شهرهای مهم سوئیس: لوسرن

سعیده بوغیری
کاپل بروکه

لوسرن یا لوتزرن، از شهرهای مهم سوئیس و مرکز کانتون لوسرن است. این شهر حدود 77500 نفر سکنه دارد و جمعیت مجموعه شهری آن، به حدود 205500 نفر می رسد. این شهر دارای محوطه ای در کانتون نیدوالد در دامنه بورگن اشتوک نیز هست.

این شهر در حاشیه دریاچه چهارکانتون از یک سو و رود رویس در کوهپایه آلپ سوئیس از سوی دیگر قرار دارد. لوسرن چندین پل چوبی سرپوشیده دارد که به عضو جدایی ناپذیر شهر بدل شده اند، از جمله کاپل بروکه. لوسرن در مرکز سوئیس قرار دارد.  

ناحیه لوسرن از زمان های پیش از تاریخ، دارای سکنه بوده است. پس از سقوط امپراتوری روم، آلامان ها در آن ساکن شدند و پیش از پایان نخستین هزاره میلادی، چند صومعه در آن پیدا شد. تاسیس شهر لوسرن به بین سال های 1180 تا 1200 بازمی گردد. لوسرن نخستین شهری بود که به کنفدراسیون 3کانتون پیوست.

لوسرن یک شاهراه مهم خط آهن سوئیس را تشکیل می دهد. شرکت های راه آهن زیر دارای خطوطی در این شهر هستند: راه آهن فدرال سوئیس، راه آهن مرکزی سوئیس و راه آهن لویچبرگ. شبکه ناوگان حمل و نقل دریاچه ایِ 4کانتون را هم باید به آن افزود. همین طور، خطوط اتوبوس و ترالی بوس شرکت فاو ب ال {VBL}. این خطوط در کنار یکدیگر، شبکه حمل و نقل لوسرن را تشکیل می دهند.

لوسرن بناهای تاریخی پرشماری دارد. برای نمونه همان طور که بالاتر اشاره شد، پل های چوبی سرپوشیده از جمله کاپل بروکه با سقف سفالی به ارتفاع 204 متر متعلق به قرن 14 میلادی. این پل در واقع، قدیمی ترین پل چوبی اروپا به شمار می رود. زیر سقف های آن، نگاره های متعددی به شکل سه گوش دیده می شود که به بازسازی وقایع مهم شهر از قرون وسطا می پردازد. این پل در سال 1993 در یک آتش سوزی بزرگ آسیب فراوان دید و از آن پس، به تعمیر آن پرداخته شد. پل دیگر، اشپرویر بروکه {به معنای پل رقص مردگان} نام دارد و با 67 تابلو اثر کاسپار مگ لینگر آراسته شده است.

در بخش قدیمی شهر، در قسمت شمال آن، قلعه موزگ متعلق به قرن 14 یافت می شود. تندیس شیر لوسرن که به یاد حمایتگران هنری سوئیس تراشیده شده، اثر فرهنگی دیگر این شهر است. این هنرمندان در سرویس پادشاه فرانسه، لویی شانزدهم {قرن هجدهم} خدمت می کردند و از میان رفتند. کلیسای یسوعیون لوسرن، نیز شاهکار معماری عهد باروک این شهر به شمارمی رود.

از بناهای معماری مدرن لوسرن، می توان کاخ فرهنگ و کنگره های لوسرن را نام برد که در سال 1999 توسط ژان نوول معمار در کنار دریاچه شهر بنا شده است. نیز موزه هنرهای زیبای لوسرن، سالن کنسرت فستیوال لوسرن همراه با ارکستر این فستیوال و همین طور، ایستگاه راه آهن لوسرن که در سال 1968 در آتش سوزی از میان رفت و در سال 1991 بازسازی شد. نمای پیشین آن در جریان بازسازی حفظ شده است.

موزه حمل و نقل سوئیس، آسمان نما، موزه هانس ارنی، سینمای آی مکس، موزه ریشارد واگنر آهنگساز، بنیاد رزن گارت که آثار نقاشی نقاشانی چون پیکاسو و پل کلی در آن نمایش داده می شود، موزه کوهستان آلپ، باغ یخچال ها، موزه تاریخ، موزه تاریخ طبیعی و لابیرینت آینه از سایر بناهای فرهنگی و تاریخی لوسرن هستند.

در لوسرن مناسبت های فرهنگی زیادی برگزار می شود: کارناوال لوسرن، فستیوال داستان مصور، فستیوال {موسیقی} لورسن، جشن بزرگ آتش بازی در دریاچه و فستیوال رز طلایی {برنامه جنگ های تلویزیونی}.

از میان اشخاصی که به نحوی با تاریخچه لوسرن مرتبط هستند، می توان افراد زیر را نام برد: امیل اشتاین برگر طنزپرداز، آهنگساز بزرگ آلمانی ریشارد واگنر، هانس ارنی نقاش، ادیت ماتیس خواننده سوپرانو، اورس بولر خواننده تنور و آلبرت فربر پیانیست.

همچنین لوسرن با شهرهای زیر خواهرخوانده است: بورنموث {انگلستان}، شیکاگو، سیزتزین {لهستان}، گب ویلر {فرانسه}، اولوموک {چک}، پست دام {آلمان}. همچنین در ویومینگ در ایالات متحده، محلی به نام لوسرن وجود دارد.

 

دیوار قدیمی شهر لوسرن
کلیسای سنت لئودگار
سالن کنسرت لوسرن
کلیسای یسوعیون لوسرن
رویس در بخش قدیمی شهر

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

بوغیری، سعیده

مطالب نویسنده