گشایش صفحه فرهنگ آشوری و کلدانی در انسان شناسی و فرهنگ

گروه اخبار

انسان شناسی و فرهنگ، در ادامه سیاست شناخت و معرفی فرهنگ های ایرانی و جهانی، صفحه فرهنگ آشوری و کلدانی را ازامروز می گشاید. فرهنگ آشوری یکی از کهن ترین فرهنگ های پهنه ایرانی است که قدمت آن به بیش از 6 هزار سال پیش می رسد. نقطه تمرکز تاریخی آشوریان در  منطقه بین النهرین و سوریه و عراق کنونی بوده است. حضور آشوریان در ایران تقریبا از دوران پیش از ایلام تا کنون به صورت متداوم قابل مشاهده بوده است و هر چند آشوریان جمعیتی اندک را در ایران تشکیل می داده اند اما در حوزه فرهنگی همواره اهمیت زیادی داشته اند. جمعیت آشوری در حال حاضر در جهان در حدود 4 تا 5 میلیون برآورد می شود و در ایران این جمعیت  ظاهرا در نیم قرن اخیر از حدود 200 هزار نفر به کمتر از 50 هزار نفر رسیده است. بیشترین تمرکز آشوریان ایران افزون بر تهران در استان آذربایجان غربی و به ویژه در ارومیه مشاهده می شود که هنوز  روستاهای  آشوری متعددی دارد. دین اصلی و تقریبا منحصر به فرد آشوریان مسیحیت شرقی و زبان آنها آرامی است.  
آشوریان در طول تاریخ طولانی خود شاهد حوادث بسیار زیاد از جمله یک قتل عام بزرگ در قرن بیستم بوده اند. و امروز در سطح جهان جمعیت های مهاجر بزرگی را در اروپا و آمریکا تشکیل می دهند. اما در منطقه  خاستگاه خود عمدتا در کشورهای عراق، سوریه، ترکیه و لبنان زندگی می کنند. انسان شناسی وفرهنگ افزون بر انتقال مطالب پیشین خود درباره آشوریان، از تمامی علاقمندان به این فرهنگ در خواست می کند که مطالب خود را برای این صفحه به آدرس مدیریت سایت ارسال کنند.

آشوریان در ویکیپدیا
http://en.wikipedia.org/wiki/Assyrian_people

سایت  بین المللی آشوریان
http://en.wikipedia.org/wiki/Assyrian_people

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده