کتابچه آنلاین انسان‌شناسی و فرهنگ

فصل اول: درباره ما

معرفی

متن

«انسان‌شناسی و فرهنگ» یک نهاد علمی متشکل از اساتید، دانشجویان، اندیشمندان و هنرمندان از رشته‌های مختلفی است که در همکاری با یکدیگر تلاش می‌کنند با بهره‌مندی از مطالعات بین رشته‌ای، رویکرد جدید حوزه‌های فرهنگ را مطالعه نموده و گسترش دهند. این رویکرد از یکسو بر شناخت حوزه‌ها و شاخه‌های علمی در موضوعات گوناگون و از سوی دیگر بر فرهنگ‌های محلی و منطقه‌ای ایران و جهان استوار است. انسان‌شناسی و فرهنگ به وسیله‌ی اشخاص حقیقی (اساتید، دانشجویان، نویسندگان ...) و به صورت داوطلبانه اداره می‌شود.

این مجموعه به عنوان یک مجموعه ترویجی در حوزه علوم اجتماعی، فرهنگی و انسانی، در قالب یک وب‌سایت رسمی، فعالیت خود را با همکاری تعدادی از اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های تهران، از سال  1384 آغاز کرد و به مرور، دامنه فعالیت‌هایش را به سایر دانشگاه‌های داخلی و خارجی گسترش داد. در حال حاضر بیش از 200 استاد و پژوهشگر ایرانی و غیر ایرانی از رشته‌ها و دانشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی با آن همکاری کرده و به تولید علمی می‌پردازند. این مجموعه در سیر تحول خود، با هدف مطالعات و ترویج بین‌رشته‌ای در حوزه فرهنگ، به تدریج تبدیل به یک نهاد علمی در فضای واقعی شد و هم‌اکنون (بهمن 1393) فرآیند ثبت آن به عنوان یک انجمن غیردولتی در وزارت کشور، مراحل پایانی خود را طی می‌کند. در ساختار جدید، وب‌سایت، تنها بخشی از فعالیت‎‌های آن بوده و درواقع، سخنگو و نمود بیرونی اهداف و پروژه‌های آنست.

کنشگران انجمن انسان‌شناسی و فرهنگ (و نیز سایت به عنوان نمود بیرونی آن) شامل سطوح زیر هستند:

شورای عالی انسان‌شناسی و فرهنگ که شامل پیش‌کسوتان، اساتید و برجسته‌ترین چهره‌های فرهنگی ایران و جهان در حوزه‌های مختلف هستند. این شورا، وظیفه نظارت عالیه بر کل فعالیت‌های مجموعه و نیز حمایت معنوی و ارائه نظرات و رهنمودهایی کلانی را بر عهده دارند که توسط شورای مرکزی مجموعه لازم‌الاجرا خواهد بود. اعضای جدید این گروه، پس از مشورت و نظرخواهی شورای مرکزی، با سایر اعضای شورای عالی، انتخاب شده و معیار عضویت، پیش‌کسوت بودن و حسن شهرت در حوزه مربوطه است.

شورای مرکزی انسان‌شناسی و فرهنگ که شامل 7 نفر از اعضای ثبت شده در نهادهای رسمی کشور است و این گروه، تمامی سیاستگذاری‌ها و امور جاری و اجرایی انجمن را بر عهده دارند. این اعضاء رسما اعلام شده‌اند و تغییراتی در ترکیب آن‌ها بر اساس اساسنامه انجمن خواهد بود.

مرکب از 7 نفر خواهد بود که از تاریخ تشکیل (مقارن با 12 اسفند 1391) تا زمان فراهم شدن امکان ثبت رسمی و انجام فرآیندهای قانونی مربوطه، با همین ترکیب به کار خود ادامه خواهد داد. جلسات با حضور 5 نفر رسمیت داشته و کلیه تصمیمات شورای مرکزی به جز مورد انحلال، با نصف به علاوه یک رای موافق (از کل 7 رای) تصویب شده و قابل اجرا خواهد بود. کلیه تصمیمات شورای مرکزی می‌بایست در دفتر مخصوص صورت‌جلسات ثت و امضاء شده و نگهداری گردد. وظایف این شورا به شرح زیر است:

 • سیاست‌‌گذاری و تعیین اهداف و اولویت‌های کاری موسسه
 • برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌هایی در راستای اهداف موسسه
 • تصمیم‌گیری در مورد همکاری‌ها با سایر نهادها و سازمان‌ها و افراد
 • جذب و سازماندهی علاقمندان در بخش‌های مختلف مجموعه و تلاش برای گسترش آن
 • برنامه‌ریزی جهت جذب اعتبارات و تسهیلات به منظور استمرار موسسه
 • پیگیری جهت ثبت مجموعه به عنوان یک موسسه حقوقی
 • اصلاح و تکمیل اساسنامه در صورت نیاز

مدیران گروه‌های تخصصی که شامل متخصصان هر یک از «حوزه‌های فرهنگی و جغرافیایی» و یا «شاخه‌های علمی» است. مدیران این بخش می‌بایست حداقل ماهی یک مطلب اصلی (غیربازنشری) به نام خود در صفحه‌شان منتشر کرده و موقعیت سازمانی خود در مجموعه را نیز در سایر رسانه‎ها و نشریات اعلام کنند. با دادن یادداشت، مشارکت در ویژه‌نامه سالیانه مجموعه داشته و جهت شبکه‌سازی در گروه خود فعالیت کنند. همچنین پاسخ به نامه‌های ارسالی و بررسی یادداشت‌های ارسالی برای انتشار در صفحه‌شان از تعهدات آنهاست. اعضای جدید این گروه، بر اساس نظر مشورتی شورای عالی توسط شورای مرکزی، انتخاب می‌شوند.

اعضای پیوسته انسان‌شناسی و فرهنگ که شامل اساتید، نویسندگان و سایر همکاران در تمامی پروژه‌های نوشتاری، دیداری و... است. این افراد به صورت منظم هفتگی یا یک هفته در میان، در برنامه‌های نوشتاری و سایر فعالیت‌های مجموعه، مشارکت دارند و در یک یا چند حوزه مشخص به انتخاب خودشان فعالیت دارند. این اعضا، با درخواست خود و پس از تشکیل پرونده، توسط شورای مرکزی انتخاب می‌شوند.

اعضای وابسته انسان‌شناسی و فرهنگ که شامل تمام علاقمندان و همکاران مجموعه می‌شوند که مایل به همکاری آزاد با انجمن بوده ولی تعهد زمانی و یا فعالیتی مشخص را نداده‌اند. عضویت آن‌ها پس از ارائه درخواست از سوی خودشان و تشکیل پرونده توسط شورای مرکزی، ایجاد شده و در قالب کمتر سازمان‌یافته‌تری به مجموعه، تعلق و با آن، همکاری دارند.

اهداف

متن

مهم ترین اهداف انسان شناسی و فرهنگ عبارتند از:

 • ترسیم افقی دیگر در فضای فرهنگی ایران و گام برداشتن به سوی دانایی و بالابردن فرهنگ عمومی
 • ایجاد شبکه‌ای از دوست‌داران فرهنگ و به اشتراک گذاشتن  دانش و آموخته‌های خویش با دیگران
 • ایجاد انگیزه در دانشوران و دانشجویان به پژوهش فرهنگی و نویسندگی
 • ایجاد زمینه‌های تالیف و ترجمه‌ی آثار مهم و اثرگذار در حوزه‌ی علوم انسانی
 • ایجاد زمینه‌های بین‌رشته‌ای و چندوجهی دیدن علوم انسانی
 • کمک به شناخت فرهنگ و زبان ملی، فرهنگ‌ها و زبان‌های ایرانی و نیز فرهنگ های غیرایرانی
 • انتشار اخبار حوزه‌ی فرهنگ به صورت تفصیلی و علمی و ایجاد بانک‌های اطلاعاتی
 • ایجاد زمینه‌های همکاری فرهنگی و علمی در تمام سطوح ملی و محلی و بین المللی با بی‌اثر نمودن نگاه و اندیشه‌ی «محفلی»

تاریخچه

متن

انسان‌شناسی و فرهنگ امروزی درواقع با ادغام سه پایگاه زیر، آغاز به کار کرد:

 • نخستین نمونه پایگاه اینترنتی «ناصر فکوهی» به آدرس  www.fakouhi.com، با زحمات زیاد، طراحی و برنامه نویسی سامان فکوهی، در شهریور 1384 تاسیس شد. پس از این نخستین نمونه، دو نمونه دیگر  با طراحی و برنامه نویسی پیچیده تری که حاصل کار حامد جلیلوند بود، خرداد 1385 روی فضای اینترنتی رفت و دومین ویرایش آن نیز که «انسان‌شناسی و فرهنگ» نام داشت فروردین 1386 آغاز به کار کرد.  
 • پایگاه اینترنتی «خانه انسان‌شناسی ایران» به آدرس  www.anthropology.ir نیز توسط حامد جلیلوند و با حمایت جهاد دانشگاهی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، طراحی و اجرا شد و در تیم مدیریتی آن نیز جمعی از دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد انسان‌شناسی دانشگاه تهران از جمله حامد جلیلوند، جبار رحمانی، مجنون آموسی، فاطمه سیارپور، هلیا بهرامی، مهدیه رضوی، ترکان عینی‌زاده و زهرا امیریزدانی حضور داشتند. ویرایش اول این سایت، در دی ماه 1385 روی فضای اینترنت رفت و ویرایش دوم آن نیز توسط حامد جلیلوند طراحی و اجرا شد. هدف این پایگاه، برقراری ارتباط علمی بین پژوهشگران، اساتید، دانشجویان و علاقمندان حوزه فرهنگ و سایر حوزه های مرتبط و نیز ایجاد بانک اطلاعاتی انسان‌شناسی به زبان فارسی بود.
 • سرانجام پایگاه اینترنتی «انسان‌شناسان» به آدرس  www.ensanshenasan.blogfa.com بود که در آذر 1384 و توسط منیژه غزنویان تاسیس شده بود و با همت جمعی از دانشجویان کارشناسی انسان‌شناسی دانشگاه تهران و با هدف به اشتراک گذاشتن یادداشت‌های علمی‌ و اطلاع‌رسانی اخبار این حوزه فعالیت می‌کرد.

بنابراین، «انسان‌شناسی و فرهنگ» درواقع و در ابتدا عنوان سایت شخصی مدیر فعلی آن، ناصر فکوهی بود که به منظور ارائه یادداشت‌های شخصی ایشان و یادداشت‌های دانشجویان و اساتید تدوین شده بود اما به سرعت از یک سایت شخصی به سمت یک سایت جمعی حرکت کرد. در این ادغام که در دی ماه 1387 صورت گرفت، محتواها و تیم مدیریتی سه مجموعه با هم ترکیب شده و نام دامنه خانه انسان‌شناسی ایران یعنی www.anthropology.ir برای سایت جدید برگزیده شد.

لازم به ذکر است که کل سایت انسان‌شناسی و فرهنگ و نسخه‌های پشتیبان آن در مهر ماه 1388 به دلیل یک نقص فنی جدی در سرور آن به همراه تمامی اطلاعات آن از بین رفت. با این حال تنها پس از یک ماه کار مداوم اعضای تیم فنی داوطلب (شامل بهرنگ نوروزی‌نیا، هومن نوروزی‌نیا و حامد جلیلوند و منیژه غزنویان) از یک سو نسخه پشتیبانی که از سوی دیگر توسط یکی از مخاطبان سایت به نام حامد یغمائیان به دست مجموعه رسید، سایت جدید دوباره طراحی شد و با بازیابی بیش از نیمی از داده‌ها، انسان‌شناسی و فرهنگ مجددا فعالیت خود را از سر گرفت. با احتساب این تجربه، شکل کنونی انسان‌شناسی و فرهنگ (1393) درواقع ویرایش پنجم آن است که یک با بازنگری کلی در ساختار سایت و طراحی ظاهری جدیدی، کار خود را آغاز کرده است.

انسان‌شناسی و فرهنگ گرچه از ابتدا صرفا یک پایگاه مجازی جهت به اشتراک گذاشتن اخبار، مقالات و یادداشت‌های تخصصی حوزه فرهنگ بود. به تدریج توانست با برگزاری برخی برنامه‌های علمی در فضای واقعی (از جمله پخش فیلم، تک‌سخنرانی، کارگاه و...) به نهادی فراتر از سایت تبدیل شده و بخش‌ها و کمیته‌های تخصصی‌ای ذیل خود تشکیل دهد. تلاش برای ثبت آن به عنوان یک نهاد رسمی در حوزه علم و فرهنگ، از سال  1387 آغاز شده و هم‌اکنون (1393) مراحل آخر ثبت آن به عنوان یک تشکل غیردولتی در وزارت کشور است.

اعضای شورای عالی

متن

شورای عالی، متشکل از مشاوران ارشد سایت (Scientific Senior Advisor) است و چنانچه گفته شد شخصیت‌های علمی یا مدیریتی و دارای تجربه کاری و علمی به رسمیت شناخته شده در حوزه های دانشگاهی و عمومی هستند. مشاور ارشد، عمدتا موقعیتی افتخاری است که به معنای حمایت اجتماعی و علمی ار فعالیت های «انسان شناسی و فرهنگ» است. مشاوران ارشد، بر مطالب و جهت گیری های «انسان شناسی و فرهنگ» نظارت عالیه دارند و می توانند در مورد فعالیت‌ها اظهار نظر کرده و یا  توصیه به تغییر یا اصلاح نمایند. مشاوران ارشد می توانند همکاری خود را در هر زمان که تشخیص دهند، با «انسان شناس و فرهنگ» قطع کنند. شورای عالی انسان‌شناسی و فرهنگ در حال حاضر شامل افراد زیر است:

مشاوران ارشد داخلی

دکتر شهلا حائری، استاد دانشگاه بوستن امریکا و مشاور ارشد علمی گروه مطالعات جنسیت، shaeri@bu.edu

دکتر نیلوفر حائری، استاد دانشگاه جانز هاپکینز و مشاور ارشد علمی گروه انسان شناسی زبان شناختی و فرهنگ عرب

Niloofar Haeri <haeri@jhu.edu

دکتر داراب دیبا، استاد دانشگاه تهران و مشاور ارشد علمی گروه انسان شناسی و معماری

دکتر داور شیخاوندی، استاد دانشگاه آزاد اسلامی تهران، مشاور ارشد گروه فرهنگ آذری و مشاور ارشد علمی گروه قوم شناسی و فرهنگ آذری

دکتر پویا علاءالدینی، استاد دانشگه تهران، مشاور علمی گروه توسعه، pooyaalaedini@yahoo.com

دکتر حمید نفیسی، استاد ارتباطات و انسان شناسی تصویری دانشگاه نورث وسترن امریکا و مشاور ارشد علمی گروه ارتباطات و فیلم مستند  naficy@northwestern.edu

محمدرضا اصلانی، فیلم ساز، شاعر، نویسنده، پژوهشگر مستقل و مشاور ارشد علمی حوزه ادبیات، هنر، سینما و فیلم مستند

دکتر علی بلوکباشی، رئیس گروه مردم‌شناسی دائره‌المعارف بزرگ اسلامی و مشاور ارشد علمی گروه فرهنگ مردمی

لاله تقیان، پژوهشگر و نویسنده و مشاور ارشد علمی حوزه هنر و نمایش و اجرا

بهروز دارش، مجسمه‌ساز و مشاور ارشد علمی حوزه هنر و فرهنگ آشوری

محمدرضا درویشی، موسیقی‌دان و استاد دانشگاه و مشاور ارشد موسیقی

دکتر عبدالحسین نیک‌گهر، استاد پیشین دانشگاه تهران و مشاور ارشد علمی حوزه جامعه شناسی، a.nikgohar26@gmail.com

فرهاد ورهرام، فیلمساز و مشاور ارشد علمی حوزه مستند و عکس مستند

دکتر جلال ستاری، پژوهشگر، نویسنده و مترجم و مشاور ارشد علمی حوزه اسطوره شناسی، نشانه شناسی، ادبیات کلاسیک و فرهنگ فرانسه

دکتر فرزان سجودی، استاد دانشگاه هنر و مشاور ارشد علمی حوزه نشانه شناسی

دکتر حسین سلطانزاده، استاد دانشگاه آزاد اسلامی و مشاور ارشد علمی حوزه معماری و شهرسازی

h72soltanzadeh@gmail.com

بهروز غریب‌پور، نویسنده، مترجم، مدیر هنری و کارگردان اپرا های عروسکی و مشاور ارشد علمی گروه انسان شناسی نمایش و اجرا

دکتر مرتضی فرهادی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی و مشاور ارشد علمی گروه گیاه قوم شناسی و قوم پزشکی

سودابه فضائلی، پژوهشگر و مشاور ارشد علمی حوزه ادبیات، نماد و نشانه شناسی

مهرداد اسکویی، پژوهشگر، فیلمساز و عکاس مستند و مشاور ارشد علمی گروه فیلم مستند - عکس مستند

m_oskouei@hotmail.com

دکتر ابراهیم توفیق، مدرس دانشگاه علامه طباطبایی و مشاور ارشد علمی گروه تاریخ ebrahim_towfigh@yahoo.com

 

مشاوران ارشد خارجی

دکتر فرانسین بارت، استاد دانشگاه آمیین فرانسه و مشاور ارشد علمی گروه جغرافیای فرهنگی francinebarthe@wanadoo.fr

دکتر کریستیان برومبرژه، استاد دانشگاه اکس مارسی، فرانسه، حوزه تخصصی:  فرهنگ گیلان، انسان شناسی ورزش و مشاور ارشد علمی گروه فرهنگ گیلان و فرهنگ مردمی

دکتر موریس بلان، استاد ممتاز دانشگاه استراسبورگ و مشاور ارشد گروه شهر و فرهنگ،  maurice.blanc@unistra.fr

دکتر پیر روب، استاد ممتاز «موزه انسان» فرانسه، حوزه تخصصی» انسان شناسی اشیاء و اسکیموها و مشاور ارشد علمی گروه موزه شناسی و انسان شناسی اشیاء

دکتر آن رولن، استاد دانشگاه پاریس ده، نانتر، حوزه تخصصی: جامعه شناسی شهری(مشاور ارشد علمی گروه فرهنگ و شهر) raulin@ivry.cnrs.fr

دکتر مونیک ژودی بالینی، استاد پژوهشگر آزمایشگاه انسان شناسی اجتماعی کلژ دو فرانس فرانسه و مشاور ارشد علمی گروه فرهنگ اقیانوسیه m.jeudy-ballini@college-de-france.fr

دکتر میشل کوکه، استاد پژوهشگر مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه و مشاور ارشد گروه فرهنگ افریقا coquet@ivry.cnrs.fr

دکتر داوید لوبروتون، استاد دانشگاه استراسبورگ فرانسه و مشاور ارشد علمی گروه انسان شاسی و جامعه شناسی بدن lebreton@umb.u-strasbg.fr
دکتر اورلی نوو، استاد پژوهشگر مرکز ملی مطالعات علمی فرانسه و مشاور ارشد علمی گروه فرهنگ چین aurelie.nevot@gmail.com

دکتر ریچارد وولف، استاد دانشگاه هاروارد و مشاور ارشد گروه انسان شناسی و جامعه شناسی صدا و موسیقی rwolf@fas.harvard.edu

دکتر کلاریس هرن اشمیت، استاد پژوهشگر آزمایشگاه انسان شناسی فرهنگی، آزمایشگاه انسان شناسی فرهنگی کلژ دو فرانس فرانسه و مشاور ارشد علمی گروه ایران باستان clarisse.herrenschmidt@college-de-france.fr

دکتر جردن پترسون، استاد دانشگاه تورنتو کانادا و مشاور ارشد علمی حوزه روان شناسی اجتماعی

اعضای شورای مرکزی

متن

برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگزاری‌های کلان انسان‌شناسی و فرهنگ به وسیله یک گروه مرکزی 7 نفره از همکاران و مدیران اجرایی و نویسندگان قدیمی آن صورت می‌گیرد که مدیریت بخش‌های مختلف اجرایی مجموعه را بر عهده دارند. شورای مرکزی انسان‌شناسی و فرهنگ به لحاظ سازمانی، طبق چارت زیر دارای بخش‌های زیر است:

مدیر شورای مرکزی، نظارت بر عملکرد بخش‌های مختلف و سیاستگذاری‌ و رایزنی‌های سطح کلان خارج از مجموعه را عهده‌دار است.

معاون شورای مرکزی، هماهنگی‌های بین بخشی، برگزاری جلسات نقد درونی گروه جهت جمع‌آوری نقاط ضعف و قوت، پیگیری پیشرفت پروژه‌های تعریف شده در مجموعه و هماهنگی جهت برگزاری جلسات درونی و تهیه دستور جلسات و صورت‌جلسات را بر عهده دارد.

مدیر بخش پژوهش، شناسایی فرصت‌های پژوهشی و گفتگو جهت عقد قرارداد و یا پژوهش بر مبنای اولویت‌های داخلی انسان‌شناسی و فرهنگ، تشکیل تیم‌های پژوهش، برنامه‌ریزی جهت تقویت تیم‌ها و ارتقاء سطح توانایی آن‌ها و تدوین شیوه‌نامه‌های لازم در این بخش را بر عهده دارد.

مدیر بخش آموزش، برنامه‌ریزی جهت برگزاری نشست‌های علمی هفتگی، برنامه‌ریزی جهت برگزاری گردهمایی‌های سالیانه، برنامه‌ریزی جهت برگزاری کارگاه‌ها و تدوین شیوه‌نامه‌های لازم در این بخش را بر عهده دارد.

مدیر بخش روابط عمومی، اطلاع‌رسانی کلیه برنامه‌ها و مواضع مجموعه، پاسخدهی به ایمیل‌ها و نامه‌های وارد شده به مجموعه، عضوگیری و تشکیل بانک‌های اطلاعاتی از اعضاء و همکاران و... و به روزرسانی آن‌ها، تعریف و تهیه بروشورها و کتابچه‌های گزارش عملکرد و معرفی و سایر محصولات تبلیغاتی و تدوین شیوه‌نامه‌های لازم در این بخش را بر عهده دارد.

مدیر بخش توسعه و فناوری، نگهداری مجموعه پایگاه‌های اینترنتی مجموعه و تهیه نسخه‌های پشتیبان، آموزش شیوه‌های کار با پایگاه به اعضای جدید و مشاوره به اعضای قدیم، مشاوره و اجرای فنی تولید بانک‌های اطلاعاتی، توسعه و به روزرسانی مجموعه پایگاه‌های اینترنتی مجموعه و تدوین شیوه‌نامه‌های لازم در این بخش را بر عهده دارد.

مدیر بخش انتشارات، برنامه ریزی و مدیریت جهت تولید کتاب‌ها، برنامه ریزی و مدیریت جهت تولید ویژه‌نامه‌ها، برنامه ریزی و مدیریت جهت تولید محصولات صوتی و تصویری و تدوین شیوه‌نامه‌های لازم در این بخش را بر عهده دارد.

مدیر بخش مالی، مستندسازی هزینه‌ها و درآمدهای مجموعه و نظارت بر بودجه، تهیه و به روزرسانی گزارش اموال مجموعه، بازاریابی و جذب حمایت‌های مالی برای مجموعه و تدوین شیوه‌نامه‌های لازم در این بخش را بر عهده دارد.

مدیر مرکز اسناد، سازماندهی داده‌ها و اسناد موجود اعم از دیجیتال یا مکتوب، تهیه بانک‌های اطلاعاتی تخصصی و به روزرسانی آن‌ها

و نیز تدوین شیوه‌نامه‌های لازم در این بخش را بر عهده دارد.

هر کدام از این مدیریت‌ها می‌توانند حسب مورد نسبت به تشکیل گروه‌هایی زیر نظر خود و در راستای انجام وظایف محوله، اقدام نمایند.

برای دیدن ترکیب شورای مرکزی انسان‌شناسی و فرهنگ در حال حاضر کلیک کنید:

http://anthropology.ir/user-subscription/central-group-members

 • در فصل‌های آتی همین کتابچه، هر یک از بخش‌های مذکور، به تفصیل معرفی خواهد شد.

مدیران گروه‌های تخصصی

متن

گروه‌های تخصصی انسان شناسی و فرهنگ که با عنوان اختصاری «گروه ها» (Department) نام برده می شوند متشکل از یک مدیر یا یک گروه مدیریتی و چندین همکار هستند و چشم انداز آنها فعالیت برای گسترش شبکه علمی در حوزه مربوط به آنها برای رسیدن در نهایت به یک گروه علمی قدرتمند است. این گروه های تخصصی، بر اساس یک تقسیم بندی دوگانه تشکیل شده اند: «حوزه‌های علمی» و «حوزه‌های فرهنگی- جغرافیایی». گروه های ذیل «حوزه‌های علمی» به یک موضوع خاص و اغلب رشته ای می پردازند نظیر«انسان شناسی و جامعه شناسی بدن»،  «روان شناسی اجتماعی» وغیره و گروه های زیرمجموعه «حوزه‌های فرهنگی- جغرافیایی»، به هر موضوعی  که به یک منطقه خاص مربوط باشد چه ایرانی (نظیر «فرهنگ کرمان»، «فرهنگ تهران») و چه غیر ایرانی (نظیر «فرهنگ ژاپن»، «فرهنگ اقیانوسیه»)

مدیر هر گروه در رابطه  دائم با شورای مرکزی انسان شناسی و فرهنگ و در موارد مشخص، با سایر مدیریت ها قرار دارد. پیشنهاد تشکیل گروه جدید می تواند از جانب هر یک از اعضا یا همکاران «انسان شاسی و فرهنگ» یا از طرف شورای مرکزی و با مشورت با شورای عالی، ارائه شود و پس از تصویب در گروه اجرایی مرکزی به انجام برسد. گروه جدید نباید با عنوان دیگری و یا با مضمون مشابهی در «انسان شناسی و فرهنگ» وجود داشته باشد. مدیر گروه دارای مشخصات زیر است:

 • عضویت در هیئت علمی یکی از دانشگاه های معتبر ایران یا خارج از کشوریا تجربه علمی و مدیریتی مشابه.
 • تسلط کامل به زبان فارسی نوشتاری و به یکی از زبان های بین المللی در حد قابل قبول (به تشخیص مدیریت انسان شناسی و فرهنگ).
 • داشتن مدرک دکترای تخصصی ( دانشجویان دکترا در صورت ارائه مدارک لازم برای تایید تجربه نیز می توانند مدیریت را برعهده بگیرند) یا تجربه علمی و مدیریتی مشابه. 
 • برخورداری از دسترسی به اینترنت پر سرعت.
 • قابلیت کار با رایانه در حد  کار در نرم افزار ورد و استفاده از پست الکترونیک.

از اختیارات و وظایف مدیر گروه‌های تخصصی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • برنامه ریزی برای گروه مربوطه و به روز نگه داشتن گروه آن به طور متوسط با یک پست در هفته، در هر دو هفته و یا بر اساس توافق ایجاد شبکه ای از دوستان علاقمندان به همکاری و ایجاد امکان ارائه کار آنها در «انسان شناسی و فرهنگ».
 • ارائه و اجرای برنامه های مختلف در جهان واقعی برای تقویت موضوع گروه (نقد کتاب، سخنرانی، ...) .
 • ارزیابی مقالات و مطالب رسیده در موضوع و تایید آنها برای درج در صفحه.

مدیر می تواند پیشنهاد انتشار ویژه نامه های «انسان و فرهنگ» را با سردبیری خود و یا شخص دیگری که دارای مشخصات لازم باشد و یا پیشنهاد «پرونده اینترنتی» را در موضوع یا برای شخصیتی که لازم می داند، داده و آن را به اجرا دراورد.

مدیر گروه در هر زمانی می تواند از مسئولیت خود، بدون ارائه دلیلی خاص استعفا دهد و کار او صرفا جنبه داوطلبانه دارد. همچنین در صورتی که به هر دلیلی مدیر  قادر به  انجام کارهای مدیریتی خود نباشد، موضوع به وسیله مدیریت پیگیری شده و با وی برای جایگزینی مدیریت یا راه حل دیگری به توافق رسیده خواهد شد.  شورای مرکزی، برخی از مطالب مربوط به گروه را که به صورت مشترک با صفحات دیگر هستند، مستقیما در گروه قرار می دهند، اما مدیر هر گروه می تواند در هر مورد، با ارائه دلایل خویش  خواستار حدف آنها از گروه مربوط بشود. مسئولیت نهایی تمام مطالب منتشر شده در سایت از لحاظ حفظ سیاست های سایت وو انطباق آنها با قوانین کشور بر عهده مدیریت سایت است، اما در مورد محتوای مطالب  مدیر گروه و مدیریت سایت مسئولیت مشترک دارند. مسئولیت  سرقت های ادبی احتمالی بر عهده مدیر گروه یا سایت نیست و اصل بر اعتماد است. «انسان شناسی و فرهنگ» اصل را بر اعتماد به نویسندگان و فرستندگان مطالب می گذارد، ولی بدیهی است که امکان کنترل اینکه نویسندگان صداقت کامل را در استفاده از منابع دیگر به کار گرفته باشند و یا احتمالا مطلب به خود آنها تعلق نداشته باشد را ندارد، در این صورت از خوانندگان تیزبین خواهش می کنیم موضوع را سریعا به مدیر پایگاه اطلاع دهند تا مشکل روشن شود. بدیهی است که مسئولیت هرگونه «سرقت ادبی» که ممکن است به وسیله افراد انجام گیرد بر عهده خود ایشان می باشد، اما مدیر پایگاه سعی می کند تا حد امکان از این امر که متاسفانه یکی از بزرگترین مشکلات و ضعف های سیستم های پژوهشی ما است ،جلوگیری کند. در صورت مشاهده چنین مواردی لطفا مساله را با ذکر دقیق منبع اولیه به اطلاع ما برسانید. ترکیب فعلی مدیران گروه‌های تخصصی مجموعه به شرح زیر است:

 

مدیران حوزه‌های علمی

ناتالی چوبینه، دانشجوی دکتری در دانشگاه ردینگ انگلستان و مدیر گروه فرهنگ یونان و روم باستان renach2005@yahoo.com

دکتر شیرین احمدنیا، دانشگاه علامه طباطبایی و مدیر گروه جامعه شناسی و انسان شناسی پزشکی shirin.ahmadnia@gmail.com

دکتر محمد احمدی، دانشگاه تهران و مدیر گروه ارتباطات ahmadimhd@gmail.com

دکتر زهره انواری، مرکز ملی  پژوهش های علمی فرانسه و مدیر گروه انسان‌شناسی زیستی anvaari@yahoo.com

دکتر محسن حافظیان، رئیس موسسه انتشاراتی مولتی ساژ در مونترال کانادا و مدیر گروه جهانی شدن و مهاجرت hafezian.mohsen@gmail.com

دکتر بهناز خسروی، دانشگاه لیون، فرانسه و مدیر گروه سبک زندگی، behnaz.khosravi@gmail.com

دکتر مریم دژم‌خوی، دانشگاه بیرجند و مدیر مشترک گروه انسان شناسی باستان شناختی،  mdezhamkhooy@gmail.com

دکتر لادن رهبری، دکترای انسان‌شناسی دانشگاه مازندران و مدیر گروه جنسیت، rahbari.ladan@gmail.com

آرش بصیرت، مدیر سایت تووود، سامانه ارتباطی معماران معاصر ایران و مدیر گروه معماری arbasirat@gmail.com

دکتر مریم ارمغان، دانشگاه آزاد اسلامی، مدیر گروه خانه و فرهنگ maryam.armaghan@gmail.com

دکتر روح‌ا‌له نصرتی، دکترای توسعه روستایی دانشگاه تهران و مدیر گروه جامعه شناسی اقتصادی nosrati.ut@gmail.com

امیر هاشمی‌مقدم، پژوهشگر و دانشجوی دکترا در دانشگاه حاجت‌تپه آنکارا-ترکیه و مدیر گروه توریسم moghaddames@gmail.com

مقدم مهدوی، پژوهشگر و ویراستار و مدیر صفحه کتاب، moghaddammahdavi@gmail.com

دکتر لیلا پاپلی یزدی، استاد مجتمع عالی آموزشی نیشابور، دانشگاه فردوسی مشهد و مدیر مشترک گروه باستان شناسی و فرهنگ  papoli@gmail.com

دکتر سپیده پارساپژوه، دانشگاه پاریس ده نانتر فرانسه، گروه شهر و فرهنگ sepideh.parsapajouh@gmail.com

دکتر سیما ذوالفقاری، دانشگاه لایدن هلند و مدیر گروه فرهنگ عشایری، gisima@yahoo.com

دکتر جبار رحمانی، دانشگاه دهلی هندوستان و مدیر گروه انسان شناسی دین، j.rahmani59@gmail.com

دکتر حمیدرضا شعیری، استاد دانشگاه تربیت مدرس و مدیر گروه نشانه شناسی و تحلیل گفتمان  shairi@modares.ac.ir

دکتر امیر عسکری، دانشگاه میسور هندوستان و مدیر گروه کردارشناسی جانوری askari1407@yahoo.com

دکتر ناصر عظیمی، پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات و تحقیقات مسکن و شهرسازی وزارت مسکن و شهرسازی و مدیر گروه فرهنگ گیلان nazimi_db@yahoo.com

دکتر عمران گاراژیان، استاد مجنمع عالی نیشابور دانشگاه فردوسی مشهد و مدیر گروه فرهنگ خراسان garazhian@gmail.com

دکتر بهار مختاریان، استاد دانشگاه هنر اصفهان و مدیر گروه اسطوره شناسی bmoktarian@yahoo.com

رامتین شهبازی، دانشگاه سوره و مدیر گروه سینما، ramtin_shahbazi@yahoo.com

دکتر آرمان شهرکی، دانشگاه زابل و مدیر گروه توسعه، arm.shahraki@gmail.com

دکتر علیرضا هاشمی، پژوهشگر مرکز تحقیقات مردم شناسی صدا و سیما  و مدیر گروه فرهنگ مردمی، 400hashemi@gmail.com

محسن شهرنازدار، پژوهشگر مستقل موسیقی و مدیر گروه صدا و موسیقی shahrnazdar@yahoo.com

دکتر احمد نادری، دانشگاه تهران و مدیر گروه  انسان شناسی سیاسی ahmadtaher79@yahoo.com

محمد تهامی‌نژاد، پژوهشگر و فیلمساز مستند، مشاور ارشد و مدیر گروه فیلم مستند، m_tahami_n21@yahoo.com

فاطمه سیارپور، دانشگاه تهران، مدیر گروه انسان‌شناسی بدن، fsayyarpour@gmail.com

دکتر شایسته مدنی، دانشگاه آزاد، مدیر گروه اقتصاد و فرهنگ، shayesteh.madani@gmail.com

دکتر احمد شاکری، دکترای جامعه‌شناسی دانشگاه لیموژ فرانسه و مدیر گروه ادبیات و فرهنگ ahmad.shakeri@gmail.com

دکتر سید حسین مجتهدی، روانکاو و درمانگر و مدیر گروه مطالعات روانکاوی انسان شناسی و فرهنگ، shm1675@gmail.com

دکتر ابوالفضل رجبی، مدیر گروه فلسفه انسان‌شناسی و فرهنگ philonousi@yahoo.com

مانی کلانی، مدیر گروه هنر مدرن، mani.kalani@gmail.com

سالار کاشانی، مدیر گروه جامعه شناسی تاریخی، salarkashani@gmail.com

دکتر افسانه کامران، مدیر گروه عکس مستند، afsanehkamran@gmail.com

سعیده بوغیری، مدیر فرهنگ نامه ها، yeganehtaraneh@gmail.com

پریسا بالایی، مدیر گروه نقشه و داده نگاري، pbalaii@gmail.com

 

مدیران حوزه‌های فرهنگی- جغرافیایی

دکتر نسیم خواجه‌زاده، دکترای جامعه‌شناسی و مدیر گروه فرهنگ خوزستان، n.khajezade@yahoo.com

زهره روحی، پژوهشگر مستقل، مدیر گروه فرهنگ اصفهان، zohre.rouhi@yahoo.com

امیر غریب‌عشقی، مدیر گروه فرهنگ ترک، dara.eshghi@gmail.com

روبرت صافاریان، منتقد فیلم، مستندساز، سردبیر دوهفته‌نامه ارمنی‌زبان هویس و مدیر گروه فرهنگ ارمنی robertsafarian@gmail.com

فرزانه سجادپور، دانشگاه ازاد خرم آباد و عضو گروه مدیریتی گروه فرهنگ لر، f_sajadpour@yahoo.com

دکتر عبدالعزیز مولودی، دانشگاه مالزی و مدیر گروه فرهنگ کرد، aziz_moloudi@hotmail.com

 

مدیران اجرایی

متن

لیلا گلزار، مدير امور هنري و محصولات فرهنگي انسان شناسی و فرهنگ، golzarleila@yahoo.com

محسن صف شکن، طراح پوسترهای انسان شناسی و فرهنگ، mohsen_safshekan@yahoo.com

زهرا ملوکی، مدیر آرشیو فیلم مستند انسان شناسی و فرهنگ، zahramolooki@gmail.com

رضا رجبی، حسابدار انسان شناسی و فرهنگ

مقدم مهدوی، مشاور انسان شناسی و فرهنگ در امور حقوقی، moghaddammahdavi@gmail.com

نوید امامی، عضو تیم فنی سایت انسان شناسی و فرهنگ، navid67@gmail.com

مدیران وب‌گاه‌های غیرفارسی

متن

مهسا شیخان، مدیر سایت انگلیسی انسان شناسی و فرهنگ ، sheykhan.m@gmail.com

آریا نوری، مدیر سایت فرانسوی انسان شناسی و فرهنگ، aria.nouri1370@gmail.com

رضا اسکندری، مدیر سایت اسپانیایی انسان شناسی و فرهنگ، rz.eskandary@gmail.com

امیر هاشمی مقدم، مدیر وبگاه ترکی استانبولی انسان شناسی و فرهنگ، moghaddames@gmail.com

امیر غریب عشقی، مدیر وبگاه ترکی آذری انسان شناسی و فرهنگ، dara.eshghi@gmail.com

قاسم منصور آل کثیر، مدیر وبگاه عربي انسان شناسی و فرهنگ، alkasir_khoneifar@yahoo.com

 

عضویت

متن

انواع عضویت

عضویت در انسان‌شناسی و فرهنگ به دو شکل زیر است:

اعضای پیوسته انسان‌شناسی و فرهنگ که شامل اساتید، نویسندگان و سایر همکاران در تمامی پروژه‌های نوشتاری، دیداری و... است. این افراد به صورت منظم هفتگی یا یک هفته در میان، در برنامه‌های نوشتاری و سایر فعالیت‌های مجموعه، مشارکت دارند و در یک یا چند حوزه مشخص به انتخاب خودشان فعالیت دارند. این اعضا، با درخواست خود و پس از تشکیل پرونده، توسط شورای مرکزی انتخاب می‌شوند.

اعضای وابسته انسان‌شناسی و فرهنگ که شامل تمام علاقمندان و همکاران مجموعه می‌شوند که مایل به همکاری آزاد با انجمن بوده ولی تعهد زمانی و یا فعالیتی مشخص را نداده‌اند. عضویت آن‌ها پس از ارائه درخواست از سوی خودشان و تشکیل پرونده توسط شورای مرکزی، ایجاد شده و در قالب کمتر سازمان‌یافته‌تری به مجموعه، تعلق و با آن، همکاری دارند.

شیوه عضویت

عضویت در این مجموعه کاملا رایگان بوده و منوط به تکمیل و ارسال فرم ضمیمه است.

Attachment

تماس با انسان‌شناسی و فرهنگ

متن

برای برقراری ارتباط با انسان‌شناسی و فرهنگ می‌توانید از طریق آدرس وب‌سایت آن یعنی www.anthropology.ir اقدام کرده و یا با روابط عمومی آن به آدرس  anthropology.ir@gmail.com ایمیل بزنید.

فصل دوم: وب‌سایت

معرفی

متن

وب‌سایت «انسان‌شناسی و فرهنگ» که ذیل بخش توسعه و فناوری مدیریت می‌شود، اکنون (1393) با حدود 10 هزار بازدید در روز از 60 کشور جهان، پربیننده‌ترین شبکه علمی – ترویجی به زبان فارسی در سطح جهان به شمار می‌رود. این وب‌سایت، هم‌اکنون دارای حدود 50 شاخه موضوعی (شهری، معماری، سبک زندگی، اقتصاد و فرهنگ،  روان‌شناسی اجتماعی،  پزشکی و فرهنگ و...) و 50 شاخه‌ی دیگر با موضوع فرهنگ‌های منطقه‌ایست (فرهنگ تهران، اصفهان، یزد، کرد، بلوچ، افریقا؛ عرب ، ...). علاقمندان هریک از این شاخه‌ها، زیر نظر مدیر صفحه، به فعالیت علمی و انتشار مطالب خود می‌پردازند. بخشهای دیگر سایت عبارتند از؛ گالری عکس، فرازهای فرهنگ، چهره سال، چهره ماه، پرونده‌ها، بخش کتاب و رسانه، بخش دیداری و شنیداری، ویژه‌نامه‌ها، فرهنگ آنلاین و ... مرکزیت انسان‌شناسی و فرهنگ در ایران بوده و وب‌سایت، در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند. انسان شناسی و فرهنگ در روزهای تعطیل رسمی، روزهای پنجشنبه و جمعه به روز نمی شود. در سایر روزها وب‌سایت به صورت روزانه  مطلب منتشر می کند.

نرم‌افزار سایت

متن

نرم‌افزاری که سایت انسان‌شناسی و فرهنگ بر مبنای آن طراحی و اجرا شده، Drupal است که یکی از قوی‌ترین نمونه‌های open source محسوب می‌شود؛ جریانی در حوزه فناوری که به گردش آزاد اطلاعات و مقابله با انحصارطلبی پرداخته است. بنابراین، نرم‌افزار سایت این مجموعه نیز درست مانند محتوای آن، از منطق همیاری و گردش آزاد اطلاعات تبعیت می‌کند و از این رو خود نیز تجربه‌ای متفاوت از تولید یک سایت در ایران بوده است. open source به عنوان جنبش نرم‌افزارهای آزاد متن، جریانی است که علیه انحصارطلبی شرکت‌های بزرگ کامپیوتری شکل‌گرفت و برخلاف این شرکت‌ها که با ثبت اثر خود تلاش داشتند انحصار استفاده از آن‌ها را به دست آورند، افرادی چون ریچارد استالمن (بنیان‌گذار و رهبر جنبش نرم‌افزارهای آزاد) سعی داشته و دارند که استفاده از نرم‌افزارها را برای همگان ممکن سازند. استالمن با تاسیس «بنیاد نرم‌افزار آزاد متن» و شکل دادن «کپی‌لفت» در مقابل »کپی‌رایت» و برضد آن سعی در همگانی کردن حق استفاده از نرم‌افزارها را دارد.

Drupal به عنوان نرم‌افزار سایت انسان‌شناسی و فرهنگ درواقع یک نرم‌افزار مدیریت محتوای open source است. ویرایش اول آن سال 2001 منتشر شد و در حال حاضر 1394 ویرایش 7.38 آن در دسترس قرار دارد. بر اساس امار رسمی سایت دروپال، تعداد کسانی که از سراسر دنیا در توسعه این نرم افزار به طور رسمی شرکت داشته‌اند، نزدیک به یک میلیون نفر مشارکت‌کننده است. دروپال طی چند سال گذشته همواره در شمار اولین نرم‌افزارهای CMS جهان قرار داشته است و در حال حاضر حدود 3 درصد کل وب‌سایت‌های جهان مبتنی بر آنست. به این ترتیب می‌توان گفت انسان‌شناسی و فرهنگ بر موجی سوار است که با اهداف آن کاملا هم سو است. open source تلاش می‌کند استفاده از نرم‌افزارها را همگانی کند و انسان‌شناسی و فرهنگ جلوه‌ای از دانش را. این سایت در مجموع و تاکنون بیش از 15 هزار مطلب را درون خود سازماندهی کرده است.

وب‌سایت‌های غیرفارسی انسان‌شناسی و فرهنگ

متن

این سایت در طول یک دهه فعالیت خود صرفا به زبان فارسی منتشر می‌شده اما به تدریج صفحات نوشتن به زبان‌های مادری ( کردی، آذری، عربی، بلوچی و...) را فعال کرده و در آستانه دهمین سال فعالیت خود و در برنامه های توسعه وب‌سایت،  ارائه صفحات ویژه به زبان‌های غیرفارسی در سطح بین المللی را نیز پیش بینی کرده است. در مرحله اول این وب‌سایت ها به هفت زبان  دیگر به جز فارسی خواهند بود که شامل آذری، آلمانی، اسپانیایی، انگلیسی، عربی، فرانسه و کردی (سورانی) است. این وب‌سایت‌ها در چارچوب و به مثابه بخشی از وب‌سایت فارسی فعالیت می کنند  هر یک دارای یک مدیر و مجموعه آنها نیز دارای یک مدیر بین المللی خواهند بود.

هدف اصلی از راه اندازی این وب‌سایت ها،  افزایش قابلیت ارتباط میان ایرانیان علاقمند  و علاقمندان غیر ایرانی فرهنگ ایران است که به هر دلیلی  امان یا مهارت های لازم را برای استفاده از زبان فارسی به عنوان زبان اصلی ندارند. از این رو، این وب‌سایت ها بر خلاف  وب‌سایت مادر فارسی، شامل معرفی و مباخث مربوط به فرهنگ های دیگر نمی شوند و تقریبا به صورت کامل فقط به فرهنگ ایران، یا ارتباط فرهنگ ایران با فرهنگ زبان مزبور، اختصاص خواهند داشت. هدف دیگر این فعالیت آشنا کردن  ایرانیان و غیر ایرانیان در ایران یا خارج از ایران با فعالیت های پژوهشی و علمی وفرهنگی کنشگران ایرانی است و ایجاد پلی ارتباطی بین آنها.

شکل این وب‌سایت‌ها بناست تا حد زیادی و در کلیت خود به وب‌سایت مادر فارسی شباهت دارد اما به مراتب از آن ساده تر خواهد بود. پیش بینی ما آن است که در سال اول فعالیت این وب‌سایت ها، مطالبشان در حد 70 تا 80 درصد ، ایستا (استاتیک) یعنی مطالب ثابتی در جهت معرفی فعالیت های  انسان شناسی و فرهنگ  بوده و تنها 20 تا 30 درصد مطالب آنها به صورت هفتگی از مطالب پویا(داینامیک) و متغییر تشکیل شود. در بخش ایستا، ستون هایی نظیر معرفی، اهداف، اعضا، پروژه ها، ... و در بخش پویا  ستون هایی چون  اخبار  و مقالات  فعال می شوند. 

محتواهای وب‌سایت های محلی و بین المللی شامل موارد زیر می شود:

 • معرفی انسان شناسی و فرهنگ، مدیران و برنامه های آن  به هر زبان
 • ایجاد امکان انتشار چکیده مقالات برگزیده در وب‌سایت فارسی
 • مطالب نوشته شده به وسیله همکاران ایرانی و غیر ایرانی انسان شناسی و فرهنگ به زبان  مزبور درباره فرهنگ ایران، ارتباط فرهنگ ایران و فرهنگ هر یک از آن زبان ها و یا در چشم اندازی بلند مدت تر مطالب نویسندگان ایرانی به زبان های مزبور دربراه سایر  مباحث.
 • رصد کردن مطبوعات و رسانه های دیگر در زبا های مزبور دربراه فرهنگ ایران و بنا بر مورد انعکاس آن مطالب
 • مطالب قدیمی منتشر شده به هر یک از زبان های مزبور  در ایران یا خارج از ایران  درباره فرهنگ ایران و یا رابطه  دو فرهنگ
 • معرفی کتاب ها، پژوهش ها، رساله های دانشگاهی ، مجلات، مقالات، وب‌سایت ها، مراکز تخصصی و ... در زبان مزبور

الگوی کار و اهداف و سیاست های همه این وب‌سایت ها در چارچوب قوانین و حدود  حقوقی و عرفی جامعه و جمهوری اسلامی ایران تعیین شده و  نباید از آنها فراتر رود.  مدیر بین المللی وب‌سایت ها، در کنار هر یک از مدیران وب‌سایت ها، مسئول هماهنگی میان همه آنها و کنترل کیفی آنها است. هر یک از مدیران در ابتدا مجموعه  بخش های ایستای  وب‌سایت خود را بر اساس راهنمایی و سفارش مدیریت  انتشارات انسان شناسی و فرهنگ تهیه و آماده  بارگزاری می کنند. هر یک از مدیران همچنین شروع به ذخیره  منابع قابل استفاده در بخش  پویای  وب‌سایت خود می کنند. برای این کار  می توان از طریق مدیریت انسان شناسی و فرهنگ از  نویسندگان مطالب فارسی خواست که در صورت تمایل به هر یک از زبان های مورد نظرشان یک چکیده نیز برای انشار در وب‌سایت های محلی یا بین المللی ارسال کنند. مدیر بیالمللی وب‌سایت ها و مدیرت هر یک از وب‌سایت ها درباره مطالب دریافتی وارد تصحیح و ویرایش مطالب نمی شوند بلکه تنها مطالبی ر می پذیرند که  دارای خداقل شرایط پذیرش  باشد وو از لحاظ زبانی  و شکلی و محتوایی مشکلی نداشته باشد. در سایر موارد مطلب به نویسنده با ذر دلیل رد شدن عودت داده می شود. مطالب ایستا و بخش اول مطالب پویا در نخستین روز افتتاح هر یک از وب‌سایت ها بارگزاری می شود و در مورد مطالب پویا،  در نخستین سال با ریتم، هفتگی به روز می شوند.  شکل و محتوا و ریتم کاری هر یک از وب‌سایت ها بنا بر تشخیص مدیر آن  بخش با تایید  مدیر بینالمللی وب‌سایت ها ، مدیر انتشارات و هیئت مدیره انسان شناسی و فرهنگ قابل تغییر خواهد بود.

مجموعه مسئولانی که درگیر این وب‌سایت ها خواهند بود زیر نظر مدیر انتشارات انسان شناسی و فرهنگ فعالیت می کنند و شامل  افراد زیر می شوند:

 • مدیر بین المللی وب‌سایت های انسان شناسی و فرهنگ که لزوما باید به زبان های فارسی و انگلیسی و در صورت امکان به برخی  دیگر از زبان های وب‌سایت ها تسلط داشته باشد. این مدیر به انتخاب گروه مرکزی مدیران انسان شناسی و فرهنگ انتخاب می شود و در حال حاضر، مهسا شیخان است.
 • مدیران هر یک از وب‌سایت ها  که حداقل باید به  زبان فارسی و زبان وب‌سایت مزبور تسلط داشته باشند. این مدیران به پیشنهاد مدیر بینالملل و تصویب گروه مرکزی انسان شناسی و فرهنگ انتخاب می شود.
 • همکار اصلی با زبان مادری در هر یک از  وب‌سایت ها. این همکار باید  فردی باشد که زبان  مادری اش  زبان آن وب‌سایت باشد و یا به تشخیص مدیر بین الملل دارای  مهارتی در سطح زبان مادری باشد. آشنایی یا توانایی این فرد به  نوشتن یا خواندن فارسی یک  امتیاز است اما شرط انجام کارش که  چک کردن اولیه  متون است، به حساب نمی آید.
 • کنترل کننده نهایی: در هر یک از وب‌سایت ها یک نفر باید به عنوان کنترل کننده نهایی که دستور ارسال  مطالب را به فضای اینترنتی می دهد وجود داشته باشد. این فرد باید به زبان فارسی و به زبان  مزبور  تسلط کامل داشته باشد.
 • سایر همکارن دائم یا موقت  هر یک از وب‌سایت ها به تشخیص مدیر هر وب‌سایت و مدیر بین الملل.

بنابراین حداقل افراد درگیر برای هر یک از وب‌سایت ها، هفت نفر بوده و شامل مدیر انسان شناسی و فرهنگ، معاون انسان شناسی و فرهنگ، مدیریت انتشارات، مدیریت بین المللی وب‌سایت ها، مدیر هر یک از وب‌سایت ها به زبان مربوط، همکار اصلی با زبان مادری مربوط و نیز کنترل کننده نهایی است. بنابر تشخیص مدیریت  انسان شناسی و فرهنگ، وظایف این مدیران ممکن است در تعداد افراد کمتری متمرکز شود و یک فرد در صورت توانایی،  چند کار را انجام بدهد. 

شیوه‌نامه همکاری با سایت

متن

همکاری با سایت می‌تواند در قالب ارائه مطالب شما و انتشار آن در سایت، ایجاد صفحات جدید و نیز حمایت از انسان‌شناسی و فرهنگ باشد. برای انتشار مطلب در سایت و یا هر گونه همکاری با «انسان شناسی و فرهنگ» پیش از هر چیز باید به عضویت سایت در بیایند.  به این منظور به روابط عمومی مجموعه ایمیل بزنید.. «انسان شناسی و فرهنگ» آماده دریافت مطالب شما در بخش های مختلف این پایگاه است، پیش از ارسال مطالب با مدیر پایگاه و یا یکی از مدیران صفحات تماس بگیرید و بر اساس یک موضوع تخصصی مطلب بفرستید. همکاران و نویسندگان انسان‌شناسی و فرهنگ ملزم به راعایت مرامنامه و اصول اخلاقی و نیز رعایت شیوه نامه نگارش سایت هستند. اصول کلی این شیوه نامه به شرح زیر است:

 • حتما آدرس صفحه ثبت‌نام خود در انسان‌شناسی و فرهنگ را پایین هر مطلبی که برای سایت می‌فرستید قرار دهید.
 • مطالبی که برای پایگاه می فرستید باید حتما جنبه علمی داشته باشند و امانت داری علمی در آنها با دقت و جدیت رعایت شود (ذکر منابع و مستند کردن کارها). اگر مطلبی را برای انتشار در پایگاه می فرستید، حتما این مساله را در نامه ای به صورت مشخص ذکر کنید. در این نامه مشخصات کامل خود ( تحصیلات، شغل و...) رابنویسید.
 • مطالب باید بدون غلط تایپی و با رعایت موازین نثر علمی و نگارش فارسی مناسب نوشته شده باشند.
 • مطالب ارسال شده برای یکی از بخش های پایگاه نوشته شود و مشخصات آن بخش در مطلب رعایت شود. حجم مطالب معمولا باید بین 1000 و 3000 کلمه باشد.
 • مطالب خود را به صورت فایل ورد بدون زیر نویس بفرستید. کلمات خارجی را داخل متن قرار دهید و یادداشت ها را با شماره گذاری معمولی به انتهای متن منتقل کنید. برای هر مطلب یک فایل تهیه کنید و در انتهای مطلب حتما آدرس ایمیل خود را ذکر کنید.
 • تلاش کنید مطالب خود را صرفا در یک موضوع تخصصی بنویسید یا ترجمه کنید.
 • پیش از ترجمه یک مطلب، از اینکه پیشتر توسط یکی دیگر از همکاران سایت، ترجمه و در آن منتشر نشده است از طریق جستجو مطمئن شوید.
 • در حوزه‌هایی که جزء خطوط قرمز سایت محسوب می‌شوند (مسائل سیاسی، مطالبی که انگ‌زنی اخلاقی به کسی دارند، توهین مذهبی و...) یادداشت‌ها قابل انتشار نخواهند بود.
 • اگر مطلب شما یک ترجمه است آن را همراه با اصل متن به زبان مبدا بفرستید، و مشخصات کامل متن اصلی ( از جمله شماره صفحات) را در آن ذکر کنید.
 • مطالبی که قبلا در جای دیگری منتشر شده‌اند امکان انتشار در سایت را ندارند.
 • مطالب نمی‌توانند عکس درون متنی داشته باشند و در صورت ضرورت داشتن حضور عکس ها، حتما آنها را شماره گذاری کنید تا در انتهای مطلب منتشر شود.
 • به دلیل مشکلات فنی انتقال فایل های پی دی اف از یک ورژن سایت به ورژن دیگر و همین طور اینکه موتورهای جستجو نمی توانند داخل فایل های پی دی اف فارسی را بخوانند و این به معنای شانس کمتر مطلب برای خوانده شدن است، امکان انتشار مطلب با فرمت پی دی اف را نداریم و حتما فایل ورد آن نیز نیاز است.
 • مطالبی که مشکل نیم فاصله دارند و از فرمول های دیگری در تایپ آنها استفاده شده که قابل خواندن برای سایت نیستند عودت داده خواهند شد و انجام اصلاحات آن بر عهده خود نویسنده است.
 • جهت حفظ وحدت شکلی سایت، کدنویسی ها به گونه ای هستند که بسیاری از تنظیمات متن در زمینه فونت، رنگ، سایز، جاستیفای بودن و... را از بین برده و مبتنی بر کدهای از پیش تعیین شده، متن را نمایش می دهند.

در صورت تمایل به همکاری در سایر فعالیت‌های انسان‌شناسی و فرهنگ مانند ایجاد صفحات جدید و یا حمایت از آن به صفحات همکاران انسان‌شناسی و فرهنگ و حمایت از انسان‌شناسی و فرهنگ مراجعه نمایید.

درباره ویرایش چهارم سایت (1393)

متن

از ویرایش جدید وبگاه انسان‌شناسی و فرهنگ، امروز و در حاشیه چهل و هفتمین برنامه یکشنبه‌ها با عنوان «فرهنگ و فناوری اطلاعات» رسما رونمایی خواهد شد. در این جلسه که به همت تیم فنی مجموعه برگزار می‌شود، بخش‌های مختلف وبگاه جدید، معرفی شده و امکانات آن، توضیح داده می‌شود. وبگاه جدید، پس از تکمیل فرآیند آموزش همکاران و نویسندگان، از آغاز هفته آینده در معرض دید مخاطبان قرار خواهد گرفت. بنابراین تا آن زمان و جایگزینی ویرایش جدید با ویرایش فعلی، علاقمندان می‌توانند مطالب انسان‌شناسی و فرهنگ را طبق روال و کماکان از طریق وبگاه فعلی دنبال نمایند. در ادامه، گزارشی از وبگاه جدید و امکانات و ویژگی‌های آن ارائه می‌شود.

ضرورت راه‌اندازی ویرایش جدید

ویرایش جدید، درواقع چهارمین ویرایش این وبگاه است که کار طراحی و اجرای آن از حدود یک سال پیش آغاز و در اجرای آن بیش از 3000  نفر/ ساعت صرف انجام کارهای فنی، گرافیکی و محتوایی شده است. همه مراحل این فعالیت نیز مانند دیگر برنامه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ کماکان با منطق فعالیت‌ داوطلبانه بوده و توسط اعضا و علاقمندان به مجموعه صورت گرفته است. اجرای ویرایش جدید وبگاه از دو منظر اهمیت و ضرورت داشته است:
اول، از لحاظ فنی و الزامات نرم‌افزاری که به روزرسانی مداوم را به منظور حفظ امنیت و ارتقاء قابلیت‌های آن  ضرورت می‌بخشد. دروپال (Drupal) به عنوان نرم‌افزار اصلی وبگاه، در هر زمان تنها از دو نسخه جاری و یک ویرایش قبل از آن پشتیبانی می‌کند. ویرایش جاری دروپال 7.34 است و ویرایش قبلی وبگاه ما بر دروپال 6 استوار بود. این ویرایش، طی ماه‌های آینده از پشتیبانی دروپال خارج می‌شد و بنابراین، تغییر ویرایش ناگزیر بود.
دوم و گذشته از این ضرورت فنی، مسائل ساختاری و محتوایی وبگاه نیز مطرح بود. روند توسعه این پایگاه و مجموعه انسان‌شناسی و فرهنگ در کلیت خود به تدریج، مسائل فراوانی را ایجاد کرده و استفاده از آن را برای مخاطبان، دشوار ساخته بود. همچنین، توسعه آتی وبگاه را با توجه به برنامه‌ها و ایده‌های در نظر گرفته شده برای انسان‌شناسی و فرهنگ، محدود می‌ساخت. ایمیل‌هایی نیز از مخاطبان و دوستداران مجموعه دریافت می‌شد که هر یک، بخشی از ایرادات وبگاه و موانع سد راه استفاده از آن را تذکر داده و درخواست‌ها و پیشنهاداتی جهت بهبود آن داشتند. مجموعه این عوامل، برنامه‌ریزی جهت اجرای ویرایش جدید وبگاه را موجب شدند.
روند توسعه انسان‌شناسی و فرهنگ و تاکیدی بر حفظ و تقویت رویکرد میان‌رشته‌ای آن وجود داشته باعث شده که از مدل خاصی از رشد، تبعیت کند که وابسته به شرایط واقعی است و لزوما از پیش، قابل کنترل و برنامه‌ریزی نیست و درواقع راز ماندگاری آن نیز در همین نکته نهفته بوده است. با این حال، این مدل از توسعه، همواره تیپی از آشفتگی و بر هم زدن نظم پیشین را در ذات خود داشته و دارد و طی مدت کوتاهی، طراحی اولیه در نظر گرفته شده با وبگاه، با رشد نامتناسب بخش‌های مختلف، مخدوش شده و به دلیل مشکلات به بار آورده، نیاز به بازنگری در دسته‌بندی‌ها و به تبع آن، طراحی و گرافیک وبگاه وجود دارد.

مشکلات مرتفع شده در وبگاه جدید
از مهم‌ترین مشکلات وبگاه قبلی که به کرات توسط خوانندگان مورد اشاره قرار می‌گرفت، شلوغی صفحه اول و ناخوانایی آن و گم شدن کاربر در پیچیدگی و آشفتگی آن بود. در وبگاه جدید، نهایت تلاش صورت گرفته تا با دسته‌بندی‌های جدید مطالب و برخی تکنیک‌های گرافیکی، این مسئله تعدیل شود. هر چند هنوز نیز به دلیل تکثر بالای بخش‌ها و صفحات و نیز عادت نداشتن به استفاده از راهنمای وبگاه جهت مسیریابی در آن، باعث شده که تاکیدی بر داشتن دسترسی به همه بخش‌های مهم از صفحه اول، وجود داشته باشد و همین به لحاظ طراحی، محدودیت‌هایی ایجاد کرده و همچنان طراحی صفحه اول، تا آرمان واقعی فاصله دارد. امیدواریم پس از طی دوره آزمایشی شش ماهه و آشنا شدن مخاطبان و همکاران با ساختار کنونی وبگاه بتوانیم نسبت به خلوت‌ترکردن صفحه اول از طریق کاهش و حذف برخی مسیرهای میان‌براقدام نماییم.
از دیگر راه‌کارهایی که در وبگاه جدید برای حل مسئله ناخوانایی در نظرگرفته شده، دسته‌بندی بیش از صد شاخه‌ علمی وبگاه در قالب نه گروه موضوعی با عناوین «علوم انسانی»، «علوم اجتماعی»، «علوم سیاسی و اقتصادی»، «طبیعت و فرهنگ»، «هنر و ادبیات»، «شهر و معماری»، «تاریخ و پیش از تاریخ»، «مطالعات منطقه‌ای» و «منابع و مآخذ» است. ذیل هر کدام از این گروه‌ها، برخی شاخه‌ها که بیشترین ارتباط موضوعی را با یکدیگر داشته‌اند گنجانده شده‌اند. به عنوان مثال، برای دستیابی به صفحه «فیلم مستند» باید از ورودی «هنر و ادبیات» وارد شد و برای دستیابی به صفحه «بوم‌شناسی» از ورودی «طبیعت و فرهنگ» و... گرچه این دسته‌بندی‌ها ممکن است در وهله اول خیلی بارز یا مورد اجماع نباشد ولی به هر حال اعمال آن برای سازماندهی وبگاه، ضرورت داشته و این می‌تواند به تیپی از قرارداد درون خانواده انسان‌شناسی و فرهنگ پذیرفته شود.
علاوه بر این، با استفاده از منطق رنگ‌بندی و نسبت دادن هر رنگ به یکی از این گروه‌های نه‌گانه سعی شده به خوانایی بهتر وبگاه برای مخاطبان کمک شود. با حفظ تم رنگی اصلی وبگاه قدیم در وبگاه جدید به عنوان بخشی از مولفه‌های هویتی آن، سعی شده با تعریف کردن لایه‌های رنگی مختلف، هر گروه یا ورودی نیز برای خود، هویتی مجزا کسب کند. به عنوان مثال، رنگ سبز، با گروه «طبیعت و فرهنگ» در ارتباط قرار گرفته و مخاطب با دیدن آن می‌تواند بداند که در کدام ورودی یا گروه یا مجموعه‌ای از صفحات هم‌خانواده قرار گرفته است. این مشابه همان راهکاری است که در نظریات شهرسازی و معماری نیز وجود دارد و جهت ارتقاء خوانانی محله‌های مختلف شهری از عنصر رنگ استفاده می‌کنند.
مشکل دیگری که تحت تاثیر مدل توسعه آن، در وبگاه پیشین به وجود آمده بود، از کار افتادن برخی از امکانات آن و یا بازده حداقلی آن‌ها از جمله موتور جستجو بود. در وبگاه جدید، تلاش شده از یک موتور جستجوی به مراتب قوی‌تر و با قابلیت جستجوی پیشرفته‌تری استفاده شود.
مسئله‌ دیگری که به کرات و در قالب پرسش و گاه نقد، از سوی مخاطبان و افراد مختلف مطرح می‎‌شد فقدان رتبه‌بندی مطالب بر اساس کیفیت علمی آن‌ها بود. پاسخی که همواره از سوی مدیریت مجموعه به این موضوع داده می‌شد ضرورت نگاه به وبگاه، نه به عنوان یک مجله یا رسانه خبری، یا پایگاهی از داده‌های علمی صرف بلکه به عنوان ابزاری کمک‌آموزشی و بازنمای بیرونی نهادی است که اهداف آموزشی و ترویجی دارد. کمک به دوستانی که تازه، نوشتن را شروع کرده‌اند و تقویت انگیزه‌های آن‌ها جهت انتشار افکار و دستاوردهای کار حرفه‌ایشان، به مراتب هدف مهم‌ترین از تشکیل یک بانک اطلاعاتی قوی بوده که لازمه آن، نظارت سخت‌گیرانه مطالب از حیث کیفیت علمی است. این گزاره به معنای آن نیست که مطالب مندرج در وبگاه، به لحاظ علمی و صحت، کنترل نمی‌شوند بلکه تاکیدی بر آنست که با توجه به اهداف آموزشی مجموعه، این ملاک‌ها از روز اول نمی‌توانسته سخت‌گیرانه و حداکثری باشد و البته تعمدا تلاش نیز شده که در آن مسیر حرکت نشود. همچنین به رسمیت نشناختن سلسله‌مراتب اشرافی حاکم بر دانش و دادن این فرصت که افکار هر فردی جدای از موقعیت آکادمیک او در معرض انتشار و داوری عموم قرار بگیرد، هدف مهم دیگری بوده که ما را از این تیپ از نظارت، واداشته است. با این حال و منظور تامین بخشی از خواسته‌های مخاطبین که در تعارض با این اصول بنیادین مجموعه نیستند، در ویرایش جدید وبگاه تلاش شده که مطالب از حیث نوع (خبر، گزارش، یادداشت، مقاله علمی و...) قابل تفکیک و دسته‌بندی باشند که دست‌یابی به مطلب مناسب حال فرد را تسهیل کنند.
از دیگر مشکلاتی که ویرایش پیشین وبگاه با آن مواجه شده بود، افزایش تعداد اعضاء و همکاران و نیز دشواری مدیریت آن‌ها به لحاظ زمانی و نیروی انسانی بود. در ویرایش جدید وبگاه، استراتژی دیگری در قبال کاربرها اتخاذ شده و آن، افزایش سطح دسترسی آن‌ها و توانایی‌شان برای مدیریت و ویرایش صفحه شخصی خودشان و پرونده‌ علمی و حرفه‌ایست که در انسان‌شناسی و فرهنگ دارند.
در همین راستا و به منظور تسهیل ارتباط با علاقمندان و اعضا و همکاران، برای اولین بار، کتابچه راهنمای آنلاین انسان‌شناسی و فرهنگ تدوین شده که شامل همه دستورالعمل‌ها، آیین‌نامه‌های داخلی، شیوه‌نامه‌ها، فرم‌های خام و همچنین پاسخ به پرسش‌های متداول اعضاء و نوعی بانک اطلاعاتی داخلی مجموعه با دسترسی آزاد است.
از آنجایی که الگوی استفاده از نرم‌افزار و اینترنت، از دستگاه‌های بزرگ و ثابت به سمت دستگاه‌های کوچک‌تر و قابل حمل شخصی در حال تغییر است، در طراحی وب‌وبگاه‌ها نیز رویکردهای جدیدی شکل گرفته که تلاش می‌کنند امکان استفاده راحت‌تر کاربران این ابزارهای جدید را فراهم نمایند. این رویکرد در طراحی وب‌وبگاه‌ها به «first mobile» شهرت دارد که در آن، کاربر به محتوای اصلی وبگاه، به شکلی راحت‌تر دسترسی می‌یابد. روش پیاده‌سازی این رویکرد در طراحی، با عنوان «طراحی واکنش‌گرا» (responsive design) شناخته می‌شود که نمایش وبگاه در تناسب با دستگاه کاربر و ابعاد آن قرار خواهد گرفت. در طراحی ویرایش جدید وبگاه انسان‌شناسی و فرهنگ، هر دوی موارد لحاظ شده است.

تازه‌های وبگاه جدید
همه موارد ذکر شده در بالا، به ضرورت‌های تغییر ویرایش سایت جدیدی می­پردازد که از منظر فنی یا مشکلاتی که با آن مواجه بودیم می‌پردازد اما این‌ها تنها دلایل نبودند و بخش دیگری از استدلال‌ها را باید در بخش‌های جدیدی جست که به وبگاه قبلی می‌بایست اضافه می‌شدند و امکان آن در ویرایش پیشین وجود نداشت. از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گالری عکس: بسیاری از دوستان و همکاران انسان‌شناسی و فرهنگ را عکاسان حرفه‌ای یا افراد علاقمند به عکاسی تشکیل می‌دهند که اندیشه‌های خود را به صورت تصویری ثبت و ارائه می‌کنند. وبگاه قبلی در حوزه استفاده از داده‌های بصری با محدودیت‌هایی مواجه بود که در وبگاه کنونی رفع شده و در قالب «نگارخانه» با امکانات بیشتری قابل دسترسی است.

یکشنبه‌ها: با توجه به دو دوره برگزاری منظم نشست‌های یکشنبه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ و درخواست‌های دریافت شده از جانب علاقمندان در خصوص تجمیع کلیه داده‌های مربوط به آن در بخشی مجزا، در ویرایش جدید وبگاه، یکشنبه‌ها به عنوان یکی از پروژه‌های اصلی مجموعه، دارای بخش مجزایی با امکانات به اشتراک‌گذاری عکس‌های جلسه، پاورپوینت سخنرانان و... است.

نقشه‌های فرهنگی: همزمان با آغاز به کار ویرایش جدید وبگاه، بخش نقشه و GIS انسان‌شناسی و فرهنگ نیز آغاز به کار کرده و سعی خواهد کرد به منظور تقویت تحلیل‌های فرهنگی و اجتماعی، نقشه‌هایی متناسب با نیاز پژوهشگران، تهیه و منتشر کند. همچنین بخشی از داده‌های متنی تولید شده توسط این پژوهشگران را به نقشه‌های با قابلیت درک بهتر و سریع‌تر مبدل سازد.

محصولات فرهنگی: محصولات فرهنگی، مجموعه کالاهای تبلیغاتی انسان‌شناسی و فرهنگ است که با هدف ترویج علم و فرهنگ و معرفی مجموعه و در همکاری با نهادهای مختلف تولید شده و در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد و در سایت جدید، بخشی ویژه خود خواهند داشت.

صوتی و تصویری: با هدف تمرکززدایی از پایتخت و امکان بهره‌مند شدن دوستان و علاقمندانی که از سایر شهرها یا کشورها برنامه‌های مجموعه را دنبال کرده و امکان حضور فیزیکی در جلسات را ندارند و نیز ایجاد امکان استفاده بیشتر وبگاه برای افرادی با شرایط خاص (نابینایان و...) بخش صوتی و تصویری انسان‌شناسی و فرهنگ در ویرایش جدید وبگاه راه‌اندازی شده و در صدد انتشار بخش‌هایی از داده‌ها و گزارش برنامه‌ها در قالب‌های غیرمتنی است.

انتشارات: انسان‌شناسی و فرهنگ در همکاری با برخی انتشارات نزدیک به خود، در صدد تولید و انتشار کتاب‌های همکاران و اعضای خود به صورت کاملا رسمی و دارای مجوز و البته به شکل الکترونیک (غیرکاغذی) هدف از این کار، سهولت دسترسی به اطلاعات برای مخاطبین با شرایط مختلف جغرافیایی، مالی و... است. در ویرایش جدید سایت، بخشی ویژه انتشارات در نظر گرفته شده است.

تاریخ فرهنگی ایران معاصر: چنانچه پیشتر نیز به کرات اعلام شده، پروژه تاریخ فرهنگی ایران معاصر از چهار سال پیش آغاز شده و مصاحبه‌های عمیق و طولانی آن با برخی از مهم‌ترین کنشگران عرصه‌های مختلف علم و هنر و فرهنگ به پایان رسیده است. نیاز به بخشی با امکانات مناسب در وبگاه وجود داشت تا به تدریج، بخش‌هایی از داده‌های این پروژه روی آن بارگزاری شده و در دسترس عموم پژوهشگران باشد. در ویرایش جدید وبگاه، بخشی ویژه این پروژه راه‌اندازی شده است.

وبگاه‌های غیرفارسی: انسان‌شناسی و فرهنگ با هدف گسترش فعالیت‌های خود و برقراری ارتباط موثر با جهان علم، از سال‌ها پیش اندیشه راه‌اندازی وب‌گاه‌های غیرفارسی خود را در دستور کار داشت که همزمان با ویرایش جدید وب‌گاه‌ فارسی، وب‌گاه‌ انگلیسی مجموعه نیز در شکلی محدود آغاز به کار میکند.

دوران آزمایشی
ویرایش جدید وبگاه قطعا دارای نواقص و مشکلاتی است و بنابراین تا شش ماه آینده به صورت آزمایشی به فعالیت خود ادامه خواهد داد و هیچ تغییری در آن اعمال نمی‌شود. لطفا همه اشکالات فنی احتمالی و نیز ایرادات مربوط به محتوا و نواقص آن را در این بازه زمانی برای بخش فنی ما به آدرس روابط عمومی انسان‌شناسی و فرهنگ anthropology.ir@gmail.com ایمیل کنید. قطعا با کمک‌های شما می‌توان بسیار سریع‌تر و دقیق‌تر به ویرایش نهایی وبگاه جدید نزدیک شد.

حامیان ما در ویرایش جدید
حامد جلیلوند، مدیر توسعه و فناوری انسان‌شناسی و فرهنگ، مدیریت بخش فنی مجموعه را بر عهده داشته و در تشکیل تیم فنی و پیشبرد برنامه‌های این بخش، ایفای نقش کرده است. منیژه غزنویان، معاون انسان‌شناسی و فرهنگ نیز در نقش مدیر اجرایی، ارتباط بین تیم فنی و اجرایی- محتوایی را بر عهده داشته است. سایر اعضای شورای مرکزی انسان‌شناسی و فرهنگ هم در تهیه محتواهای مورد نیاز سایت جدید همکاری داشته‌اند.

راه‌اندازی ویرایش جدید وبگاهی با این ویژگی‌ها، کار بسیار دشواری است و تلاش و هزینه قابل توجهی را می‌طلبد، خصوصا برای نهادی با ویژگی‌ها و سیاست‌های انسان‌شناسی و فرهنگ که از روز اول، داوطلبانه بودن را در راس آرمان‌ها و اهداف خود قرار داده و علی‌رغم همه سختی‌ها و توصیه‌ها و مخالفت‌های برخی دوستان و دلسوزان، کماکان توانسته با لطف و کمک افرادی که به این جریان باور دارند، سر پا بایستد و روند توسعه منطقی خود را نیز داشته باشد. راه‌اندازی وبگاه جدید نیز بر همین قاعده استوار است و اگر نبود کمک این دوستان و ساعت‌ها کار داوطلبانه بی‌چشمداشتشان، قطعا این مهم میسر نمی‌شد. پس به رسم ادب باید:

ابتدا باید از مهندس جوان و با پشتکار تیم فنی، آقای نوید امامی تشکر کنیم که برای ویرایش کنونی وبگاه، بیشترین زمان و انرژی را صرف کرد و نتیجه چند ماه مداوم کار شبانه‌روزی او، امروز پیش روی همه ماست.

جا دارد از آقای مهندس بهرنگ نوروزی‌نیا به دلیل نقشی که در طراحی و اجرای ویرایش‌های اول، دوم و سوم وبگاه داشت و نیز نقش مشاوره‌ای ایشان در همه این سال‌ها تشکر کرد.

در ویرایش سوم وبگاه انسان‌شناسی و فرهنگ، آقای مهندس هومن نوروزی‌نیا کمک‌هایی فراموش‌نشدنی انجام داد، خصوصا پس از آسیب دیدن سرور وبگاه و از بین رفتن همه اطلاعات آن که عملا مجبور شدیم وبگاه را از ابتدا طراحی و اجرا کرده و محتواها را مجددا بازیابی کنیم.

سامان فکوهی نیز با کمک‌های اجراییش در راه‌اندازی ویرایش اول وبگاه و کمک‌های فکریش در حوزه فنی، در تمام این سال‌ها شایسته تقدیر است.

در بخش طراحی و گرافیک وبگاه کنونی باید از دکتر افسانه کامران (مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه نشانه شناسی تصویر) و همسرشان مهندس مهدی منادی (عکاس) تشکر کنیم که گرچه به دلایل پیش‌بینی نشده، طراحی وبگاه نتوانست توسط ایشان صورت بگیرد ولی ساعت‌ها زمان را صرف جلسات نقد وبگاه و مشاوره گرافیکی آن کردند و ایده‌هایشان در طراحی وبگاه جدید، قطعا الهام‌بخش تیم فنی بوده است.

از خانم مهسا شیخان، مدیر وبگاه انگلیسی انسان‌شناسی و فرهنگ و از همکاران نزدیک این مجموعه نیز به جهت تلاش زیادی که در این مدت، جهت آماده‌سازی محتوای این وبگاه انجام دادند تشکر ویژه می‌کنیم.

همچنین باید از بیش از 40 نفر از همراهان همیشگی و همکاران نزدیک انسان‌شناسی و فرهنگ که این بار نیز در قالب تیم بازبینی محتوایی همراه ما بودند و در ویرایش 13 هزار مطلب وبگاه به ما کمک کردند تشکر کنیم که اسامی‌شان به ترتیب الفبایی در زیر آمده است:

مجید ابراهیم پور          

معصومه ارشد             

رضا اسکندری            

یاسمن اوحدی           

قاسم منصور آل کثیر               

محمد باغی               

بهناز بوذری               

پرنیا پژوهش فر          

مرضیه جعفری           

سمیه جیریایی            

ابوالفضل حاجی زادگان           

فاطمه خضری            

ملیحه درگاهی            

زکیه دهقانی              

زهره دودانگه             

مژگان دولت آبادی                

رضا رجبی                

رایحه رضایی             

مبینا روحی               

ملیکا زندیچی            

محمد شلیله               

رامتین شهبازی           

آرمان شهرکی             

مهسا شیخان              

لیلا صادقی تبار          

محسن صف شکن                

ناهید عبدلی               

منیژه غزنویان             

ناصر فکوهی             

مانی کلانی                

طیبه کوچکزایی           

شایسته مدنی             

حسام مقدم               

زهرا ملوکی               

زهره نظام محله          

الهام نظری                

آریا نوری                 

محسن نوزعیم            

مرجان والا   

چگونه صفحه رزومه خود را ویرایش کنم؟

متن

لطفا فایل ضمیمه را مطالعه بفرمایید.
 

Attachment

چگونه روی سایت، مطلب آپلود کنم؟

متن

لطفا فایل ضمیمه را مطالعه نمایید.

Attachment

فصل سوم: مرکز اسناد

معرفی

متن

انسان‌شناسی و فرهنگ به عنوان یک مجموعه پژوهشی و آموزشی به منظور انجام برنامه‌ها و نیل به اهداف خود نیازمند داده‌های خامی است که بخش زیادی از آن‌ها موجود نبوده و می‌بایست جمع‌آوری و متناسب با نیاز مجموعه، دسته‎‌بندی شوند. این مسئله خصوصا زمانی که قانون کپی‌رایت و حفظ مالکیت اسناد، در ایران نیز جدی‌تر دنبال شود برای بقا و موفقیت یک نهاد علمی و انتشارات آن در حوزه‌های ملی و بین‌المللی ضروری است. از این رو، مرکز اسناد انسان‌شناسی و فرهنگ زیر نظر بخش مرکز اسناد از سال 1390 افتتاح شده و یکی از مهم‌ترین برنامه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ است. این مرکز در زمینه جمع‌آوری و طبقه‌بندی منابع و اسناد موجود، مقالات، کتاب‌های کاغذی و الکترونیک، مجلات، پایان‌نامه‌ها و پروژه‌های پژوهشی دانشجویی و کاربردی، فیلم‌های مستند و داستانی داخلی و خارجی ونیز  اسناد صوتی و تصویری فعال بوده و درصدد تهیه مرکزیتی ارزشمند برای فعالیت‌های مطالعاتی و آموزشی درخصوص موضوعات مختلف علمی- فرهنگی است. این مرکز، از 1390 کار خود را آغاز کرده و تا امروز (بهمن 93) توانسته بخشی از اسناد خود را به صورت فیزیکی در مکانی ثابت مستقر نماید. کار طبقه‌بندی و فهرست‌برداری از گزارش‌های پژوهشی و نیز فیلم‌های مستند موجود تقریبا نهایی شده ولی تا اطلاع ثانوی به طور گسترده امانت داده نمی‌شود. انسان‌شناسی و فرهنگ امیدوار است که در آینده‌ای نزدیک بتواند امکان توسعه مرکز اسناد و نیز استفاده عموم از داده‌های آن‌را را فراهم نماید. مواد آرشیو شده در این مرکز هستند که به صورتی مداوم به‎روزرسانی می‌شوند.

مرکز اسناد، عنوان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ است که در زمینه جمع‌آوری و طبقه‌بندی منابع و اسناد موجود، مقالات، کتاب‌های کاغذی و الکترونیک، مجلات، پایان‌نامه‌ها و پروژه‌های پژوهشی دانشجویی و کاربردی، فیلم‌های مستند و داستانی داخلی و خارجی ونیز  اسناد صوتی و تصویری فعال بوده و درصدد تهیه مرکزیتی ارزشمند برای فعالیت‌های مطالعاتی و آموزشی درخصوص موضوعات مختلف علمی- فرهنگی است. این مرکز، پس از حدود دو سال فعالیت توانسته بخشی از اسناد خود را به صورت فیزیکی در مکانی ثابت مستقر نماید. کار طبقه‌بندی و فهرست‌برداری از گزارش‌های پژوهشی و نیز فیلم‌های مستند موجود تقریبا نهایی شده ولی تا اطلاع ثانوی به طور گسترده امانت داده نمی‌شود. انسان‌شناسی و فرهنگ امیدوار است که در آینده‌ای نزدیک بتواند امکان توسعه مرکز اسناد و نیز استفاده عموم از داده‌های آن را فراهم نماید.

اسناد موجود در مرکز

متن

بخش های موجود در حال حاضر در مرکز به شرح زیر هستند:

 • پایان نامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای دنشجویی؛ در این قسمت پایان نامه به صورت کاغذی و الکترونیک نگه داری می شود که اغلب به وسیله اعضا و همکاران انسان شناسی و فرهنگ تهیه و طبقه بندی شده اند.
 • پوسترها، طرح ها و کاریکاتورها؛ به صورت کاغدی و الکترونیک نگه داری می شود و در حال حاضر مرکز طبقه بندی آنها را آنجام میدهد.
 • دیداری؛ در این بخش، فایل‌های تصویر برداری از برنامه های مختلف  انسان شناسی و فرهنگ و سایر برنامه هایی که در اختیار ما گذاشته شده اند و همچنین تصویر برداری از گفتگو با  اندیشمندان معاصر و  برنامه هی آموزشی تصویری  طبقه بندی شده و نکه داری می شوند و بنا بر مورد  برای تبدیل شدن به  محصولات فرهنگی و یا در اختیار داده شدن به اعضا  سایر علاقمندن آماده می شوند.
 • شنیداری؛ در این قسمت، فایل‌های صوتی شامل جلسات سخنرانی، همایش هاف  نشست ها،  کتاب های صوتی، قطعات موسیقی  و ... نکه داری می شوند. همه این  فایل ها به صورت منظم در آمده و تیمی  دائما  کار طبقه بندی آنها و آماده سازی شان را به صورت  محصول فرهنگی و  یا در اختیار قرار دادنشان  به اعضا و سایر علاقمندان را برعهده دارند.
 • عکس؛ آرشیو عکس های  انسان شناسی و فرهنگ در خال حاضر شامل  عکس‌هایی از موضوع های تخصصی  این مجموعه و همچنین  فرهنگ های منطقه‌ای ای ایران و جهان است که به وسیله اعضا و یا  سایر همکارن  از جمله  عکاسان مستند حامی به ما اهدا شده اند. عکس های دیجیتالیزه شده در چارچوب پروژه انسان شناسی فرهنگی تاریخ مدرن ایران (شخصیت ها، وقایع، عکس های خانوادگی، عکس های روزمره قدیمی...) نیز بخش دیگری از همین  آرشیو  را تشکیل می دهند.
 • فیلم های داستانی؛ طبقه بندی آنها به منظور در اختیار قرار دادنشان برای کارهای پژوهشی جرو فعالیت های آتی مرکز خواهد بود.
 • فیلم های مستند؛ تاکنون بیش از هزار مستند داخلی در این بخش و در همه موضوعات و مناطق  مورد پژوهش  انسان شناسی و فرهنگ طیقه بندی و نگهداری می‌شود. تمام این فیلم ها به وسیله فیلمسازان مستند یا  مجموعه داران  این فیلم‌ها ها به انسان شناسی و فرهنگ اهدا شده اند و  برای اکثر آنها ما دارای مجوز پخش و در مورد برخی دارای مجوز تکثیر هستم. بنا بر مورد، این فیلم ها به پژوهشگران مرکز داده می شود تا بر روی آنها  تحقیق کرده  یا بر آنها نقد بنویسند و در پروژه های خود از آنها استفاده کنند.
 • کتاب های کاغذی؛ به دلیل کمبود فضا، در این قسمت تنها کتابهای تخصصی و مرجع نگهداری می شوند  و بنا بر مورد می توانند در اختیار اعضا قرار بگیرند.
 • کتاب ها و مجلات الکترونیک؛ در این قسمت هزاران فایل کتاب و مجلات  الکترونیک از قدیمی ترین تا آخرین موارد منتشر شده به زبان های فارسی، انگلیسی، فرانسه و  و در برخی از موارد به زبان های دیگر  طبقه بندی موضوعی شده اند. گروهی از این کتاب ها در حال آماده سازی برای عرضه به صورت  محصول فرهنگی هستند و گروه بزرگتری نیز آماده شده اند تا برای کارهای پژوهشی در اختیار اعضا و علاقمندان قرار بگیرند.
 • طرح های پژوهشی؛ در این بخش، پروژه هایی که به وسیله اعضای انسان شناسی و فرهنگ و یا سایر همکاران و موسسات و نهاد  های کشور  به انجام رسیده اند و در موضوع های مورد  پژوهش انسان شناسی و فرهنگ  قرار دارند  نگه داری می شوند. 

انسان‌شناسی و فرهنگ در نظر دارد که در فرآیند توسعه خود در آینده، وب‌سایت مرکز اسناد را نیز به عنوان یکی از سایت‌های زیرمجموعه سایت فعلی، راه‌اندازی کرده و بخشی از اسناد را به صورت آنلاین در اختیار علاقمندان قرار دهد.

فصل چهارم: جلسات و کارگاه‌های آموزشی

معرفی

متن

یکی از اهداف مجموعه‌ی «انسان شناسی و فرهنگ» ترویج همه جانبه‌ی فرهنگ است. این امر در ابتدا از طریق  وب‌سایت «انسان‌شناسی و فرهنگ» پیگیری می‌شد اما در سیاست توسعه‌ی فعالیت‌ها، تصمیم گرفته شد که این اهداف و برنامه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ در کنار جهان مجازی، به جهان واقعی نیز راه یابد که جلسات علمی «انسان شناسی و فرهنگ» با این هدف طراحی شد. مشارکت در برگزاری چندین همایش‌های علمی در سطح ملی، برگزاری نشست‌های سخنرانی علمی و نقد و بررسی کتاب، نمایش فیلم مستند و داستانی و برگزاری نشست و بزرگداشت اندیشمندان و متفکران فرهنگی از جمله این جلسات است. این بخش از اهداف انسان‌شناسی و فرهنگ، در قالب سلسله نشست‌های هفتگی موسوم به یکشنبه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ، کارگاه‌های آموزشی و ‌سخنرانی‌های موضوعی پیگیری می‌شوند که در ادامه به توضیح هر یک، پرداخته خواهد شد.

کارگاه‌های اموزشی

متن

کارگاه‌های متعددی توسط انسان‌شناسی و فرهنگ تاکنون برپا شده که شامل انسان‌شناسی هنر، سینما، معماری، طراحی و گرافیک، انسان‌شناسی تصویری و فیلم اتتوگرافیک، انسان‌شناسی نقاشی، انسان‌شناسی سیاسی، انسان‌شناسی هنر سیاسی قرن بیستم با تأکید بر نقاشی آفیش‌های ایدئولوژیک و ده‌ها کارگاه دیگر است که با همکاری موسسات مختلف برگزار شده و از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

یکشنبه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ

متن

از مهمترین نشست‌های علمی این مجموعه باید به سلسله برنامه‌های هفتگی موسوم به «یکشنبه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ» اشاره کرد که هدف از آن به وجود آوردن محیطی واقعی بود که اعضا و دوستداران این مجموعه و تمام علاقمندان به موضوع های فرهنگی مورد بحث در وب‌سایت انسان‌شناسی و فرهنگ بتوانند به صورت  منظم گرد هم بیایند. از دیگر اهداف این برنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خارج شدن از فضای مجازی و گسترش روابط در فضای واقعی در راستای سیاست کلی مجموعه در راستای تبدیل شدن به یک موسسه آموزشی- پژوهشی
 • تقویت تفکر بین‌رشته‌ای و ارتباطاتش با حوزه فرهنگ که از طریق تنوع موضوعات نشست‌ها و همچنین دعوت از مخاطبان مختلف، پیگیری خواهد شدو
 • تقویت ارتباط بین اندیشه تصویری و متنی که از طریق تاکید بر پخش فیلم‌های مستند دنبال می‌شود.
 • معرفی نسل جدیدی از کارشناسان هر حوزه در کنار اندیشمندان پیش‌کسوت که با ترکیب جلسات یعنی یک سخنران جاافتاده در کنار یک سخنران جوان‌تر پیگیری می‌شود.

این جلسات به گونه ای طراحی شده است که  در آن واخد هم بتوانند  مخاطبان متخصص داشته باشند که با تخصص های یکدیگر  در  رویکردی بین رشته ای آشنا شوند و هم  عموم دوستدارن علم و فرهنگ  را به خود جذب کنند تا بتوانند به آسانی و بدون هزینه از جلساتی با کیفیت بالا در خوزه های تخصصی فرهنگ  شرکت و در جریان آخرین تحولات  و مباخث علمی قرار بگیرند. یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ همچنین، هدف خود را  تبدیل شدن به محلی برای به نمایش درآمدن فیلم های مستند قرار داد که از مهم ترین ابزارهای هنری و بازنمایی اجتماعی برای  پژوهشگران به شمار می آیند و در خود اطلاعات و  تحلیل های بلسیار زیادی را دارند که می توانند نیازهای مخاطبان بی شماری را پاسخ دهند. در این جلسات  تلاش شد و می شود از هر گونه شکل گیری محفلی و  حلقه های غیر علمی جلوگیری شده و مباحث تا حد ممکن کاربردی  و به زندگی  واقعی فرهنگی ایران و جهان اختصاص داشته و در عین حال سخنرانان از برحسته ترین  اساتید و ممتفکران  باشند.

جلسه ها در  روز و ساعت مشخصی  هر هفته یکشنبه ها از ساعت 4 تا 7 بعداز ظهر  برگزار می شوند. دوره نخست و دوم این جلسات در چارچوب کانون «انسان شناسی و فرهنگ» در مرکز مشارکت های مردمی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شده است. دوره برگزاری جلسات از مهر ماه هر سال تا پاین خرداد ماه سال بعد است، زیرا در طول تابستان ، برنامه های ویژه  کارگاهی و نمایش فیلم مستند انسان شناسی و فرهنگ برگزار می شوند. هر برنامه  متشکل از جهار قسمت است:

 • نمایش فیلم مستند با موضوع مشخص جلسه
 • سخنرانی اصلی یکی از اساتید برجسته در آن موضوع
 • سخنرانی یکی از پژوهشگران یا اساتید جوان در آن حوزه
 • میزگرد نهایی  و پرسش و پاسخ درباره موضوع جلسه

تمام جلسات به صورت کامل فیلم برداری، صدا  و عکس برداری شده و گزارش کامل و مفصلی از آنها تهیه می شود که در کتاب مستقلی هر سال به انتشار می رسد. تمام گزارش ها  همچنین به فاصله حداکثر ده روز بعد از تشکیل جلسات بر روی وب‌سایت انسان شاسی و فرهنگ در دسترس هستند. لوح ویژه هر جلسه  شاملف گزارش و عکس ها و فیلم مستند و تما اسناد مکتوب جلسه  در انتهای دوره سالانه منتشر می شود. بازتاب جلسات در  شبکه های اجتماعی اینترنتی و همچنین در روزنامه ها مطبوعات و سایت های  گوناگون تاکنون بسیار  مناسب  بوده و تاثیر بالای این جلسات را در ترویج علم  نشان می دهند. در این جلسات  در محبطی سالم آخرین مباحث علمی  در همه حوزه های فرهنگ ارائه و به بحث و تبادل نظر گذاشته می شود.

دوره نخست جلسات «یکشنبه هی انسان شناسی و فرهنگ» از مهر 1392 تا خرداد 1393 ، شامل 31 جلسه به شرح زیر به انجام رسیده و دوره دوم از مهر 1393 اغاز شده است. این جلسات همچنین فرصتی هستند که از برخی از بزرگان فرهنگ کشور  تقدیر به عمل بیاید. تاکنون (بهمن 1393) از دکتر بلوک‌باشی، دکتر نیک‌گهر، آقایان پرویز کلانتری، محمد تهامی‌نژاد و نیز دکتر محسن حبیبی و دکتر منصور فلامکی تقدیر به عمل آمده است.

برای مشاهده فهرست سخنرانان دو دوره قبلی یکشنبه‌ها، فایل ضمیمه را مشاهده نمایید.

Attachment

سخنرانی‌های موردی

متن

انسان‌شناسی و فرهنگ طی یک دهه گذشته، در زمینه برگزاری جلسات نقد و بررسی و پخش فیلم، سخنرانی‌ها و حضور در همایش‌ها فعالیت‌هایی داشته که در ادامه، به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

 • مشارکت در برگزاری میزگرد مسائل اقوام و سخنرانی دکتر ناصر فکوهی در آن، دانشکده علوم اجتماعی، 14 بهمن 1393.
 • مشارکت در برگزاری نشست «چشم انداز های جدید پژوهش و آموزش در نگاه بین رشته ای انسان شناختی» با همکاری با تحقیقات سیاست علمی کشور و انجمن ترویج علم ایران و سخنرانی دکتر ناصر فکوهی با عنوان «چشم انداز های جدید آموزش و پژوهش در نگاه بین رشته ای انسان شناخت»، انجمن ترویج علم، 7 بهمن 1393
 • مشارکت در نمایشگاه عکس حسن غفاری و سخنرانی دکتر ناصر فکوهی با عنوان «عکس به مثابه ابزار پژوهش انسان شناختی»، سالن شهناز خانه هنرمندان ایران، 26 دی 1393.
 • مشارکت در همایش اقتصاد هنر ایران و سخنرانی دکتر ناصر فکوهی با عنوان «انسان‌شناسی و سیاست موزه‌داری شهری: در نقد منطق مجموعه‌داری»، خانه هنرمندان ایران، 24 آذر 1393.
 • مشارکت در نکوداشت جلال ستاری و سخنرانی دکتر ناصر فکوهی، خانه هنرمندان ایران، 8 آذر 1393.
 • مشارکت در نمایشگاه «مساجد پنهان» و سخنرانی دکتر ناصر فکوهی با عنوان «پیوستار‌های فضا/ زمان و مکان/ نامکان؛ استراتژی‌های مقاومت هویتی از نگاه اندیشه انسان‌شناسی‌ معماری»، کانون معماران معاصر، 8 آبان 1393.
 • مشارکت در برنامه سلسله سمینارهای آشنایی با دانش پایه و سخنرانی دکتر ناصر فکوهی با عنوان « آشنایی با انسان شناسی»، مرکز فرهنگ و اندیشه جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران، 3 آذر 1393.
 • مشارکت در نشست «تختی در قاب» و سخنرانی دکتر ناصر فکوهی با عنوان «تختی به مثابه فلکلور شهری ِ مدرن»، گالری شیرین، 23 دی 1393 نمایش و تحلیل فیلم مستند «Z» ساخته کاستا گاوراس (Costa Govras) با حضور دکتر ناصر فکوهی، با همکاری گروه انسان شناسی فرهنگی انجمن جامعه شناسی ایران، آبان 1387
 • نمایش و تحلیل فیلم‌های «آقای هنر» و «آقایان پرنده» ساخته رضا بهرامی‌نژاد، با حضور مدیریت انسان‌شناسی و فرهنگ، با همکاری گروه انسان‌شناسی فرهنگی انجمن جامعه‌شناسی ایران،  آذر 1387
 • نمایش و تحلیل فیلم «آمین» ساخته کاستا گاوراس (Costa Govras)، با حضور مدیریت انسان‌شناسی و فرهنگ، آذر 1387
 • نمایش و تحلیل فیلم مستند «به کجا تعلق دارم؟» ساخته مهوش شیخ‌الاسلامی، با حضور کارگردان و دکتر ناصر فکوهی، آذر 1387
 • نمایش و تحلیل فیلم مستند «بانوی گل سرخ» اثر مجتبی میرطهماسب، با حضور کارگردان و دکتر ناصر فکوهی، آذر 1387
 • نمایش و تحلیل فیلم مستند «من با خدا حرف می‌زنم!»، اثر کاوه بهرامی‌ مقدم، با حضور کارگردان و مدیریت انسان‌شناسی و فرهنگ،  دی 1387
 • نمایش و تحلیل فیلم «جوخه» ساخته الیور استون (Oliver Stone)٬ با حضور مدیریت انسان‌شناسی و فرهنگ، دی 1387
 • نمایش و تحلیل فیلم مستند «مشترک مورد نظر» ساخته لقمان خالدی و سخنرانی دکتر مرتضی منادی، آبان 1388
 • نمایش و تحلیل فیلم مستند «جامعه شناسی یک ورزش رزمی است» ساخته پیر کارل، با حضور دکتر ناصر فکوهی، آذر  1388
 • نمایش و تحلیل فیلم مستند «شمارش معکوس» ساخته خاطره حناچی، با حضور دکتر ناصر فکوهی و کارگردان فیلم، با همکاری گروه انسان‌شناسی فرهنگی انجمن جامعه‌شناسی ایران، آذر 1388
 • نمایش و تحلیل فیلم «سیانوزه» اثر رخساره قائم مقامی، با حصور کارگردان و سخنرانی دکتر عباس کاظمی با عنوان «خیابان و مدرنیته»، با همکاری گروه انسان‌شناسی فرهنگی انجمن جامعه‌شناسی ایران، مهر 1388
 • نمایش و تحلیل فیلم مستند «21 آگهی استخدام» ساخته فرحناز شریفی، با حضور کارگردان فیلم و مدیریت انسان‌شناسی و فرهنگ، با همکاری گروه انسان‌شناسی انجمن جامعه‌شناسی ایران، اسفند 1388
 • نمایش و تحلیل فیلم مستند «و من مسافرم...» ساخته لقمان خالدی با حضور دکتر حمیدرضا شعیری، دکتر ناصرفکوهی، کارگردان و تهیه‌کننده فیلم، با همکاری کانون شعر، ادب و فرهنگ دانشکده علوم اجتماعی، اسفند  1388
 • نمایش و تحلیل فیلم مستند «شهر من پیتزا» با حضور دکتر امیلیا نرسیسیانس، با همکاری گروه انسان‌شناسی فرهنگی انجمن جامعه‌شناسی ایران، فروردین 1389
 • نمایش و تحلیل فیلم مستند «خانة مادری‌ام، مرداب» و «مریم جزیرة هنگام» اثر مهرداد اسکویی، با حضور کارگردان و سخنرانی دکتر ناصر فکوهی با عنوان «بررسی موقعیت اجتماعی زنان بی‌سرپرست»، با همکاری گروه انسان‌شناسی فرهنگی انجمن جامعه‌شناسی ایران، اردیبهشت  1389
 • نمایش و تحلیل فیلم مستند «گفتگو در مه» ساخته محمدرضا مقدسیان، با حضور کارگردان و سخنرانی دکتر امیلیا نرسیسیانس با عنوان «توسعه پایدار در روند فرایند مشمولیت زبان و فرهنگ مردم بومی»، مهر 1389
 • نمایش و تحلیل فیلم مستند «تهران در عکس» ساخته روبرت صافاریان، با حضور محمدرضا حائری و کارگردان، با همکاری گروه انسان‌شناسی انجمن جامعه‌شناسی، آذر 1389
 • نمایش و تحلیل فیلم مستند «مکرمه» ساخته ابراهیم مختاری، با حضور کارگردان و سخنرانی دکتر سارا شریعتی، با همکاری گروه انسان‌شناسی انجمن جامعه‌شناسی، دی  1389
 • نمایش و تحلیل فیلم مستند «تنهایی پر هیاهو» ساخته رخساره قائم مقامی، با حضور دکتر مرتضی منادی، دکتر ناصر فکوهی و کارگردان، با همکاری گروه انسان‌شناسی انجمن جامعه‌شناسی ایران، بهمن  1389
 • نمایش و تحلیل فیلم مستند «ایران، جنوب غربی» ساخته محمدرضا فرطوسی، با حضور دکتر فرهنگ ارشاد، حسین عباسی، مدیریت انسان‌شناسی و فرهنگ و کارگردان فیلم، با همکاری گروه فرهنگ و جامعه انجمن جامعه‌شناسی ایران، اسفند 390
 • نمایش و تحلیل فیلم‌های مستند «آسکو» و «بهارگاه» ساخته محمدعلی هاشم زهی، با حضور کارگردان و فرزین خضرایی، دکتر پویا علاءالدینی، بابک بهمنی آزاد وسخنرانی دکتر ناصر فکوهی درباره سیستان و بلوچستان ، آذر 1390
 • نمایش فیلم «فرشته‌ای روی شانه راست من» ساخته آزاده بی زار گیتی، با حضور کارگردان و سخنرانی دکتر شیرین احمدنیا، با همکاری همکاری گروه فرهنگ و جامعه انجمن جامعه‌شناسی، آذر 1390 
 • نمایش و تحلیل فیلم مستند «مادرم بلوط» ساخته محمود رحمانی، با حضور کارگردان و دکتر فیروزه سامانی، دکتر ناصر فکوهی و کارگردان فیلم، با همکاری گروه فرهنگ و جامعه انجمن جامعه‌شناسی ایران، مهر 1390
 • نمایش و تحلیل فیلم مستند «آخرین روزهای زمستان» ساخته مهرداد اسکویی، با حضور کارگردان و تهیه کننده فیلم و سخنرانی دکتر ناصر فکوهی با عنوان «آسیب شناسی فرهنگی نوجوانان فقیر شهری در ایران»، با همکاری گروه فرهنگ و جامعه انجمن جامعه‌شناسی ایران، خرداد 1390
 • نمایش فیلم مستنند «خواب خورشید» ساخته ناصر صفاریان، با حضور کارگردان و سخنرانی دکتر مسعود کوثری، مدیریت انسان‌شناسی و فرهنگ و کارگردان فیلم، با همکاری گروه انسان‌شناسی انجمن جامعه‌شناسی، اردیبهشت 1390
 • پخش فیلم مستند «جامعه شناسی یک هنر رزمی است» اثر پیر کارل، درباره زندگی پیر بوردیو به همراه میز گرد، با همکاری خانه هنرهای شهری و نگارخانه سبز 1391
 • پخش فیلم مستند «تعزیه» ساخته حسین طاهری‌دوست، با حضور محمد تهامی‌نژاد، دکتر ناصر فکوهی و کارگردان فیلم، با همکاری گروه فرهنگ و جامعه انجمن جامعه‌شناسی ایران، بهمن 1391
 • پخش فیلم‌های مستند «روژگیران» اثر مهرداد اسکویی و «چه سرسبز بود دره ما» ساخته فرشته جغتایی، با حضور مدیریت انسان‌شناسی و فرهنگ و دکتر جبار رحمانی، با گروه فرهنگ و جامعه انجمن جامعه‌شناسی ایران، آذر 1391
 • پخش فیلم مستند «این سخن، آبی است» ساخته رضا مجلسی، با سخنرانی دکتر اصغر ایزدی جیران، با همکاری گروه فرهنگ و جامعه انجمن جامعه‌شناسی ایران، آبان 1391
 • پخش فیلم مستند «گنبد مینا» ساخته محمد احسانی، با حضور کارگردان و همراه سخنرانی دکتر ناصر فکوهی، با همکاری انجمن جامعه‌شناسی ایران، مهر 1391
 • پخش فیلم مستند «دهنبی» ساخته کمل زحمتکش با حضور کارگردان و سخنرانی دکتر جبار رحمانی، دکتر ناصر فکوهی، با همکاری انجمن جامعه‌شناسی ایران، فروردین 1391
 • نشست «انسان‌شناسی تاریخی و هویت ملی»، با سخنرانی شروین وکیلی، با همکاری گروه انسان‌شناسی فرهنگی انجمن جامعه‌شناسی ایران، آبان 1387
 • نشست «انسان‌شناسی علم» با حضور دکتر نهال نفیسی، با همکاری گروه انسان‌شناسی فرهنگی انجمن جامعه‌شناسی ایران، دی 1387
 • نشست «جامعه طبیعی و جنگ: نیچه و برگسون»، با سخنرانی دکتر آرنو فرانسوا (استاد فلسفه دانشگاه تولوز فرانسه)، زمستان 1387
 • سخنرانی در پخش فیلم سقوط دیوار برلین، با همکاری انجمن علمی دانشجویان جامعه شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، آذر 1388
 • سخنرانی با عنوان «موقعیت کنونی  به مثابه یک آنومی اجتماعی سیستمیک»، در نشست بررسی جامعه شناختی رویدادهای ماه‌های اخیر، به همت انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی و علوم پزشکی دانشگاه تهران، آذر 1388
 • سخنرانی در نشست تخصصی «هنر عامه»، به همت گروه انسان شناسی هنر فرهنگستان هنر با همکاری انتشارات گل‌آذین، آذر 1388
 • سخنرانی در نشست «کتاب و فرهنگ در فرانسه» با عنوان «نقش و آورده‌های لوی استروس در زمینه انسان شناسی»، با حضور دکتر ناصر فکوهی و دکتر مرتضی کتبی، با همکاری بخش فرهنگی سفارت فرانسه، اردیبهشت  1389
 • سخنرانی در میزگرد رسانه‌ای شدن علوم اجتماعی در ایران، به همت گروه  علم و معرفت انجمن جامعه‏ِ‌شناسی ایران، آبان  1389
 • سخنرانی در دویست و هفدهمین سمینار ادواری عصب‌پژوهی اجتماعی، با عنوان «انسان‌شناسی و عصب‌پژوهی، چشم‌انداز یک حوزه بین رشته‌‌ای»، آذر  1389
 • سخنرانی با عنوان «مبانی نظری تاریخ فرهنگی در مطالعه فرهنگ معاصر ایران» در همایش تاریخ و همکاری‌های بین رشته‌ای، اسفند 1390
 • برگزاری نشست «مدخلی بر انسان‌شناسی حقوقی» با همکاری انجمن علمی دانشجویی انسان‌شناسی، اسفند 1390
 • سخنرانی با عنوان «آسیب‌شناسی رابطه زبان مادری، زبان‌های بومی  و زبان ملی (در سطح نخبگان)» در نشست «من و زبان مادری»، با همکاری انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی، اسفند 1390
 • برگزاری دهمین سالگرد درگذشت پیر بوردیو با همکاری گروه فرهنگ و جامعه انجمن جامعه‌شناسی ایران و انجمن علمی دانشجویی انسان‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، اسفند 1390
 • برگزاری دهمین سالگرد درگذشت ایوان ایلیچ با همکاری گروه فرهنگ و جامعه  انجمن جامعه‌شناسی ایران و انجمن علمی دانشجویی انسان‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، بهمن 1390
 • برگزاری بیستمین سالگرد درگذشت هنری لوفبور، با همکاری گروه فرهنگ و جامعه انجمن جامعه‌شناسی ایران و انجمن علمی دانشجویی انسان شناسی، آذر 1390
 • برگزاری جلسه «بحث درباره جنبش وال استریت» با همکاری کارگروه‌های فرهنگ و جامعه، تاریخ و نیز توسعه، آذر 1390
 • مشارکت در برگزاری همایش انسان‌شناسی هنر در اصفهان، به همت دانشگاه هنر اصفهان، فروردین 1390
 • سخنرانی در انستیتو روانپزشکی تهران، با عنوان: «انسان شناسی و چشم‌انداز همکاری با سه‌گانه روان‌شناسی، روانکاوی و روانپزشکی»، 1391
 • میزگرد «آرای هانری لوفبور درباره شهر و شهرنشینی»، با همکاری قطب علمی شهرسازی و توسعه شهری پایدار، دی 1391
 • نشست تخصصی سیصدمین سالگرد ژان ژاک روسو، با همکاری دانشکده زبان‌های خارجی دانشگاه تهران، انجمن ایرانی زبان و ادبیات فرانسه، گروه فرهنگ و جامعه انجمن جامعه‌شناسی ایران، آبان 1391
 • سخنرانی «پیروزی سرمایه‌داری پزشکی یا پایان حق مرُدن» در نشست کالایی شدن سلامت، انجمن جامعه‌شناسی ایران، آبان 1391
 • درس‌هایی از انقلاب، با همکاری انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، بهمن 1391
 • برگزاری نخستین گردهمایی مدیران و همکاران انسان‌شناسی و فرهنگ، فروردین 1391
 • برگزاری جلسه معرفی دو کتاب «نوت بوک» اثر ژوزه ساراماگو و «خاکستر گرم» اثر شاندور مارائی با همکاری نشر ثالث، آبان 1390
 • نقد و بررسی کتاب «نظر کرده»، اثر فرشته بهرامی، با همکاری نشر آموت، آبان 1390
 • راه‌ا‌ندازی ستون مشترک هفتگی در روزنامه شرق با عنوان « پرسش از فرهنگ»، اردیبهشت 1390
 • همکاری با نشر «فرهنگ جاوید» در حوزه ترجمه و انتشار مجموعه دروس  کلژ دو فرانس در حوزه علوم اجتماعی و انسانی، 1391
 • راه‌اندازی ستون اندیشه های تصویری، مشترک با روزنامه اعتماد، آذر به بعد 1391
 • راه‌اندازی ستون کنش و نظریه، مشترک با روزنامه بهار، آذر به بعد 1391
 • ستون «واژگان یک فرهنگ»، مشترک با روزنامه شرق 1391
 • نقد و بررسی کتابی از نشر گل آذین با عنوان «همسازی و تعارض در هویت و قومیت»، اسفند 1389
 • نقد و بررسی کتابی از نشر جاوید با عنوان «سقراط هایی از گونه ای دیگر : روشنفکران در تمدن عربی»، اسفند 1389

فصل پنجم: انتشارات

معرفی بخش انتشارات

متن

هدف اصلی در این بخش، معرفی و در اختیار قرار دادن اطلاعات مربوط به همه کتاب ها و نوشته های  جدید و در موارد خاص قدیمی، نشریات، و سایر رسانه های مکتوب  در هر قالبی و همچنین  وب‌سایت ها و مطالب  کتاب ها و مطبوعات الکترونیک  مربوط به هر یک از حوزه های فعالیت انسان شناسی فرهنگ است. این کار برای آشنایی همه خوانندگان و علاقمندان به فرهنگ ایران و سایر فرهنگ های جهانی و  مباحث مربوط به هر یک از حوزه های جغرافیایی و موضوعی که در انسان شناسی و فرهنگ دارای  گروه  و گروه مستقل هستند انجام می گیرد. در هر یک از معرفی ها که در سایت و یا به صورت های فیزیکی (مثل محصولات فرهنگی و  سایر اشکال انتشار فیزیکی) انجام می گیرد. هدف در اختیار قرار دادن و به مشارکت گذاشتن حداکثر ممکن مطالب مربوط به منبع یا منابع مزبور، بنا بر اجازه و اختیاراتی است که  مالکیت معنوی آن در اختیار انسان شناسی و  فرهنگ، می گذارد. شناخته شدن منابع و همه رسانه هایی که در زمینه های فرهنگی کار می کنند و در ارتباط قرار گرفتن کنشگران آنها  با یکدیگر و با انسان شناسی و فرهنگ  و بالا بردن سواد رسانه ای و علمی همه  مخاطبان اهداف دیگر این بخش هستند که عمده فعالیت خود را در وب‌سایت اصلی انسان شناسی و فرهنگ انجام می دهد، اما  بنا بر تصمیم مدیریت مرکزی و یا  مدیریت انتشارات و یا مدیریت گروه، و تایید گروه مرکزی، می تواند فعالیت های خود را تعمیم بدهد. در حال حاضر صفحات «کتاب»، «نقد و معرفی نشریات»، «پیوندها» ، «مقالات قدیمی»  و «منابع و ماخذ»  در حوزه فعالیت های این گروه قرار می گیرد.  با وجود این گروه در حد امکان و به صورت انعطاف پذیر فعالیت های خود را وارد عرصه های تعریف شده برای گروه هنر ( هنرهای تجسمی) ، گروه سینما(سینمای داستانی) ، گروه مستند (سینمای مستند)، گروه ارتباطات( تلویزیون، و سایر اشکال ویدیویی) نمی کند و عمدتا در عرصه کتاب  نشریات مکتوب  محدود است.

گروه تلاش می کند برنامه هایی را به جز وب‌سایت  در حوزه کتاب و نشریه تعریف کند از جمله : 

 • ایجاد رابطه با نویسندگان و مترجمان و انجام مصاحبه با آن ها برای انتشار در وب‌سایت
 • تشکیل جلسات رونمایی و معرفی و نقد کتاب و نشریه
 • ایجاد رابطه با نهادهایی چون نشریات و ناشران و  تعریف برنامه های مشترک با آنها برای مثال  همکاری در تجدید انتشار  مطالبشان در سایت و یا  تدوین پرونده های مشترک مطبوعاتی در یک حوزه  و ...
 • مهم‌ترین اهداف این بخش شامل موارد زیر است:
 • کمک به اهداف انسان شناسی و فرهنگ در زمینه های علمی، آموزشی، پژوهشی و ترویجی از طریق انتشار آثار همکاران و نویسندگان وب‌سایت انسان شناسی و فرهنگ و سایر علاقمندان( به جز مواردی که مستقیما زیر نطر وب‌سایت قرار داشته باشند، به تشخیص هیئت مدیره)
 • تهیه فرم های مربوط به  یشنهاد چاپ و انتشار  کتاب، نشریه و سایر موارد به زبان فارسی یا سایر زبان ها و در اختیار قرار دادن آن به  علاقمندان.
 • ایجاد سازمان و سازوکارهای لازم برای  یافتن مولفان و مترجمان مناسب در زمینه های کار انسان شناسی و فرهنگ، ایجاد ارتباط  با آنها و حفظ رابطه از طریق  سازمان دادن به برنامه های فرهنگی نظیر نقد کتاب، رونمایی، جوایز فرهنگی و غیره.
 • ارزیابی و انتخاب کتاب ها و نشریات قابل انتشار در چارچوب انسان شناسی و فرهنگ بر اساس تشکیل جلسات کمیته انتشارات و تنظیم قراردادهای مربوط به این کار.
 • پیگیری تمام امور مربوط به انتشار کتاب، مجلات، محصولات فرهنگی و سایر موارد که در چارچوب کار کمیته انتشارات قرار بگیرد، از ابتدا تا  خروج نهایی و توزیع.
 • تشکیل گروه ها و تجهیز آنها برای انجام تمام امور مربوط به  کار انتشارات انسان شناسی و فرهنگ (طراحی، تبیین کتاب ها، انتخاب آنها، خرید ، گروه بندی، گرافیک...).
 • آماده سازی و  به کار اندازی وب‌سایت ویژه «انتشارات انسان شناسی و فرهنگ»
 • تماس با ناشران  و سایر نهادهای دولتی و غیر دولتی برای  سازمان دادن به برنامه های مشترک.
 • تماس با نویسندگان و ناشران خارجی و یا نمایندگان آنها برای  تنظیم قرار داد و انتشار آثار در حد امکان در چارچوب های قوانین  کپی رایت. 
 • تنظیم گزارش کارکرد سال گذشته و برنامه سال آینده و ارائه آن به  هیئت مدیره و مجمع عمومی انسان شناسی و فرهنگ .
 • انجام تمامی امور تبلیغاتی برای شناساندن این انتشارات و جذب مخاطبان و نویسندگان و مترجمان معتبر به آن.
 • تنظیم و ارائه شیوه نامه های ارزیابی درونی و بیرونی برای ارزیابی عملکرد انتشاراتی  انسان شناسی و فرهنگ
 • نظارت بر گروه و گروه «کتاب» در  وب‌سایت عمومی انسان شناسی و فرهنگ
 • انجام هر گونه برنامه و اقدام دیگر در جهت اهداف یا شده.
 • انتشار کتاب، نشریات و سایر مواردی که در کمیته انتشارات انسان شناسی و فرهنگ به تصویب برسند. 

ذیل بخش انتشارات، سه حوزه «کتاب»، «ویژه‌نامه» و «محصولات فرهنگی» فعالیت دارند.

انتشار کتاب‌های الکترونیک

متن

انسان شناسی و فرهنگ در چارچوب و در راستای  اهداف خود، مبنی بر ایجاد پایگاهی برای گردآوری و دسترسی اطلاعات فرهنگی و امکان دادن به محققان و اساتید و روشنفکران و دانشجویان به گفتگویی آزاد برای رشد همگان، بدون دغدغه نسبت به  ضوابط دست و پاگیر اداری و اقتصادی،  پروژه انتشارات  خود را با دسترسی آزاد،همزمان با راه اندازی نسخه جدید  وبگاه خویش (بهمن 1393)  آغاز می کند.

در این پروژه، انگیزه اصلی،  ایجاد یک آلترناتیو و بدیل ولو نسبی، در برابر وضعیت آشفته بازار نشر و  موقعیت نامناسبی است که به خصوص نویسندگان و مترجمان کشور  با آن روبرو هستند. امروزه، به دلایل متعدد، از جمله افزایش بی رویه تعداد ناشران،  ضوابط بی ربطی که برای ارتقا و رشد عملی  مطرح شده اند،  نبودن قانون کپی رایت و نبود فرهنگ عمومی  کتاب و کتاب خوانی  از یک سو و نبود  سلامت  فکری و  اخلاقی برای  تالیف و تحقیق و ترجمه، با وضعیتی بسیار نابسامان روبرو هستیم. وضعیتی که در آن  اغلب  نویسندگان و مترجمان، به خصوص  جوان،  صرفا ناچارند بر اساس  قوانین یک بازار  بسیار تجاری و پولی شده عمل کنند. برای مثال  به جای  تلاش برای تالیف و رشد دادن به خود، صرفا ترجمه های سفارشی انجام دهند بی آنکه کنترل مشخصی روی آنها باشد (به دلیل نبود قانون کپی رایت). از طرف دیگر، گروهی از اساتید نیز  تالیف هایی را ارائه می دهند که از اصول و کنترل مشخصی تبعیت نمی کنند و  اشکال متفاوت سرقت علمی کارهای بی کیفیت، ترجمه در قالب  تالیف  و غیره عستند و روز به روز افزایش می یابند. در نتیجه خشک و تر با هم می سوزند. بسیاری از نویسندگان و مترجمان  حتی  سرشناس،  سال ها کتاب خود را به دست ناشران می سپارند بدون آنکه منتشر شود و زمانی که حتی پس از یک دوره طولانی کتاب  با تیراژی بسیار محدود در حد هزار نسخه منتشر می شود،  تازه با  مافیای توزیع  و مشکل فروش و عرضه روبرو می شوند، بگذریم که بسیاری از کتاب های حتی نه چندان قدیمی اصولا در دسترس نیستند،  نتیجه آنکه نه تنها هیچ منفعت مالی حتی اندکی از این راه به نویسندگان و مترجمان صادق نمی رسد بلکه حتی کتابشان نیز دیده نمی شود.

از این رو، انسان شناسی و فرهنگ به کمک  ناشران همکار خود، از امروز سیستم جدیدی را راه اندازی می کند که در آن  کتاب هایی که دبیران مجموعه ما بپذیرند یا پیشنهاد بدهند،  پس از طی تمام مراحل قانونی و گرفتن شابک و ومجوز به صورت الکترونیک و بنا بر انتخاب  نویسنده یا مترجم به صورت  متن کامل یا متن محدود  با امکان دریافت متن کامل،  و همچنین امکان دریافت  نسخه کاغذی در اختیار  همگان قرار می گیرند. هر بار  موضوعی مطرح بشود،  وبگاه جدید خوانندگان  را به سوی  کتاب های  مربوط به آن موضوع هدایت می کند. بدین ترتیب میزان  دیده شدن و در دسترس قرار گفتن کتاب به شدت بالا می رود. در عین حال انسان شناسی و فرهنگ  نمی خواهد به هیچ عنوان ازاین موضوع منبعی برای درآمد بسازد، در نتیجه  کتاب هایی که به  تایید دبیر هر مجموعه برسد،  زیر نظر متخصصان ما مراحل آماده سازی را طی می کنند و به انتشار می رسند و پس از  انتشار  تنها آدرس بانکی خود نویسنده و مترجم در اختیار استفاده کنندگان قرار داده می شود تا در صورت تمایل به  کتاب کمک کنند. خوانندگانی که مایل باشد این روند ادامه یابد، البته می توانند کمک های خود را در حدی که بخواهند همچون همیشه به  خود انسان شناسی و فرهنگ  اهدا کنند. دبیران مجوعه از میان  همکاران  انسان شناسی و فرهنگ و از میان اندیشمندانی با  سابقه و خوش نام و  دانش مورد تایید در  سیستم عمومی  فرهنگی کشور  انتخاب می شوند و خود  مساله انتخاب  یا سفارش دادن کتاب ها را برعهده می گیرند. در عیم حال انتشار کتاب در انسان شناسی و فرهنگ به هیچ وجه بر اساس قرار دادهای انحصاری انجام نمی گیرد بدین معنا که نویسنده می تواند به صورت همزمان  و یا از هر زمانی مایل باشد کتاب خود را از  انسان شناسی و فرهنگ خارج کرده  و به هر صورت مایل است به انتشار برساند و  نسخه های کاغذی کتاب  به سفارش خوانندگان  با  تامین هزینه انتشار  و بدون سود در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.  در یک کلام این سیستم انتشاراتی بسیار شبیه به  سیستم انتشارات خود سایت انسان شناسی و فرهنگ خواهد بود، یعنی «دسترسی آزاد» به کتاب ها را  برای خوانندگان تامین می کند و تنها تفاوت در آن است که کتاب ها تمام مراحل قانونی و نظارت علمی  متعارف در  سیستم نشر را پیش از انتشار طی می کنند و طبعا مدیران هر مجموعه  تصمیم گیری درباره کیفیت کتاب را بر عهده خواهند داشت.

برای دیدن کتاب های منتشرشده انسان شناسی و فرهنگ، کلیک کنید.

برای دیدن ویژه نامه های انسان شناسی و فرهنگ، کلیک کنید.

انتشار ویژه‌نامه‌های «انسان و فرهنگ»

متن

انسان شناسی و فرهنگ، از ابتدای تاسیس خود بر آن بود که جایگاهی باشد برای ترویج و گسترش فرهنگ ایران و فرهنگ جهان در رویکردی بین رشته ای. از این رو یکی از ابزارهایی که برای رسیدن به این هدف انتخاب کردیم انتشار ویژه نامه هایی بود که هر بار به یک موضوع فرهنگی یا یک پهنه فرهنگی  به صورتی گسترده می پردازند.

اکثر این ویژه نامه ها با عنوان « انسان و فرهنگ» که مجله ای  الکترونیک است، منتشر شده و در  بسیاری از منابع معتبر از جمله پرتال جامع علوم انسانی  نمایه سازی می شوند. شکل ویژه نامه ها  الکترونیک بوده  با گروه بندی بسیار پیشرفت و کاملا رنگی با عکس ها و مطالب بسیار متنوع  علمی و ترویجی، عرضه می شوند.  البته انتشار این ویژه نامه ها به صورت کاغذی تنها به صورت سفارشی پذیرفته می شود زیرا هزینه بسیار بالایی دارند. اما دسترسی به آنها با کیفیت متوسط به صورت آنلاین  و با کیفیت بالای عکس ها  به صورت لوح فشرده امکان پذیر است. این مجلات الکترونیک در بسیاری از منابع معتبر از جمله پرتال جامع علوم انسانی نمایه‌سازی می‌شوند. ویژه‌نامه‌ها با مسئولیت علمی مدیریت انسان‌شناسی و فرهنگ و یک سردبیر علمی که عموما عضو هیئت علمی یکی از دانشگاه‌های معتبر داخل یا خارج از کشور هستند، منتشر می‌شوند. ویژه‌نامه‌ها، به صورت منظم دو شماره را در سال  به سالگرد تاسیس انسان‌شناسی و فرهنگ و نوروز اختصاص دارند. بخشی از این ویژه‌نامه‌ها به زبان‎های گوناگون ایرانی اختصاص یافته و مطالب به غیر از زبان رسمی یعنی فارسی، به این زبان‌ها نیز نوشته می‌شوند.

هر ویژه نامه ساختاری تقریبا مشخص دارد که شامل چند مطلب مقدماتی برای ورود به مساله. گفتگو، میزگرد و مقالات تالیفی و ترجمه می شود.  ویژه نامه ها با مسئولیت علمی  دکتر ناصر فکوهی ، استاد دانشگاه تهران و مدیر انسان شناسی و فرهنگ  منتشر می شوند و هر ویژه نامه دارای یک سردبیر علمی است که عموما  عضو هیئت علمی یکی از دانشگاه های معتبر  داخل یا خارج از کشور بوده و خود در همراهی با  مدیر انسان شناسیو فرهنگ ساختار و تقسیم بندی های داخلی ویژه نامه را برنامه ریزی می کنند و فراخوانی عمومی نیز برای همکاری  به همه علاقمندان  داده می شود. 

ساختار ویژه نامه ها به گونه ای است که امکان بدهد  مقالات علمی – ترویجی به انتشار برسند  اما  از محدودیت های بسیار زیاد مجلات علمی  پژوهشی رنج نبرند. به عبارت دیگر مقالاتی با ارزش بالای علمی عرضه شوند که  پیش از انتشار  مورد ارزیابی و تصویب  سردبیر و مدیر انسان شناسی  فرهنگ قرار گرفته اند و یا  سفارش داده شده اند و سپس نیز  آمادگی پذیرش انتقادات و تصحیح خطاههای احتمالی در  نمونه های  انتشاراتی بعدی  وجود داشته باشد.

هر شماره دارای یک یا چند ویراستار علمی  است که عموما در سطح کارشناسی ارشد قرار دارند.  سردبیر ویژه نامه ها لزوما باید یکی از متخصصان در حوزه موضوعی ویژه نامه باشد. اما در  همین حال برای تهیه ویژه نامه ها  که اغلب بیش از یک سال به طول می کشد، از کمک بسیاری از متخصصان در آن حوزه استفاده می شود. در نهایت  پس از تکمیل مطالب  ویژه نامه کار گروه بندی به یک تیم  حرفه ای و علمی از همکاران انسان شناسی و فرنگ واگذار می شود.

ویراستاران علمی ویژه نامه های انسان و فرهنگ، مسئول اصلی رابطه میان سردبیر و  مدیر ویژه نامه ها هستند و  برای هرگونه  کمکی می توانند با ما تماس بگیرند تا راهنمایی لازم به آنها انجام گیرد. وظیفه ویراستار هر ویژه‌نامه شامل موارد زیر است:

 • تهیه ساختار محتوایی ویژه نامه (این ساختار می تواند به لحاظ محتوایی و موضوعی باشد یا بر اساس فرمت مطالب مانند ترجمه ها، مقالات، مصاحبه، میزگرد، ماخذ شناسی و غیره) و نیز زمان بندی انجام کارهای مرتبط با ویژه نامه
 • یافتن علاقه مندان به نگارش مقاله، ترجمه، ماخذ شناسی، شرح و نقد کتاب، انجام مصاحبه و مذاکره با آن ها جهت ارائه مطالب برای ویژه نامه از طریق سرمایه ها و روابط اجتماعی و نیز انتشار فراخوان
 • شناسایی اساتید و صاحب نظران در حوزۀ موضوع ویژه نامه و انجام مصاحبه و برگزاری میزگرد با آن ها
 • مکتوب کردن فایل های صوتی میزگرد و مصاحبه و ارسال برای سخنران جهت تصحیح
 • اطلاع رسانی به نویسندگان مطالب ویژه نامه جهت رعایت نکات دستوری و نگارشی ابلاغ شده
 • نظارت بر کیفیت علمی و محتوایی مطالب ارسالی و رعایت نکات دستوری
 • ذخیره سازی مطالب به صورت جداگانه و یکسان سازی مطالب به لحاظ فونت و نامگذاری فایل های وُرد
 • ارائه منظم گزارش پیشرفت کار به سردبیر و مدیر ویژه نامه های انسان و فرهنگ

سردبیران نیز وظایفی به این شرح دارند:

 • -هدایت علمی ویژه نامه و نظارت بر کیفیت محتوایی ویژه نامه
 • نظارت مداوم بر روند کار ویراستار و ارائه کمک های لازم جهت پیشبرد کار تهیه ویژه نامه
 • ایجاد ارتباط با اساتید و صاحب نظران به منظور دعوت آن ها برای انجام مصاحبه و میزگرد یا نوشتن مقاله
 • تدوین سیاست های کلی برای ویژه نامه نظیر نحوه انتشار و بازنشر مطالب در سایر منابع علمی، و ارتباط با مدیریت ویژه نامه ها برای طرح سیاست ها و مشورت در خصوص آن ها

افزون بر مجله الکترونیک «انسان و فرهنگ» ، ویژه نامه های انسان شناسی و فرهنگ، به صورت منظم دو شماره را در سال  به سالگرد تاسیس انسان شناسی و فرهنگ (مهر ماه هر سال) و نوروز (اسفند هر سال) اختصاص می دهند که در آنها نویسندگان ازادی بیشتری برای  بیان علائق و مسائل خود دارند. در انی ویژه نامه ها  به خصوص  بخشی به زبان مادری نیز اختصاص یافته و نوشته های به زبان هی ایرانی  به جز زبان رسمی یعنی فارسی نیز  اختصاص یافته است. ویژه‌نامه‌های منتشر شده تاکنون (بهمن 1393) به شرح زیر است:

 • ویژه‌نامه «فرهنگ معاصر ژاپن»، به سردبیری دکتر مژگان جهان‌آرا، با همکاری بخش فرهنگی سفارت ژاپن در ایران، 1390
 • ویژه‌نامه «شهر و فرهنگ»، به سردبیری دکتر ناصر فکوهی، 1390
 • ویژه‌نامه «زبان و متن»، به سردبیری دکتر محسن حافظیان، 1391
 • ویژه‌نامه نوروز 1390
 • ویژه‌نامه نوروز 1391
 • ویژه‌نامه نوروز 1392
 • ویژه‌نامه ششمین سالگرد تاسیس «انسان شناسی و فرهنگ»، 1390
 • ویژه‌نامه «فرهنگ معاصر فرانسه»، به سردبیری دکتر حمیدرضا شعیری، 1391
 • ویژه‌‌نامه «مستند و فرهنگ»، به سردبیری محمد تهامی‌نژاد، 1392
 • ویژه‌نامه «جامعه‌شناسی و انسان‌شناسی پزشکی و سلامت»، به سردبیری دکتر شیرین احمدنیا، با همکاری گروه جامعه‌شناسی پزشکی و سلامت انجمن جامعه‌شناسی ایران، 1391 (در شرف انتشار)
 • ویژه‌نامه «دهمین سالگرد درگذشت پیر بوردیو»، به سردبیری بهنار خسروی 1391 (در شرف انتشار)

صفحه ویژه نامه های انسان شناسی و فرهنگ را ببینید.

تولید محصولات فرهنگی

متن

انسان‌شناسی و فرهنگ  تولید کالاهای فرهنگی را یک فرصت کلیدی در جهت دموکراتیزه شدن فرهنگ می‌داند و با استفاده از توان علمی اعضای خود دست به تولید و ترویج کالاهای فرهنگی می‌زند. بدیهی‌ست نوع موادی که در تولید این کالاهای فرهنگی استفاده خواهد شد در سایه‌ی همین نگاه فرهنگی و از نوع مواد سالم و بی‌ضرر بوده و هیچ آزاری را متوجه محیط زیست نخواهد نمود که در اینجا به چند نمونه از آنها اشاره می‌شود:

 • کاتالوگ معرفی مجموعه
 • زیرنویس فارسی فیلم مستند «جامعه‌شناسی به مثابه ورزش رزمی» در خصوص آراء و عقاید پیر بوردیو
 • تهیه فیلم مستند «باغچه‌ای برای نفس کشیدن» درباره تاریخچه انسان‌شناسی و فرهنگ
 • لیوان با لوگوی انسان‌شناسی و فرهنگ (دو طرح)
 • کارت پستال انسان‌شناسی و فرهنگ
 • لاکتابی در بیش از بیست طرح فرهنگی (دو سری)
 •  دفترچه یادداشت (با چند طرح)
 • کیف پارچه‌ای

این محصولات در آینده و با فعال شدن بخش صوتی و تصویری، متنوع‌تر شده و فیلم و صوت کلیه برنامه‌های مجموعه را نیز دربرمی‌گیرد. این محصولات در آینده و در قالب همکاری با برخی نهادهای رسمی، امکان توزیع بین علاقمندان را نیز خواهند داشت.

دستورالعمل نگارش جهت مشارکت در نوشتن کتاب‌ها و ویژه‌نامه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ

متن

همان طور که می دانید انسان شناسی و فرهنگ مجموعه ای است که بر مبنای کار داوطلبانه تشکیل و توسعه یافته است. به همین دلیل در بخش انتشارات هم کلیه فعالیت ها اعم از آماده سازی و ویراستاری فنی کتاب توسط خود نویسنده صورت می گیرد. اما برای یک سان سازی ظاهری و فنی آن جه به عنوان کتاب منتشر می شود، شیوه نامه ای تدوین شده که باید توسط نویسندگان محترم رعایت شود. بدیهی است در صورت عدم رعایت آن انسان شناسی و فرهنگ از پذیرش کتاب برای بررسی های علمی معذور است و در صورت بازگرداندن نسخه و اعلام فوریت اصلاح، ممکن است بررسی بعدی دو ماه به طول بینجامد. بنابراین توصیه آن است که ضرورتاً همه موارد این شیوه نامه که در دو بخش فنی و محتوایی تهیه و تدوین شده، به دقت رعایت شود.

برای دیدن شیوه نامه به صورت فایل پی دی اف روی فایل پیوست کلیک کنید.

Attachment

فصل ششم: پژوهش و مطالعات

معرفی

متن

انسان‌شناسی و فرهنگ در تلاش است تا در بخش پژوهش و مطالعات خود، با تعریف کردن و انجام پروژه‌های پژوهشی کلان و بلندمدت

درون ساختار خود، به دو هدف عمده نائل آید:

اول، فهم عمیق و غیرکلیشه‌ای از شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه و مسائل آن که نهایتا به تولید نظریه‌ها و دانش بومی خاص این کشور نزدیک شود.

دوم، کمک به کاربردی شدن هر چه بیشتر دانش و نزدیک کردن وادی نظر و عمل به یکدیگر

به این منظور، تاکنون دو پروژه کلان پژوهشی در این مجموعه تعریف شده و در حال اجراست که ادامه این متن، به توضیح مختصر هر کدام خواهد پرداخت.

پروژه انسان شناسی تاریخی فرهنگ مدرن ایران

متن

این پروژه به بررسی گسترده فرهنگ ایران در قرن بیستم اختصاص دارد و در آن، فرهنگ معاصر ایران از خلال شخصیت‌ها، نهادها، روندها و جریان‌ها و با فنون مختلفی چون گفتگو، تاریخ شفاهی، گردآوری داده‌های اتنوگرافیک، فیلم، عکس، بررسی متون ادبی و ... بررسی و تحلیل خواهد شد. در این پروژه دراز مدت، هدف و رویکرد بین‌رشته‌ای حاکم بوده و تخصص‌های مختلف فرهنگی در کنار یکدیگر، بررسی و سپس به صورت تلفیقی تحلیل خواهند شد.

قرن بیستم که برای ما در دوره ای تقریبا صد ساله از مشروطه تا امروز  انطباق داشته است،  ایران مدرن را با تمام ویژگی ها و فراز و فرود های فرهنگی اش می سازد. شروع دولت ملی،  شکل گرفتن نهادهای  اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، آموزشی، فرهنگی،  ورود فناوری های مدرن،  و به راه افتادن  اندیشه ها و  جریان های فکری  گوناگون همه و همه به این دوره  بازمی گردند؛ در همین دوره است که شاهد تبدیل  پهنه ای تقریبا  کاملا روستایی و عشایری به یک کشور تقریبا تماما شهری هستیم. از این رو، انسان شناسی و فرهنگ پروژه بزرگ و پیوستاری را تعریف کرده است که شامل  مطالعه ای گسترده بر شکل گری فرایندهای فرهنگی در این دوران  صد ساله، از خلال همه رسانه ها ( متون شفاهی و مکتوب، عکس، فیلم، نقشه و...) می شود. این پروژه  که ابعاد بسیار وسیعی دارد، عمدتا فرهنگ مدرن ایران را از پنج ورودی یا مدخل اساسی بررسی می کند:

 • شخصیت های فرهنگی ( از دانشگاهیان گرفته تا هنرمندان، نویسندگان، شاعران و غیره، از علی اکبر دهخدا تا غلامحسین ساعدی، از  محمد علی فروغی تا جلال ستاری)
 • رویدادهای فرهنگی – اجتماعی (همه حوادث و رخدادهای  سیاسی، اقتصادی، اجتماعی یا فرهنگی که در زمان و لحظه تاریخی خاصی تاثیر مشخصی بر  فرهنگ ایران مدرن داشته اند، از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، از کودتای 28 مرداد تا شب های شاعران در انستیتو گوته تهران)
 • جریان های فرهنگی ( همه حرکات ادبی ، هنری ، فرهنگی که  در دوره ای کمابیش کوتاه یا بلند بر شکل گیری  فرهنگی ایران مدرن موثر بوده اند، از  حرکات شعر و سینمای نو در دهه 1340 تا ادبیات و سینمای دفاع مقدس در دهه های 1370 تا 1390) 
 • نهادهای فرهنگی ( همه نهادهای مستقیما یا غیر مستقیما فرهنگی که بر شکل گیری فرهنگ مدرن در ایران موثر بوده اند از ساخته شدن دانشگاه تهران تا  موزه هنرهای معاصر، از  شکل گیری دارالفنون تا  بر پایی جشنواره فجر)
 • آثار  فرهنگی ( تمام آثار  ادبی، هنری، اجتماعی موثر بر تاریخ مدرن ایران  از «چرند و پرند» علی اکبر دهخدا و روزنامه سور اسرافیل تا  ترجمه های محمد قاضی و داستان های هوشنگ گلشیری، از  آثار مجسمه سازی ابوالحسن صدیقی تا  برج آزادی حسین امانت)

بر همین اساس تاکنون، ذیل ورودی «شخصیت های فرهنگی» با افراد زیر، گفتگو شده است:

 • خسرو سینایی
 • آربی آوانسیان
 • داریوش آشوری
 • فوزیه مجد
 • محمد رضا اصلانی
 • ناصر تکمیل همایون
 • باجلان فرخی
 • پرویز کلانتری
 • ایرج کلانتری
 • جلال ستاری

ذیل ورودی «نهادهای فرهنگی» بناست این موارد مورد بررسی قرار گیرند:

 • دارالفنون
 • دانشگاه تهران
 • موزه ایران باستان
 • موزه هنرهای معاصر

ذیل ورودی «حوادث  فرهنگی» این موارد برای بررسی انتخاب شده‌اند:

 • ده شب شعر انستیتو گوته
 • کودتای 28 مرداد
 • شهریور بیست و اشغال ایران
 • اعدام گلسرخی و دانشیان

ذیل ورودی «جریان های فرهنگی» این موارد قابل ذکر است:

 • شعر نو
 • سینمای موج نو
 • سینمای جشنواره ای
 • تلویزیون

و نهایتا ذیل آخرین ورودی یعنی «آثار فرهنگی» این گزینه‌ها مهم به نظر می‌رسد:

 • ادبی: چرند  پرند، بوف کور، عزاداران بیل،
 • سینمایی:  آرامش در حصور دیگران، عروس آتش
 • مستند: سیاوش در تخت جمشید، جام حسنلو، پیر شالیار
 • تجسمی: برج آزادی، ارامکاه حافظ، مجسمه فردوسی

این پروژه از حدود 6 سال پیش آغاز شده است و در  نخستین مرحله، صرفا شامل  مصاحبه های شفاهی و گردآوری اطلاعات می شده است. انتتشار داده ها با  آغاز به کار وبگاه جدید  انسان شناسی و فرهنگ (بهمن 1394) آغاز خواهد شد و به صورت پیوسته ادامه  می یابد.  در مرحله بعدی تلاش می شود تا  تمام  داده های گرد آوری شده به صورت طبقه بندی شده و منظم  قابل دسترسی شوند و در عین حال کار تحلیل  بر جریان ها، آثار و شخصیت  ها و سایر  مدخل ها شروع می شود، در مرحله سوم در عین حال که کار تحلیل های جداگانه ادامه می یابند،  نخستین قدم ها به صورت  تبیین نرم افزار  تحلیل کامل  و تلفیقی داده ها آغاز می شود.  در طول این  پروژه بساری پروژه های کوتاه مدت تر نظیر انتشار کتاب هایی از  نتایح  گرد آوری داده ها یا تحلیل ها، تشکیل جلسات بحث و تبادل نظر  و همچنین نقد  فعالیت های مشابه در این زمینه انجام می گیرد. روش کار پروژه روشی تلفیقی  در ترکیبی از روش های میدانی و مصاحبه های شفاهی و تحقیق بر زمین، و مطالعات تاریخی اسنادی خواهد بود  تیم  پژوهشگر،  شامل مجموعه کنشگران  انسان شناسی و فرهنگ خواهند بود .

هدف اساسی از این پروژه، رسیدن به  تالیف های تحلیلی  برای درک مدرنیته در همه ابعادش در ایران  کنونی و  تلاش برای گره گشایی از مشکلات فرهنگی بر اساس  داده ها و تجربیات گذشته است. در عین حال این پروژه را می توان نخستین تلاش برای تحلیل تاریخ فرهنگی ایران با مدرن ترین روش ها و ابزارها ی غیر خطی، فازی، ترکیبی، بین رشته ای، به حساب آورد، یعنی ابزارهای اتنوگرافیک که  در عین حال از تمام فنون لازم در گرد آوری داده ها و ارائه و تحلیل آنها استفاده می کنند.  بخش  بزرگ پروژه  در دسترس آزاد خواهد بود و به محض آماده شدن هر بخش  از طرق الکترونیک در اختیار پژهشگران قرار می گیرد. موزه های مجازی و گالری های تصویری نیز بخشی از همین پروژه است که به تدریج روی وبگاه انسان شناسی و فرهنگ رفته و در اختیار همگان قرار می گیرد.

در این پروژه همچون همه فعالیت های انسان شناسی و فرهنگ خط هدایت کننده دسترسی آزاد و کامل به اطلاعات است و نه  ارائه و  تثبیت این یا آن نظرگاه در  تاریخ فرهنگی  ایران مدرن.

پروژه انسان‌شناسی فرهنگی شهرهای ایران

متن

حدود ده سال پیش در کتاب «انسان شناسی شهری» پایه های رویکردی جدید به مساله شهر مطرح شدند و در همانجا  بخشی مفصل نیز به انسان شناسی شهری ایران اختصاص داشت که  طرح واره ای برای مطالعات بعدی بود. مطالعاتی که کتاب حاضر را می توان یکی از نمونه های آن به شمار آورد. در این کتاب سعی ما آن بوده است که اندیشه انسان شناختی را از خلال تحلیلی مدرن که موثر بودن خود را در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در قالب آنجه امروز بیش از پیش «توسعه شهری پایدار» نامیده می شود، نشان داده است پیش ببریم و برای این کار، گروهی از بهترین متخصصان به کار گرفته شده اند که در چهارجوب  کاری جمعی و آینده نگر و با استفاده از روش هایی که بسیاری از آنها برای نخستین بار در  نظام های دانشگاهی و پژوهشی ما به کار گرفته می شوند(برای نمونه بازنمایی های تصویری و ادبی و روش های مشاهده و  مردم نگاری) قدمی ولو کوچک در به انجام رساندن سهم خود برای  بهبود وضعیت شهری در ایران برداریم.

به این منظور ابتدا و اولین گام این پروژه، با حمایت شهرداری تهران و بر روی این شهر انجام شد که در دی ماه 1393 و در جریان هفتمین جشنواره جهانی برترین های پژوهش و نوآوری (جایزه جهانی تهران) موفق به کسب عنوان پژوهش برگزیده حوزه شهری شد. الگویی که در این پژوهش به کار برده شده است به دلایل مختلف  به باور ما، برای سایر شهرها نیز قابل استفاده است و بنابراین  تلاش ما آن بوده که در عین حال که پژوهش را به پیش می بریم، ساختارهای کلان و خردی مورد نیاز برای بررسی، تشریح و تحلیل وضعیت انسان شناسی  شهری سایر شهرها را در ایران نیز  ارائه دهیم.

انجام این کار به لحاظ روش‌شناختی با ظرافت‌ها و مسائل بسیاری مواجه است و به جهت فقدان پروژه‌های مشابه، حرکتی نو محسوب می‌شود. به همین جهت و پیش از پرداختن به اصل مسئله، صحبت کردن درباره برخی ابهامات و پرسش‌های روشی در این‌جا اجتناب‌ناپذیر می‌نماید. مهم‌ترین پرسش روشی پیش روی پژوهش حاضر آنست با رویکردی انسان‌شناختی که سنتا به گروه‌های قبیله‌ای و بومی کوچک تعلق داشته و در مسیر توسعه خود، باز هم پژوهش بر گروه‌های کوچک محلی و حرفه‌ای را از آن خود کرده، چگونه می‌توان کلان‌شهری با ابعاد تهران را بررسی کرد؟ در پاسخ به این سوال می‌باید گفت که اولا، این پژوهش، به هیچ وجه مدعی انجام یک انسان‌شناسی فرهنگی کامل و جامع از کلان‌شهر تهران نبوده و نمی‌تواند باشد بلکه سعی کرده با رویکردی انسان‌شناختی، برخی مسائل مهم این شهر را مورد بررسی قرار داده و سعی کند ارتباطی بین آن‌ها برقرار سازد. به عبارت درست‌تر، این پژوهش را باید مروری انسان‌شناختی به برخی مسائل مهم پایتخت ایران دانست ولی مروری متفاوت با کارهایی که پیشتر انجام شده است. وجود همین تفاوت‌ها و شدت آن‌ها نیز باعث شده که نام «انسان‌شناسی فرهنگی» بر عنوان پروژه نقش بندد. مهم‌ترین ویژگی‌های این رویکرد که مجلد حاضر قصد معرفی عملی آن‌را دارد شامل این موارد است:

خردنگری:

خردنگری که پیشتر به عنوان یکی از ویژگی‌های روشی اساسی این رشته عنوان شد در پژوهش حاضر، آن‌جا لحاظ می‌شود که وجود مطالعات موردی میدانی در حوزه‌های موضوعی مختلف مورد تاکید است. مطالعاتی که بر واحدهای کوچک متمرکز بوده و با تکنیک‌های مختلف کیفی اعم از روایت تجربه‌زیسته خود پژوهشگر، مصاحبه، مشاهده، مشاهده مشارکتی، بحث متمرکز گروهی، تحلیل فیلم و عکس، نشانه‌شناسی و... قابل حصول است. واحدهای مورد تحلیل در بخش‌های مختلف این پژوهش شامل فرد، خانواده، واحدهای همسایگی، و نیز گروه‌های هویتی مختلف در سطح شهر بوده و داده‌های مورد نیاز از طریق آن‌ها جمع‌آوری شده است.

کل‌گرایی:

کل‌گرایی در این پژوهش، از آن‌جا قابل دسترسی است که تمامیتی به نام شهر، به ده حوزه مفهومی مجزا تفکیک شده و هر حوزه مورد بررسی قرار گرفته و درنهایت، سعی بر تلفیق این فصول و نیز دست‌یابی به درکی یکپارچه صورت خواهد گرفت که مشابه همان علاقه کلاسیک انسان‌شناسی به ارتباط دادن حوزه‌های مختلف دینی، اقتصادی، خویشاوندی و... یک فرهنگ به یکدیگر است. این تقسیم‌بندی مفهوم کلان شهر به ده زیرحوزه موضوعی، برگرفته از مدل کتاب انسان‌شناسی شهری است که چند سال پیش توسط ناصر فکوهی (مسئول پژوهش) تهیه و منتشر شد. این مدل، حاصل سال‌ها مطالعات نظری و تجریبات میدانی نویسنده در زمینه شهر و نیز محصولی از فراتحلیل اسناد و منابع مختلف موجود در این حوزه بوده است. سرفصل‌ها به طوری کلی شامل تاریخ معاصر، محیط زیست، فضاهای کارکردی، زمان، اقتصاد، هویت و گروه‌ها، نمادها و نشانه‌ها، بازنمایی‌ها و آسیب‌ها هستند.

استفاده حداکثری از داده‌های کیفی:

این‌که ورودی و خروجی پژوهش‌های کیفی، عددی نیست مسئله‌ای از حوزه واضحات است اما عکس آن خیلی صادق نیست. به عبارت دیگر این‌که چه چیزهایی جایگزین عدد می‌شوند هنوز در پژوهش‌های کیفی عملی خیلی مورد بحث‌های جدی قرار نگرفته‌اند. گلاسر می‌گوید: «همه چیز داده است.» (به نقل از: محمدی‌پور، 1389: 100) و از محققان کیفی‌کار می‌خواهد از هیچ چیزی که اطرافشان و در جهان اجتماعی وجود دارد به سادگی گذر نکنند چرا که می‌تواند اطلاعاتی را درباره موضوع مورد بررسی، در اختیارشان قرار دهد. یک تقسیم‌بندی جالب‌توجه و البته ساده، داده‌های کیفی را به دو دسته عمومی تقسیم کرده و البته تاکید می‌کند که صداها و بوها نیز بخشی از داده‌های قابل توجه در میدان هستند:

داده‌‎های متنی: خود دو نوع دیداری و شنیداری هستند. در نوع دیداری، منابع مکتوب مدنظر است که می‌توان آن‌ها را خواند و در نوع شنیداری، تاکید بر مصاحبه‌های صوتی ضبط‌شده و زنده‌ایست که در مورد موضوع وجود دارد.

داده‌های مشاهده‌ای: این گروه نیز شامل مشاهده‌ای ناب (عکس‌ها، فیلم‌ها، کروکی‌ها و...) و مشاهده‌ای متنی‌شده (مانند یادداشت‌های میدانی) هستند. (محمدی‌پور، 1389: 100)

مجددا تاکید می‌شود که پژوهش حاضر، صرفا شروعی بر بحث انسان‌شناسی فرهنگی شهرهای ایران بوده و بدون‌شک، بسیار جای توسعه و گسترش دارد.. ا

بدون شک، بررسی یک تمامیت بزرگ و پیچیده همچون بسیاری از شهرها و کلان‌شهرهای امروزی، نه از لحاظ شکلی  و محتوایی و نه از لحاظ  روش شناسی، قابل انجام در یک تحقیق نیست. به همین دلیل و بر اساس سال‌ها مطالعات در حوزه شهری که حاصل آن، کتاب «انسان‌شناسی شهری» است و با اتکا بر مدل نظری مطرح شده در این کتاب، تهران به 10 حوزه مجزا تقسیم شد که هر کدام در فصلی مجزا مورد بحث قرار گرفتند. طبیعتا این پژوهش نمی‌تواند مدعی آن باشد که ذیل هر فصل، کلیه مسائل تهران را ذیل آن حوزه مورد بررسی قرار داده، بلکه در هر مورد تنها یک مسئله که به دلایلی، مهم‌تر تلقی می‌شده انتخاب شده و مباحث، حول آن صورت گرفته‌اند. این پژوهش به غایت نهایی مطلوب خود نخواهد رسید مگر آن که پس از آن تجزیه اولیه شهر به حوزه‌ها، مجددا ترکیب حوزه‌ها با یکدیگر و درک کلیتی به نام شهر صورت گیرد. تلاش برای نیل به این مهم، در فصل حاضر که به جمع‌بندی و نتیجه‌گیری اختصاص دارد صورت خواهد گرفت. این تجزیه به شاخه های مختلف  چندین دلیل داشته است: نخست آن که از لحاظ روش شناسی، حوزه کاری ما را محدود و آن را قابل بررسی می کند. دوم آنکه تمامیت هایی را می سازد که با  روش های مشابهی مطالعه شده اند و بنابراین قابل  مقایسه با یکدیگر هستند. سوم آنکه به ما امکان تلفیق در نهایت را می دهد برای ساختن مدلی که به گمان ما و با استدلال هایی که خواهیم آورد  قابل تعمیم یافتن به  نقاط دیگر خواهد بود. در ادامه، مروری بر هر یک از فصول و مسئله کلیدی مطرح شده ذیل آن صورت گرفته است:

در فصل «تاریخ» ما باحرکت و تلاش از اندیشه های جدید در تاریخ شناسی آنال و پسا آنال و تاریخ فرهنگی و انسان شناسی تاریخی، تلاش کرده ایم وارد منطق جدیدی نسبت به موضوع بشویم یعنی  به تاریخ فرهنگی شهر تهران بپردازیم. 

در فصل «محیط زیست»، پس از ارائه یک گونه‌شناسی کلی از مسائل زیست‌محیطی تهران در حوزه‌های مرتبط با «هوا»، «آب»، «خاک» و نیز «تنوع زیستی» نشان داده شده که دو الگوی فرهنگی «موقعیت‌یابی» و «مصرف» چه طور بر طبیعت شهر تهران اثر گذاشته و آن را به وضعیت کنونی تغییر داده‌اند؟

در فصل «فضا» این مسئله مطرح شده که تراکم به عنوان مهم‌ترین ویژگی شهر تهران، باعث شده فضاهای مسکونی به لحاظ کالبدی، کوچک و آپارتمانی شده و به لحاظ اقتصادی، شاهد افزایش قیمت آن‌ها و نیز غلبه ارزش مبادله‌ای بر ارزش مصرفی‌شان باشیم. این دو عامل، خود به لحاظ اجتماعی باعث ظهور اشکال جدید سکونتی شده و همچنین به فرسایش سرمایه‌های اجتماعی دامن زده‌اند. تحت تاثیر همه این عوامل، خانه برای ساکنان تغییر معنا داده و به فضایی سترون و حداقلی تبدیل شده است.

در فصل «زمان»، زمان شهری یا زمان «روزمرگی» در تهران مورد بررسی قرار گرفته و چند مفهوم زمان‌های «اقتصادی‌شده»، «تلف‌شده»، « انفجاری» و درنهایت مشکلات ناشی از «تلاقی‌های زمانی» تبیین شد.

در فصل «قدرت»، بر تمایز نظری دو نوع قدرت موسوم به «سیاسی» و «اجتماعی» تاکید شده و وضعیت تهران به عنوان برجسته‌ترین تجلی هر دو نوع، از این حیث مورد بررسی قرار گرفت.

در فصل «اقتصاد»، به شکاف هزینه‌های زندگی در تهران در مقایسه با درآمدهای رسمی ناشی از اشتغال به یک شغل اشاره شده و استراتژی‌های مدیریت این شکاف توسط تهرانی‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. جبران هزینه‌ها با اتکاء به بیش از یک حقوق (دو شغله شدن مردان، کار زنان و در برخی موارد، کار کودکان و نوجوانان) و نیز استمداد از درآمدها و حمایت‌های غیررسمی ذیل این مورد قرار گرفته است.

در فصل «هویت» سعی شد با توجه به اهمیت جلب مشارکت شهروندان در مدیریت شهر گسترده و پیچیده‌ای چون تهران، مسئله هویت، تغییرات و سیالیت آن تحلیل شده و به عنوان پیش‌شرطی از این مشارکت، معرفی گردد. گزارش نشان داد که به دلایل مختلف، هویت در کلان‌شهری چون تهران را نمی‌توان صرفا با اتکا به مدل سنتی و عمیقا وابسته مکانی چون هویت محله‌ای تحلیل کرد چرا که این هویت در بسیاری از مناطق جدید، شکل نگرفته و در بسیاری از مناطق قدیمی رو به زوال است و در مناطقی نیز که وجود دارد به هیج‌وجه به تمام کارکردهای گذشته خود را ندارد.

در فصل «نشانه» سعی شد موضوع خوانایی تهران برای شهروندان مورد بررسی قرار گیرد که به این منظور گرچه از نظریه معروف لینچ استفاده شد ولی تلاشی برای بسط آن صورت گرفت. بر اساس این نظریه گفته شد که تهران به لحاظ شناسایی و خوانایی راه‌ها، مشکلات بسیاری را دارد که تاکید بر حرکت سواره و تضعیف پیاده‌روی از مهم‌ترین آن‌هاست که خود با تغییر مداوم خیابان‌ها و جهت آن‌ها، درج نامناسب اسامی و تابلوها، وجود چند لایه طرح ترافیکی و... همراه است

در فصل «آسیب» ابتدا بر تفاوت‌های گزارش‌های رسمی و غیررسمی از آسیب‌های شهر اشاره شده و این که حوزه‌های رسمی، برخوردی کلیشه‌ای به مقوله آسیب دارند و به همین جهت قادر به بررسی تنوعات مختلف این مفهوم نیستند که این مسئله گاه حتی با ملاحظات سیاسی یا ایدئولوژیک صورت می‌گیرد. پس از این، برخی از مهم‌ترین آسیب‌های پایتخت، ذیل چهار دسته کالبدی، اقتصادی، فرهنگی و نیز اجتماعی تقسیم‌بندی و معرفی شده است.

در فصل «بازنمایی» تصویر ارائه شده از تهران، در سیستم‌های مختلف شناختی دیگر از جمله شعر، داستان، فیلم مستند و داستانی و تاحدی در عکس‌های اینترنت مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج این بررسی‌ها گویای آن هستند که تهران بازنمایی شده، الزاما تهران واقعی نیست ولی در درون خود دارای ویژگی‌هایی قابل تامل است. این فصل، بازنمایی تهران را در برخی آثار معاصر از طریق بررسی ویژگی‌های سه عنصر فضای طبیعی، فضای مصنوع و نیز فضای انسانی مورد بررسی قرار داده است.

در مجموع تلاش شده است ابتدا در این رویکردهای متفاوت شهر را تجزیه کنیم و سپس  از خلال نتیجه گیری و تحلیل های تلفیقی هر بخش و تلفیق نهایی به یک جمع بندی عمومی به مثابه درآمدی برای یک مطالعه انسان شناسی شهری تهران و الگویی برای چنین مطالعاتی در ایران به مثابه الگوی آغازین و البته بدون شک دارای مشکل برسیم.  

فصل هفتم: همکاری و حمایت

اشکال همکاری‌ها و حمایت‌های فردی

متن

از آنجایی که انسان‌شناسی و فرهنگ یک مجموعه غیردولتی، غیرانتفاعی و داوطلبانه است بدون شک، رشد، توسعه و تداوم فعالیت‌های انسان‌شناسی و فرهنگ در گرو کمک‌های علاقمندان است. بر همین اساس، همکاری با انسان‌شناسی و فرهنگ نیز به صورت کاملا داوطلبانه صورت گرفته و هیچ‌گونه رابطه استخدامی یا تبادل مالی در آن وجود ندارد. هزینه‌های وب‌سایت و سایر برنامه‌ها صرفا از طریق برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی با همکاری نها های دانشگاهی و کمک‌های مالی و غیرمالی دوستداران و حامیان آن تامین می‌شود. گزارش مالی انسان‌شناسی و فرهنگ، در گردهمایی سالیانه ارائه شده و لیست افراد حامی، در صورت تمایل خودشان، در گزارشی روی سایت، منتشر می‌شود.

 افراد علاقمند می‌توانند فعالیت‌های داوطلبانه خود را با این مجموعه، در یکی از اشکال زیر انجام ‌دهند:

همکاری‌های علمی

متن

نویسندگان علاقمند به فعالیت در حوزه های گوناگون انسان شناسی و فرهنگ  پس از عضویت و ثبت‌نام در سایت و تایید قابلیت آنان توسط مدیر مربوطه، همکاری با سایت را در حوزه ی تخصصی خودشان اعم از تالیف و ترجمه آغاز نموده و آثارشان را جهت انتشار در سایت می فرستند. مترجمان حرفه‌ای در زبان‌های بین‌المللی و زبان‌های محلی ایران نیز می‌توانند با ترجمه منظم در یک حوزه تخصصی علمی – فرهنگی به تقویت مجموعه کمک کنند.

همکاری‌های کاری و اجرایی

متن

این همکاری شامل طبقه‌بندی اسناد و مدارک، دیجیتالیزه کردن، تایپ مقالات قدیمی،  گروه بندی و کارهای گرافیکی نظیر تهیه پوستر و ویژه نامه ها ،  عکس برداری و تهیه آرشیوهای  تصویری، رایانه و نرم افزار، متخصصان شبکه و رایانه در سطح برنامه‌ریزی و طراحی وب‌سایت، خبرنگاران، عکاسان و طراحان حرفه‌ای و یا علاقمند برای طراحی پوستر، جلد کتاب، ویراستاران ادبی، متخصصان نشر، توزیع، صفحه‌آرایی کتاب و نشریه‌های الکترونیک و چاپی، تایپ و نمونه‌خوانی، اسکن و دیجیتالیزه کردن اسناد و کتاب‌ها و نشریه‌ها، کارشناسان روابط عمومی، بازاریابی در هر سطحی و.... می‌شود.

کمک‌های مادی غیرنقدی

متن

کمک‌های مادی غیرنقدی؛ به اقتضای نیاز انسان‌شناسی و فرهنگ به برخی امکانات در حوزه‌هایی چون؛ فنی و تکنولوژی، رسانه، اسناد و مدارک، اهدای دستگاه‌های ضبط صدا و تصویر و رایانه و امکانات جانبی و همچنین اهدای دیجیتالی یا فیزیکالی اسناد و مدارک مهم و تاریخی که افراد یا امکان نگهداری از آنها را ندارند و یا به دلیل دانش‌دوستی چنین تصمیمی می‌گیرند، کمک بسیار مهمی به شمار می‌رود.

کمک‌های مادی نقدی

متن

هرگونه کمک نقدی به‌صورت کمک مستقیم  مالی به حساب گروه واریز می‌شود و کوچکترین کمک‌ها نیز برای ما ارزشمند هستند. درحال‌حاضر، انسان‌شناسی و فرهنگ از سیستم پرداخت اینترنتی برخوردار نیست و تنها امکانش برای دریافت کمک‌های داوطلبان از طریق سیستم A.T.M و واریز کارت به کارت و انتقال های بانکی است. علاقمندان می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به

شماره حساب بانک ملی 0108366716007 و یا

شماره شبا  IR37 0170 0000 0010 8366 7160 07 و نیز

شماره کارت  6037991442341222

به نام خانم زهرا غزنویان

واریز نموده و در صورت امکان و تمایل، نام خود، مبلغ و زمان واریز را به صورت ایمیلی به اطلاع ما برسانید. وصول کمک، با ارسال ایمیلی به شما اعلام خواهد شد.

اشکال همکاری‌ها و حمایت‌های نهادی

متن

این شیوه شامل موسسات دولتی و غیر دولتی می شود که با انسان شناسی و فرهنگ برای  یک همکاری مشخص  و موردی و یا گروهی از همکاری های  پیوسته  به توافق رسیده اند و این همکاری در هر  مورد به دقت و روشنی بیان می شود. این همکاری ها به هیچ عنوان شکل قرارداد یا هیچ شکل پولی و مالی  ندارد.  گروهی از روزنامه ها  نشریات دوره ای،  برخی از نهادهای  دولتی  و شهرداری ها و  بسیاری از  انجمن های علمی و مدنی جزو این گروه هستند که بزودی فهرست آنها به صورت جداگانه نیز در دسترس خواهد بود. برای وارد شدن در رابطه ای از همکاری  نهادی با انسان شناسی و فرهنگ باید با مدیریت  آن تماس گرفته شود. از شیوه‌های این نهادها برای کمک مالی به انسان‌شناسی، درج آگهی‌های موسسات و شرکت‌های خصوصی و دولتی در سایت انسان‌شناسی و فرهنگ و دریافت هزینه‌های آن برای صندوق سایت، کمک‌های بی‌چشمداشت و رایگان اداری- حقوقی موسسات خصوصی و دولتی و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی و ... اطلاق می‌گردد.

از اهداف مهم انسان‌شناسی و فرهنگ، ایجاد و تقویت رویکرد بین‌رشته‌ای در نگاه به مسائل و تحلیل آن‌ها و همچنین ایجاد فضایی برای گفتگو و تبادل اندیشه و همکاری‌های اجرایی‌تر متخصصان حوزه‌های مختلف علمی و هنری با یکدیگر بوده است. به این منظور و در وهله اول، تنوع شاخه‌های موضوعی طراحی شده برای سایت ودر ادامه آن، ترکیب و تنوع جلسات یکشنبه‌ها برنامه‌ریزی شده است. در همین راستا و به منظور افزایش همکاری‌های نهادی، انسان‌شناسی و فرهنگ در فاز جدید فعالیت‌های خود، آغاز به امضای تفاهم‌نامه‌هایی با نهادها و سازمان‌هایی کرده که دارای اشتراکاتی در اهداف و فعالیت‌ها هستند. این تفاهم‌نامه‌ها اشکالی از حمایت متقابل و همکاری مشترک را در برخی از حوزه‌های قید شده در متن تفاهم‌نامه، برای طرفین به ارمغان می‌آورند.

این تفاهم‌نامه‌ها مدت‌دار بوده و طرفین را در خصوص استفاده از کلیه ظرفیت‌های موجود، جهت اجرای طرح‌های مشترک و تبادل تجارب در زمینه‌های زیر، متعهد خواهند کرد:

 • مبادله‌ی تجربه‌ها، کتب و مجلات تخصصی، بانک‌های اطلاعاتی، نرم‌افزار، فیلم‌ها و نوارهای آموزشی، مطالعاتی و پژوهشی
 • برگزاری نشست‌های تخصصی مشترک
 • حمایت علمی و اجرایی متقابل در برگزاری سمینارها و همایش‌های توافق شده
 • حمایت علمی در تولید ادبیات مرتبط با موضوعات مد نظر
 • ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ای متقابل در زمینه‌های تخصصی
 • همکاری در برگزاری دوره‌های آموزشی

تا امروز (بهمن 1393)، انسان‌شناسی و فرهنگ با نهادهای زیر، تفاهم‌نامه همکاری امضاء کرده است:

 • خانه هنرمندان ایران
 • کانون معماران معاصر
 • انجمن ترویج علم ایران
 • مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران
 • انجمن عکاسان ایران
 • شهر کتاب
 • مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
 • دفتر پژوهش های فرهنگی
 • مرکز معماری حوزه ی هنری سازمان تبلیغات اسلامی
 • معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران
 • سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران (مرکز مشارکت‎های فرهنگی و هنری)

به این منظور، نمونه‌ای از این تفاهم‌نامه‌ها را در ادامه همین مجلد، مطالعه نمایید.

انسان‌شناسی و فرهنگ همچنین همکاری‌هایی با برخی نهادهای مطبوعاتی و انتشاراتی دارد که از آن جمله می‌توان تاکنون (بهمن 1393) به موارد زیر اشاره کرد:

لوموند دیپلماتیک

 • آزما
 • نمایه
 • هویس
 • جهان کتاب
 • فرارو
 • و...

انسان‌شناسی و فرهنگ این آمادگی را دارد که در ادامه‌ی کارهای رسانه‌ای، دانش و تجربه‌ی خود را برای انجام برنامه‌های مطبوعاتی، ایجاد بانک‌های اطلاعاتی تخصصی، تدوین و انتشار راهنماهای تخصصی فرهنگی برای موسسات و شرکت‌های خاص، تهیه‌ی محصولات فرهنگی، ایجاد ستون‌های مشترک مطبوعاتی، برگزاری نشست‌ها و همایش‌های تخصصی در این حوزه و همچنین ترجمه یا تالیف کتاب‌های تخصصی یا ترویجی به صورت مشترک به کار گیرد. به این منظور، آیین‌نامه مربوطه را از همین سند مطالعه نمایید.

تفاهم‌نامه‌ی همکاری انجمن انسان‌شناسی و فرهنگ و انجمن ....

متن

از آنجاکه ارتباط، هماهنگی و همکاری مشترک علمی و تبادل تجربیات می‌تواند به ارتقاء کمی و کیفی اهداف و نیازهای مشترک یاری رساند و این امر گامی در جهت تحقق بخشیدن به اهداف طرفین تفاهم محسوب می‌شود؛ این تفاهم‌نامه بین انجمن.... به مدیریت ....  و انجمن انسان شناسی و فرهنگ به مدیریت آقای دکتر ناصر فکوهی منعقد می‌شود.

ماده 1: هدف

توسعه همکاری‌های دو جانبه فی مابین و نظم بخشیدن به اهداف و برنامه‌های آنها در چارچوب موضوع تفاهم‌نامه.

ماده 2: موضوع

همکاری دو جانبه در حیطه‌ی اطلاع‌رسانی، آموزش و تولید ادبیات نظری در حوزه‌ی علوم اجتماعی بر اساس اهداف پیش‌گفته.

ماده 3: فعالیت‌ها

انجمن انسان شناسی و فرهنگ و انجمن...، از کلیه ظرفیت‌های موجود در جهت اجرای طرح‌های مشترک و تبادل تجارب در زمینه‌های زیر استقبال و زمینه‌ی اجرای آنها را تسهیل و هماهنگ می‌نمایند:

 • مبادله‌ی تجربه‌ها، کتب و مجلات تخصصی، بانک‌های اطلاعاتی، نرم‌افزار، فیلم‌ها و نوارهای آموزشی، مطالعاتی و پژوهشی و همکاری طرفین در برگزاری نشست‌های تخصصی مشترک؛
 • حمایت علمی و اجرایی هر دو انجمن در برگزاری سمینارها و همایش‌های مورد توافق طرفین؛
 • حمایت علمی انجمن انسان‌شناسی و فرهنگ در تولید ادبیات مرتبط با موضوعات مورد نظر انجمن ... با موضوعات مورد توافق
 • ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ای
 • همکاری انجمن انسان‌شناسی و فرهنگ در برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی مورد درخواست ....

ماده 4: نحوه‌ی اجرا

به منظور تحقق بخشیدن این تفاهم‌نامه، کمیته مشترکی از دو نفر از نمایندگان تام‌الاختیار طرفین، تشکیل جلسه می‌دهند، صورت جلسه نشست‌ها و نتایج حاصله را به صورت مکتوب به مدیران ارشد ارائه می‌دهند. نتایج پس از تایید نمایندگان و مدیران ارشد به مرحله‌ی اجرا گذاشته می‌شود.

تبصره 1: پروژه و طرح‌هایی که نیازمند عقد قرارداد است با ارائه زمان‌بندی و برآورد هزینه، به مرحله اجرا گذاشته می‌شوند.

ماده 5: مالکیت داده‌ها و محصولات

مالکیت معنوی اطلاعات، نشریات، مقالات و کلیه‌ی خروجی‌هایی که به صورت مشترک تولید شده، متعلق به طرفین بوده و هرگونه استفاده، بازبینی، اصلاح، انتشار و تکثیر تمام یا بخشی از اطلاعات و خروجی تولید شده با مجوز کتبی طرفین صورت خواهد گرفت. در خصوص دریافت اطلاعات تولید شده طرفین، شرط دریافت مجوز کتبی الزامی است.

ماده 6: مدت اعتبار تفاهم‌نامه

تفاهم نامه موجود از زمان امضاء تا چهار سال معتبر است و پس از آن در صورت توافق طرفین می‌تواند تمدید شود.

ماده 7: شماره نسخ

این تفاهم‌نامه در هفت ماده و در دو نسخه تنظیم و در تاریخ ....  به امضای مدیر انجمن انسان‌شناسی و فرهنگ و انجمن ... رسیده و از همان تاریخ قابل اجرا می‌باشد.

فصل هشتم: پرسش و پاسخ

ما یک یک وبگاه فرهنگی/ هنری / علمی ... هستیم. آیا می توانیم معرفی خود را در وبگاه انسان شناسی و فرهنگ منتشر کنیم؟ آیا مطالب ما قابل بازنشر در انسان شناسی و فرهنگ هست؟

متن

برای معرفی هر وبگاه، مجله، نشریه الکترونیکی، در وهله اول باید  محتوای آن معتبر و ارزشمند بوده و با اهداف ما سازگاری داشته باشند، در این صورت می توانید معرفی نامه تفصیلی (حداقل هزار کلمه و فهرست کل عناوین و نویسندگان) آن را برای ما بفرستید. معرفی وبگاه ها در بخش خاص خود و مجلات به صورت خبر و در بخش مجلات منتشر می شوند. برای بازنشر مطالب باید توافقنامه ای ولو ضمنی انجام گرفته و مطالب به صورت ورد برای ما ارسال شوند. انسان شناسی و فرهنگ حداکثر می تواند یک پست هفتگی به  هر نشریه اختصاص دهد (به جز موارد استثنایی که در توافقنامه ذکر می شوند). این پست در روز خاصی منتشر و سپس در صفحه ای خاص آن نشریه ذخیره می شود.  

آیا انسان شناسی و فرهنگ از هیچ ایدئولوژی ی حمایت نمی کند و هیچ نظری درباره مسائل روز ایران و جهان ندارد؟ اگر این ادعا را دارید چرا برخی از موضع گیری ها در وبگاه شما دیده می شود و برخی دیگر دیده نمی شود؟

متن

ما ادعای آن را نداریم که  اعضای مدیریت و سایر اعضا و نویسندگان منظم یا گاه به گاه ما دارای ایدئولوژی های مشخص نیستند، اما از همه  خواهش می کنیم و خود هم تلاش می کنیم که کار ایدئولوژیک نکنیم.  بلکه  سعی کنیم کار علمی  انجام دهیم. با وجود این، برخی از  مقالات تحلیلی بهر رو رنگ و بوی مواضع سیاسی و فرهنگی نویسندگانشان را دارند. اما اگر دقت کنید  می توانید  مواضع بسیار متفاوتی را بیابید. در عین حال  رویکردهای ما  در برخی از موارد  ثابت است و  عمدتا از  رویکردهای  فرهنگ شناسی و انسان شناسی جهانی تبعیت می کند:  احترام به همه فرهنگ ها،  تلاش برای شناساندن فرهنگ ها به یکدیگر،  مبارزه  با هر گونه نژاد پرستیو اولویت قائل شدن برای یک فرهنگ علیه فرهنگ های دیگر و ایجاد تنش و دشمنی میان فرهنگ ها، همجنین ما به دنبال  مبارزه با هر گونه تبلیغ به سود  خود محور بینی، مبارزه برای  جامعه معتدل به دور از  فاصله های  طبقاتی  زیاد  و غیر عادلانه، هستیم. این ها مواردی هستند که با مراجعه به  بخش اهداف و  برنامه های ما می توانید ببینید. همین ها نیز  توجیه می کنند که چرا به عنوان مثال درباره عدالت خواهی  و برابری آموزشی، اجتماعی و آزادی خواهی در وبگاه مطلب وجود دارد و در دفاع از  نابرابری،  نخبه گرایی، ثروت دوستی و طبقه بندی جامعه  و تفرقه جویی در آن چیزی  نمی بینید.

آیا انتشار در یک وبگاه مثل وبگاه شما کاری را بی اعتبار نمی کند و بهتر نیست که در روزنامه ها و یا مطبوعات دانشگاهی مطلب خود را منتشر کنیم؟

متن

این امر به خود شما  مربوط می شود و مخاطبانی که هدف گرفته اید.  مخاطبان انسان شناسی و فرهنگ جزو  افراد فرهیخته جامعه هستند، تحصیلکرده و با سرمایه نسبتا بالای فرهنگی . اما لزوما در رشته هایی که در آنها مطالب منتشر می شوند  تخصص ندارند هدف ما هم دقیقا این است کهچنین مخاطبانی با حوزه های یکدیگر آشنا شوند، یک هنرمند مطلبی کاملا علمی بخواند و برعکس. ی معمار مطالب مربوط به انسان شناسی پزشکی را بخواند و برعکس و غیره. ما معتقد به طبقه بندی های امتیاز دهنده و هنجارمند  مثل دانشگاهی  غیر دانشگاهی ، روزنامه کاغذی و  وبگاه الکترونیک و عیره نیستیم. ارزش مطلب باید در خود آن باشد و نه در رسانه ای که در آن منتشر می شود. افزون بر این  نوشتن در یک رسانه الکترونیک پر مخاطب بسیار برد بیشتری از یک روزنامه یا به خصوص یک نشریه دانشگاهی دارد. اما  آنها هم  مخاطبان و برنامه های خودشان را دارند. ما فکر می کنیم که نویسندگان ما خودشان باید تصمیم بگیرند که در کجا  مطلب خود را منتشر کنند. افزون بر این  انسان شناسیو فرهنگ  با انتشار مطالب هدفش  ایجاد یک مجله یا نشریه ولو الکترونیک نیست بلکه  ایجاد زمینه برای کار فکری افراد و تربیت آنها برای  برخورداری از فرهنگی غنی تر  است.

آیا ما می توانیم از فیلم ها و سایر انتشارات انسان شناسی و فرهنگ استفاده کنیم؟

متن

تمامی اسناد قابل استفاده به صورت رایگان و  آ«لاین  در وبگاه در اختیار شما هستند. اما در صورت عضویت و همکاری پیوسته و فعال  می توانید از مرکز اسناد و تمام امکانات آن استفاده کنید. همچنین همکاران نزدیک ما  می توانند از مشورت رایگان اساتید و  اعضای انسان شناسی و فرهنگ، راهنمایی آنهاو غیره  در خد  امان برخوردار شوند.

آیا می توانیم، کتاب های خود را در وبگاه انسان شناسی و فرهنگ معرفی کنیم؟

متن

بله شما می توانید چه به عنوان یک ناشر خصوصی ، چه یک ناشر دولتی و چه یک ناشر فردی، کتاب های خود را در صورتی که  دارای اعتبار و  ارزش معرفی داشته باشند در وبگاه به صورت یک پست معرفی کنید.  این معرفی ها باید شامل  حداقل بیست صفحه از کتاب ، یا نوشته  مفصلی درباره آن (در قالب ورد) و تمام مشخصات کتابنامه ای و همچنین  آدرسی الکترونیک یا واقعی برای خرید آنها و تصویر جلدشان (در قالب فایل چپگ)  باشد.  برای معرفی کتاب باید با آقای مقدم مهدوی مدیر  گروه کتاب ما به آدرس الکترونیکی ..... تماس بگیرید که اطلاعات دقیق تر را به شما می دهند.  ارائه یک جلد از کتاب به صورت کاغذی یا الکترونیی به کتابخانه انسان شناسیو فرهنگ نیز ضروری است.

اگر نسبت به مطلبی نقدی داریم چه طور می‌توانیم به گوش شما برسانیم؟

متن

بهترین پاسخ به مقاله ای که فکر می کنید خوب نیست، نوشتن نقدی دیگر یا ارائه  مقاله ای است که فکر می کنید موضوع را بهتر مطرح می کند.  در سال های اخیر بخش موسوم به «کامنت» در بسیاری از وبگاه ها و وبلاگ ها به شکل مبالغه آمیزی محلی برای اظهار نظر های غیر مسئولانه، پر مدعا و بدون هرگونه اقتدار علمی یا اجتماعی و حتی توهین آمیز و تحقیر آمیز و همیشه ناشناس شده است، به همین دلیل نیز ما بخش کامنت در وبگاه نداریم، اما دائما موقعیت هایی را (مثلا برای ویژه نامه ها) در کل وبگاه به خوانندگان پیشنهاد می کنیم که بتوانند به میدان وارد شده و خود  شروع به نوشتن و در معرض قضاوت قرار گرفته شدن، با ارائه هویت کامل خویش، دیگران قرار بگیرند.  بنابراین اولا ما مطالب را «دوباره بینی» نمی کنیم، بلکه با توجه به تمام مسائل پیش گفته شده، با دقت بالا بررسی می کنیم و ثانیا اطمینان داشته باشید که «توجه» لازم را داریم. از شما خوانندگان عزیز نیز درخواستمان این است که برخورد انتقادی خود را با نوشتن  و ارائه کارهای جدید مثلا در همین موضوع نشان دهید و نه با کاهش کار و زحمت دیگران، روش نقد کردن این نیست که با یافتن چند ایراد در اینجاو آنجای یک متن طولانی،  کار چندین نفر را زیر سوال ببریم، بلکه بهتر آن است که مقاله ای عینا با همان موضوع یا با موضوعی دیگر بنویسیم و منتشر کنیم  و نشان دهیم که  تا چه حد می توان در ارائه و  کاربرد شناخت و  علم جلو رفت.  اینجا نه کلاس است و نه دانشگاه، به کسی نمره داده نمی شود و مشق و دستور و الگویی هم در  مقالات ارائه شده نیست. اینجا ما صرفا بر اساس تجربه خود و دیگر دوستان نویسنده و پژوهشگر به یکدیگر و به دوستان دیگر کمک می کنیم که کارشان را بهتر کنند و آینده ای  فرهنگی یا علمی پیدا کنند، اینجا جای تخریب دیگران نیست بلکه جای خود است؛ اینجا جای ارائه  مطالب و مقالات  یا جسنجوی آن ها به معنایی که در ایران  به «دانشگاه» داده شده  نیست. ما هرگز  هرگز چنین ادعایی  نداریم و این گونه مطالب را برای «بازار علم» محفوظ می دانیم.

برخی از روشنفکران، هنرمندان و نویسندگان و حتی اساتید دانشگاهی، وبگاه ومجموعه انسان شناسی و فرهنگ را مفید ندانسته و همکاری با آن را «وقت تلف کردن» یه سود «گروهی خاص» می دانند و ما را از همکاری با آن برحذر می دارند. چرا چنین رویکردی وجود دارد؟

متن

پاسخ ما  بپش و پیش از هر چیز در سه کلمه خلاصه می شود: کار، کار و باز هم کار. اما پاسخ های بسیار دیگری نیز داریم از جمله اینکه دوستانی که در  این موارد شک دارند می توانند نگاهی به فهرست مشاوران ارشد ما در اینجا بیاندازند و یا نگاهی به  مدیران ما  در اینجا و همچنین نگاهی به  سخنرانان برنامه های یکشنبه های ما که در طول دوسال گذشته بیش از 100 مورد سخنرانی و  بیش از 60 مورد نمایش فیلم داشته ایم ( اینجا) . اگر تردیدی در این مورد دارید  می توانید همچنین به فهرست  حامیان و تفاهم نامه هایی که انسان شناسی و فرهنگ به امضا رسانده است در اینجا بیاندازید. همچنین نگاهی به مشخصات اعضای ما در اینجا .دوستانی که شک دارند می توانند با هر یک ازاین شخصیت های حقیقی و حقوقی تماس بگیرند که  برخی از آنان از بزرگترین و نام آورترین و پیشکسوتان فرهنگ ایران در نیم قرن اخیر هستند و نظر ایشان را بپرسند. اما در مورد این پرسش که چرا چنین برخوردهای  نامناسبی دیده می شود، متاسفانه  به نظر ما  این امر، چه در کشور ما چه در همه جای دنیا، همچون همیشه ناشی از بی عملی و  سترون بودن  گروهی است که تصور می کنند  کار نکردن و  انفعال خود را می توانند با  حمله به کسانی که کار می کنند جبران کنند. از این موارد که بگذریم، قابل انکار نیست که انسان شناسی و فرهنگ از ابتدا تا امروز با موج حملات نوعی  لومپنیسم «روشنفکرانه» و بسیار پر مدعا، روبرو بوده است که طبعا منافع خود را با گسترش فرهنگ عمومی در تضاد می بیند و دوست دارد بیشتر نخبه پروری و «ستاره سازی» و «چهره پردازی»و «برنامه سازی»  فرهنگی بکند تا کار پایدار فرهنگی. این امر در همه جای دنیا شایع است و ما نیازی به پاسخ دادن به این حملات نمی بینیم. 

به نظر می‌رسد کیفیت برخی مطالب سایت به لحاظ علمی، مناسب نیست. آیا شما مطالب را ارزیابی نمی‌کنید؟

متن

گذاشتن مطالب بر روی وبگاه و اصولا فلسفه ما، همانگونه که بارها توضیح داده ایم و باز هم خواهیم داد، این بوده و هست که به افرادی با  موقعیت ها و  رده های علمی متفاوت، در کارهایی با رده های علمی بسیار متفاوت از یک یادداشت گرفته تا یک مقاله  علمی دانشگاهی، امکان ارائه شدن به صورت عمومی بدهیم. انتشار مطالب در انسان شناسی وفرهنگ برای هیچ کس  امتیازی از لحاظ علمی و یا مادی  در برندارد و باید آن را صرفا به عنوان نوعی  آموزش دادن و آموزش گرفتن در طول کاری دراز مدت تلقی کرد، نوعی تمایل به اشتراک گذاشتن  مطالب خود و از جمله تالیف ها و مطالبی  که اتفاقا می تواند  نه فقط مثل این مقاله مجموعه ای از نقل قول ها با یک ساختار و سیستم رفرانس حداقلی باشد، بلکه حتی صرفا تایپ یک مقاله  قدیمی باشد. متاسفانه دیدگاه اغلب دوستان ما و تصورشان، که به دورانی  پشت سر گذاشته شده تعلق دارد، آن است که انتشار مقاله در وبگاه به معنای  تایید کامل محتوای علمی آن مقاله است در حالی که در ما  تاکید داریم این امر مقالات را «دستچین» نمی کنیم و «ارزیابی» هم تعمدا بسیار سخت گیرانه نیست، تا امکان رشد وجود داشته باشد. کسانی که مایل باشند به آن گونه مقالات  «واقعا ارزیابی شده» از لحاظ علمی دست بیابند به نظر باید به مجلات علمی دانشگاهی  بین المللی معتبر رجوع کنند  و البته اگر هم خواستند، با اما ها و اگر های بسیار به مقالات مجلات علمی پژوهشی داخلی که اغلب نمونه های  تقلبی و باسمه ای آن مجلات هستند. بهر حال ما هدفمان آن نیست که جای سیستم دانشگاهی را بگیریم. سیستم دانشگاهی ما با تمام  پیج و خم های کنکورها و آزمون ها و کلاس های آمادگی و  ارزیابی، امتحان، حضور و غیاب، کنترل های متعدد،  اجبار به چاپ مقالات  علمی در ژورنال های علمی داخلی و آی اس آی و غیره،  نتیجه نهایی اش همین است که دیده می‌شود وهمه به آن اذعان دارند. تجربه ای را که ما در انسان شناسی و فرهنگ پیاده کرده ایم، یعنی از میان برداشتن سلسله مراتب و رساندن کنترل ها به حداقل و واگذاری نقد و بررسی سطح مطالب به خود خوانندگان، حاصل بیش از بیست سال کار آکادمیک ما به عنوان استادان، تاسیس و مدیریت  ده ها مجله علمی- پژوهشی و ترویجی و فعالیت های مطبوعاتی و راهنمایی و داوری صدها پایان نامه در همه مقاطع، و برخورد و زندگی روزمره در محیط دانشگاهی و همچنین شناخت کاملی از سیستم های پیشرفته جهانی و تدریس و انتشار در مجلات و کتب بین المللی معتبر اروپایی و آمریکایی و کار در آن محیط ها است که به ما نشان داده و هر روز می دهد که  با جدا کردن گسترش فرهنگ و علم از  این گونه ارزیابی ها و مدل های طرد و حذف، البته با افزایش شدت عمل علیه تقلب، می توان  افرادی را ساخت که در آینده ای نه چندان دور نقش هایی عظیم در پیشبرد واقعی علمی کشور ما و حتی در سطح جهانی ایفا کنند. ما هرگز درباره آن مقاله و هیچ مقاله دیگری نگفته ایم که  علمی است بدین معنا که خوانندگان چشم بسته باید آن را بپذیرند. اما این گونه قضاوت را هم نمی پسندیم که  یک کار تحقیقی که برایش زحمتی ، ولو به نظر شما اندک،  کشیده شده را، در سطح  تایپ کردن چند پاراگراف و کنار هم چیدن و بعد «تقلب کردن» یعنی ارائه آن به عنوان «مقاله»  بدانیم  و  فکر می کنیم این گونه ادبیات و برخوردها را که متاسفانه در سیستم های دانشگاهی به اصطلاح «علمی» ما  و در میان دانشگاهیان بی سواد و بی انگیزه و سودجو برای تحقیر جوان ترها، بسیار رایج است ، باید برای همیشه فراموش کنیم.

خط قرمزهای سایت برای نوشتن کدامند؟

متن

«انسان شناسی و فرهنگ» در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران کار می کند بنابراین هیچ مطلبی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از این قوانین سرپیچی کرده باشد و یا ترغیب به سرپیچی بکند، قابل انتشار برای ما نیست. افزون بر این  مطالبی که جنبه تبلیعاتی، ایدئولوژیک، شعارگونه، هیجانی، تحریک کننده، تبلیغ نفرت نژادی و  تبعیض های گوناگون عقیدتی و ... داشته باشند و یا  با حملات شخصی و توهین آمیز به اشخاص حقیقی و حقوقی  همراه باشند، قابل انتشار در وبگاه نیستند. همچنین «انسان شناسی و فرهنگ» به دنبال  مطالب و اندیشه هایی است که پایدار باشد ومقطعی به مسائل نگاه نکنند، بنابراین جز برخی از اخبار برنامه های فرهنگی، مطالبی که صرفا جنبه خبر داشته باشند، قابل انتشار نیستند. در برخی مقالات، نویسنده محترم پاراگراف های متعددی از چند کتاب را همراه با چند خط ترجمه از کتابی دیگر، به عنوان مقاله ای کامل در نظر گرفته است که مسلما چنین نیست.بنابراین علیرغم ارجاعات دقیق نویسنده، جای آن هست که در عنوان مقاله نیز اگر کار بر اساس یک منبع  یا چند منبع محدوود تهیه شده است  اشاره ای به این موضوع بشود که مقاله مروری است. در غیر اینصورت این سوءبرداشت برای مخاطب پیش می آید که تایپ چند پاراگراف از یک کتاب می تواند به منزله یک متن حرفه ای علمی تلقی شود. خواهشمندیم در دوباره بینی مقالات پیش از قرار گرفتن در سایت توجه بیشتری مبذول فرمایید. از توجه و دقت شما متشکریم و امیدواریم خوانندگان همواره به همین صورت دقت نظر داشته باشند و اشتباهات را متذکر شوند و البته همگی این دقت نظر را هم داشته باشند که برای بالا بردن هر چه بیشتر  کیفیت در یک وبگاه علمی یا ترویجی نیاز به امکاناتی هست که بدون کمک آنها امکان پذیر نیست.

ما اسناد و مقالات قدیمی با ارزشی داریم آیا می توانیم آنها را در وبگاه انسان شناسی و فرهنگ منتشر کنیم.

متن

همه اسنادی که چنبه محرمانه  یا طبقه بندی شده نداشته باشنند و  مشکلی نیز از لخاظ انتشار با قوانین و ضوابط و عرف  کشور نداشته باشند  و دارای ارزش فرهنگی یا تاریخ فرهنگی باشند در وبگاه انسان شناسی و فرهنگ قابل انتشار هستندو ما از آنها استقبال می کنیم. با وجود این پیشنهاد می کنیم ابتدا با خانم دکتر شایسته مدنی مدیر مرکز اسناد ما به آدرس ایمیل ایشان در بخش شورای مرکزی تماس بگیرید  تا بتوانید به نحو بهتری  انتشار اسنادتان را انجام بدهید.  عکس های قدیمی  خانوادگی شما، یا کارت پستال های قدیمی، عکس اشیاء قدیمی، یا مناظر، نامه ها و روی جلد مجلات و کتاب های قدیمی و بسیاری از اسناد دیگر هستند که در صورت  وارد کردن اطلاعات دقیق برای آنها، شناسنامه دار شده و برای همیشه روی شبکه خفظ خواهند شد. از این رو حتما با ما تماس بگیرید.

مطالبی که قبلا در جای دیگری منتشر شده اند امکان بازنشر دارند؟

متن

با توجه به حجم یادداشت‌های منشر نشده ارسالی برای وبگاه، امکان بازنشر مطالب وجود ندارد. این امر شامل ن.شته های مشاوران علمی، مدیران گروه‌ها، شورای مرکزی و یا نهادهایی که به این منظور و پیشتر، با آنها تفاهم‌نامه همکاری امضاء شده باشد، نمی شود.

من تنها می توانم کمک مالی کوچکی به شما بکنم، آیا این گونه کمک ها ارزش دارند؟

متن

هر کمک مالی برای ما ارزش دارد شما ممکن است  از هزار تومان تا هر مبلغی که تصور می کنید بی ارزش است به  انسان شناسی و فرهنگ کمک کنید و بدون شک بدانید که این کمک ها برای ما همان اندازه ارزشمند هستند که کمک های بیشتر.  اصولا اگر همه خوانندگان ما  کمک هایی از این دست کوچک به ما می کردند بودجه ما کاملا تامین می شد. بنابراین کمک شما به هر میزان که هست تردید نکنید که پر ارزش است و خبر از آگاهی فرهنگی شما می دهد.

من فقط یک یا دو ساعت در هفته فرصت خالی دارم، آیا باز هم می توانم به انسان شناسی و فرهنگ بپیوندم و کمکی به پیشبرد آن بکنم؟

متن

بدون شک چنین است. بسیاری از دوستان ما تصور می کنند که زمانی برای  کمک ، فکر کردن ونوشتن نندارند. بسیاری نیز به دلیل آنکه مدتهای  زیادی است ننوشته اند و یا هرگز به صورت مرتب ننوشته اند این کار را برای خود غیر ممکن می دانند. در صورتی که چنین نیست شما حتی با هفته یک یا دو ساعت می توانید برای ما و برای  همه خوانندگان انسان شناسی و فرهنگ موثر باشید. با ما تماس بگیرید و اجازه بدهید که در این مورد راهنمایی تان کنیم.

نحوه و شرایط عضویت در انسان‌شناسی و فرهنگ چگونه است و چه مزایایی دارد؟

متن

عضویت در «انسان شناسی و فرهنگ» رایگان است و شرط اصلی عضویت در آن، علاقمندی به همکاری دراز مدت با این مجموعه است. برای عضو شدن نیاز به شرایط تحصیلی یا حرفه ای خاصی نیست، هر چند که این سوابق در کاری که می توانید در «انسان شناسی و فرهنگ» به انجام برسانید، کاملا موثر هستند. کار بر اساس اعتماد دو جانبه و داوطلبانه بودن کامل پیش می رود. در نهایت، تنها خود افراد هستند که با همکاری مرتب و تلاش‌های خود آن را تثبیت کرده و به پیشرفت  انسان شناسی و فرهنگ و سطح علمی خودشان، کمک می کنند. بنا بر رزومه و شرح فعالیت های هر فرد و زمانی که او می تواند و تمایل دارد به این همکاری اختصاص دهد، ما برنامه کاری را برای نوشتن و سایر همکاری ها به او پیشنهاد می کنیم. هدف از این برنامه پیشرفت فرد و در عین حال کمک به پیشرفت «انسان شناسی و فرهنگ» است. برای عضویت باید برای ما به آدرس anthropology.ir@gmail.com نامه بدهید و اگر در  مدت دو هفته پاسخی دریافت نکردید، نامه به دست ما نرسیده و خواهشمندیم بار دیگر آن را ارسال کنید. پس از دریافت نامه، فرمی برای شما ارسال می شود که نمونه آن را می‌توانید در اینجا نیز ببینید. لازم است پس از پر کردن آن را به آدرس ما برگردانید. بر اساس این فرم برای شما یک صفحه اختصاصی در وبگاه ساخته خواهد شد که زیر همه  نوشته هایتان آدرس آن را می آورید. پس از بررسی  پرونده شما یک برنامه کاری یک ساله به شما پیشنهاد می شود که بر اساس آن کار خود را آغاز می کنید. پیشرفت هر کس در «انسان شناسی و فرهنگ» و واگذاری مسئولیت های بیشتر به او، بستگی به تمایل و قابلیت ها و نظم و ترتیب و سطح کارهایی است که ارائه می دهد. مزیت اصلی عضویت در انسان شناسی و فرهنگ امکان انتشار مطالب  شما پس از بررسی علمی آنها است و مشورتی که دائما می توانید با برخورداری از یک شبکه اجتماعی بزرگ و زیر نظر اساتید و افراد متخصص، در زمینه های مختلف از آن برخوردار شوید. در نهایت عضویت و فعالیت در «انسان شناسی وفرهنگ» به شما امکان می دهد در یک رشته تخصصی در حوزه فرهنگ به صورت مستمر  با کار کردن، پیشرفت کرده و به آگاهی و قابلیت های بالاتری برسید. این شبکه همچنین به شما در همه زمینه های دیگر برای پیشرفت و  رسیدن به اهداف علمی تان کمک خواهد کرد. در عین حال که شما نیز با  کمک به مجموعه ، به تمام افراد دیگر در این شبکه خدمت می کنید و می توانید از به اشتراک گذاشتن دانش و فرهنگ خود با دیگران احساس رضایت کرده و بر زندگی خود و  دیگران تاثیر گذار باشید.        

چرا در پایان مطالب خود، بخش «نظرخواهی» یا کامنت گذاری ندارید؟

متن

ما از ابتدای تاسیس  وبگاه اعلام کردیم که بخش «کامنت» نخواهیم داشت. دلایل این تصمیم گیری متعدد هستند که در زیر به چند مورد آنها اشاره می کنیم:

- کامنت ها در هر شرایطی نیاز به بررسی، انتخاب، سانسور و حذف بخشی از سخنان، ویراستاری و غیره هستند و فاقد دوستانی هستیم که حاضر باشند وقت خود را داوطلبانه برای این کار بگذارند و حاصل این کار را دارای ارزش چندانی نمی دانند.  

- کامنت ها ناشناس هستند و ما در  وبگاه خود هیچ نوشته ای که نویسنده آن کاملا مشخص و سوابق او روشن نباشد، نداریم. تمام مقالات، یادداشت ها و  سایر مطالب به وسیله دوستانی نوشته می شوند که رزومه آنها در اختیار همگان هست، این موضوع باعث می شود که کسی که مایل است مطلبی بنویسد و برای مثال  نوشته ای را زیر سئوال ببرد باید دقت داشته باشد که  خود او با توجه به رزومه اش ممکن است فاقد  اقتدار لازم علمی و  پیشینه  ضروری برای چنین کاری باشد. معنای این سخن آن نیست که جوانان نباید نقد بکنند، اما به نظر ما جوانان بیشتر از آنکه نقد بکنند و  اشکالات و نقصان کار دیگران را گوشزد کنند ، خود باید کار کنند و کار نقد را به کسانی بسپارند که با پیشینه علمی و کاری خود دارای اقتدار لازم و اخلاقی و مشروعیت این کار هستند.

- کامنت ها  در رسانه های الکترونیک فارسی زبان متاسفانه محلی برای عقده گشایی و توهین کردن به صورت ناشناس به افراد حقیقی و حقوقی شده است. بسیاری از افراد با یک جمله یا یک کلمه کار یک نویسنده را که ساعت ها و بلکه ماه ها برای آن مقاله تلاش کرده به سادگی زیر سئوال می برند.  بحث ما آن است که اگر سخنی و نقدی هست باید به صورت مستدل و با کار و تلاش و با اعلام  هویت انجام شود.

- در  رسانه های الکترونیک فارسی زبان(و البته در سایر  زبان ها)  بسیاری از  کامنت ها نه نظر خوانندگان واقعی بلکه محصول جو سازی هایی است که برای بالا بردن یا  کاهش تصنعی  این و آن شخصیت و یا مطلب و کتاب و نوشته به کار می روند و یا برای به  ایجاد تنش، توهین، مغشوش کردن اذهان و غیره.

با توجه به این موارد  تصورمی کنیم که  حذف کانمت ، کاری که بسیاری از  رسانه های جدی علمی و ترویجی در جهان انجام داده اند کاری مثبت و قابل دفاع به شمار بیاید ، هر چند این را نیز می دانیم که  وجود این امکان یک فضا ایجاد می کند که می توانست مفید باشد، اما در صورتی که جامعه به پختگی لازم برای این کار رسیده باشد.

چگونه می توان به عنوان یک نهاد دولتی یا خصوصی با انسان شناسی و فرهنگ وارد رابطه شد؟

متن

اگر  فعالیت گروه شما  همسو با اهداف انسان شناسی و فرهنگ باشد برای این کار می توانید یک تقاضا بدهید  و پس از بررسی با انسان شناسی و فرهنگ یک  موافقتنامه اصولی امضا می شود که مبنای کار ما خواهد بود. پس از این توافقنامه ما با هر یک از  همکاران نهادی برنامه ای  سالانه را تصویب می کنیم که می تواند شامل کارهای انتشاراتی، برگزاری جلسات و کارگاه ها، تهیه فیلم ، ارائه مشورت  و غیره شود.  همکاری با سازمان های غیر دولتی و مدنی نظیر انجمن های  علمی و  موسسات مردم مدار  به رایگان انا می گیرد و  همکاری با سایر موسسات بنابر مورد می تواند رایگان و یا بر اساس  قراردادهای همکاری مجزا با  همکاران  اضلی انسان شناسی و فرهنگ و یا با خود مجموعه انجام شوند .

چگونه می توان برای وب‌سایت شما مقاله فرستاد؟

متن

انسان شناسی و فرهنگ یک موسسه پژوهشی و آموزشی  با اهداف گسترده است و یک مجله یا  وبگاه انتشار مقالات  یا بانکی برای این کار نیست.  از این رو برای نوشتن مقاله، یادداشت و یا هر مطلب دیگری ابتدا باید در مجموعه  ما جایگاهی نسبتا تعریف شده و چشم اندازی روشن در دوره ای خداقلی (یک سال تا سه سال) داشته باشیدو برای این کار باید پس از بررسی پرونده شما به عضویت «انسان شناسی و فرهنگ» در بیایید. برای اطلاعات بیشتر  درباره شرایط عضویت رجوع کنید. عضویت در و همکاری با ما رایگان و داوطلبانه است و هیچ رابطه استخدامی و پولی با هیچ کسی وجود ندارد. شما قاعدتا بر اساس برنامه تعیین شده خودتان در حوزه مشخصی وارد این همکاری می شوید. بنابراین مطالبتان را در آن حوزه و بر اساس این شیوه نامه برای ما ارسال می کنید منتشر می شود مطالب شما به وسیله  مدیر صفحه مربوطه بررسی می شود. در صورت عدم وجود مشکل مطلب در فاصله یک تا دو هفته منتشر می شود، در غیر این صورت  مشکل کارتان به شما اطلاع داده می شود و مطلب پس از اصلاحات لازم به انتشار می رسد. مطالب خود را می توانید به آدرس anthropology.ir@gmail.com بفرستید. مطالب خود را به صورت فایل ورد بفرستید. عکس ها را درون همین فایل قرار دهید و برای هر عکس زمان و محل و شرح بگذارید. در پایان حتما منابع به صورت دقیق ذکر شود. آدرس ایمیل  خود و ادرس صفحه شخصی تان در انسان شناسی و فرهنگ را نیز در انتهای مطلب خود بیاورید. در صورت منظم بودن و تمایل و داشتن جدیت لازم می توانید پس از  تجربه ای چند ماهه به یکی از همکاران دائمی ما تبدیل شوید و مطالب خود را، شخصا بارگزاری کنید. در این مورد، پس از تقاضای شما، بررسی لازم انجام خواهد شدو به شما پاسخ می دهیم.   

آیا برای نشر مقاله در وب‌سایت شما گواهی تایید ارائه می شود؟

متن

در صورت نیاز و تمایل به دریافت گواهی، ما برای شما گواهی انتشار صادر می کنیم. برای  صدور گواهی باید ابتدا مطلب شما منتشر شده باشد و از انتشار آن یک ماه گذشته باشد. پس از این مدت می توانید تقاضای صدور گواهی را به آدرس مدیریت سایت ارسال کنید. گواهی  در مدت حداکثر دو هفته صادر و به شما تحویل و یا به آدرستان ارسال خواهد شد.

روند بازبینی مقاله در وبسایت شما چگونه است؟

متن

در اولین قدم، مقالات یا سایر نوشته ها باید با برنامه ای که برای شما  تنظیم شده باشد خوانایی داشته باشند. اگر این موضوع رعایت شده باشد، مطلب شما ابتدا برای مدیر یک یا چند گروه تخصصی ارسال می شود و نظر آنها خواسته می شود. در صورت نیاز به اصلاحات، به اطلاع شما خواهد رسید در غیر این صورت مطلب به وسیله مدیریت نیز بررسی شده و پس از تایید  نهایی به انتشار می رسد و آدرس آن در گروه اختصاصی شما درج خواهد گردید. مدیریت اختیار دارد که مطلب را ویرایش و در برخی موارد تغییرات جزئی در آن بدهد و همین طور از  متخصصانی به جز همکاران سایت نظرخواهی کند. اگر میزان تغییرات لازم برای مطلب زیاد باشد، این امر ابتدا به اطلاع شما خواهد رسید. بهر حال هر یک از نویسندگان از این حق برخوردارند که در هر زمان مایل باشند تقاضا کنند که مطلب آنها از وبگاه حذف شود اما امکان حذف مطالب از ویژه نامه ها وجود ندارد.    

چگونه می توان در وبسایت شما مدیر گروه شد؟

متن

مدیریت در یکی از شاخه های موجود و بدون مدیر مسئول، و یا پیشنهاد ایجاد یک شاخه جدید و مدیریت آن، باید به وسیله شما در قالب یک پروپوزال علمی در 4 یا 5 گروه شامل دلایل و نیازها و ضرورت به ایجاد این گروه و یا  دلایل و انگیزه های شما برای مدیریت  گروه مزبور و برخورداری تان از شبکه ای از همکاران که بتوانید گروه را مدیریت کنید، به مدیریت ارسال و پس از مطرح شدن در  شورای مرکزی و مشاوره با برخی افراد شورای عالی در صورت نیاز، تصویب شده و پس از یک دوره همکاری شش ماهه مدیریت شما تثبیت می‌شود. تداوم این همکاری از هر دو طرف داوطلبانه و آزاد خواهد بود و هر یک از طرفین می تواند در هر زمان مایل باشند به آن خاتمه دهند. شرایط مدیریت عموما برخورداری از دکترا یا عضویت در یک گروه علمی  دانشگاهی معتبر و یا برخورداری از پیشینه حرفه ای معادل در گروهی است که پیشنهاد مدیرتش مطرح شده است، همچنین دوره مدیریت آزمایشی و نظم و  ترتیب و برخورداری از شبکه ای ازهمکاران در این امر اهمیت زیادی دارد.

آیا برای ترجمه، متون خاصی در اختیار می گذارید؟

متن

گروه های زبانی «انسان‍شناسی و فرهنگ» به صورت گاه به گاه متونی را برای اعضای گروه خود ارسال می کنند که هر کس می تواند متنی را که مورد علاقه اش است انتخاب و ترجمه کند. مسئول گروه این متن را برای او رزرو خواهد کرد. افزون بر این، مدیریت سایت یا مدیران گروه ها ممکن است متونی را که مورد نیازشان است برای ترجمه به گروه های زبانی ارسال کنند اما خود اعضای هر گروه نیز می توانند متونی را برای ترجمه پیشنهاد کنند. انسان شناسی و فرهنگ برنامه گسترده ای برای  زبان های مختلف دارد و بنابراین در هر  زبان مهم بین المللی یا ایرانی که  قادر به ترجمه  هستید به اطلاع ما برسانید. پس از بررسی سطخ زبان شما می توانید کار های خود را در آن زبان  ادامه دهید و در وبگاه  اصلی یا در یکی از وبگاه های  بین المللی یا محلی ما به انتشار برسانید.

آیا تولید مطلب به صورت هفتگی باعث می شود که کیفیت کار نویسندگان سایت پایین بیاید؟ چرا سایت این روش را پیش گرفته است؟

متن

همکاری هفتگی و یا با تواتر بیشتر، خاص دوستانی است که تمایل به کار فشرده و جدی برای پیشرفت در حوزه تخصصی خود دارند یا برای مثلا  در خال ارائه یک کتاب یا ترجمه ابتدا در قالب  مطالب پشت سر هم هستند. . ارائه مطلب نیز به معنی لزوما به معنی نوشتن مقاله هفتگی نیست، بلکه می تواند شامل مواردی چون مقاله کوتاه، یادداشت، مقاله بلند علمی یا علمی – ترویجی، معرفی و نقد کتاب، فیلم،  وب‌گاه، ارائه گزارش از همایش ها، گزارش پیشرفت فعالیت های پژوهشی، اخبار تفصیلی، تایپ مقالات قدیمی وغیره نیز بشود. از این رو به نظر نمی رسد که کیفیت در این  فشردگی ضربه بخورد زیرا مسئله نوشتن مقاله هفتگی نیست و عادت به نوشتن و تفکر منظم و منسجم است.

آیا می توان با نظمی که مدنظر خود نویسندگان است یادداشت نوشت؟

متن

بله؛ اما در این صورت نیازی به تعیین برنامه پژهشی برای شما نیست. دراین باره، مورد به مورد تصمیم گیری می شود زیرا  اولویت برای ما، تربیت نیروهایی است که به تخصص برسند و بتوانند در آینده فرهنگ و علوم انسانی در کشور موثر باشند، برای این کار نیاز به نظم حداقلی وجود دارد که ارائه مطالب با ریتم کمتر از یک یا دو مطلب در هفته در آن قابل توجیه نیست. 

منابع مالی شما چگونه تامین می شود؟ هزینه های شما چه اندازه هستند و چگونه تامینشان می کنید؟

متن

انسان شناسی و فرهنگ با این فلسفه پایه ای به وجود آمده است که  همه افراد می توانند در عین حال که خود کارکرده و پیشرفت می کنند، با اشتراک گذاشتن دانش و پیشرفت خود،  با دیگران به آنها نیز کمک کرده و کمک بگیرند. تاکید ما به خصوص دوری کردن در حد ممکن از روابط پولی است زیرا این روابط می توانند به سرعت یک مجموعه را تخریب کنند. تجربه نشان می دهد که همه افراد در جامعه ما همچون در تمام جهان توانمندی های زیادی دارند که به کار گیری از آنها  نه فقط برایشان  هزینه بر نیست بلکه با ایجاد احساس رضایت سبب بهتر زندگی کردنشان نیز می شود. ما بر روی این انرژی  حساب می کنیم. کار داوطلبانه ای مفهومی است که به دلیل وجود میلیون ها  موسسه  مردم محور و غیر انتفاعی در همه کشورهای  توسعه یافته بسیار شناخته شده است اما متاسفانه در کشور ما به دلیل رشد کم این موسسات، این کار نیز چندان شناخته شده نیست در حالی که  این امکانی بسیار پر اهمیت برای پیشرفت به حساب می آید.  از این رو، انسان شناسی و فرهنگ در درجه اول بدون هزینه پرسنلی کار می کند که  در چنین مجموعه هایی بیشتر از 70 تا 80 در صد هزینه ها را تشکیل می دهند. استفاده گسترده ما از ابزارهای اطلاعاتی پیشرفته مثل  روابط اینترنتی،  جلسات روی شبکه،  بحث و پیگیری های اینترنتی و غیره، سبب می شود که هزینه های اداری را نیز تقریبا به پایین ترین حد برسانیم.  با وجود این بیشترین هزینه های ما مربوط به بخش های فنی کارها است:  صفحه بندی ویژه نامه ها و کتاب ها،  نمونه خوانی،  ویراستاری، خرید دامنه و فضا و اشتراک  در شبکه اینترنت، مخارج  نگه داری وبگاه،  خرید سخت افزارها برای انجام  برنامه هایی چون مصاخبه و  غیره، خرید  هارد و  از این قبیل. تمام این هزینه ها به صورت رسمی در دفاتر ما ثبت شده و  علاوه بر نهادهای رسمی در جلسات سالانه به اطلاع اعضا می رسد. هزینه های ما از دو راه تامین می شوند: کمک مستقیم  دوستداران و اعضا  و  کمک  اعضای نزدیکر و به خصوص گروه مرکزی  همکاران  از محل  فعالیت های پژوهشی و کارهای  علمی شان. روشن است که هر گونه کمکی مورد استقبال ما است و برخورداری از  منابعمالی بیشتر می تواند بسیاری از پروژه های ما را با  سرعت بیشتری به جلو ببرد.