فصل اول: درباره ما

معرفی

متن

«انسان‌شناسی و فرهنگ» یک نهاد علمی متشکل از اساتید، دانشجویان، اندیشمندان و هنرمندان از رشته‌های مختلفی است که در همکاری با یکدیگر تلاش می‌کنند با بهره‌مندی از مطالعات بین رشته‌ای، رویکرد جدید حوزه‌های فرهنگ را مطالعه نموده و گسترش دهند. این رویکرد از یکسو بر شناخت حوزه‌ها و شاخه‌های علمی در موضوعات گوناگون و از سوی دیگر بر فرهنگ‌های محلی و منطقه‌ای ایران و جهان استوار است. انسان‌شناسی و فرهنگ به وسیله‌ی اشخاص حقیقی (اساتید، دانشجویان، نویسندگان ...) و به صورت داوطلبانه اداره می‌شود.

این مجموعه به عنوان یک مجموعه ترویجی در حوزه علوم اجتماعی، فرهنگی و انسانی، در قالب یک وب‌سایت رسمی، فعالیت خود را با همکاری تعدادی از اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های تهران، از سال  1384 آغاز کرد و به مرور، دامنه فعالیت‌هایش را به سایر دانشگاه‌های داخلی و خارجی گسترش داد. در حال حاضر بیش از 200 استاد و پژوهشگر ایرانی و غیر ایرانی از رشته‌ها و دانشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی با آن همکاری کرده و به تولید علمی می‌پردازند. این مجموعه در سیر تحول خود، با هدف مطالعات و ترویج بین‌رشته‌ای در حوزه فرهنگ، به تدریج تبدیل به یک نهاد علمی در فضای واقعی شد و هم‌اکنون (بهمن 1393) فرآیند ثبت آن به عنوان یک انجمن غیردولتی در وزارت کشور، مراحل پایانی خود را طی می‌کند. در ساختار جدید، وب‌سایت، تنها بخشی از فعالیت‎‌های آن بوده و درواقع، سخنگو و نمود بیرونی اهداف و پروژه‌های آنست.

کنشگران انجمن انسان‌شناسی و فرهنگ (و نیز سایت به عنوان نمود بیرونی آن) شامل سطوح زیر هستند:

شورای عالی انسان‌شناسی و فرهنگ که شامل پیش‌کسوتان، اساتید و برجسته‌ترین چهره‌های فرهنگی ایران و جهان در حوزه‌های مختلف هستند. این شورا، وظیفه نظارت عالیه بر کل فعالیت‌های مجموعه و نیز حمایت معنوی و ارائه نظرات و رهنمودهایی کلانی را بر عهده دارند که توسط شورای مرکزی مجموعه لازم‌الاجرا خواهد بود. اعضای جدید این گروه، پس از مشورت و نظرخواهی شورای مرکزی، با سایر اعضای شورای عالی، انتخاب شده و معیار عضویت، پیش‌کسوت بودن و حسن شهرت در حوزه مربوطه است.

شورای مرکزی انسان‌شناسی و فرهنگ که شامل 7 نفر از اعضای ثبت شده در نهادهای رسمی کشور است و این گروه، تمامی سیاستگذاری‌ها و امور جاری و اجرایی انجمن را بر عهده دارند. این اعضاء رسما اعلام شده‌اند و تغییراتی در ترکیب آن‌ها بر اساس اساسنامه انجمن خواهد بود.

مرکب از 7 نفر خواهد بود که از تاریخ تشکیل (مقارن با 12 اسفند 1391) تا زمان فراهم شدن امکان ثبت رسمی و انجام فرآیندهای قانونی مربوطه، با همین ترکیب به کار خود ادامه خواهد داد. جلسات با حضور 5 نفر رسمیت داشته و کلیه تصمیمات شورای مرکزی به جز مورد انحلال، با نصف به علاوه یک رای موافق (از کل 7 رای) تصویب شده و قابل اجرا خواهد بود. کلیه تصمیمات شورای مرکزی می‌بایست در دفتر مخصوص صورت‌جلسات ثت و امضاء شده و نگهداری گردد. وظایف این شورا به شرح زیر است:

 • سیاست‌‌گذاری و تعیین اهداف و اولویت‌های کاری موسسه
 • برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌هایی در راستای اهداف موسسه
 • تصمیم‌گیری در مورد همکاری‌ها با سایر نهادها و سازمان‌ها و افراد
 • جذب و سازماندهی علاقمندان در بخش‌های مختلف مجموعه و تلاش برای گسترش آن
 • برنامه‌ریزی جهت جذب اعتبارات و تسهیلات به منظور استمرار موسسه
 • پیگیری جهت ثبت مجموعه به عنوان یک موسسه حقوقی
 • اصلاح و تکمیل اساسنامه در صورت نیاز

مدیران گروه‌های تخصصی که شامل متخصصان هر یک از «حوزه‌های فرهنگی و جغرافیایی» و یا «شاخه‌های علمی» است. مدیران این بخش می‌بایست حداقل ماهی یک مطلب اصلی (غیربازنشری) به نام خود در صفحه‌شان منتشر کرده و موقعیت سازمانی خود در مجموعه را نیز در سایر رسانه‎ها و نشریات اعلام کنند. با دادن یادداشت، مشارکت در ویژه‌نامه سالیانه مجموعه داشته و جهت شبکه‌سازی در گروه خود فعالیت کنند. همچنین پاسخ به نامه‌های ارسالی و بررسی یادداشت‌های ارسالی برای انتشار در صفحه‌شان از تعهدات آنهاست. اعضای جدید این گروه، بر اساس نظر مشورتی شورای عالی توسط شورای مرکزی، انتخاب می‌شوند.

اعضای پیوسته انسان‌شناسی و فرهنگ که شامل اساتید، نویسندگان و سایر همکاران در تمامی پروژه‌های نوشتاری، دیداری و... است. این افراد به صورت منظم هفتگی یا یک هفته در میان، در برنامه‌های نوشتاری و سایر فعالیت‌های مجموعه، مشارکت دارند و در یک یا چند حوزه مشخص به انتخاب خودشان فعالیت دارند. این اعضا، با درخواست خود و پس از تشکیل پرونده، توسط شورای مرکزی انتخاب می‌شوند.

اعضای وابسته انسان‌شناسی و فرهنگ که شامل تمام علاقمندان و همکاران مجموعه می‌شوند که مایل به همکاری آزاد با انجمن بوده ولی تعهد زمانی و یا فعالیتی مشخص را نداده‌اند. عضویت آن‌ها پس از ارائه درخواست از سوی خودشان و تشکیل پرونده توسط شورای مرکزی، ایجاد شده و در قالب کمتر سازمان‌یافته‌تری به مجموعه، تعلق و با آن، همکاری دارند.

اهداف

متن

مهم ترین اهداف انسان شناسی و فرهنگ عبارتند از:

 • ترسیم افقی دیگر در فضای فرهنگی ایران و گام برداشتن به سوی دانایی و بالابردن فرهنگ عمومی
 • ایجاد شبکه‌ای از دوست‌داران فرهنگ و به اشتراک گذاشتن  دانش و آموخته‌های خویش با دیگران
 • ایجاد انگیزه در دانشوران و دانشجویان به پژوهش فرهنگی و نویسندگی
 • ایجاد زمینه‌های تالیف و ترجمه‌ی آثار مهم و اثرگذار در حوزه‌ی علوم انسانی
 • ایجاد زمینه‌های بین‌رشته‌ای و چندوجهی دیدن علوم انسانی
 • کمک به شناخت فرهنگ و زبان ملی، فرهنگ‌ها و زبان‌های ایرانی و نیز فرهنگ های غیرایرانی
 • انتشار اخبار حوزه‌ی فرهنگ به صورت تفصیلی و علمی و ایجاد بانک‌های اطلاعاتی
 • ایجاد زمینه‌های همکاری فرهنگی و علمی در تمام سطوح ملی و محلی و بین المللی با بی‌اثر نمودن نگاه و اندیشه‌ی «محفلی»

تاریخچه

متن

انسان‌شناسی و فرهنگ امروزی درواقع با ادغام سه پایگاه زیر، آغاز به کار کرد:

 • نخستین نمونه پایگاه اینترنتی «ناصر فکوهی» به آدرس  www.fakouhi.com، با زحمات زیاد، طراحی و برنامه نویسی سامان فکوهی، در شهریور 1384 تاسیس شد. پس از این نخستین نمونه، دو نمونه دیگر  با طراحی و برنامه نویسی پیچیده تری که حاصل کار حامد جلیلوند بود، خرداد 1385 روی فضای اینترنتی رفت و دومین ویرایش آن نیز که «انسان‌شناسی و فرهنگ» نام داشت فروردین 1386 آغاز به کار کرد.  
 • پایگاه اینترنتی «خانه انسان‌شناسی ایران» به آدرس  www.anthropology.ir نیز توسط حامد جلیلوند و با حمایت جهاد دانشگاهی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، طراحی و اجرا شد و در تیم مدیریتی آن نیز جمعی از دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد انسان‌شناسی دانشگاه تهران از جمله حامد جلیلوند، جبار رحمانی، مجنون آموسی، فاطمه سیارپور، هلیا بهرامی، مهدیه رضوی، ترکان عینی‌زاده و زهرا امیریزدانی حضور داشتند. ویرایش اول این سایت، در دی ماه 1385 روی فضای اینترنت رفت و ویرایش دوم آن نیز توسط حامد جلیلوند طراحی و اجرا شد. هدف این پایگاه، برقراری ارتباط علمی بین پژوهشگران، اساتید، دانشجویان و علاقمندان حوزه فرهنگ و سایر حوزه های مرتبط و نیز ایجاد بانک اطلاعاتی انسان‌شناسی به زبان فارسی بود.
 • سرانجام پایگاه اینترنتی «انسان‌شناسان» به آدرس  www.ensanshenasan.blogfa.com بود که در آذر 1384 و توسط منیژه غزنویان تاسیس شده بود و با همت جمعی از دانشجویان کارشناسی انسان‌شناسی دانشگاه تهران و با هدف به اشتراک گذاشتن یادداشت‌های علمی‌ و اطلاع‌رسانی اخبار این حوزه فعالیت می‌کرد.

بنابراین، «انسان‌شناسی و فرهنگ» درواقع و در ابتدا عنوان سایت شخصی مدیر فعلی آن، ناصر فکوهی بود که به منظور ارائه یادداشت‌های شخصی ایشان و یادداشت‌های دانشجویان و اساتید تدوین شده بود اما به سرعت از یک سایت شخصی به سمت یک سایت جمعی حرکت کرد. در این ادغام که در دی ماه 1387 صورت گرفت، محتواها و تیم مدیریتی سه مجموعه با هم ترکیب شده و نام دامنه خانه انسان‌شناسی ایران یعنی www.anthropology.ir برای سایت جدید برگزیده شد.

لازم به ذکر است که کل سایت انسان‌شناسی و فرهنگ و نسخه‌های پشتیبان آن در مهر ماه 1388 به دلیل یک نقص فنی جدی در سرور آن به همراه تمامی اطلاعات آن از بین رفت. با این حال تنها پس از یک ماه کار مداوم اعضای تیم فنی داوطلب (شامل بهرنگ نوروزی‌نیا، هومن نوروزی‌نیا و حامد جلیلوند و منیژه غزنویان) از یک سو نسخه پشتیبانی که از سوی دیگر توسط یکی از مخاطبان سایت به نام حامد یغمائیان به دست مجموعه رسید، سایت جدید دوباره طراحی شد و با بازیابی بیش از نیمی از داده‌ها، انسان‌شناسی و فرهنگ مجددا فعالیت خود را از سر گرفت. با احتساب این تجربه، شکل کنونی انسان‌شناسی و فرهنگ (1393) درواقع ویرایش پنجم آن است که یک با بازنگری کلی در ساختار سایت و طراحی ظاهری جدیدی، کار خود را آغاز کرده است.

انسان‌شناسی و فرهنگ گرچه از ابتدا صرفا یک پایگاه مجازی جهت به اشتراک گذاشتن اخبار، مقالات و یادداشت‌های تخصصی حوزه فرهنگ بود. به تدریج توانست با برگزاری برخی برنامه‌های علمی در فضای واقعی (از جمله پخش فیلم، تک‌سخنرانی، کارگاه و...) به نهادی فراتر از سایت تبدیل شده و بخش‌ها و کمیته‌های تخصصی‌ای ذیل خود تشکیل دهد. تلاش برای ثبت آن به عنوان یک نهاد رسمی در حوزه علم و فرهنگ، از سال  1387 آغاز شده و هم‌اکنون (1393) مراحل آخر ثبت آن به عنوان یک تشکل غیردولتی در وزارت کشور است.

اعضای شورای عالی

متن

شورای عالی، متشکل از مشاوران ارشد سایت (Scientific Senior Advisor) است و چنانچه گفته شد شخصیت‌های علمی یا مدیریتی و دارای تجربه کاری و علمی به رسمیت شناخته شده در حوزه های دانشگاهی و عمومی هستند. مشاور ارشد، عمدتا موقعیتی افتخاری است که به معنای حمایت اجتماعی و علمی ار فعالیت های «انسان شناسی و فرهنگ» است. مشاوران ارشد، بر مطالب و جهت گیری های «انسان شناسی و فرهنگ» نظارت عالیه دارند و می توانند در مورد فعالیت‌ها اظهار نظر کرده و یا  توصیه به تغییر یا اصلاح نمایند. مشاوران ارشد می توانند همکاری خود را در هر زمان که تشخیص دهند، با «انسان شناس و فرهنگ» قطع کنند. شورای عالی انسان‌شناسی و فرهنگ در حال حاضر شامل افراد زیر است:

مشاوران ارشد داخلی

دکتر شهلا حائری، استاد دانشگاه بوستن امریکا و مشاور ارشد علمی گروه مطالعات جنسیت، shaeri@bu.edu

دکتر نیلوفر حائری، استاد دانشگاه جانز هاپکینز و مشاور ارشد علمی گروه انسان شناسی زبان شناختی و فرهنگ عرب

Niloofar Haeri <haeri@jhu.edu

دکتر داراب دیبا، استاد دانشگاه تهران و مشاور ارشد علمی گروه انسان شناسی و معماری

دکتر داور شیخاوندی، استاد دانشگاه آزاد اسلامی تهران، مشاور ارشد گروه فرهنگ آذری و مشاور ارشد علمی گروه قوم شناسی و فرهنگ آذری

دکتر پویا علاءالدینی، استاد دانشگه تهران، مشاور علمی گروه توسعه، pooyaalaedini@yahoo.com

دکتر حمید نفیسی، استاد ارتباطات و انسان شناسی تصویری دانشگاه نورث وسترن امریکا و مشاور ارشد علمی گروه ارتباطات و فیلم مستند  naficy@northwestern.edu

محمدرضا اصلانی، فیلم ساز، شاعر، نویسنده، پژوهشگر مستقل و مشاور ارشد علمی حوزه ادبیات، هنر، سینما و فیلم مستند

دکتر علی بلوکباشی، رئیس گروه مردم‌شناسی دائره‌المعارف بزرگ اسلامی و مشاور ارشد علمی گروه فرهنگ مردمی

لاله تقیان، پژوهشگر و نویسنده و مشاور ارشد علمی حوزه هنر و نمایش و اجرا

بهروز دارش، مجسمه‌ساز و مشاور ارشد علمی حوزه هنر و فرهنگ آشوری

محمدرضا درویشی، موسیقی‌دان و استاد دانشگاه و مشاور ارشد موسیقی

دکتر عبدالحسین نیک‌گهر، استاد پیشین دانشگاه تهران و مشاور ارشد علمی حوزه جامعه شناسی، a.nikgohar26@gmail.com

فرهاد ورهرام، فیلمساز و مشاور ارشد علمی حوزه مستند و عکس مستند

دکتر جلال ستاری، پژوهشگر، نویسنده و مترجم و مشاور ارشد علمی حوزه اسطوره شناسی، نشانه شناسی، ادبیات کلاسیک و فرهنگ فرانسه

دکتر فرزان سجودی، استاد دانشگاه هنر و مشاور ارشد علمی حوزه نشانه شناسی

دکتر حسین سلطانزاده، استاد دانشگاه آزاد اسلامی و مشاور ارشد علمی حوزه معماری و شهرسازی

h72soltanzadeh@gmail.com

بهروز غریب‌پور، نویسنده، مترجم، مدیر هنری و کارگردان اپرا های عروسکی و مشاور ارشد علمی گروه انسان شناسی نمایش و اجرا

دکتر مرتضی فرهادی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی و مشاور ارشد علمی گروه گیاه قوم شناسی و قوم پزشکی

سودابه فضائلی، پژوهشگر و مشاور ارشد علمی حوزه ادبیات، نماد و نشانه شناسی

مهرداد اسکویی، پژوهشگر، فیلمساز و عکاس مستند و مشاور ارشد علمی گروه فیلم مستند - عکس مستند

m_oskouei@hotmail.com

دکتر ابراهیم توفیق، مدرس دانشگاه علامه طباطبایی و مشاور ارشد علمی گروه تاریخ ebrahim_towfigh@yahoo.com

 

مشاوران ارشد خارجی

دکتر فرانسین بارت، استاد دانشگاه آمیین فرانسه و مشاور ارشد علمی گروه جغرافیای فرهنگی francinebarthe@wanadoo.fr

دکتر کریستیان برومبرژه، استاد دانشگاه اکس مارسی، فرانسه، حوزه تخصصی:  فرهنگ گیلان، انسان شناسی ورزش و مشاور ارشد علمی گروه فرهنگ گیلان و فرهنگ مردمی

دکتر موریس بلان، استاد ممتاز دانشگاه استراسبورگ و مشاور ارشد گروه شهر و فرهنگ،  maurice.blanc@unistra.fr

دکتر پیر روب، استاد ممتاز «موزه انسان» فرانسه، حوزه تخصصی» انسان شناسی اشیاء و اسکیموها و مشاور ارشد علمی گروه موزه شناسی و انسان شناسی اشیاء

دکتر آن رولن، استاد دانشگاه پاریس ده، نانتر، حوزه تخصصی: جامعه شناسی شهری(مشاور ارشد علمی گروه فرهنگ و شهر) raulin@ivry.cnrs.fr

دکتر مونیک ژودی بالینی، استاد پژوهشگر آزمایشگاه انسان شناسی اجتماعی کلژ دو فرانس فرانسه و مشاور ارشد علمی گروه فرهنگ اقیانوسیه m.jeudy-ballini@college-de-france.fr

دکتر میشل کوکه، استاد پژوهشگر مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه و مشاور ارشد گروه فرهنگ افریقا coquet@ivry.cnrs.fr

دکتر داوید لوبروتون، استاد دانشگاه استراسبورگ فرانسه و مشاور ارشد علمی گروه انسان شاسی و جامعه شناسی بدن lebreton@umb.u-strasbg.fr
دکتر اورلی نوو، استاد پژوهشگر مرکز ملی مطالعات علمی فرانسه و مشاور ارشد علمی گروه فرهنگ چین aurelie.nevot@gmail.com

دکتر ریچارد وولف، استاد دانشگاه هاروارد و مشاور ارشد گروه انسان شناسی و جامعه شناسی صدا و موسیقی rwolf@fas.harvard.edu

دکتر کلاریس هرن اشمیت، استاد پژوهشگر آزمایشگاه انسان شناسی فرهنگی، آزمایشگاه انسان شناسی فرهنگی کلژ دو فرانس فرانسه و مشاور ارشد علمی گروه ایران باستان clarisse.herrenschmidt@college-de-france.fr

دکتر جردن پترسون، استاد دانشگاه تورنتو کانادا و مشاور ارشد علمی حوزه روان شناسی اجتماعی

اعضای شورای مرکزی

متن

برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگزاری‌های کلان انسان‌شناسی و فرهنگ به وسیله یک گروه مرکزی 7 نفره از همکاران و مدیران اجرایی و نویسندگان قدیمی آن صورت می‌گیرد که مدیریت بخش‌های مختلف اجرایی مجموعه را بر عهده دارند. شورای مرکزی انسان‌شناسی و فرهنگ به لحاظ سازمانی، طبق چارت زیر دارای بخش‌های زیر است:

مدیر شورای مرکزی، نظارت بر عملکرد بخش‌های مختلف و سیاستگذاری‌ و رایزنی‌های سطح کلان خارج از مجموعه را عهده‌دار است.

معاون شورای مرکزی، هماهنگی‌های بین بخشی، برگزاری جلسات نقد درونی گروه جهت جمع‌آوری نقاط ضعف و قوت، پیگیری پیشرفت پروژه‌های تعریف شده در مجموعه و هماهنگی جهت برگزاری جلسات درونی و تهیه دستور جلسات و صورت‌جلسات را بر عهده دارد.

مدیر بخش پژوهش، شناسایی فرصت‌های پژوهشی و گفتگو جهت عقد قرارداد و یا پژوهش بر مبنای اولویت‌های داخلی انسان‌شناسی و فرهنگ، تشکیل تیم‌های پژوهش، برنامه‌ریزی جهت تقویت تیم‌ها و ارتقاء سطح توانایی آن‌ها و تدوین شیوه‌نامه‌های لازم در این بخش را بر عهده دارد.

مدیر بخش آموزش، برنامه‌ریزی جهت برگزاری نشست‌های علمی هفتگی، برنامه‌ریزی جهت برگزاری گردهمایی‌های سالیانه، برنامه‌ریزی جهت برگزاری کارگاه‌ها و تدوین شیوه‌نامه‌های لازم در این بخش را بر عهده دارد.

مدیر بخش روابط عمومی، اطلاع‌رسانی کلیه برنامه‌ها و مواضع مجموعه، پاسخدهی به ایمیل‌ها و نامه‌های وارد شده به مجموعه، عضوگیری و تشکیل بانک‌های اطلاعاتی از اعضاء و همکاران و... و به روزرسانی آن‌ها، تعریف و تهیه بروشورها و کتابچه‌های گزارش عملکرد و معرفی و سایر محصولات تبلیغاتی و تدوین شیوه‌نامه‌های لازم در این بخش را بر عهده دارد.

مدیر بخش توسعه و فناوری، نگهداری مجموعه پایگاه‌های اینترنتی مجموعه و تهیه نسخه‌های پشتیبان، آموزش شیوه‌های کار با پایگاه به اعضای جدید و مشاوره به اعضای قدیم، مشاوره و اجرای فنی تولید بانک‌های اطلاعاتی، توسعه و به روزرسانی مجموعه پایگاه‌های اینترنتی مجموعه و تدوین شیوه‌نامه‌های لازم در این بخش را بر عهده دارد.

مدیر بخش انتشارات، برنامه ریزی و مدیریت جهت تولید کتاب‌ها، برنامه ریزی و مدیریت جهت تولید ویژه‌نامه‌ها، برنامه ریزی و مدیریت جهت تولید محصولات صوتی و تصویری و تدوین شیوه‌نامه‌های لازم در این بخش را بر عهده دارد.

مدیر بخش مالی، مستندسازی هزینه‌ها و درآمدهای مجموعه و نظارت بر بودجه، تهیه و به روزرسانی گزارش اموال مجموعه، بازاریابی و جذب حمایت‌های مالی برای مجموعه و تدوین شیوه‌نامه‌های لازم در این بخش را بر عهده دارد.

مدیر مرکز اسناد، سازماندهی داده‌ها و اسناد موجود اعم از دیجیتال یا مکتوب، تهیه بانک‌های اطلاعاتی تخصصی و به روزرسانی آن‌ها

و نیز تدوین شیوه‌نامه‌های لازم در این بخش را بر عهده دارد.

هر کدام از این مدیریت‌ها می‌توانند حسب مورد نسبت به تشکیل گروه‌هایی زیر نظر خود و در راستای انجام وظایف محوله، اقدام نمایند.

برای دیدن ترکیب شورای مرکزی انسان‌شناسی و فرهنگ در حال حاضر کلیک کنید:

http://anthropology.ir/user-subscription/central-group-members

 • در فصل‌های آتی همین کتابچه، هر یک از بخش‌های مذکور، به تفصیل معرفی خواهد شد.

مدیران گروه‌های تخصصی

متن

گروه‌های تخصصی انسان شناسی و فرهنگ که با عنوان اختصاری «گروه ها» (Department) نام برده می شوند متشکل از یک مدیر یا یک گروه مدیریتی و چندین همکار هستند و چشم انداز آنها فعالیت برای گسترش شبکه علمی در حوزه مربوط به آنها برای رسیدن در نهایت به یک گروه علمی قدرتمند است. این گروه های تخصصی، بر اساس یک تقسیم بندی دوگانه تشکیل شده اند: «حوزه‌های علمی» و «حوزه‌های فرهنگی- جغرافیایی». گروه های ذیل «حوزه‌های علمی» به یک موضوع خاص و اغلب رشته ای می پردازند نظیر«انسان شناسی و جامعه شناسی بدن»،  «روان شناسی اجتماعی» وغیره و گروه های زیرمجموعه «حوزه‌های فرهنگی- جغرافیایی»، به هر موضوعی  که به یک منطقه خاص مربوط باشد چه ایرانی (نظیر «فرهنگ کرمان»، «فرهنگ تهران») و چه غیر ایرانی (نظیر «فرهنگ ژاپن»، «فرهنگ اقیانوسیه»)

مدیر هر گروه در رابطه  دائم با شورای مرکزی انسان شناسی و فرهنگ و در موارد مشخص، با سایر مدیریت ها قرار دارد. پیشنهاد تشکیل گروه جدید می تواند از جانب هر یک از اعضا یا همکاران «انسان شاسی و فرهنگ» یا از طرف شورای مرکزی و با مشورت با شورای عالی، ارائه شود و پس از تصویب در گروه اجرایی مرکزی به انجام برسد. گروه جدید نباید با عنوان دیگری و یا با مضمون مشابهی در «انسان شناسی و فرهنگ» وجود داشته باشد. مدیر گروه دارای مشخصات زیر است:

 • عضویت در هیئت علمی یکی از دانشگاه های معتبر ایران یا خارج از کشوریا تجربه علمی و مدیریتی مشابه.
 • تسلط کامل به زبان فارسی نوشتاری و به یکی از زبان های بین المللی در حد قابل قبول (به تشخیص مدیریت انسان شناسی و فرهنگ).
 • داشتن مدرک دکترای تخصصی ( دانشجویان دکترا در صورت ارائه مدارک لازم برای تایید تجربه نیز می توانند مدیریت را برعهده بگیرند) یا تجربه علمی و مدیریتی مشابه. 
 • برخورداری از دسترسی به اینترنت پر سرعت.
 • قابلیت کار با رایانه در حد  کار در نرم افزار ورد و استفاده از پست الکترونیک.

از اختیارات و وظایف مدیر گروه‌های تخصصی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • برنامه ریزی برای گروه مربوطه و به روز نگه داشتن گروه آن به طور متوسط با یک پست در هفته، در هر دو هفته و یا بر اساس توافق ایجاد شبکه ای از دوستان علاقمندان به همکاری و ایجاد امکان ارائه کار آنها در «انسان شناسی و فرهنگ».
 • ارائه و اجرای برنامه های مختلف در جهان واقعی برای تقویت موضوع گروه (نقد کتاب، سخنرانی، ...) .
 • ارزیابی مقالات و مطالب رسیده در موضوع و تایید آنها برای درج در صفحه.

مدیر می تواند پیشنهاد انتشار ویژه نامه های «انسان و فرهنگ» را با سردبیری خود و یا شخص دیگری که دارای مشخصات لازم باشد و یا پیشنهاد «پرونده اینترنتی» را در موضوع یا برای شخصیتی که لازم می داند، داده و آن را به اجرا دراورد.

مدیر گروه در هر زمانی می تواند از مسئولیت خود، بدون ارائه دلیلی خاص استعفا دهد و کار او صرفا جنبه داوطلبانه دارد. همچنین در صورتی که به هر دلیلی مدیر  قادر به  انجام کارهای مدیریتی خود نباشد، موضوع به وسیله مدیریت پیگیری شده و با وی برای جایگزینی مدیریت یا راه حل دیگری به توافق رسیده خواهد شد.  شورای مرکزی، برخی از مطالب مربوط به گروه را که به صورت مشترک با صفحات دیگر هستند، مستقیما در گروه قرار می دهند، اما مدیر هر گروه می تواند در هر مورد، با ارائه دلایل خویش  خواستار حدف آنها از گروه مربوط بشود. مسئولیت نهایی تمام مطالب منتشر شده در سایت از لحاظ حفظ سیاست های سایت وو انطباق آنها با قوانین کشور بر عهده مدیریت سایت است، اما در مورد محتوای مطالب  مدیر گروه و مدیریت سایت مسئولیت مشترک دارند. مسئولیت  سرقت های ادبی احتمالی بر عهده مدیر گروه یا سایت نیست و اصل بر اعتماد است. «انسان شناسی و فرهنگ» اصل را بر اعتماد به نویسندگان و فرستندگان مطالب می گذارد، ولی بدیهی است که امکان کنترل اینکه نویسندگان صداقت کامل را در استفاده از منابع دیگر به کار گرفته باشند و یا احتمالا مطلب به خود آنها تعلق نداشته باشد را ندارد، در این صورت از خوانندگان تیزبین خواهش می کنیم موضوع را سریعا به مدیر پایگاه اطلاع دهند تا مشکل روشن شود. بدیهی است که مسئولیت هرگونه «سرقت ادبی» که ممکن است به وسیله افراد انجام گیرد بر عهده خود ایشان می باشد، اما مدیر پایگاه سعی می کند تا حد امکان از این امر که متاسفانه یکی از بزرگترین مشکلات و ضعف های سیستم های پژوهشی ما است ،جلوگیری کند. در صورت مشاهده چنین مواردی لطفا مساله را با ذکر دقیق منبع اولیه به اطلاع ما برسانید. ترکیب فعلی مدیران گروه‌های تخصصی مجموعه به شرح زیر است:

 

مدیران حوزه‌های علمی

ناتالی چوبینه، دانشجوی دکتری در دانشگاه ردینگ انگلستان و مدیر گروه فرهنگ یونان و روم باستان renach2005@yahoo.com

دکتر شیرین احمدنیا، دانشگاه علامه طباطبایی و مدیر گروه جامعه شناسی و انسان شناسی پزشکی shirin.ahmadnia@gmail.com

دکتر محمد احمدی، دانشگاه تهران و مدیر گروه ارتباطات ahmadimhd@gmail.com

دکتر زهره انواری، مرکز ملی  پژوهش های علمی فرانسه و مدیر گروه انسان‌شناسی زیستی anvaari@yahoo.com

دکتر محسن حافظیان، رئیس موسسه انتشاراتی مولتی ساژ در مونترال کانادا و مدیر گروه جهانی شدن و مهاجرت hafezian.mohsen@gmail.com

دکتر بهناز خسروی، دانشگاه لیون، فرانسه و مدیر گروه سبک زندگی، behnaz.khosravi@gmail.com

دکتر مریم دژم‌خوی، دانشگاه بیرجند و مدیر مشترک گروه انسان شناسی باستان شناختی،  mdezhamkhooy@gmail.com

دکتر لادن رهبری، دکترای انسان‌شناسی دانشگاه مازندران و مدیر گروه جنسیت، rahbari.ladan@gmail.com

آرش بصیرت، مدیر سایت تووود، سامانه ارتباطی معماران معاصر ایران و مدیر گروه معماری arbasirat@gmail.com

دکتر مریم ارمغان، دانشگاه آزاد اسلامی، مدیر گروه خانه و فرهنگ maryam.armaghan@gmail.com

دکتر روح‌ا‌له نصرتی، دکترای توسعه روستایی دانشگاه تهران و مدیر گروه جامعه شناسی اقتصادی nosrati.ut@gmail.com

امیر هاشمی‌مقدم، پژوهشگر و دانشجوی دکترا در دانشگاه حاجت‌تپه آنکارا-ترکیه و مدیر گروه توریسم moghaddames@gmail.com

مقدم مهدوی، پژوهشگر و ویراستار و مدیر صفحه کتاب، moghaddammahdavi@gmail.com

دکتر لیلا پاپلی یزدی، استاد مجتمع عالی آموزشی نیشابور، دانشگاه فردوسی مشهد و مدیر مشترک گروه باستان شناسی و فرهنگ  papoli@gmail.com

دکتر سپیده پارساپژوه، دانشگاه پاریس ده نانتر فرانسه، گروه شهر و فرهنگ sepideh.parsapajouh@gmail.com

دکتر سیما ذوالفقاری، دانشگاه لایدن هلند و مدیر گروه فرهنگ عشایری، gisima@yahoo.com

دکتر جبار رحمانی، دانشگاه دهلی هندوستان و مدیر گروه انسان شناسی دین، j.rahmani59@gmail.com

دکتر حمیدرضا شعیری، استاد دانشگاه تربیت مدرس و مدیر گروه نشانه شناسی و تحلیل گفتمان  shairi@modares.ac.ir

دکتر امیر عسکری، دانشگاه میسور هندوستان و مدیر گروه کردارشناسی جانوری askari1407@yahoo.com

دکتر ناصر عظیمی، پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات و تحقیقات مسکن و شهرسازی وزارت مسکن و شهرسازی و مدیر گروه فرهنگ گیلان nazimi_db@yahoo.com

دکتر عمران گاراژیان، استاد مجنمع عالی نیشابور دانشگاه فردوسی مشهد و مدیر گروه فرهنگ خراسان garazhian@gmail.com

دکتر بهار مختاریان، استاد دانشگاه هنر اصفهان و مدیر گروه اسطوره شناسی bmoktarian@yahoo.com

رامتین شهبازی، دانشگاه سوره و مدیر گروه سینما، ramtin_shahbazi@yahoo.com

دکتر آرمان شهرکی، دانشگاه زابل و مدیر گروه توسعه، arm.shahraki@gmail.com

دکتر علیرضا هاشمی، پژوهشگر مرکز تحقیقات مردم شناسی صدا و سیما  و مدیر گروه فرهنگ مردمی، 400hashemi@gmail.com

محسن شهرنازدار، پژوهشگر مستقل موسیقی و مدیر گروه صدا و موسیقی shahrnazdar@yahoo.com

دکتر احمد نادری، دانشگاه تهران و مدیر گروه  انسان شناسی سیاسی ahmadtaher79@yahoo.com

محمد تهامی‌نژاد، پژوهشگر و فیلمساز مستند، مشاور ارشد و مدیر گروه فیلم مستند، m_tahami_n21@yahoo.com

فاطمه سیارپور، دانشگاه تهران، مدیر گروه انسان‌شناسی بدن، fsayyarpour@gmail.com

دکتر شایسته مدنی، دانشگاه آزاد، مدیر گروه اقتصاد و فرهنگ، shayesteh.madani@gmail.com

دکتر احمد شاکری، دکترای جامعه‌شناسی دانشگاه لیموژ فرانسه و مدیر گروه ادبیات و فرهنگ ahmad.shakeri@gmail.com

دکتر سید حسین مجتهدی، روانکاو و درمانگر و مدیر گروه مطالعات روانکاوی انسان شناسی و فرهنگ، shm1675@gmail.com

دکتر ابوالفضل رجبی، مدیر گروه فلسفه انسان‌شناسی و فرهنگ philonousi@yahoo.com

مانی کلانی، مدیر گروه هنر مدرن، mani.kalani@gmail.com

سالار کاشانی، مدیر گروه جامعه شناسی تاریخی، salarkashani@gmail.com

دکتر افسانه کامران، مدیر گروه عکس مستند، afsanehkamran@gmail.com

سعیده بوغیری، مدیر فرهنگ نامه ها، yeganehtaraneh@gmail.com

پریسا بالایی، مدیر گروه نقشه و داده نگاري، pbalaii@gmail.com

 

مدیران حوزه‌های فرهنگی- جغرافیایی

دکتر نسیم خواجه‌زاده، دکترای جامعه‌شناسی و مدیر گروه فرهنگ خوزستان، n.khajezade@yahoo.com

زهره روحی، پژوهشگر مستقل، مدیر گروه فرهنگ اصفهان، zohre.rouhi@yahoo.com

امیر غریب‌عشقی، مدیر گروه فرهنگ ترک، dara.eshghi@gmail.com

روبرت صافاریان، منتقد فیلم، مستندساز، سردبیر دوهفته‌نامه ارمنی‌زبان هویس و مدیر گروه فرهنگ ارمنی robertsafarian@gmail.com

فرزانه سجادپور، دانشگاه ازاد خرم آباد و عضو گروه مدیریتی گروه فرهنگ لر، f_sajadpour@yahoo.com

دکتر عبدالعزیز مولودی، دانشگاه مالزی و مدیر گروه فرهنگ کرد، aziz_moloudi@hotmail.com

 

مدیران اجرایی

متن

لیلا گلزار، مدير امور هنري و محصولات فرهنگي انسان شناسی و فرهنگ، golzarleila@yahoo.com

محسن صف شکن، طراح پوسترهای انسان شناسی و فرهنگ، mohsen_safshekan@yahoo.com

زهرا ملوکی، مدیر آرشیو فیلم مستند انسان شناسی و فرهنگ، zahramolooki@gmail.com

رضا رجبی، حسابدار انسان شناسی و فرهنگ

مقدم مهدوی، مشاور انسان شناسی و فرهنگ در امور حقوقی، moghaddammahdavi@gmail.com

نوید امامی، عضو تیم فنی سایت انسان شناسی و فرهنگ، navid67@gmail.com

مدیران وب‌گاه‌های غیرفارسی

متن

مهسا شیخان، مدیر سایت انگلیسی انسان شناسی و فرهنگ ، sheykhan.m@gmail.com

آریا نوری، مدیر سایت فرانسوی انسان شناسی و فرهنگ، aria.nouri1370@gmail.com

رضا اسکندری، مدیر سایت اسپانیایی انسان شناسی و فرهنگ، rz.eskandary@gmail.com

امیر هاشمی مقدم، مدیر وبگاه ترکی استانبولی انسان شناسی و فرهنگ، moghaddames@gmail.com

امیر غریب عشقی، مدیر وبگاه ترکی آذری انسان شناسی و فرهنگ، dara.eshghi@gmail.com

قاسم منصور آل کثیر، مدیر وبگاه عربي انسان شناسی و فرهنگ، alkasir_khoneifar@yahoo.com

 

عضویت

متن

انواع عضویت

عضویت در انسان‌شناسی و فرهنگ به دو شکل زیر است:

اعضای پیوسته انسان‌شناسی و فرهنگ که شامل اساتید، نویسندگان و سایر همکاران در تمامی پروژه‌های نوشتاری، دیداری و... است. این افراد به صورت منظم هفتگی یا یک هفته در میان، در برنامه‌های نوشتاری و سایر فعالیت‌های مجموعه، مشارکت دارند و در یک یا چند حوزه مشخص به انتخاب خودشان فعالیت دارند. این اعضا، با درخواست خود و پس از تشکیل پرونده، توسط شورای مرکزی انتخاب می‌شوند.

اعضای وابسته انسان‌شناسی و فرهنگ که شامل تمام علاقمندان و همکاران مجموعه می‌شوند که مایل به همکاری آزاد با انجمن بوده ولی تعهد زمانی و یا فعالیتی مشخص را نداده‌اند. عضویت آن‌ها پس از ارائه درخواست از سوی خودشان و تشکیل پرونده توسط شورای مرکزی، ایجاد شده و در قالب کمتر سازمان‌یافته‌تری به مجموعه، تعلق و با آن، همکاری دارند.

شیوه عضویت

عضویت در این مجموعه کاملا رایگان بوده و منوط به تکمیل و ارسال فرم ضمیمه است.

Attachment

تماس با انسان‌شناسی و فرهنگ

متن

برای برقراری ارتباط با انسان‌شناسی و فرهنگ می‌توانید از طریق آدرس وب‌سایت آن یعنی www.anthropology.ir اقدام کرده و یا با روابط عمومی آن به آدرس  anthropology.ir@gmail.com ایمیل بزنید.