شهرهای سوئد: گوته بورگ

ترجمه ی سعیده بوغیری - گروه بین المللی و ترجمه

گوته بورگ (Göteborg) که گوتن بورگ هم خوانده می شود شهری در بخش جنوب غربی سوئد و بر روی دریاچه گوتا (Göta) است. این شهر مرکز ایالت وسترا گوتالند (Västra Götaland) نیز هست. گوته بورگ با لنگرگاهی که معمولا از یخ بستن در امان است، مهم ترین بندر سوئد به شمار می رود. این شهر همچنین پس از استکهلم دومین شهر بزرگ ایالت فوق است. گوته بورگ محل کارخانه اتومبیل سازی ولووست. دیگر صنایع شهر عبارتند از تولید میوه، تعمیر و نگهداری کشتی، چوب بری و الوارسازی، مبل سازی، منسوجات، چرم و تنباکو. گوته بورگ از داخل به وسیله خط آهن و نیز آبراه گوتا با سایر نقاط سوئد در ارتباط است. فرودگاه آن نیز که در 20 کیلومتری شرق شهر قرار دارد، هم ارائه دهنده پروازهای داخلی و هم پروازهای خارجی است. این شهر محل دانشگاه گوته بورگ، دانشگاه فنی کالمرز (Chalmers)، چندین مدرسه عالی، موزه و خانه اپرای گوته بورگ است. گوته بورگ در سال 1619 توسط پادشاه گوستاو دوم آدولف بنا و کلیسای جامع آن نیز در سال 1633 ساخته شد. جمعیت گوته بورگ در سال 2004 بیش از 478000 نفر برآورد شده است.
مالمو (Malmö) سومین شهر مهم سوئد در بخش جنوبی آن و بر روی تنگه اورزوند (Öresund) در محل تقاطع کپنهاگ دانمارک قرار دارد. این شهر مرکز ایالت اسکانه (Skane)، یک مرکز مهم حمل و نقل و نیز یکی از بنادر اصلی دانمارک به شمار می رود. قابل توجه ترین بنای این شهر، موزه مالموست که یک ساختمان قرن پانزدهمی بوده و قلعه مالموهوز (Malmöhus) نام دارد. این شهر در قرن دوازدهم بنا شد و تا سال 1658 به دانمارک تعلق داشت. در آن سال توسط شارل دهم گوستاو پادشاه سوئد فتح شد.
مالمو علاوه بر مرکز کشتی سازی، امروز مرکز صنایع داروسازی سوئد نیز هست. شبکه کابل فیبرهای نوری این شهر، بخش فناوری اطلاعات شهر را به خوبی حمایت می کند. دانشگاه مالمو در سال 1998 گشوده شد و به پذیرش دانشجویان خارجی مشهورست. مدرسه عالی این شهر بخشی از سیستم دانشگاهی اورزوند به شمار می رود که موسسات آموزشی دانمارک و سوئد را در تنگه اورزوند با یکدیگر می آمیزد. در سال 2000 مالمو و کپنهاگ با یک پل- تونل 16 کیلومتری به یکدیگر پیوند داده شدند. جمعیت مالمو در سال 2004 بیش از 267000 نفر برآورد شده است.
دیگر شهر مهم سوئد، اوپسالا (Uppsala) مرکز ایالت اوپسالاست که در بخش جنوب شرقی این کشور، نزدیک استکهلم قرار دارد. این شهر مقر تنها اسقف اعظم کلیسای سوئد و محل دانشگاه اوپسالاست. کلیسای جامع این شهر با آجر به سبک گوتیک و در سال 1289 ساخته و در سال 1435 کامل شد. در حدود 5 کیلومتری بخش شمال شرقی آن قسمت قدیمی اوپسالا قرار دارد. جمعیت این شهر در سال 2004 بیش از 180000 نفر برآورد شده است.
لینکوپینگ (Linköping) دیگر شهر مهم سوئد در بخش جنوب شرقی آن و بر روی رود اشتانگ (Stang) نزدیک به آبراه گوتا، دریاچه وترن (Vättern) و دریاچه روکسن (Roxen) قرار دارد. لینکوپینگ مرکز ایالت اوسترگوتلند (Östergötland) بوده و یک مرکز مهم ریلی و صنعتی سوئد به شمار می رود. کارخانجات محلی این شهر، موتور وسایل نقلیه، خط آهن و تجهیزات هواپیما و لوازم الکتریکی را شامل می شوند. این شهر که از قرون وسطا شهری برجسته بود، دارای ساختمان هایی قابل توجه مانند کلیسای جامع قرن دوازدهمی و قلعه قرن سیزدهمی است. دانشگاه لینکوپینگ در همین شهر واقع است. جمعیت این شهر در سال 2004 بیش از 136000 نفر برآورد شده است.
اوربرو (Örebro) شهری در جنوب سوئد و بندری نزدیک به دریاچه یلمارن (Hjälmaren) و مرکز ایالت اوربرو است. صنعت مهم این شهر کارخانه کفش سازی است. مواد معدنی به دست آمده از معادن روی، مس و آهن مجاور توسط شبکه های گسترده آبی به گوته بورگ و استکهلم منتقل می شوند. این آبراه ها دریاچه های داخلی را به بندرهای دریایی متصل می کنند. دانشگاه اوربرو نیز در همین شهر قرار دارد. اوربرو یکی از قدیمی ترین نقاط سوئد است. به رغم نوسازی گسترده پس از آتش سوزی سال 1854، در این شهر هنوز شمار زیادی از ساختمان های قرون وسطایی به چشم می خورد. در شورای شهر اوربرو که در سال 1529 تشکیل شد، آیین لوتر به عنوان دین رسمی سوئد انتخاب شد. جمعیت این شهر در سال 2004 بیش از 126000 نفر برآورد شده است.
نورکوپینگ (Norrköping) شهری در جنوب شرق سوئد در ایالت اوسترگوتلند و نزدیک استکهلم است. این شهر بر روی جزیره براویکن (Braviken) (شاخابه ای از دریای بالتیک) واقع است. این شهر یک بندر مهم سوئد به شمار می رود که از طریق آبراه لیندو (Lindö) به کشتی های اقیانوس پیما دسترسی پیدا می کند. نیز یکی از مراکز اصلی بازرگانی و کارخانجاتی سوئد است. منسوجات، مواد شیمیایی، کاغذ، تجهیزات الکتریکی و مبلمان از مهم ترین محصولات آن هستند. کلیسای هدویگ (Hedvig) از بناهای تاریخی این شهر محسوب می شود. نورکوپینگ حوالی سال 1350 ساخته و در قرن هفدهم به مرکز منسوجات تبدیل شد، اما در آتش سوزی سال 1719 به شدت آسیب دید. جمعیت این شهر در سال 2004 نزدیک به 124000 نفر برآورد شده است.
وستراس (Västeras) شهر مهم دیگر سوئد در شرق این کشور بر روی شاخه ای از دریاچه ملارن (Mälaren) در دهانه رود سوارت (Svart) (سوارتان) واقع است. این شهر که مرکز ایالت وستمن لند (Västmanland) و قطب جاده ای و ریلی سوئد است، مرکز صنایع الکتریکی این کشور نیز به شمار می رود. کارخانجات آن، آهن و استیل، ژنراتور و موتورآلات، لوکوموتیو، شیشه و الوار را در بر می گیرند. از نقاط دیدنی این شهر می توان به کلیسای جامع گوتیک، کلیسای قرن یازدهمی که گور اریک چهاردهم پادشاه سوئد در آن قرار دارد، یک قلعه بازسازی شده قرن دوازدهمی که توسط گوستاو اول وازا فتح شده بود، یک کتابخانه جالب توجه اسقفی، یک موزه عمومی ایالتی، یک موزه صنعتی، و پارک دیاک نبرگت (Djakneberget) که تندیس شخصیت های تاریخی را در خود جای داده، را نام برد.
وستراس که در قرون وسطا یک مرکز تجاری و فرهنگی بود، ابتدا آروس (Aros) خوانده می شد. این نام در سال 1271 به وسترا تغییر کرد که بعدها به طور رسمی وستراس نیز خوانده می شد. جمعیت این شهر در سال 2004 نزدیک به 130000 نفر تخمین زده شده است.

مبنع: اینکارتا

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

بوغیری، سعیده

مطالب نویسنده