جهان‌كتاب شماره ـ326-325 . خرداد‌ـ -تیر 1395

روابط عمومی

آغازگر این شماره، نامة دیگری از پراگ است به قلم پرویز دوائی با نام «چشم‌های مادر ...». رسیدن بستة‌ تنقلاتِ پیشکشیِ دوستی از تهران، خیال نویسنده را پرواز می‌دهد به سال‌های دور کودکی و یاد ایام گذشته: «آن تنقل‌های مثل نخودچی و گندم‌شاهدانه و توت‌خشکه و آلبالوخشکه و آلو برغانی (در تفاوت با آلو بخارا) و نُقل معطر بادامی و آجیلِ تَر و آجیلِ خشک و قطّاب و گز مغزپسته و سوهان‌عسلی و ده‌ها مواد دیگر، این‌ها برای تک‌تک ماها، به‌خصوص افرادی باستانی نظیر این بنده، پشت هر کدام حکایت‌ها هست و به هر کدام رشته‌هایی وصل است که به آن‌ها یک بُعد خاکی و نژادی، رنگی اسطوره‌ای و روانی می‌بخشد، همپای راه زندگی آدم و بگیر و بیا جلو تا خود امروز، خصوصیاتی که آدمیزاده به هر کجای جهان هم که پرت افتاده و هر مدتی هم که دور از وطن بوده باشد، به قول معروف نمی‌تواند زیرش بزند...»

 

ظلمت در نیمروزی متفاوت» نوشتة مایکل اسکامل با ترجمة گلی امامی، شرحی مفصل و ناشنیده است از یافته شدن نسخة اصلی ظلمت در نیمروز، رمان معروف آرتور کوستلر. در این مقاله به برخی از تفاوت‌های مهم و چشمگیر متن آلمانی با برگردان انگلیسی کتاب اشاره می‌شود؛ ترجمه‌ای که مبنای کار مترجمان در ده‌ها زبان‌ دیگر (از جمله فارسی) است. در پایان می‌خوانیم: «برای خوانندگان مانند آن است که نقاشی رنگ و روغنی را برای نخستین بار می‌بینند که جلای کهنه و رنگ و رو رفتة روی آن پاک شده است. شکل­های نقاشی تناسب اصلی خود را می­یابند، جزئیات بهتر دیده می­شوند، حرکات قلم­مو قابل تشخیص­تر و تحسین­برانگیزتر می­شوند، و درک ما از رمان در مقام ادبیات، مستقل از زمان و موضوع، به‌مراتب برجسته­تر می­شود.»

 

«بود و نمود سخن» به قلم مهران افشاری، نقدی است بر کتابی به همین نام از احمد کریمی‌حکاک. «عنکبوتی اسیر در تار خویش» نقدی است از حمید نامجو بر کتاب عنکبوت اثر هانری تروایا با ترجمة پرویز شهدی.

 

معصومه علی‌اکبری کتاب دنیای بسته (جامعه‌شناسی و روان‌شناسی زندان از درون) نوشتة عماد‌الدین باقی را بررسی کرده است. او در جایی از مقاله می‌نویسد: «آن‌چه برای نگارنده در این کتاب به‌خصوص بر اساس ایدة بنیادین‌اش یعنی «زندانوارگی» روشنایی‌بخش بود، شباهت میان دو دنیای درون و بیرون زندان و امکان تعمیم روابط زندانواره، یعنی مناسبات دنیای بسته به روابط روزمرة افراد است که زمینه‌ساز بسیاری از بزه‌های امروز و هنجارشکنی‌های مختلف در سطح اجتماع است. هنجارشکنی‌هایی که بیشتر شبیه تجاوز به حریم خصوصی دیگران و یا متلاشی کردن حریم عمومی است.»

 

«رفت و برگشت ترکیه» از کاوه بیات به بررسی کتاب سقوط امپراتوري و تولد جمهوري اثر هاني‌ شكرو اوغلو با ترجمة رضا جوادي اختصاص دارد. کتاب نگاهي دارد به تاریخ تركيه و نقش آتاتورک در آن و بويژه شامل بازنگري اساسی در روايت حاكم از چگونگي فروپاشي امپراتوري عثماني و شكل‌گيري جمهوري تركيه است.

 

 

در ادامه فرخ امیرفریار در «خرّم‌آبادشناخت» به بررسی دو کتاب اخیر سیّد فرید قاسمی می‌پردازد، پژوهشگری که  از چند دهه پیش به پژوهش در تاريخ مطبوعات و كتاب و نيز زادگاهش خُرّم‌آباد اشتغال دارد: سرگذشت خُرّم‌آباد (اقليم، پيشينه، آثار، سياست، اجتماع، اقتصاد، فرهنگ‌ و ‌هنر، آداب، مذهب، آموزش، ورزش)؛ و دانشنامك خُرّم‌آباد. «سرگذشت خُرّم‌آباد و دانشنامك خُرّم‌آباد كتاب‌هاي مرجعي دربارة اين شهر كهن و مهم ايران است كه تقريباً از ذكر هيچ نكته‌اي دربارة آن از آغاز تا امروز فروگذار نشده است. يعني از تاريخ كهن شهر و دوران‌هاي مختلف گرفته تا معماري، غذاها و خدمات شهري، آداب و رسوم و ورزش و ... با دقت خاص مؤلف که از ثبت جزئي‌ترین نكات هم نمی‌گذرد.»

 

«پایمردی در میدان» از مجید رُهبانی به بررسی کتاب هفتاد سال پایداری‌: خاطرات حسین شاه‌حسینی‌ (جلد اول: 1320-1360) اختصاص دارد که به‌کوشش امیر (بهروز) طیرانی منتشر شده است. حسین شاه‌حسینی (متولد 1306 در محلة سرچشمة تهران) از فعالان سرشناس نهضت ملّی ایران است که ده‌ها سال حضور در میدان‌های اجتماعی و سیاسی، انبوهی از خاطرات و دانسته‌های تاریخی او را در این کتاب رقم زده است. او در این خاطرات از زندگی خود و قشر‌هایی از مردم (به‌ویژه اصناف و بازاریان) در سال‌های پُرتکاپوی جنبش‌های اجتماعی و سیاسی معاصر ایران سخن گفته است.

 

در ادامه، این کتاب‌ها نیز معرفی و بررسی شده‌اند:

عکس یادگاری با فرعون: یادداشت‌ها و برداشت‌های سفر عباس نادری؛

 کتابچة فروتن آشپزی/ مینو امیرقاسمی (استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تبریز)؛

باد خزان: دربارة غلامحسین درویش و چرخ بی‌آیین: دربارة ابوالقاسم عارف قزوینی/ هر دو تألیف فرهود صفرزاده.

 

نادر انتخابی در مقالة «میراث شرق‌شناسان شوروی» که بخش نخست آن در این شماره آمده است، کتاب میراث مطالعات شرقی شوروی (زیر نظر میکائل کمپر، استاد مطالعات اروپای شرقی در دانشگاه آمستردام و استفن کنرمان، استاد مطالعات اسلامی در دانشگاه بُن) را به تفصیل نقد و بررسی کرده است. مقاله از توجه به مطالعات شرقی در روسیة تزاری و چگونگی شکل‌گیری حوزه‌های خاورشناسی در آن امپراتوری آغاز می‌شود و با شرح دگرگونی‌های این مطالعات در دورة شوروی ادامه می‌یابد. کانون‌های تمرکز پژوهشگران روس در حوزة تمدن ایرانی و زبان فارسی و همچنین تنگناهای پژوهشی در نظام استبدادیِ برخاسته از انقلاب بلشویکی جایگاهی ویژه دارد.

 

هومن عباسپور در مقاله‌ای آموزشی با عنوان «نگاه ویراستار»، به نقد ویرایشی کتاب فرهنگ توصیفی نحو پرداخته است.

 

بخش هفتم از سلسله ‌مقالاتِ «نام‌های آثار ادبی از کجا آمده‌اند؟» (نوشتة گری ‌دِکستِر با ترجمة پرتو شریعتمداری) به دو اثر اختصاص دارد: جمهوری افلاطون و رمانی از آگاتا کریستی به نامِ و بعد دیگر کسی نماند.

 

زری نعیمی در صفحات «هزار و یک داستان» بر این کتاب‌ها نقد نوشته است:

 آن‌ها که به خانة من آمدند/ شمس لنگرودی؛

 بی‌مرزِ بی‌مرز/ محمدرحیم اخوّت و سحر مهندسی‌نمین؛

سپیدتر از استخوان/ حسین سناپور؛

خانه‌ای از آنِ دیگری/ محبوبه موسوی؛

دست‌نوشته‌ها/ فرهاد کشوری؛

 کوپة اختصاصی/ یوریک کریم ‌مسیحی؛

والس یک نفره/ ماه‌منیر کهباسی؛

یلدا دارد می‌میرد/ رزیتا بهزادی.

 

در ادامه معرفی کوتاه چند اثر آمده است، از جمله سه کتاب به قلم محمدعلی سلطانی:

 كردهاي ايزدي، مهرپرستان ايرانی؛

 حماسة ملّی ایران در اعتقاد یارسان؛

كردها، پرچمداران ادب فارسي در ايران و ميانرودان

و نیز کتاب‌هایی چون:

 اسناد، بيانيه‌ها و صورت‌جلسات جبهة ملّي دوم/ به‌کوشش علی شجاع و امیر (بهروز) طیرانی؛

 آئین دانشجویان (نخستین نشریة دانشجویی دانشگاه تهران، 1323-1324)/ به‌کوشش و با پیشگفتار محمد توکلی ترقی؛

 نامه‌هاي همايون صنعتي‌زاده به خواهرش/ به کوشش گلی امامی؛

 منصور اوجي (تاريخ شفاهي ادبيات معاصر ايران)/ عبدالرحمن مجاهدنقي؛

 گفتگوهایی با اوژن یونسکو، ساموئل بکت، ژان ـ لویی بارو دربارة آثارشان/ احمد کامیابی‌مَسْک؛

 از مهر و دلبستگي (داستان‌هاي كوتاه روسي)/ ترجمة صوفيا محمودي؛

 آشیانة اشراف/ ایوان تورگنیف، ترجمة آبتین گلکار؛

 ماركس چه مي‌گويد؟/ ارنست فيشر و فرانتس مارك، ترجمة فيروز جاويد؛

 انشتین از فلش‌کارت استفاده نمی‌کرد/ کتی هیرش پازک، روبرتا گولینکف و دیان ایر، ترجمة شاپور پشابادی.

 

پایان بخش این شماره، پس از «تازه‌های بازار کتاب» از فرّخ امیرفریار، نوشته‌هایی در گرامیداشت پرویز کلانتری به قلم ایرج پارسی‌نژاد و محمدحسین عزیزی است.    

 

این گزارش خبری در چارچوب همکاری انسان شناسی و فرهنگ و مجله جهان کتاب منتشر می شود

 

صفحه جهان کتاب در انسنان شناسی و فرهنگ
http://anthropology.ir/cooperation/789

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده