آنچه گیاه می داند

دانیل چاموویتز - برگردان: عاطفه اولیایی تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۴
  آنچه گیاه می داند   دانیل چاموویتز  برگردان: عاطفه اولیایی    تشخیص رنگ توسط گیاهان  در ۱۸۶۴ جولیوس ون ساش ، معاصرداروین نشان داد که رنگ آبی فتوپروپیسم ( خم شدن  گیاهان به طرف نور) را در گیاهان بر می انگیزد. داروین و پسرس ( فرانسیس) نشان دادند که خم شدن گیاهان به طرف نور نه ناشی ار روند فتو سنتز ( تبدیل نور به انرژی) ، بلکه نوعی حساسیت نهادی گیاه به نور است و این جوانه ی انتهایی گیاه است که به نور حساسیت نشان می دهد. آزمایشات دیگر نشان داد که کریسنتموم ( گلی که

تشخیص رنگ توسط گیاهان

در ۱۸۶۴ جولیوس  ون ساش ، معاصرداروین  نشان داد که رنگ آبی  فتوپروپیسم ( خم شدن  گیاهان به طرف نور)  را در گیاهان بر می انگیزد. داروین و پسرس ( فرانسیس) نشان دادند که خم شدن گیاهان به طرف نور نه ناشی ار روند فتو سنتز ( تبدیل نور به انرژی) ، بلکه  نوعی حساسیت  نهادی گیاه به نور است و این جوانه ی انتهایی گیاه است که به نور حساسیت نشان می دهد. آزمایشات دیگر نشان داد که  کریسنتموم ( گلی که در کریسمس به فروش می رسد) را می توان با استفاده از نور قرمز در شب  تحریک به گل دادن کرد، نور آبی و سبز چنین تأثیری نداشتند. از این نتیجه برای منظم کردن زمان گل دادن این  گیاه استفاده کردند تا بتوانند گل آن ها را در زمان جشن های مختلف به بازار عرضه کنند .( استفاده ی تجاری)‌. گیاهان دارای فتورسپتور ( گیرنده ی نور) هستند.  این فتو رسپتور ها در چسم انسان نیز وجود دارد. گیاه  ارابیدوپسیس ( تصور بالا)‌ ۱۱ فتو رسپتور مختلف دارد که از نظر  کارآیی به ۵ دسته تقسیم می شوند:  تشخیص  وجود  نور،- تشخیص میزان نور‌، تشخیص  زمان  چرخیدن به طرف نور،‌تشخیص  زمان گل دادن، و تشخیص تاریکی.  

برخورد  گیاه با نور در  سطح  رسپتر ( گیرنده )  بسیار  پیچیده تر از برخورد چشم انسان با نور است زیرا نور برای گیاه  حیاتی تر است: برای گیاهان  نور غذا،‌ عامل راهنمای  تولید مثل،‌ عامل فتو سنتز ( که از آن تمام موجودات بهره می برند)‌ است.  

 

 

*********

 این مطلب بخشی از کتابی است که  به زودی از طرف انتشارات انسان شناسی و فرهنگ منتشر خواهد شد. نقل قول و هر گونه  انتشار این مطلب بدون اجازه  کتبی و رسمی موسسه انسان شسی و فرهنگ ممنوع و قابل پیگرد قانونی است. متن منتشر شده برای جلوگیری از تقلب هاین احتمالی فاقد  منابع 
درونی بوده و بخش هایی از متن اصلی در آن خذف شده است یا بدون آنکه به اثر خدشه ای وارد شود تغییر کرده اند. متن نهایی و کامل در  شکل  کتاب منتشر  خواهد شد.


********************
صفحه ی عاطفه اولیایی در انسان شناسی و فرهنگ: 
http://anthropology.ir/oliaiatefe
 *********************
 

 

 

 

 

 

 

 

 

[1] What a plant knows.  Scientific American/Farrar Straus and Giroux, New York 2012 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

اولیایی، عاطفه

مطالب نویسنده