تشکر و قدردانی از همکاران، نویسندگان و خوانندگان انسان شناسی و فرهنگ

مدیریت

روز گذشته جمعه 15 بهمن 1389، با توجه به آمار موتور شمارشگر وبگذر، شمار بازدید های «انسان شناسی و فرهنگ» از مرز 3 میلیون در طول تقریبا 50 ماه ( 4 سال و نیم) گذشت. این سایت که بدون هیچ گونه سرمایه مالی و صرفا به همت گروهی از دوستان، اساتید و دانشجویان علوم اجتماعی و انسانی در مهر 1385 تاسیس شد، در تمام این مدت  با پشتکار همین دوستان توانست به نخستین سایت کشور در حوزه سایت های علمی و پربازدید شونده ترین سایت پس از سایت های خبری در ایران  تبدیل شود. و امروز در رده 105000 کل سایت های جهان (بر اساس موتور آلکسا ) قرار بگیرد. طبق آخرین آمار سایت گوگل آنالیتیکز، هر ماه از 82 کشور و 800 شهر جهان بازدید کنندگان وارد سایت ما می شوند ، 80 درصد از این بازدید ها از ایران(38 شهر) و 20 درصد از سایر نقاط جهان  و به ترتیب از ایالات متحده (225 شهر)، آلمان(77 شهر)، فرانسه(62 شهر)، بریتانیا( 54 شهر)، کانادا (53 شهر)  سوئد(31 شهر) و... انجام شده است. میزان بازدید ها از سایت به صورت متعارف در ایام کاری بین 3000 تا 4000 و در ایام تعطیل بین 2000 و 3000 است.
انسان شناسی و فرهنگ در تمام این مدت از گروهی از اصولی تبعیت کرد که آنها را دلیل اصلی موفقیت نسبی آن می دانیم و برخی از آنها را در زیر بر می شماریم:
- پرهیز از تن دادن به گرایش های مقطعی و نگاه دراز مدت به علوم انسانی و اهمیت آنها در بهبود موقعیت جامعه.
- پشت سر گذاشتن  رویکردهای جانبدارانه و ایدئولوژیک بدون آنکه عقیده و ایدئولوژی هیچ یک از مشارکت کنندگان نفی شود بدین معنا که افرادی با عقایدی کاملا متفاوت بتوانند بر اساس محوری علمی با یکدیگر مشارکت داشته باشند.
- باور به نیاز به ساختار شبکه ای و نه ساختارهای خطی و سلسله مراتبی، در تولید و توزیع دانش و شناخت و در این راه در کنار هم قرار دادن اساتید، دانشجویان، دانشگاهیان و غیر دانشگاهیان.
- احترام به یکدیگر و پرهیز مطلق از هر گونه شکل گیری روابط «محفلی» و غیر علمی.
- باور به گشایش و به اشتراک گذاشتن دانش و شناخت و نه در محبوس کردن آنها برای به دست آوردن امتیاز و سودجویی های غیر علمی.
- فراهم کردن امکان عرضه مطالعات علمی و ترویجی در همه سطوح و از سراسر کشور و به ویژه اهتمام به شناساندن فرهنگ های محلی، قومی، دینی ، و... که بزرگترین ثروت ما در فرهنگ ایرانی و بر اساس محوریت و انسجام ملی مان به حساب می آیند.
- تلاش برای شنناساندن ونزدیک کردن فرهنگ هایی چه در«غرب» و چه در «شرق» که کمتر شناخته شده بودند و به خصوص تاکید بر آنکه جهان را صرفا در کشورهای توسعه یافته غربی نبینیم و نگاه خود را به سوی فرهنگ های بزرگ و پر ارزشی چون هند، چین، ژاپن، اقیانوسیه، افریقا و... نیز معطوف کنیم.
- پرهیز از برخورد های شخصی، بی احترامی و توهین  های شخصی و حفظ اصول اخلاقی و احترام به حقوق دیگران چه در شرف انسانی شان و چه در حقوق علمی شان بر آثار و تالیفات و محصولات علمی شان.        
- کوشش برای شناساندن ظرفیت های بزرگی که در زبان فارسی و در میان اندیشمندان و جوانان ایرانی در داخل کشور برای شناخت کشور خودشان و سایر کشورها وجود دارد و عدم پذیرش اینکه لزوما برای شناخت ایران و فرهنگ های دیگر باید از زبان های بین المللی عبور کرد. احترام به زبان فارسی با تولید هر چه بیشتر درون آن برای گسترش دادن آن  تا بیشترین حد ممکن و در عین حال تبدیل این سایت به محلی برای آموزش یافتن  کسب مهارت برای مشارکت علمی در سطح بین المللی.
- جذب گروهی از مهم ترین اندیشمندان غیر ایرانی در حمایت از این جریان و کمک به آت از طریق ارائه مشاوره علمی و راهنمایی بدون آنکه به هیچ رو تاثیری در سیر طبیعی  سایت گذاشته شود.
- تلاش برای نزدیک کردن ایرانیان اندیشمند درون و خارج از کشور و فراهم کردن عرصه ای برای گفتگو و تمرین دموکراسی  در اندیشه.
...
این اهداف و اهداف دیگر، در گسترش سایت و تبدیل آن به «موسسه انسان شناسی و فرهنگ» به مثابه  موسسه ای با چشم اندازهای آموزشی، پژوهشی در سطح عمومی و نخبه گرایانه، ملی و بین المللی، چشم انداز ما در سال های آتی است که امیدواریم بتوانیم چنین فرصتی را بیابیم. اما حتی اگر همین امروز نیز  همه چیز متوقف شود، خوشبختیم که تجربه چند ساله ما و میلیون ها بازدید، جریانی را ساخته است که تا مدت ها در حافظه تاریخی فرهنگ مان باقی خواهد ماند و  الگئیی را برای کارهای بعدی خواهد ساخت.  این همه نیز چیزی نیست جز حاصل  تلاش و کوشش صدها تن از اندیشمندان پیر و جوانی که چه با آثار و فعالیت های داوطلبانه خود و چه با مراجعه به این سایت از آن یک مرجع اساسی را ساختند. بدون تک تک شما، چنین جریانی هرگز نمی توانست وجود داشته باشد، هم از این رو از تک تک شما نویسندگان، همکاران و خوانندگان  «انسان شناسی و فرهنگ» از صمیم قلب تشکر و قدردانی می کنیم و امیدواریم شایسته این گستره عظیم از کار و اعتماد باشیم.
مدیریت انسان شناسی و فرهنگ

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده