فیلم مستند رو به جایی دور

مرضیه جعفری

رو به جایی دور؛ نویسنده و کارگردان: مهرداد اسکویی، تهیه کننده : انجمن سینمای جوانان ایران  ، مهرداد اسکویی، سال تولید:1380 ،ویدیو ،18 دقیقه
«برای کودکان آواره از جنگ های دنیا.»
در بسیاری از شهرهای کشور ما و در بیشترین موارد در پایتخت کشور یعنی تهران، اغلب در حومه ها و حواشی شهر و در مناطق «جرم خیز» و ارزان قیمت از نظر فضایی، اقلیت های افغان زندگی و سکونت دارند. بیشتر مردان افغانی کارگران مکان ها و مشاغل مختلف شهرها هستند که به دلیل کمبود امکانات کاری و اقتصادی و شرایط نامساعد زندگی در افغانستان، به کشور همسایه، هم زبان و هم دینشان ایران پناه می آورند. زنان و کودکان افغان نیز در مداری دیگر از مشاغل «دون پایه»، بدل به چهره هایی چون «گدایان» و «کودکان کار و خیابان» در سطح شهر می شوند.
می توانیم به صراحت بگوییم که این افراد یعنی «افغانی ها»، که در میان بسیاری از مردم شهر از رانندگان تاکسی ها گرفته تا کودکان و زنان خانه دار و... به موضوعی داغ برای بحث و حادثه بدل شده اند، جایگاهی چنان فرودست دارند که هر وصله ای، به عنوان مهاجر و کارگر و غیر قانونی و بزهکار و... می توان به آنان چسباند و تمام نیازها و خواست های معمول بیولوژیک و فرهنگی آنان را که هر ایرانی و هر انسانی به طور کل داراست، انکار کرد.
در این میان، فیلم «رو به جایی دور» ساخته ی مهرداد اسکویی مستندساز پرکار و موفق ایرانی در عرصه ی داخلی و خارجی، نگاهی انسان دوستانه و جالب توجه به افغان ها و کودکان آن ها که آسیب پذیرتر هستند، دارد. «رو به جایی دور»، موضوع خود را از زنی که به ایجاد کلاس درس و مدرسه ای برای کودکان افغانی دست زده است، وام می گیرد. این زن که خود معلمی کودکان را عهده دار است، دلیل انجام چنین کاری را، خواست او برای تحصیل کودکان افغانی هم چون کودکان ایرانی می داند که موجب شده تا او زمان و انرژی ای از وقت و زندگی اش را صرف آموزش این کودکان کند.
این فیلم گوشه ای از چهره ی مخرب جنگ و تاثیر اعمال زور قدرت های سیاسی را به تصویر می کشد. کودکان افغان از بزرگ ترین قربانیان جنگ افغانستان با چهره ها و اشک ها و نگاه هایشان، و با تصویر، احساس و منطقی که از جنگ در ذهنشان حک شده است، با آینده ای نامعلوم، با روبه جایی دور داشتن، خود به خوبی در این فیلم گویای بخشی از کشتار بی رحمانه ی انسان ها و شرایط نامتعادل اقتصادی و سیاسی جهان هستند.
تماشای این فیلم کوتاه و دردمندانه بار دیگر ما را ملزم به داشتن نگاهی انسانی و نگاه به هم وطنانی نیازمند یاری و کمک می کند، که کودکان و زنان و مردان آن ها نیز می توانند سهمی در ساختن زندگی خود و خانواده هایشان و آینده ی کشورشان داشته باشند.

::

پیوندها؛

صفحه ی فرهنگ افغان در انسان شناسی و فرهنگ:
http://anthropology.ir/branches/afghan

پرونده ی مهرداد اسکویی:
http://anthropology.ir/node/5941

خبر: مهرداد اسکویی برنده ی جایزه ی پرنس کلاوس در 2010:
http://anthropology.ir/node/6789

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

جعفری، مرضیه

مطالب نویسنده