موزه لوور

ترجمه سعیده بوغیری

موزه لوور بزرگ ترین موزه پاریس از نظر مساحت و یکی از مهم ترین موزه های دنیاست. این موزه در مرکز شهر پاریس و در ساحل سمت راست رود سن و خیابان ریوولی قرار دارد. ساختمان آن نیز، یک کاخ سلطنتی قدیمی  موسوم به کاخ لوور است. تندیس لویی چهاردهم در حال سوارکاری، نقطه آغازین محور تاریخی آن را تشکیل می دهد، اما این قصر بر اساس این محور امتداد نمی یابد. در موزه لوور اشیای فراوان هنری وتاریخی فرانسه، از زمان پادشاهان سلسله کاپسین تا امروز برجا مانده است.
موزه لوور به عنوان موزه ای جهانی دارای گستره تاریخی و جغرافیایی وسیعی است که از دوران باستان تا سال 1848 و از اروپای غربی تا ایران و در این میان یونان، مصر و خاورمیانه را در برمی گیرد. این موزه از هشت بخش تشکیل شده: دوران باستان شرق، مصر، یونان، اتروری(در ایتالیا) و روم، هنرهای اسلامی، تندیس ها، اشیای هنری، نگاره ها، هنرهای گرافیکی. در این بخش ها 35000 اثر هنری در سالن هایی به مساحت 60600 متر مربع به نمایش گذاشته شده است. در پاریس، آثار هنری اروپای پس از سال 1848 در موزه اورسه(Orsay)  و مرکز ژرژ پمپیدو (G.Pompidou)نگهداری می شود و آثار به جامانده از هنرهای آسیایی در موزه گیمه(Guimet) . هنرهای آفریقا، آمریکا و اقیانوسیه در موزه که برانلی (Quai Branly)جای دارد، اما حدود صد شاهکار نیز در پاویون سسیون (sessions) به نمایش گذاشته شده است. ماهیت اشیای به نمایش گذارده شده، گوناگون است: نقاشی، تندیس، طراحی، سرامیک، اشیای باستان شناسی و آثار هنری از این جمله اند. در میان مشهورترین این آثار می توان از قوانین حمورابی، ونوس میلو، لبخند ژوکوند داوینچی و آزادی هدایت گر مردم اثر اوژن دولاکروا نام برد. لوور با 3/8 میلیون بازدیدکننده در سال 2006 پربیننده ترین موزه دنیا به شمار می رود.

برای خواندن مقاله کامل در زیر کلیک کنید:

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

بوغیری، سعیده

مطالب نویسنده