فنلاند

ترجمه ی سعیده بوغیری

فنلاند، کشوری در شمال غربی اروپا در ساحل دریای بالتیک و یکی از شمالی ترین کشورهای اروپاست که یک سوم مساحت آن درون دایره قطب شمال واقع شده است. فنلاند کشوری با جنگل های سبز وسیع و دریاچه های درخشان فراوان، ساختمان های فوق مدرن و قدیمی و قلعه های محصور است. درختستان های آن که مهم  ترین منبع طبیعی این کشور به شمار می روند، اغلب به نام "طلای سبز" فنلاند خوانده می شوند. هلسینکی پایتخت و بزرگ ترین شهر این کشور است.
فنلاند کشوری کم ارتفاع است. ورقه های وسیع یخ تا چندهزار سال پیش فنلاند را پوشانده بود. حرکت این صفحه ها سبب نشست زمین شد، و چشم اندازی سرشار از هزاران دریاچه خلق کرد. نام رسمی این کشور جمهوری فنلاند است، اما فنلاندی ها کشور خود را "سوومی" (Suomi) به معنای "سرزمین دریاچه ها و مرداب ها" می نامند.
فنلاند از شمال به خشکی محصور می شود و با نروژ هم مرز است، از شرق نیز با روسیه همسایه است. مرزهای جنوبی آن در مجاورت خلیج فنلاند و مرزهای غربی آن مجاور خلیج بوتنیا قرار دارند. هزاران جزیره کوچک و سنگلاخی، مرز ساحل جنوب غربی فنلاند را مشخص می کنند که تعداد اندکی از این جزیره ها غیرمسکونی هستند. مهم ترین گروه این جزیره ها مجمع الجزایری به نام آدونانما (Advenanmaa) (جزایر آیلند) هستند که در دهانه خلیج بوتنیا واقع هستند.
در منطقه قطبی فنلاند از ماه می تا جولای تقریبا همواره روز است. در این ماه های "نیمه شب های آفتابی" نواحی ساحلی خوش منظر فنلاند، هزاران قایق سوار را به خود می خوانند. گستردگی دشت های دست نخورده فنلاند، دوستداران قدم زدن را از سرتاسر دنیا به این سو می کشد.
فنلاند گاه در میان گروه کشورهای اسکاندیناوی قرار می گیرد و البته با این کشورها ارتباطی تنگاتنگ دارد. با اینهمه از نظر این کشورها فنلاند ناحیه ای مرزی میان قدرت های رقیب سوئد و روسیه به شمار می رفت. پس از 700 سال سلطه سوئد، فنلاند در سال 1809 به روسیه واگذار شد. در سال 1917 پس از انقلاب روسیه نیز به دولتی مستقل تبدیل شد. از پایان جنگ جهانی دوم تا سال 1991 فنلاند به دلیل رابطه اقتصادی استوار و نیز یک پیمان دوستی و همکاری که در سال 1948 به امضا رسید، به جماهیر شوروی پیوست. پس از سال 1991 فنلاند روابط نزدیک تری با اروپا برقرار کرد و در سال 1995عضو دایم اتحادیه اروپا شد.
بااینکه فنلاند یکی از جوان ترین ملل اروپاست، به خاطر سنت های متمایز فرهنگی خود مشهور است. فنلاند به خصوص به دلیل کمک های خود به معماری مدرن و طراحی صنعتی مورد توجه است. سونا یا حمام بخار فنلاندی شهرت جهانی دارد و سهم شیوه فنلاندی زندگی است. 

منبع: دایره المعارف اینکارتا 2009.
http://anthropology.ir/node/2859
http://anthropology.ir/node/6338
http://anthropology.ir/node/808
http://anthropology.ir/node/4011
http://anthropology.ir/node/4152
http://anthropology.ir/node/6803
http://anthropology.ir/node/5242

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

بوغیری، سعیده

مطالب نویسنده