نشانه شناسی اجتماعی مکان

بنیامین انصاری نسب

مسجد گله‌داری واقع در بخش مرکزی شهرستان بندرعباس و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. این مسجد در سال ۱۲۹۶ هجری قمری در شهر بندرعباس ساخته‌شده و به شماره 1595/3 در سال 1357به‌عنوان اثر تاریخی در فهرست آثار میراث فرهنگی به ثبت رسیده است. این مسجد دارای صحن، شبستان و مناره و منبر زیباست . شبستان بزرگ مسجد دارای ۳۶ ستون مزین به گچ‌بری و پایه مربع شکل است. در کنار دیوارها نیز نیم ستون‌هایی وجود دارد که توسط طاق‌هایی با قوس شکسته به یکدیگر متصل شده و سطحی را برای سقفی با تیرهای چوبی مسجد فراهم ساخته‌شده است. 

این بنای تاریخی در محله اوزی های بندرعباس واقع گردیده و بر طبق کتیبه سنگی آن ، توسط حاج ابراهیم گله‌داری- به‌جای مسجد کوچک‌تری از قرن سیزدهم – بنا گردیده است و در سال 1338 هجری قمری توسط حاج احمد گله‌داری مرمت و بازسازی گردید. این مسجد بر روی صفه ای به ارتفاع 5/1متر بنا گردیده و مشتمل بر، صحن ، ایوان، شبستان ستون‌دار، مأذنه و شبستان زمستانی است.

 در میانه ضلع غربی بنا، محرابی به عمق حدود 30/1 و ارتفاع 4 متر با تزیینات زیبای گچی قرارگرفته است . در بدنه جنوبی این محراب، محفظه‌ای برای نگهداری کتاب‌ها و اشیای دیگر تعبیه‌شده است . در اضلاع مختلف شبستان جمعاً 19 درگاه با درهای چوبی و در جانب شرقی و جنوبی شبستان، ایوان‌هایی با یک ردیف ستون ساخته‌شده است.

تمام ستون‌ها به‌غیراز ستون‌های اصلی، در رأس اضلاع – که مربع هستند – ساقه‌ای استوانه‌ای دارند . تزیینات بنا منحصر به تزیین گچی قالبی و گچ‌بری‌هایی است که در محراب، سرستون‌ها و سطح زیرین طاق‌ها به‌کاررفته و از زیبایی خاصی برخوردار است. از شبستان و ستون‌ها در دوره اخیر با قطعات سنگ نما پوشش یافته است . در زاویه شمال شرقی مسجد ، گلدسته‌ای به ارتفاع تقریبی 8 متر با طرح استوانه‌ای و مأذنه ای بر بالای آن ساخته‌شده است. در گوشه جنوبی شرقی صحن، منبر و گلدسته‌ای پلکانی به‌جامانده که رو به ویرانی است.

ادامه مطلب را از فایل pdfپیوست در آخر همین صفحه دریافت کنید.

پرونده بنیامین انصاری نسب در انسان شناسی و فرهنگ

http://anthropology.ir/node/27585

پیوستاندازه
PDF icon 29568.pdf679.49 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انصاری نسب، بنیامین

مطالب نویسنده