فصل هفتم: همکاری و حمایت

اشکال همکاری‌ها و حمایت‌های فردی

متن

از آنجایی که انسان‌شناسی و فرهنگ یک مجموعه غیردولتی، غیرانتفاعی و داوطلبانه است بدون شک، رشد، توسعه و تداوم فعالیت‌های انسان‌شناسی و فرهنگ در گرو کمک‌های علاقمندان است. بر همین اساس، همکاری با انسان‌شناسی و فرهنگ نیز به صورت کاملا داوطلبانه صورت گرفته و هیچ‌گونه رابطه استخدامی یا تبادل مالی در آن وجود ندارد. هزینه‌های وب‌سایت و سایر برنامه‌ها صرفا از طریق برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی با همکاری نها های دانشگاهی و کمک‌های مالی و غیرمالی دوستداران و حامیان آن تامین می‌شود. گزارش مالی انسان‌شناسی و فرهنگ، در گردهمایی سالیانه ارائه شده و لیست افراد حامی، در صورت تمایل خودشان، در گزارشی روی سایت، منتشر می‌شود.

 افراد علاقمند می‌توانند فعالیت‌های داوطلبانه خود را با این مجموعه، در یکی از اشکال زیر انجام ‌دهند:

همکاری‌های علمی

متن

نویسندگان علاقمند به فعالیت در حوزه های گوناگون انسان شناسی و فرهنگ  پس از عضویت و ثبت‌نام در سایت و تایید قابلیت آنان توسط مدیر مربوطه، همکاری با سایت را در حوزه ی تخصصی خودشان اعم از تالیف و ترجمه آغاز نموده و آثارشان را جهت انتشار در سایت می فرستند. مترجمان حرفه‌ای در زبان‌های بین‌المللی و زبان‌های محلی ایران نیز می‌توانند با ترجمه منظم در یک حوزه تخصصی علمی – فرهنگی به تقویت مجموعه کمک کنند.

همکاری‌های کاری و اجرایی

متن

این همکاری شامل طبقه‌بندی اسناد و مدارک، دیجیتالیزه کردن، تایپ مقالات قدیمی،  گروه بندی و کارهای گرافیکی نظیر تهیه پوستر و ویژه نامه ها ،  عکس برداری و تهیه آرشیوهای  تصویری، رایانه و نرم افزار، متخصصان شبکه و رایانه در سطح برنامه‌ریزی و طراحی وب‌سایت، خبرنگاران، عکاسان و طراحان حرفه‌ای و یا علاقمند برای طراحی پوستر، جلد کتاب، ویراستاران ادبی، متخصصان نشر، توزیع، صفحه‌آرایی کتاب و نشریه‌های الکترونیک و چاپی، تایپ و نمونه‌خوانی، اسکن و دیجیتالیزه کردن اسناد و کتاب‌ها و نشریه‌ها، کارشناسان روابط عمومی، بازاریابی در هر سطحی و.... می‌شود.

کمک‌های مادی غیرنقدی

متن

کمک‌های مادی غیرنقدی؛ به اقتضای نیاز انسان‌شناسی و فرهنگ به برخی امکانات در حوزه‌هایی چون؛ فنی و تکنولوژی، رسانه، اسناد و مدارک، اهدای دستگاه‌های ضبط صدا و تصویر و رایانه و امکانات جانبی و همچنین اهدای دیجیتالی یا فیزیکالی اسناد و مدارک مهم و تاریخی که افراد یا امکان نگهداری از آنها را ندارند و یا به دلیل دانش‌دوستی چنین تصمیمی می‌گیرند، کمک بسیار مهمی به شمار می‌رود.

کمک‌های مادی نقدی

متن

هرگونه کمک نقدی به‌صورت کمک مستقیم  مالی به حساب گروه واریز می‌شود و کوچکترین کمک‌ها نیز برای ما ارزشمند هستند. درحال‌حاضر، انسان‌شناسی و فرهنگ از سیستم پرداخت اینترنتی برخوردار نیست و تنها امکانش برای دریافت کمک‌های داوطلبان از طریق سیستم A.T.M و واریز کارت به کارت و انتقال های بانکی است. علاقمندان می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به

شماره حساب بانک ملی 0108366716007 و یا

شماره شبا  IR37 0170 0000 0010 8366 7160 07 و نیز

شماره کارت  6037991442341222

به نام خانم زهرا غزنویان

واریز نموده و در صورت امکان و تمایل، نام خود، مبلغ و زمان واریز را به صورت ایمیلی به اطلاع ما برسانید. وصول کمک، با ارسال ایمیلی به شما اعلام خواهد شد.

