«انسان شناسی و فرهنگ» پنج ساله شد!

...

در آستانه شروع به پنجمین سال کاری برای «انسان شناسی و فرهنگ» (مهر ماه 1389) غرض از نوشتن این مطلب کوتاه پیش از هر چیز تشکر از همکاری همه دوستانی است که  به عنوان  مدیر، مدیر مشاور، گروه پژوهشی و یا مسئول با یکی از صفحات سایت «انسان شناسی و فرهنگ» همکاری کرده و همه خوانندگانی که به صورت پیوسته به این سایت مراجعه و از آن استفاده کرده اند.  
اما از همین فرصت استفاده می کنیم تا گزراشی کوتاه از وضعیت  «انسان شناسی و فرهنگ» که بزودی در قالب «موسسه انسان شاسی و فرهنگ» فعالیت های خود را ادامه خواهد داد، را نیز به اطلاع همه خوانندگان ارائه دهیم.  
«انسان شناسی و فرهنگ» با کمک  دوستانی چون شما امروز یکی از موفق ترین و معتبرترین سایت ها در محیط شبکه به حساب می آید و در حال حاضر (پایان تابستان و پیش از شروع سال تحصیلی) یعنی در پایین ترین دوره کاری سال در کشور ما،  و در شرایطی که  اصل بر انفعال  و بی انگیزگی  است، «انسان شناسی و فرهنگ» نه فقط  از لحاظ به روز شدن با سرعتی بسیار بالا کار خود را انجام داده و می دهد و به همین دلیل نیز موتور گوگل مطالب آن را به سرعت یافته و در صدر یافته های خود قرار می دهد، بلکه بسیاری از مطالب آن پس از انتشار، بلافاصله در شبکه های مختلف و مدارهای گوناگون قرار می گیرند. سایت از لحاظ تعداد بازدید روزانه نیز همچنان بالای 2000 بازدید در روز است. این در حالی است که در خرداد ماه سال گذشته ما به رقم 7000 بازدید روزانه نیز رسیدیم(نگاه کنید به موتور وبگذر)، در موتور جستجوی جهانی alexa.com  در کل سایت های جهان (به همه زبان ها)  که برای همگان قابل دسترس است،  سایت انسان شناسی و فرهنگ، در طول سال گذشته بین 65000 در بالاترین موقعیت دخود تا 160000 در پایین ترین موقعیت در نوسان بوده است و در ایران رتبه 3500  را در کل سایت ها داشته است و در 130 سایت دیگر لینک دائم شده است؛ در موتور جستجوی موتیگو، این مقام در کل سایت های ایران  31، و در سایت های علمی کشور   مقام اول بوده است.در موتور جستجوی وبگذر نیز می توانید    ورود به این سایت را از تمام ایران و از کشورهای دیگر مشاهده کنید. افزون بر این  گوگل آنالیتیکز نیز در آخرین آنالیز خود  نشان می دهد که در  سال گذشته از 118 کشور جهان، و 2068 شهر، از جمله 74 شهر ایران بازدید کنندگان وارد این سایت شده اند. به طور کلی بنا بر ارفام منتشر شده و قابل مشاهده در موتور وبگذر از مهر ماه 1385 تا امروز «انسان شناسی و فرهنگ» بیش از 2 میلیون و پانصد هزار بازدید داشته است، یعنی در حدود 600 هزار بازدید در سال و 50 هزار بازدید در ماه.
قدم بعدی که سایت برداشته است و امیدواریم امسال  به نتیجه برسد تشکیل «موسسه انسان شاسی و فرهنگ» است که مراحل ثبت خود را می گذراند و فعالیت های سایت را بدل به فعالیت های یک گروه آموزشی و پژوهشی خواهد کرد، که در این مرحله نیز ما بر کمک شما دوستان تکیه می زنیم. برنامه هایی که در این زمینه در دست تدارک است بزودی به اطلاع همه دوستان خواهد رسید.
درباره همکاران دانشگاهی غیر ایرانی این توضیح لازم است که این دوستان به صورت مشاور با صفحات مختلف همکاری می کنند و برای هر کدام از آنها یکی از همکاران سایت تعیین شده است که با ایشان در ارتباط  بوده و آنها را در جریان مطالب سایت قرار داده و پیشنهاد های آنها را در حوزه های مربوطه دریافت و به اجرا می گذارد. آماده سازی یک نمونه انگلیسی از سایت نیز با تشکیل گروهی از اعضا که آمادگی خود را برای شرکت در آن اعلام کرده اند، در دست انجام و در مراحل آماده سازی مقدماتی است. پیوستن مدیران و مدیران مشاور ایرانی از دانشگاه های  دیگر کشورهای جهان به سایت  نیز یکی دیگر از موفقیت های «انسان شناسی و فرهنگ» بوده است، فهرست کامل همه مدیران و مسئولان سایت در منوی صفحه اول(درباره ما: مدیران) قابل دسترس است. در حال حاضر  تعداد مدیران و مسئولان «انسان شناسی و فرهنگ» در حدود 70 نفر است که حدود 60 درصد از آنان از اعضای علمی دانشگاه های ایران و سایر کشورها، 20 درصد پژوهشگران مستقل و 20 در صد نیز دانشجویان رده های مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکترا هستند. افزون بر این همکاران، بیش از 200 نفر از دوستان و همکاران دیگر از ابتدای شروع به فعالیت «انسان شناسی و فرهنگ» تا امروز با آن در تهیه و انتشار مطالب خویش همکاری کرده اند که سهم آنها کمتر از دیگران نیست.    
اما برغم همه آنچه گفته شد، انتقاد های بی شماری به «انسان شناسی و فرهنگ» وارد است، از یک دست نبودن و هم سطح نبودن مطالب گرفته  تا عدم رعایت رسم الخط دقیق و گاه اغلاط تایپی و غیره و ما بدون آنکه این انتقادات را نفی کنیم، و با انجام تمام کوشش خود برای رفع آ«ها با اعتراف به اینکه با انمکانات محدود نمی توان به نقطه ای آرمانی رسید،  پذیرای انتقادات هر چه بیشتری برای بهتر کردن کار خود هستیم. اما بر این نکته پای می فشاریم که با توجه به نبود هیچ گونه بودجه ای برای گرداندن این سایت به جز بودجه شخصی ما، و همکاری داوطلبانه و رایگان همه دوستان و نویسندگان و همکاران حتی بخش فنی، که استقلال بسیار بالایی به ما در ارائه طیف گسترده ای از نظرات، ارائه داده و می دهد، به گمان ما، راه پیموده شده پرحاصل و بسیار بیشتر از تصور ما بوده است و تا زمانی که ادامه یابد می تواند با چرخش اطلاعات و هم فکری و همدلی میان گروه بزرگی از دوستان اینترنتی که به هیچ وجه دارای ایدئولوژی های یکسان نیستند، اما درک بالایی از  نظم جدید  دانش  و اهمیت چرخش آزادانه آن دارند، بهترین تمرین برای یک دموکراسی نظری به حساب بیاید. هدف سایت، نیز همین بوده است، گسترش دانش اجتماعی و فرهنگی و در عین حال تمرین یک دموکراسی فرهنگی از جمله با پشت سرگذاشتن رتبه بندی های اجتماعی دانشگاهی/غیر دانشگاهی، مدرک گرایی و غیره، بدون آنکه دقت حداقل و بررسی و کیفیت را فدای  جلب خواننده بکنیم.  
امروز ما بیش از هر زمان دیگری نیاز به کمک شما داریم، کمک های فکری و نوشتاری، کمک برای  کارهای عملی سایت و همچنین موسسه، بنابراین از همه دوستانی که زمان و انرژی لازم را در این زمینه دارند تقاضا داریم با ما وارد تماس شوند.
در نهایت بار دیگر از زحمات شما تشکر کرده و آرزوی همکاری هرچه بیشتر و منظم شما را با خود داریم.

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده