کارت پستال های صد ساله(4)

برگردان فاطمه سیارپور

گریو ها، سابق بر این به رئیس ها نزدیک بودند، زیرا آنها نشانه ای از پیام آوری محسوب می شدند. احترام و توجه درازمدت جامعه آفریقا به آنان باعث شده تا موسیقی تاریخ را روایت کنند زیرا آنان گواه و امانتدار و انتقال دهنده خاطرات از نسلی به نسل بعدی هستند. گریو ها با قدرت شان بیان کننده صریح تفکر مردم و نیز منتقدان قدرت های حاکم هستند...

---------------------------------------------

 

بزرگی قایق مانع واژگونی آن نمی شود. ضرب­المثل مالیایی

ماهیگری در دریا، گینه شمالی

در گینه، مالی و نیجریه، پهنه های آبی پر از ماهی گران­بها هستند و گاهی حتی مقدس نیز پنداشته می­شوند. مردم بی اجازه ماهیگیری نمی کنند. آنجا ماهیگیری امری مورد انتظار، جمعی و آیینی است. روز موعود، مارابو [کاهن آقریقایی] آفریقایی برای باقی ماندن ماهی ها در دریا دعاهایی می خواند، سپس شروع کار را با نشانه هایی اعلم می کند. آنگاه مردان و پسران جوان با ابزاهایشان به صید معجزه آسایی از ماهی ها می روند. --------------------------------------------

«تا وقتی تکه ای چوب درون آب باقی بماند، به یک تمساح تبدیل نمی شود » ضرب المثل بامبارایی

مسجد سرزمین  بامبارایی، آفریقای غربی فرانسوی

اسلام دین اصلی مالی، سرزمین بامبارایی زبان هاست. هر روستا برای خود مسجدی دارد. معروف ترین آن ها در روستای جنت [بهشت] ساخته شده و می تواند پذیرای هزاران مؤمن باشد! [این مسجد] به طور کامل با گل درست شده و گچ بری شده و پایدار مانده و هر ساله کل جماعت برگزارکننده آیین ها که همه ساکنان آن جا هستند در آن حضور می یابند.

-------------------------------------------

در آفریقا هر پیری که می میرد، کتاب خانه ای است که می سوزد.

آمادو همپتبا، نویسنده مالیایی (1991- 1901)

گریوهای غرب آفریقا می رقصند.

گریو ها، سابق بر این به رئیس ها نزدیک بودند، زیرا آنها نشانه ای از پیام آوری محسوب می شدند. احترام و توجه درازمدت جامعه آفریقا به آنان باعث شده تا موسیقی تاریخ را روایت کنند زیرا آنان گواه و امانتدار و انتقال دهنده خاطرات از نسلی به نسل بعدی هستند. گریو ها با قدرت شان بیان کننده صریح تفکر مردم و نیز منتقدان قدرت های حاکم هستند.

 

توضیح مترجم:

گریو ها (Griots )، به موسیقی نوازان و داستان سراهای حرفه ای آفریقای غربی (به ویژه مالی) گفته می شود که در موسیقی چیزی بیش از آن هستند یعنی راوی تاریخ، فلسفه، اساطیر، آداب و رسوم و سنن مردم می شوند و حتی در درمان بیماری های روانی و جسمی مردم فعالیت می کنند. موسیقی اصل محوری و مرکز فعالیت های یک گریو است.

-------------------------------------------

 

برای دیدن کارت پستال ها روی فایل ضمیمه کلیک کنید.

 

منبع:
Le Monde il y a 100 ans, 365 jours a travers la terre. Anne Crestani. Editeur: Geste. 2007

 کارت پستال های صد ساله (1): مدرسه ابتدایی بومی

کارت پستال های صد ساله (2): مأموریت آفریقایی:مراقبت از بیماران در مزرعه موز

کارت پستال های صد ساله (3): خانه‌سازی با گِل- سیرالئون

 

پرونده فاطمه سیارپور در انسان شناسی و فرهنگ

پیوستاندازه
Microsoft Office document icon 29585.doc679 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

سیارپور، فاطمه / معاونت انتشارات و مدیر مرکز اسناد

مطالب نویسنده