یوزپلنگ و فرهنگ

امیر عسکری

یوزپلنگ یا چیتا، گربه سانی است گوشت خوار با سرعتی خارق العاده و بدنی بی نظیر که طی  چندین میلیون سال تکامل، طبیعت آن را طوری طراحی کرده است که می تواند با سرعتی برابر با 110 کیلومتر در ساعت و با شتابی بیشتر از خودروهای مسابقه طعمه هایی نظیر غزال، قوچ، آهو و خرگوش را شکار کند.

حدود پنج میلیون سال از پیدایش یوزها که بسیار زودتر از شیرها، ببرها و پلنگ ها تکامل یافتند     می گذرد و آنها تا ابتدای عصر یخبندان (در حدود ۱۰ هزار سال قبل) در سراسر زمین به پرسه زنی و شکار مشغول بودند، اما با شروع عصر یخبندان، یوزها نیز مانند بسیاری از پستانداران نتوانستند با تغییرات اقلیمی سازگار شوند و جمعیت آنها در اروپا و آمریکای شمالی به کلی نابود شد. یوزهای باقیمانده پس از پایان عصر یخبندان به دو زیرگونه چیتا آسیایی و چیتا آفریقایی تقسیم شدند. نام چیتا ((Cheetah از کلمه سانسکریت ( (citrakāyaḥ به معنی بدن خال خالی مشتق شده است و این به علت خال های سیاه رنگ روی بدن یوز است که او را از سایر گربه سانان متمایز نموده است.

 

برای خواندن این مطلب در روی پرونده زیر کلیک کنید:

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

امیر عسکری

مطالب نویسنده