هولوکاست قتل عام غزه را محکوم کرده و خواستار تحریم اسرائیل شدند

هاآرتص برگردان عاطفه اولیایی
pict17.jpg

327 تن از بازماندگان و فرزندان هولوکاست در پاسخ به نامه تبلیغاتی الب ویزل،  که برای توجیه جنایات اسرائیل در غزه  حملات حماس را با نازی ها مقایسه کرده بود، او را محکوم   و اسرائیل را به "کشتار دائمی فلسطینیان" متهم کردند. صد ها بازمانده ی هولوکاست و فرزندان کشتار یهودیان، طوماری را به شکل نامه ای تبلیغی در باره ی "قتل عام فلسطینی های غزه" در شماره روز شنبه نیویورک تایمز به چاپ رساندند و

کرکوک، «بیت المقدس» کردها (لوموند دیپلماتیک: ژوییه 2014)

آلن کاوال برگردان شهباز نخعی
Iraq_demography.jpg

کردها می توانند نخستین کسانی باشند که از هرج و مرج عراق حاصلی داشته باشند.  آنها از درگیری ها برای تصرف کرکوک، که آن را پایتخت تاریخی خود می دانند، بهره بردند.  ولی رویای حکومت یک پارچه [کرد] هنوز در دوردست است زیرا آنها نمی توانند خود را از تلاطم های شدیدی که منطقه دستخوش آن است برکنار نگهدارند و درعراق مانند کشورهای همسایه آن، به شدت دچار تفرقه و نفاق هستند.

دولت های شبح در خاور نزدیک: مرزهای بدون ملت (لوموند دیپلماتیک: ژوییه 2014)

ویکن شیتریان برگردان شهباز نخعی
alalam-634897392181034270.jpg

 برخلاف تصریح بسیاری از مفسران، توافق نامه های سایکس – پیکو، تصویب شده درسال ۱۹۱۶ بین فرانسه و بریتانیا، مرزهای خاور نزدیک را مشخص نکرده، بلکه مناطق نفوذ را تعیین نموده است.  به علاوه، این مرزها به طور محسوس پس از جنگ جهانی اول، درزمان گفتگوهایی که به حکومت هایی که درقرن بیستم به وجود آمد شکل داد، تحول یافت.  اما این مهندسی انجام شده توسط خارجیان، به نظر نمی آید که پاسخگوی چالش های کنونی باشد.

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.