نشست اقتصاد سیاسی فضای شهری در ایران، 26 آبان، تربیت مدرس

روابط عمومی

دیدگاه اقتصاد سیاسی فضا،  فضا را در محدوده ملی و بین المللی پدیده‌ای می داند که تولید می شود، سپس می کوشد تا مکانیسم های حاکم بر تولید فضا را کشف کند و در این رهگذر نخستین نتیجه گیری آن است که فضا مستقیم و غیر مستقیم، بازتاب روابط اقتصادی، طبقاتی و سیاسی حاکم بر جوامع است. اقتصاد سیاسی پیوندی استوار با نظام های اجتماعی-اقتصادی گوناگون دارد و از این روست که هریک از نظام های رادیکال، لیبرال، محافظه کار و غیره اثر ویژه ای از بعد اقتصاد سیاسی بر فضای شهری می گذارد.

مطالعات و پژوهش‌های اقتصاد سیاسی فضای شهری به عنوان حوزه‌ای در سطحی خردتر از مطالعات اقتصاد سیاسی کلاسیک(به عنوان حوزه‌ای در علم اقتصاد) و پژوهش‌های افرادی چون هاروی، لفور، سوجا، کاتبرت در حوزه شهری مطرح می‌شود. این سطح از پژوهش‌ها به عنوان یکی از داغ‌ترین و مورد اقبال‌ترین مطالعات میان‌رشته‌ای در حال طرح در کتاب‌ها، مقالات، پایان‌نامه‌ها و به طور کلی در فضای علمی رشته‌هایی چون شهرسازی، طراحی شهری، انسان‌شناسی، جامعه‌شناسی و  علوم اجتماعی دنیا است.

انجمن علمی شهرسازی دانشگاه تربیت مدرس با همکاری انسان‌شناسی و فرهنگ اولین نشست از سلسله نشست‌های با موضوع «اقتصاد سیاسی فضای شهری در ایران» را برگزار می‌کنند:

در این نشست علمی در چهار بخش زیر برگزار خواهد شد:

  • طرح موضوع و بیان مسئله: توسط احسان رنجبر( استادیار طراحی شهری دانشگاه تربیت مدرس)
  • سخنرانی با موضوع «ایدئولوژی و فضای شهری با نگاهی به ایران معاصر» توسط ناصر فکوهی(انسان‌شناس دانشگاه تهران و موسس انسان‌شناسی و فرهنگ)
  • سخنرانی با موضوع «شهری شدن رانت در ایران» توسط کمال اطهاری(اندیشمند و پژوهشگر اقتصاد شهری)
  • پرسش و پاسخ

جلسه فوق در تاریخ سه‌شنبه 26/8/94 در طبقه چهارم دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس، سالن علامه جعفری برگزار خواهد شد.

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده