بم

گروه کتاب و رسانه

بم ، از ایران چه می دانم؟؛ نوشته ی حسن باستانی راد؛ تهران 1386؛ دفتر پژوهش های فرهنگی؛ 120 ص
بَم شهری است تاریخی واقع در استان کرمان در جنوب شرقی ایران. ابن حوقل در کتاب صورةالارض در قرن چهارم هجری از بم به نام شهری که از جیرفت بزرگ‌تر و هوایش از آن سالم‌تر و دارای نخلستان‌های زیاد بوده، یاد کرده‌است‌. این شهر در مسیر جاده‌هایی که جنوب خاوری ایران را با سیستان، افغانستان و بلوچستان مرتبط می‌کند قرار دارد. به همین جهت از دوره ساسانیان اهمیت نظامی و بازرگانی زیادی داشته‌است. (ویکی پدیا)
ارگ تاریخی بم، از جمله بزرگترین مجموعه بناهای خشتی است که بیش از بیست قرن مورد سکونت اهالی شهر بم قرار گرفته است. این ارگ تاریخی از گونه های معماری متعددی از جمله دیوار حصار، برج و بارو و دروازه های متعدد، مسجد، بازار، تکیه، کاروانسرا، مدرسه، حمام، زورخانه و محله های مسکونی با خانه های اعیان نشین یا عامه نشین، بخش حاکم نشین شامل سربازخانه، اصطبل، آسیاب، خانه فرمانده قشون و بخش اقامت حاکم شامل خانه حاکم، عمارت چهارفصل و برج دیدبانی تشکیل شده است.
ارگ بم به دلایل متعدد از جمله دارا بودن گونه های متعدد بناهای تاریخی و محله های مسکونی و شیوه ترکیب و اتصال آنها با یکدیگر و شکل قرار گیری بناها بر روی شیب تپه و ختم شدن کل مجموعه در انتها به عمارت منحصر به فرد چهار فصل در بالاترین نقطه، دارای ارزشهای فراوان معماری و شهر سازی است. در عین حال وجود لایه های مختلف مسکونی بیش از بیست قرن به این مجموعه ارزش ویژه باستانشناسی داده است. (پروژه جاده های ابریشم دیجیتالی)
حسن باستانی راد در این کتاب «بر آن است تا طبیعت و اقلیم، تاریخ دیروز و امروز، جامعه، فرهنگ، اقتصاد، یادمان های باستانی و تاثیر گذشته و اکنون گسل بم در فراز و فرود این دیار» را نشان دهد.

ارتباط با نویسنده : h-bastanirad@sbu.ac.ir
آشنایی بیشتر با بم:
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D9%85
http://dsr.nii.ac.jp/bam/index.html.fa
http://www.thetravelrag.com/docs/10006.asp
http://whc.unesco.org/en/list/1208/

فهرست مطالب
پیش سخن
فصل یکم. طبیعت و اقلیم
فصل دوم. نام و نشان در دوره ی باستان
فصل سوم. بم، در زیر و بم تاریخ
فصل چهارم. جامعه و فرهنگ
فصل پنجم. اقتصاد
فصل ششم. یادمان های باستانی
فصل هفتم. بم، شهری که هست
سخن پایانی

تلفن ناشر: 88821364 – 88302482 – 88811561 -  8831537

:: تهیه و تنظیم: ریحانه نیکو reyhaneh.nikoo@gmail.com ::

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی