پاسخ یکسان نتانیاهو و داعش به انتقاد

شوارتز. برگردان عاطفه اولیایی
  پاسخ یکسان نتانیاهو و داعش به انتقاد /شوارتز. برگردان عاطفه اولیایی /مرتکبین خشونت های مفرط سیاسی، همگی به انتفاد های .... از طرف کمپ خود دقیقا به طور مشابه پاسخ می دهند. جواب ها گویی واژه های جا افتاه ی متنی مشابه اند. مثلا الظواهری، رهبر القاعدن در پاسخ به انتقاد استاد قدیمی خود در باره ی سوء تفسیر القاعده در باره ی جهاد گفت:

مرتکبین  خشونت های مفرط سیاسی، همگی  به انتفاد های .... از طرف کمپ خود دقیقا  به طور مشابه پاسخ می دهند.  جواب ها گویی واژه های جا افتاه ی متنی مشابه  اند.  مثلا الظواهری،  رهبر القاعدن در پاسخ به انتقاد  استاد قدیمی خود در باره ی سوء تفسیر القاعده در باره ی  جهاد گفت:‌ «چرا دوستان مسلمانمان از آنچه در آمریکا اتفاق افتاد انتقاد می کنند ولی راجع به کاری که آمریکا در کارخانه ی سودانی کرد  سکوت می کنند؟ ...  و در مورد  گرسنه نگاه داشتن عراقی ها  و حمله ی روزانه به آن ها چه؟.... و در مورد محاصره و حمله به افغانی ها چه؟‌

داعش نیز،‌ اعلامیه ای رسمی  به انگلیسی دست و پا شکسته،‌  دقیقا با پیروی از همین الگو در مورد قتل عام بروکسل‌ و به هدف توجیه آن،  صادر کرد:  «محققین»  شیطان صفت هم با رجوع به متون مقدس،  استدلالی خارج از موضوع کرده اند. ... آن ها، بدون احساس خطر از حمله  های هوایی که روزانه  صد ها زن و مرد مسلمان، پیر و جوان و کودک، جان  می بازند،  در مرگ کفار گربه و زاری می کنند.

نتانیاهو هم به جمع پیوست.  سناتور لیهی و ده نفر از اعضای مجلس به  وزیر خارجه،  کری نامه ای نوشته و از او خواستند  در مورد اعتبار گزارشی که مدعی است   کمک نظامی آمریکا به اسراییل و مصر علیه قوانین آمریکاست، زیرا این کشور ها  « مرتکب  جنایات وحشتناکی علیه حقوق بشر» شده اند؛ نتانیاهو به طور رسما،  چنین جوابی داد:  « و اما در مورد  حقوق بشر اسراییلی هایی که به دست تروریست های وحشی کشته و معلول شده اند چه؟

البته منظور آن نیست که نتانیانو  «دقیقا» از پاسخ داعش و یا القاعده الگو برداری کرده است: پاسخ نتانیاهو مختصر تر بود!!

 

 

 


****************************************
صفحه ی عاطفه اولیایی در انسان شناسی و فرهنگ: 
http://anthropology.ir/oliaiatefe

 

پرونده ی امبرتو اکو  در انسان شناسی و فرهنگ:

http://old.anthropology.ir/node/28529

 

پرونده ی برونو لاتور در انسان شناسی و فرهنگ: 

http://anthropology.ir/dossier/858


 *********************
 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

اولیایی، عاطفه

مطالب نویسنده