اشکال همکاری‌ها و حمایت‌های نهادی

متن

این شیوه شامل موسسات دولتی و غیر دولتی می شود که با انسان شناسی و فرهنگ برای  یک همکاری مشخص  و موردی و یا گروهی از همکاری های  پیوسته  به توافق رسیده اند و این همکاری در هر  مورد به دقت و روشنی بیان می شود. این همکاری ها به هیچ عنوان شکل قرارداد یا هیچ شکل پولی و مالی  ندارد.  گروهی از روزنامه ها  نشریات دوره ای،  برخی از نهادهای  دولتی  و شهرداری ها و  بسیاری از  انجمن های علمی و مدنی جزو این گروه هستند که بزودی فهرست آنها به صورت جداگانه نیز در دسترس خواهد بود. برای وارد شدن در رابطه ای از همکاری  نهادی با انسان شناسی و فرهنگ باید با مدیریت  آن تماس گرفته شود. از شیوه‌های این نهادها برای کمک مالی به انسان‌شناسی، درج آگهی‌های موسسات و شرکت‌های خصوصی و دولتی در سایت انسان‌شناسی و فرهنگ و دریافت هزینه‌های آن برای صندوق سایت، کمک‌های بی‌چشمداشت و رایگان اداری- حقوقی موسسات خصوصی و دولتی و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی و ... اطلاق می‌گردد.

از اهداف مهم انسان‌شناسی و فرهنگ، ایجاد و تقویت رویکرد بین‌رشته‌ای در نگاه به مسائل و تحلیل آن‌ها و همچنین ایجاد فضایی برای گفتگو و تبادل اندیشه و همکاری‌های اجرایی‌تر متخصصان حوزه‌های مختلف علمی و هنری با یکدیگر بوده است. به این منظور و در وهله اول، تنوع شاخه‌های موضوعی طراحی شده برای سایت ودر ادامه آن، ترکیب و تنوع جلسات یکشنبه‌ها برنامه‌ریزی شده است. در همین راستا و به منظور افزایش همکاری‌های نهادی، انسان‌شناسی و فرهنگ در فاز جدید فعالیت‌های خود، آغاز به امضای تفاهم‌نامه‌هایی با نهادها و سازمان‌هایی کرده که دارای اشتراکاتی در اهداف و فعالیت‌ها هستند. این تفاهم‌نامه‌ها اشکالی از حمایت متقابل و همکاری مشترک را در برخی از حوزه‌های قید شده در متن تفاهم‌نامه، برای طرفین به ارمغان می‌آورند.

این تفاهم‌نامه‌ها مدت‌دار بوده و طرفین را در خصوص استفاده از کلیه ظرفیت‌های موجود، جهت اجرای طرح‌های مشترک و تبادل تجارب در زمینه‌های زیر، متعهد خواهند کرد:

 • مبادله‌ی تجربه‌ها، کتب و مجلات تخصصی، بانک‌های اطلاعاتی، نرم‌افزار، فیلم‌ها و نوارهای آموزشی، مطالعاتی و پژوهشی
 • برگزاری نشست‌های تخصصی مشترک
 • حمایت علمی و اجرایی متقابل در برگزاری سمینارها و همایش‌های توافق شده
 • حمایت علمی در تولید ادبیات مرتبط با موضوعات مد نظر
 • ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ای متقابل در زمینه‌های تخصصی
 • همکاری در برگزاری دوره‌های آموزشی

تا امروز (بهمن 1393)، انسان‌شناسی و فرهنگ با نهادهای زیر، تفاهم‌نامه همکاری امضاء کرده است:

 • خانه هنرمندان ایران
 • کانون معماران معاصر
 • انجمن ترویج علم ایران
 • مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران
 • انجمن عکاسان ایران
 • شهر کتاب
 • مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
 • دفتر پژوهش های فرهنگی
 • مرکز معماری حوزه ی هنری سازمان تبلیغات اسلامی
 • معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران
 • سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران (مرکز مشارکت‎های فرهنگی و هنری)

به این منظور، نمونه‌ای از این تفاهم‌نامه‌ها را در ادامه همین مجلد، مطالعه نمایید.

انسان‌شناسی و فرهنگ همچنین همکاری‌هایی با برخی نهادهای مطبوعاتی و انتشاراتی دارد که از آن جمله می‌توان تاکنون (بهمن 1393) به موارد زیر اشاره کرد:

لوموند دیپلماتیک

 • آزما
 • نمایه
 • هویس
 • جهان کتاب
 • فرارو
 • و...

انسان‌شناسی و فرهنگ این آمادگی را دارد که در ادامه‌ی کارهای رسانه‌ای، دانش و تجربه‌ی خود را برای انجام برنامه‌های مطبوعاتی، ایجاد بانک‌های اطلاعاتی تخصصی، تدوین و انتشار راهنماهای تخصصی فرهنگی برای موسسات و شرکت‌های خاص، تهیه‌ی محصولات فرهنگی، ایجاد ستون‌های مشترک مطبوعاتی، برگزاری نشست‌ها و همایش‌های تخصصی در این حوزه و همچنین ترجمه یا تالیف کتاب‌های تخصصی یا ترویجی به صورت مشترک به کار گیرد. به این منظور، آیین‌نامه مربوطه را از همین سند مطالعه نمایید.

تفاهم‌نامه‌ی همکاری انجمن انسان‌شناسی و فرهنگ و انجمن ....

متن

از آنجاکه ارتباط، هماهنگی و همکاری مشترک علمی و تبادل تجربیات می‌تواند به ارتقاء کمی و کیفی اهداف و نیازهای مشترک یاری رساند و این امر گامی در جهت تحقق بخشیدن به اهداف طرفین تفاهم محسوب می‌شود؛ این تفاهم‌نامه بین انجمن.... به مدیریت ....  و انجمن انسان شناسی و فرهنگ به مدیریت آقای دکتر ناصر فکوهی منعقد می‌شود.

ماده 1: هدف

توسعه همکاری‌های دو جانبه فی مابین و نظم بخشیدن به اهداف و برنامه‌های آنها در چارچوب موضوع تفاهم‌نامه.

ماده 2: موضوع

همکاری دو جانبه در حیطه‌ی اطلاع‌رسانی، آموزش و تولید ادبیات نظری در حوزه‌ی علوم اجتماعی بر اساس اهداف پیش‌گفته.

ماده 3: فعالیت‌ها

انجمن انسان شناسی و فرهنگ و انجمن...، از کلیه ظرفیت‌های موجود در جهت اجرای طرح‌های مشترک و تبادل تجارب در زمینه‌های زیر استقبال و زمینه‌ی اجرای آنها را تسهیل و هماهنگ می‌نمایند:

 • مبادله‌ی تجربه‌ها، کتب و مجلات تخصصی، بانک‌های اطلاعاتی، نرم‌افزار، فیلم‌ها و نوارهای آموزشی، مطالعاتی و پژوهشی و همکاری طرفین در برگزاری نشست‌های تخصصی مشترک؛
 • حمایت علمی و اجرایی هر دو انجمن در برگزاری سمینارها و همایش‌های مورد توافق طرفین؛
 • حمایت علمی انجمن انسان‌شناسی و فرهنگ در تولید ادبیات مرتبط با موضوعات مورد نظر انجمن ... با موضوعات مورد توافق
 • ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ای
 • همکاری انجمن انسان‌شناسی و فرهنگ در برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی مورد درخواست ....

ماده 4: نحوه‌ی اجرا

به منظور تحقق بخشیدن این تفاهم‌نامه، کمیته مشترکی از دو نفر از نمایندگان تام‌الاختیار طرفین، تشکیل جلسه می‌دهند، صورت جلسه نشست‌ها و نتایج حاصله را به صورت مکتوب به مدیران ارشد ارائه می‌دهند. نتایج پس از تایید نمایندگان و مدیران ارشد به مرحله‌ی اجرا گذاشته می‌شود.

تبصره 1: پروژه و طرح‌هایی که نیازمند عقد قرارداد است با ارائه زمان‌بندی و برآورد هزینه، به مرحله اجرا گذاشته می‌شوند.

ماده 5: مالکیت داده‌ها و محصولات

مالکیت معنوی اطلاعات، نشریات، مقالات و کلیه‌ی خروجی‌هایی که به صورت مشترک تولید شده، متعلق به طرفین بوده و هرگونه استفاده، بازبینی، اصلاح، انتشار و تکثیر تمام یا بخشی از اطلاعات و خروجی تولید شده با مجوز کتبی طرفین صورت خواهد گرفت. در خصوص دریافت اطلاعات تولید شده طرفین، شرط دریافت مجوز کتبی الزامی است.

ماده 6: مدت اعتبار تفاهم‌نامه

تفاهم نامه موجود از زمان امضاء تا چهار سال معتبر است و پس از آن در صورت توافق طرفین می‌تواند تمدید شود.

ماده 7: شماره نسخ

این تفاهم‌نامه در هفت ماده و در دو نسخه تنظیم و در تاریخ ....  به امضای مدیر انجمن انسان‌شناسی و فرهنگ و انجمن ... رسیده و از همان تاریخ قابل اجرا می‌باشد.