گشایش صفحه «فرهنگ آنلاین واژگان و مفاهیم علوم اجتماعی»

گروه اخبار

این فرهنگ به همه علاقمندان امکان می دهد از خلال مدخل های موضوعی و نام های خاص به شمار بزرگی از تعاریف، مباحث و اصطلاحات در حوزه های مختلف علوم اجتماعی دسترسی یابند.
گروه مدیریت این صفحه عبارت است از:
مدیریت علمی : دکتر ناصر فکوهی (دانشگاه تهران)
کارشناسان علمی همکار: هدا بصیری( دانشجوی کارشناسی ارشد انسان شناسی، دانشگاه تهران)، مرضیه دافعیان (کارشناس انسان شناسی دانشگاه تهران)، فرهاد محرابی(کارشناس ارشد انسان شناسی، دانشگاه تهران).
اساس این فرهنگ بر فعالیت های انتشاراتی زیر استوار است که برخی از آنها به انجام رسیده و منتشر شده اند و برخی دیگر در حال انجام هستند و پس از انتشار، به تدریج از آنها استفاده خواهد شد. اما مسئولیت علمی اعتبار مطالب در همه موارد بر عهده مدیر این بخش است.
 
1-    صفحه واژگان انسان شناسی و فرهنگ
صفحه واژنامه در سایت «انسان شناسی و فرهنگ»  به آدرس اینترنتی http://www.anthropology.ir/lexicon واژگان انسان شناسی و فرهنگ را بر اساس  ترتیب زبان انگلیسی و به سه زبان دیگر فارسی، فرانسه و آلمانی در اختیار علاقمندان می گذارد. این فرهنگ برای هر واژه  یک برابر نهاده ارائه داده، و آن واژه را ریشه یابی و تعریف کرده است. همچنین برابر نهادهای دیگر آن واژه را در فارسی ارائه داده است.
2-    فرهنگ ده زبانه واژگان انسان شناسی و فرهنگ
این فرهنگ در حال تدوین است و در آن ده زبان مرجع: آلمانی، انگلیسی، اسپانیایی، ترکی، روسی، عربی، فارسی، فرانسه، کردی و یونانی است و برای هر واژه  برابر نهادها ها، ریشه شناسی، تعریف و یک مثال در زبان فارسی ارائه خواهد شد.

3-    فرهنگ انسان شناسی اجتماعی - فرهنگی راتلج، ترجمه گروه مترجمان به سر ویراستاری ناصر فکوهی، نشر نی، زیر چاپ.
این فرهنگ، یک کتاب دائره المعارف تخصصی است  که بیش از 100 نفر از مهم ترین  متخصصان جهانی انسان شناسی آن را تالیف کرده اند و معتبر ترین مرجع تخصصی انسان شاسی در جهان به شمار می آید.

4-    مجموعه واژگان برگزیده کمیته زبان، واژگان و مفاهیم علوم اجتماعی زیر نظر ناصر فکوهی در انجمن جامعه شناسی ایران در همکاری با فرهنگستان زبان و ادب فارسی.
این مجموعه عمدتا بر اساس معتبرترین فرهنگ های دائره المعارفی  در حوزه انسان شناسی، جامعه شاسی و علوم انسانی، ترجمه و تالیف شده است و بر اساس واژگان پیشرفت می کند. تاکنون بیش از صد واژه  به وسیله کمیته تخصصی  انجمن جامعه شناسی به فرهنگستان ادب و زبان فارسی  ارائه شده است. برای هر واژه، تعریف ، برابر نهاده ها و مثال برای کاربرد عرضه شده است. مدیر این کمیته تخصصی، ناصر فکوهی است.

5-    علوم اجتماعی به زبان ساده
این مجموعه به  قلم ناصر فکوهی به صورت هفتگی در روزنامه روزگار نو و سپس در سایت انسان شناسی و فرهنگ،  منتشر می شود و در هر  هفته یک مفهوم  به صورت نسبتا مفصلی و به زبانی ساده توضیح داده می شود.   
 
6-    مجموعه مفاهیم انسان شناسی و فرهنگ در سایت
این مجموعه  چند سال است به صورت نامنظم بر روی سایت منتشر شده است و از این به بعد به صورت منظم در این بخش قرار داده خواهد شد.

7-    مجموعه واژگان دائره المعارفی شامل نزدیک به 500 مدخل در موضوع ها و نام های خاص  انسان شناسی و مطالعات قومی و فرهنگی که به ترجمه ناصر فکوهی در دائره المعارف بزرگ 18 جلدی دانش گستر منتشر شده است و با همکاری و مجوز این دائره المعارف در این بخش باز انتشار می یابد.

بدین ترتیب «فرهنگ آنلاین علوم اجتماعی»، شکل بسیار انعطاف آمیزی خواهد داشت که هدف از آن ارائه  واژگان و مفاهیم و اسامی خاص مربوط به این حوزه ها در قالب بک کتاب الکترونیک  با اعتبار علمی و قابلیت استناد است که دائما به روز شده و بر خجم مطالب آن افزوده خواهد شد.
این صفحه از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری آغاز به کار خواهد کرد.

انسان شناسی و فرهنگ  احتمالا در آینده، فرهنگ های  دیگری را به صورت تخصصی و در همین قالب  در هر یک از گروه های خود  راه اندازی خواهد کرد که در این زمینه ابتکار عمل و مدیریت علمی بر عهده مدیران هر یک از این گروه ها خوادهد بود.
 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده