بررسی تطبیقی و زیباشناختی کرسی و تجهیزات جانبی آن

نصیبه سلطانی رمضان زاده، گلنار زمانی
در این مقاله سعی شده­ است زیباشناختی کرسی و تنوع ساخت و جایگاه آن در معماری خانه­ های ایرانی تعریف گردد هم­چنین نحوه­ ی برپاکردن کرسی، طریقه­ ی ایجاد آتش و تجهیزات لازم برای آن و سوخت کرسی بیان شده وبه  تعریف  ابزار جانبی پرداخته شده­ است، تجهیزاتی که با کرسی در تعامل نزدیک هستند اما همیشه هویتشان در حاشیه­ ی هویت کرسی مخفی مانده­ اند. در قسمت­هایی از این بررسی گاهی فرهنگ­های بومی و حاکم آنقدر در محصول و نحوه­ ی به کارگیری آن تنیده بودند که جزء لاینفک آن گشته­اند و بیان کاربرد ابزار بدون فرهنگ استفاده آن غیر ممکن می­نماید.

نصیبه سلطانی رمضان زاده[1]  گلنار زمانی[2]

بررسی تطبیقی و زیباشناختی کرسی و تجهیزات جانبی آن

در این مقاله سعی شده ­است زیباشناختی کرسی و تنوع ساخت و جایگاه آن در معماری خانه ­های ایرانی تعریف گردد هم­چنین نحوه­ ی برپاکردن کرسی، طریقه­ی ایجاد آتش و تجهیزات لازم برای آن و سوخت کرسی بیان شده وبه  تعریف  ابزار جانبی پرداخته شده ­است، تجهیزاتی که با کرسی در تعامل نزدیک هستند اما همیشه هویتشان در حاشیه­ ی هویت کرسی مخفی مانده­اند. در قسمت­هایی از این بررسی گاهی فرهنگ­های بومی و حاکم آنقدر در محصول و نحوه­ ی به کارگیری آن تنیده بودند که جزء لاینفک آن گشته­ اند و بیان کاربرد ابزار بدون فرهنگ استفاده آن غیر ممکن می­نماید.

در بخش آخر به فرهنگ کرسی پرداخته­ شده ­است اما به علت کمبود منابع مکتوب، تنوع آداب و رسوم در قومیت­های مختلف و همین­طور عجین بودن فرهنگ شب یلدا با کرسی(به دلیل آنکه کرسی خود یکی از نمادهای شب یلداست)و محدودیت زمانی و نیروی انسانی، از پرداختن مفصل به این بحث پرهیز شد و به همین مختصر اکتفا گردید.

برای مشاهده مقاله  فایل پیوست را باز کنید

[1]. دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی صنعتی دانشگاه هنر تهران

[2]. دانش­آموخته­ ی طراحی صنعتی از دانشگاه هنر تهران

برای مطالعه متن کامل مقاله فایل پیوست را دانلود کنید

 

این مطلب متعلق به ویژه نامه فرهنگ ژاپن است

http://anthropology.ir/publication/13618

پیوستاندازه
فایل 31096-173.docx1.06 MB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی