«معماری غرب در گفتگوی درونی با خود» در شصت و چهارمین یکشنبه انسان شناسی و فرهنگ

روابط عمومی

پوستر: محسن صف‌شکن/ شصت و چهارمین نشست یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ با موضوع «معماری غرب در گفتگوی درونی با خود» در  روز ۲۴ آبان ماه  ۱۳۹۴،  از ساعت ۴ تا ۷ بعداز ظهر برگزار خواهد شد. در این نشست فیلم مستند «تهران موزه بدون بلیط» ساخته آقای شمیم مستقیمی به نمایش در خواهد آمد و سخنرانی آن توسط اقای مهندس آرش بصیرت (شهرساز و پژوهشگر) درباره «غرب به رغم غرب» و آقای دکتر علیرضا تغابنی (معمار و استاد دانشگاه) درباره «منطق جریان» انجام خواهد گرفت.

اروپا همچنان در حال شکل گیری است، ژاک لوگوف در پیشگفتارش بر مجموعه کتاب های "شکل گیری اروپا" بر اروپا به مثابه یک وضعیت جغرافیایی، تاریخی و احتمالا معرفت شناسانه ی ناتمام و از درون متعارض تاکید می گذارد. این تاکید اما در تعارض ساختاری با ایده پساعصر روشنگریِ غربِ جهانشمول قرار دارد، غربی که ریشه های فکریِ پروژه بسط مفهومی اش در اروپای جغرافیایی پی‌ریزی شده اما مرزهای این بسط مفهومی، تمام جغرافیای جهان را هدف قرار داده و این تعارضِ میان غرب و اروپا به ناچار، بستر گفت و گوی چند سویه را برای غرب [ها] فراهم اورده است؛ گفت‌و‌گو با بیرون، گفت و گو با پیرامون و گفت‌و‌گو با درون. ماحصل این گفت و گوهای گوناگون، شکل گیری غربْ پارادایم های متنوعی بوده است؛ غرب [های] مدرن، غرب [های] رادیکال، غرب [های] آوانگارد، غرب [های] مابعد مدرن، غرب [های] پُست کولونیال. . .

نشست یک روزه "معماری غرب در گفت و گوی درونی با خود" که با پی گیری های انسان شناسی و فرهنگ و در قالب برنامه یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ برگزار می گردد، به دنبال یافت کنش معماری غرب، تحت شمول این وضعیت متعارض و در عین حال گفت و گویی است.

علیرضا تغابنی و آرش بصیرت در قالب درسگفتارهایی با عناوین "منطق جریان" و "غرب به رغم غرب" چگونگی حضور فرم، زبان و پروژه [های] فکری معماری غرب در گستره های جغرافیایی پیرامونی نسبت به غرب را شرح داده و برْهمْ کنشِ معمارانه این مواجه را صورت بندی می کنند و به این پرسش پاسخ می دهند که ایا جهان معماری می تواند مدرن[هایِ] [غیر]غربی یا معماری [های] جهان های [غیر] موازی [غیر] جهانشمول نیز داشته باشد، یا همچنان تمام راه ها به غربِ اروپا محور ختم می شودمکانمیدان ولی عصر، خیابان ولی عصر، خیابان دمشق، شماره 9، پژوشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات

زمان:  ساعت ۴ تا ۷ بعداز ظهر  یکشنبه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۴ برنامه راس ساعت  ۴ بعد از ظهر شروع می شود، لطفا یک ربع پیش از شروع،  در محل حاضر باشد ورود برای همه علاقمندان آزاد است.
سایر پیوندهای مرتبط:
درباره فیلم تهران موزه بدون بلیط
درباره آقای شمیم مستقیمی
درباره آقای مهندس آرش بصیرت

درباره آقای  دکتر علیرضا تغابنی

برای دسترسی به جلسات قبلی یکشنبه‌ها روی آدرس زیر کلیک کنید:
http://www.anthropology.ir/sundays
     

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده