رونمایی از «آیین و اسطوره در ایران شیعی»

روابط عمومی

مراسم رونمایی از کتاب «آیین و اسطوره در ایران شیعی» نوشته دکتر جبار رحمانی، عضو شورای مرکزی و مدیر گروه دین انسان‌شناسی و فرهنگ، فردا 27 آبان 1394 ساعت چهار عصر در فرهنگسرای ملل واقع در پارک قیطریه برگزار خواهد شد. این کتاب، در فروردین سال جاری توسط انتشارات خیمه منتشر شده و عنوان فرعی آن «انسان‌شناسی مناسک عزاداری محرم» است.

ذیل معرفی این کتاب در سایت انتشارات آن آمده است:

«منسک و آیین یکی از ارکان اصلی حیات اجتماعی انسان هستند. از خلال آیین‌هاست که فرهنگ و معنا تولید شده و در افراد درونی می‌شود. نظام‌های مناسکی همیشه کارکردهایی بیش از کارکردهای صرف مذهبی داشته‌اند. پیوستگی نظام‌های مناسکی با جامعه، فرهنگ و سیاست و اقتصاد سبب شده آنها نقش‌های مهمتری در حیات جامعه داشته باشند. بر این اساس هر جامعه و فرهنگی مکانیسم‌هایی را برای تأکید بر معانی مهم و ایجاد فرایندهایی برای تولید این معانی تعبیه می‌کند که می‌توان آنها را در ذیل مفهوم مناسکی‌شدن مطرح کرد. امر منسکی، امر مهم برای جامعه است، امری که حول آن مجموعه‌ای از باورها و اعتقادات نیز شکل می‌گیرند که می‌توان آنها را بخشی از نظام اساطیری آن فرهنگ دانست. لذا مناسکی‌شدن یکی از مهمترین مکانیسم‌های انسانی برای تولید و برجسته‌سازی معانی فرهنگی مهم، و انتقال آنها به مخاطبان و مهمتر از همه ایجاد ایمانی درونی در مخاطبان برای باورداشت این معانی برجسته شده است. به همین سبب در همه ادیان و فرهنگ‌ها، نظام‌های مناسکی خاصی هستند که نقشی محوری در حیات فرهنگی و مذهبی آن جامعه دارند.»

از این نویسنده همچنین پیشتر کتاب‌های زیر منتشر شده است:

مناسک و آیین‌های شیعی در هند، نشر خیمه، 1391

انسان شناسی مناسک عزاداری محرم: تغییرات مناسک عزاداری محرم، نشر تیسا، 1393

همچنین در این مراسم، از کتاب «عاشورا، مناسک، معنا» تالیف نسیم کاهیرده از اعضای پیوسته انسان‌شناسی و فرهنگ نیز رونمایی می‌شود.

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده