مادیت های معاصر: باستان شناسی های گذشته ی نزدیک/معاصر

گروه کتاب

در ایران باستان­شناسی همچنان در زمینه اش وارداتی و دولتی است ، سوالها و پاسخهایش فارغ از بومیت است و معمولا مونولوگی است مبتنی بر صدای شاه پیروز . پس از 120 سال حضور باستان شناسان در ایران و حدود 150 سال انجام باستان شناسی میدانی در خاورمیانه، در بسیاری دوره های تاریخی هنوز نمی­دانیم که مردم کشاورز، دامدار، زنان، مردان طبقات متوسط، کودکان، دگرباشان، اپوزیسیون، بردگان ، رنگین پوستان و اقلیتها چگونه می­زیسته­ اند، مجموعه­ های مواد فرهنگی­شان چه بوده و خود را نسبت به تاریخ و چشم اندازشان چگونه و با چه کیفیتی تعریف می­ کرده اند.

باستان شناسی معاصر/گذشته­ ی نزدیک این امکان بالقوه را به جامعه ­ی علوم انسانی می دهد تا روایتهای متعدد تاریخ معاصر را نه لزوما از زبان مافیای تاریخ، حاکمیتها و پادشاهان پیروز که از زبان مردمانی خاموش اما دارای تجربه­ های زیسته بشنود. باستان شناسی معاصر/گذشته­ ی نزدیک، بیش از هر چیز "باستان شناسی ماست"، باستان­شناسی مردمانی نه به مثابه ابزار قدرت، که به مثابه عاملان انسانی، باستان­شناسی ما، مردمانی که ابزارهایی مانند پروپاگاندا و رسانه در دست ندارند و بر روی لبه­ ی تیز تیغ فراموشی راه می­روند...

"تو فضای بومی کاوش کن و جهانی فکر کن"- Dig locally, think globally این جمله ی کوتاه دقیق ترین توصیفِ ممکن از باستانشناسی گذشته ی نزدیک را ارائه می کند، باستانشناسی ای که از دل نظامی دانشگاهی شکل گرفته برای پژوهش در گذشته بیرون آمد و خود را متعهد به انسان و جهان معاصر معرفی کرد. "مادیتهای معاصر"درآمدی است بر متعهدترین شاخه ی باستانشناسی به جهان معاصر، دانشی که نمیکاود تا مخازن و گنحینه های جدید ایجاد کند، میکاود تا تفسیر کند و به بهبودِ جهانی آشفته یاری رساند." مادیت های معاصر" از پنجره ای نو به زیست جهان معاصر و انسان درگیر در آن، می نگرد. 

این کتاب در پنج فصل و یک مقدمه توسط لیلا پاپلی یزدی، مریم دژم خوی، عمران گاراژیان، مریم نعیمی و آرمان مسعودی به نگارش در آمده و به وسیله ی نشر حکمت کلمه در 160 صفحه در قطع پالتویی منتشر شده است. عناوین مقالات به شرح زیر است: 
مقدمه/ لیلا پاپلی یزدی
باستان شناسی تاریخی و نسبتش با باستان شناسی گذشته ی نزدیک/ معاصر/مریم دژم خوی 
زمان، دوره و مواد فرهنگی: باستان شناسی از گذشته ی "دور" تا " نزدیک"/عمران گاراژیان
باستانشناسی و جهان چیزهای عصر حاضر/ لیلا پاپلی و آرمان مسعودی 
در هم شکستن مرزها و دوگانه ها/ مریم نعیمی 
موخره: باستان شناسی گذشته ی نزدیک در خاورمیانه/لیلا پاپلی یزدی

 

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

پاپلی یزدی، لیلا

مطالب نویسنده