کاربردهای گیاه نی در منطقه سیستان

، سپیده پارسا پژوه ،فرخ قهرمانی نژاد ترجمه و تلخیص زهرا السادات قاضي طباطبايي

مقـدمـه :    
بیابان ها و مناطق کویری ایران بطور تقریبی در سطح وسیعی از مناطق مرکزی واقع شده که اغلب توسط کوههای مجاور احاطه شده اند . بارندگی سالانه ی این مناطق کویری 100-200 میلی متر است که اصلی ترین زمان این بارندگی ها در طول فصول زمستان و بهار است ، چرا که تابستان ها اغلب گرم و خشک و پاییز نیز

مقـدمـه :    
بیابان ها و مناطق کویری ایران بطور تقریبی در سطح وسیعی از مناطق مرکزی واقع شده که اغلب توسط کوههای مجاور احاطه شده اند . بارندگی سالانه ی این مناطق کویری 100-200 میلی متر است که اصلی ترین زمان این بارندگی ها در طول فصول زمستان و بهار است ، چرا که تابستان ها اغلب گرم و خشک و پاییز نیزفصلی کم باران است .
    پوشش گیاهی منطقه ی سیستان انبوه و متراکم نبوده و حتی بخش وسیعی از این منطقه خالی از پوشش گیاهی است. از سال 1996 دریاچه ی هامون خشک شده  و در واقع حدود هشت سالی است بخش هایی از هامون که در ایران قرار دارد ، بدلیل کمبود بارندگی خشک شده است . زمانی که دریاچه آب کافی داشت ، ساکنان بومی منطقه غذای مورد نیاز خود را از طریق شکار ، ماهیگیری و کشاورزی تامین می کردند . اما در زمان حاضر معاش آن ها به دلیل خشکی دریاچه تغییر پیدا کرده است .
     در میان تمـام انواع گیاهان بکار برده شـده توسـط سـاکنان منطقه ، گیاه نی ( که در زبان محـلی «لوخ» گفته می شود ) نقش مهمی را در معاش آن ها ، چه در گذشته و چه در زمان حال ایفا می کند . آن ها از قسمت های مختلف این گیاه در زندگی روزانه خود استفاده می کنند . نام این گیاه را « لوخ » گذاشته اند و هر قسمت از این گیاه را هم به شکل جداگانه و بر اساس کاربردشان نامگذاری کرده اند .

مواد و روش ها :
    مواد و اطلاعات این مطالعه به شکل تحقیقات گیاه ـ مردم شناسی ( Ethnobotany ) در میان مردمان بومی منطقه ی سیستان در بهار سال 2003 جمع آوری شده است . روستاهایی که مورد مطالعه قرار گرفته اند شامل روستاهای شیباباد ، آزادی ، لطف الله ، کوه خواجه ، تخت عدالت ، گامشاد ، اِدیمی است . مواد گردآوری شده در این مطالعه نیز شامل یادداشت های میدانی است که بر اساس مشاهده ی مستقیم ، مصاحبه های غیر رسمی و عمیق و همچنین عکس و طرح می باشد . همینطور نمونه هایی هم در هرباریوم فارابی گردآوری شده است .


پیوند به لینک مقاله اصلی در انگلیسی
http://www.lamolina.edu.pe/zonasaridas/za11/PDFs/ZA08-web.pdfبرای خواندن مقاله کامل به زبان فارسی  زیر کلیک کنید:

 

پیوستاندازه
Microsoft Office document icon 7853.doc192.5 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

پارساپژوه، سپیده

مطالب نویسنده