فراخوان سفرنامه‎های نوروزی برای انتشار در قالب ویژه‌نامه

امیر هاشمی مقدم

اصولاً یکی از اصلی‌ترین لذتهای سفر، به اشتراک گذاردن تجربیات آن با دیگران است. از همین رو است که سنت سفرنامه‌نویسی دیرینه‌ای طولانی دارد. سفرنامه‌نویسی امروزه البته کارکردهای دیگری هم یافته که کارکردهای تبلیغی و تجاری، یکی از اصلی‌ترین آنها است. به گونه‌ای که بسیاری از مقاصد گردشگری دنیا با دعوت از نویسندگان به آن مقصد، از ایشان می‌خواهند سفرنامه‌شان را درباره مقصد مورد نظر نوشته و منتشر کنند تا بدین طریق، خوانندگان را به آنجا بکشانند.
صفحه توریسم انسان‌شناسی و فرهنگ با هدف به اشتراک گذاردن تجربیات و نیز شناسایی خرده‌فرهنگهای محلی، جاذبه‌های طبیعی/ فرهنگی/ تاریخی، آسیب‌شناسی گردشگری در ایران و… در نظر دارد سفرنامه‌های نوروزی همکاران و خوانندگان انسان‌شناسی و فرهنگ را (چه از درون مرزهای سیاسی ایران، چه از درون مرزهای ایران بزرگ فرهنگی و چه از بیرون از این مرزها) در قالب یک ویژه‌نامه الکترونیک، پس از تعطیلات نوروزی منتشر کند.

بر این اساس از همه همکاران و خوانندگان گرامی دعوت می‌شود سفرنامه‌های نوروزی خود را (مشروط بر اینکه پیش از این در جایی دیگر منتشر نشده باشد) به آدرس رایانامه مدیر صفحه توریسم moghaddames@gmail.com بفرستند.

آخرین مهلت ارسال آثار ۲۹ فرودین ماه ۱۳۹۵ است.

 

در زیر برخی موارد که در یک سفرنامه می‌تواند مورد توجه قرار گیرد، به‌عنوان راهنمای نگارش مطرح می‌شود. با توجه به آسیبهای فراوانی که حوزه گردشگری ایران با آن مواجه است و به‌ویژه آسیبهایی که گردشگران انبوه به مقاصد سفر وارد می‌کنند، بیشترین تأکید بر شناسایی این آسیبها و یافتن راه‌حل‌های مناسب برای آنها است.

پیش از سفر:

دلایل انتخاب مقصد؛ شرایط و تدارکات مورد نیاز برای رفتن به این سفر؛ آگاهی‌هایی که باید پیش از سفر درباره مسیر و مقصد به دست آورد و شیوه‌های به دست آوردن این آگاهی‌ها؛ و…

در هنگام سفر:

راههای دسترسی به مقصد و مناسبترین راه؛ وسایل نقلیه بین مبدأ و مقصد و مناسب‌ترین وسیله؛ بهترین زمان برای سفر به این مقصد؛ بهترین ساعت برای حرکت؛ جاذبه‌های موجود در طول مسیر؛ امکانات موجود در مسیر؛ موانع در دسترسی به مقصد و راه‌های رفع آنها؛ خطرات موجود در راه؛ آسیبهای ناشی از حضور گردشگران در طول مسیر؛ و…

در مقصد:

امکانات اقامتی مقصد و شرایط استفاده از آنها؛ وضعیت آب و هوا و طبیعت منطقه؛ وضعیت معیشتی بومیان؛ سطح توسعه‌یافتگی منطقه؛ مهمترین جاذبه‌های مقصد؛ بهترین ساعات بازدید از جاذبه‌ها؛ راه‌های دسترسی به جاذبه‌ها؛ شرایط بازدید از جاذبه‌ها؛ میزان حضور گردشگران؛ نوع نگاه گردشگران به جاذبه؛ رفتارهای گردشگران در مقصد؛ آسیبهای ناشی از رفتار گردشگران بر مقصد (طبیعی یا فرهنگی)؛ راهکارهایی که برای کاهش این آسیبها اندیشیده شده است؛ عمده‌ترین سوغاتی‌های منطقه؛ بومی یا غیربومی (مثلاً چینی) بودن سوغاتی‌ها؛ میزان استقبال گردشگران از سوغاتی‌ها؛ سهم مشارکت بومیان در رونق گردشگری؛ میزان رضایت بومیان از وضعیت گردشگری و گردشگران؛ میزان رضایت گردشگران از وضعیت گردشگری؛ نوع و میزان تعامل بین گردشگران و بومیان؛ مقایسه وضعیت جاذبه مورد نظر با جاذبه‌های مشابه در دیگر نقاط کشور یا دنیا؛ و…

در بازگشت:

بهترین زمان و ساعت برای بازگشت؛ راه‌های خروج از مقصد و سایر نکاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد.
 

شایان توجه است که یک سفرنامه می‌تواند تنها تعدادی از این عناصر را داشته باشد و نه همه آنها را؛ همانگونه که طبیعتاً می‌تواند عناصر بسیار دیگری داشته باشد که در اینجا مورد اشاره قرار نگرفته است. همچنین سفرنامه‌نویسی اصولاً بر اساس شیوه و سبک نویسنده‌اش متفاوت است و ممکن است در قالبهایی نوشته شود که ارتباط چندانی با قالب پیشنهادی بالا ندارد. بنابراین سبک نوشتاری برای سفرنامه‌ها آزاد بوده و دستورالعمل بالا تنها برای آشنایی دوستانی است که تجربه‌ای در این زمینه ندارند.

در پایان از همه دوستانی که وب‌سایت یا وبلاگ مرتبط با سفر دارند خواهشمندیم در صورت امکان، با به اشتراک گذاردن این متن در وبلاگ یا وب‌سایت‌شان، در پربارتر شدن این ویژه‌نامه ما را یاری رسانند.

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

هاشمی مقدم، امیر

مطالب نویسنده