درباره سوئد

سعیده بوغیری – گروه بین المللی و ترجمه

سوئد کشوری در شمال اروپاست که بخش شرقی شبه جزیره اسکاندیناوی را به خود اختصاص داده است. این کشور که از نظر مساحت اندکی از ایالت کالیفرنیا بزرگ تر است، بزرگ ترین و پر جمعیت ترین شهر اسکاندیناوی است. نام این کشور به زبان سوئدی Sverige به معنای "شهر اسویا" ها، یک قبیله قدیمی این ناحیه است. استکهلم پایتخت و بزرگ ترین شهر سوئد است.
سوئد یکی از شمالی ترین کشورهای دنیاست. این کشور از شمال به جنوب گسترده شده و یک هفتم مساحت آن داخل دایره قطب شمال قرار می گیرد. پس از آخرین عصر یخبندان در این ناحیه، یخچال های ضخیم آن شروع به عقب نشینی کردند. نزدیک به 100000 دریاچه، چشم اندازهای این کشور را زینت کرده اند و نزدیک به یک دوازدهم مساحت کل سوئد را می پوشانند.
سوئد در بخش غربی خود از طریق سرزمینی پر تپه با نروژ و از شمال شرقی با فنلاند هم مرز است. بخش های دیگر آن را آب پوشانده است. خلیج بوتنیا و دریای بالتیک بخش شرقی آن را پوشانده اند. قسمت جنوب و جنوب غربی سوئد را آبراه هایی گرفته که این کشور را از دانمارک جدا می کنند. در این بخش سه تنگه یافت می شود: اسکاگراک (Skagerrak)، کاته گات (Kattegat) و اویرزوند (Öresund). دو جزیره بزرگ دریای بالتیک، یعنی گوتلند (Gotland) و اویلند (Öland) نیز بخشی از سوئد به شمار می روند. هزاران جزیره کوچک سنگلاخی در حاشیه ساحلی سوئد در دریای بالتیک قرار دارند که از این کشور در برابر آب های باز دریا حفاظت می کنند.
جنگل های انبوه، دریاچه های کوچک و نهرهای پرجنب و جوش بخش زیادی از دو سوم شمالی سوئد که به صورت پراکنده دارای سکنه است را می پوشانند. در منتهی الیه بخش شمالی سوئد، داخل دایره قطبی، سکنه ای یافت نمی شود و زمین در اغلب ماه های سال یخ بسته است. زمین های پست یک سوم جنوبی باقیمانده این بخش، منزلگاه اغلب مردم این کشور، زمین های کشاورزی و بخش صنایع است.
سوئد که از نظر کشاورزی، کشوری نسبتا فقیر بود، اواخر قرن نوزدهم به سرعت شروع به صنعتی شدن کرد. این کشور به جنگل های گسترده خود، منابع عظیم آبی و ذخایر غنی سنگ معدن آهن خود روی آورد تا اقتصادی برپایه صادرات مواد کارخانه ای بسازد. امروز، بخش خدمات، اقتصاد سوئد را می گرداند، اما کارخانجات در این شاخه هنوز سهم بسیار بالایی دارند و کیفیت مهندسی و طراحی صنعتی این کشور به شدت معروف است. سوئد به خاطر داشتن اقتصادی مختلط مشهور است، نظامی که در آن عملکردهای دولت، نقشی فعال در هدایت زندگی اقتصادی داراست. سوئد از یکی از فراگیرترین نظام های رفاه اجتماعی بهره مند است و استاندارد زندگی در آن بسیار بالاست.
بیش از هزار سال پیش دریانوردان وایکینگ سوئدی بر دریای بالتیک تفوق یافتند و راه های تجاری گسترده ای ایجاد شدند. بعدها ارتش سوئد امپراطوریی را فتح کرد که فنلاند، بخش بزرگی از نروژ و بخش هایی از روسیه و آلمان را دربر می گرفت. امروز سوئد به بیطرفی در امور خارجه مشهور است. این کشور در جنگ های جهانی بیطرف ماند و تقاضای پیوستن به ناتو را پس از تشکیل آن در سال 1949 را رد کرد. سوئد به عنوان عضو سازمان ملل به رفع بسیاری از مشکلات در نواحی مختلف جهان کمک کرد. رای دهندگان سوئدی در سال 1995 به پیوستن محدود این کشور به اتحادیه اروپا رای دادند، اما تمامی جنبه های پیوستن به این اتحادیه را نپذیرفتند. لازم به ذکر است سوئد واحد پول مشترک اروپا یورو را نیز نپذیرفته است.
سوئد کتابخانه های بسیاری دارد، از جمله کتابخانه های عمومی و ایالتی و کتابخانه های پژوهشی که با دانشگاه ها، موسسات و موزه های دولتی ارتباط دارند. در میان بزرگ ترین کتابخانه ها می توان از کتابخانه دانشگاه های اوپسالا، گوته بورگ (Goteborg)، لوند (Lund) و استکهلم نام برد. کتابخانه سلطنتی و کتابخانه فرهنگستان سلطنتی علوم سوئد، هر دو در استکهلم قرار دارند. کتابخانه های گوته بورگ و استکهلم را نیز باید به آن ها افزود.
اغلب شهرهای بزرگ سوئد دارای موزه هستند. شناخته شده ترین آن ها موزه ملی استکهلم است که در آن بزرگ ترین مجموعه هنرهای زیبا نگهداری می شود. دیگر موزه های مهم، موزه اسکانسن (Skansen)، موزه ای با مجموعه های مربوط به زندگی روستایی؛ موزه هنرهای معاصر؛ موزه وازا و موزه تاریخ طبیعی سوئد است. همچنین گالری هنر گوته بورگ و موزه تاریخ فرهنگی لوند نیز در این گروه قرار می گیرند.
مهم ترین شهرهای سوئد استکهلم، گوته بورگ و مالمو هستند.

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

بوغیری، سعیده

مطالب نویسنده