انسان‌شناسی و فرهنگ و امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری با انجمن ژئوپلیتیک ایران

انسان شناسی و فرهنگ

از اهداف مهم انسان‌شناسی و فرهنگ، ایجاد و تقویت رویکرد بین‌رشته‌ای در نگاه به مسائل و تحلیل آن‌ها و همچنین ایجاد فضایی برای گفتگو و تبادل اندیشه و همکاری‌های اجرایی‌تر متخصصان حوزه‌های مختلف علمی و هنری با یکدیگر بوده است. به این منظور و در وهله اول، تنوع شاخه‌های موضوعی طراحی شده برای سایت و در ادامه آن، ترکیب و تنوع جلسات یکشنبه‌ها برنامه‌ریزی شده است. در همین راستا و به منظور افزایش همکاری‌های نهادی، انسان‌شناسی و فرهنگ در فاز جدید فعالیت‌های خود، آغاز به امضای تفاهم‌نامه‌هایی با نهادها و سازمان‌هایی کرده که دارای اشتراکاتی در اهداف و فعالیت‌ها هستند. این تفاهم‌نامه‌ها اشکالی از حمایت متقابل و همکاری مشترک را در برخی از حوزه‌های قید شده در متن تفاهم‌نامه، برای طرفین به ارمغان می‌آورند.

طی چند ماه گذشته، انسان‌شناسی و فرهنگ با نهادهایی مختلفی که در زیر آمده است،اقدام به امضای تفاهم‌نامه کرده است.

این تفاهم‌نامه‌ها مدت‌دار بوده و طرفین را در خصوص استفاده از کلیه ظرفیت‌های موجود، جهت اجرای طرح‌های مشترک و تبادل تجارب در زمینه‌های زیر، متعهد خواهند کرد:

  • مبادله‌ی تجربه‌ها، کتب و مجلات تخصصی، بانک‌های اطلاعاتی، نرم‌افزار، فیلم‌ها و نوارهای آموزشی، مطالعاتی و پژوهشی
  • برگزاری نشست‌های تخصصی مشترک
  • حمایت علمی و اجرایی متقابل در برگزاری سمینارها و همایش‌های توافق شده
  • حمایت علمی در تولید ادبیات مرتبط با موضوعات مد نظر
  • ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ای متقابل در زمینه‌های تخصصی
  • همکاری در برگزاری دوره‌های آموزشی

لینک خبر در سایت انجمن ژئوپلیتیک ایران

معرفی انجمن ژئوپلیتیک

هستۀ اولیۀ انجمن ژئوپلیتیک ایران در اواسط دهه 70 شکل گرفت. این جلسات که با هدف همگرایی علمی و تبادل نظر بین اساتید جغرافیای سیاسی دانشگاههای کشور تشکیل می­ شد، زمینه ­ای فراهم ساخت تا پس از سالها لزوم تأسیس یک انجمن علمی متشکل از اساتید و دانشجویان و علاقمندان رشته جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک مطرح گردد.

پیشنهاد تأسیس انجمن علمی ژئوپلیتیک ایران ابتدا توسط آقای دکتر محمدرضا حافظ ­نیا استاد جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک دانشگاه تربیت مدرس در خرداد ماه 1380 مطرح گردید که در پی آن فرم ها، اطلاعات و راهنمایی­ های لازم از دفتر انجمن ­های علمی وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری اخذ گردیده و پس از طرح موضوع تأسیس انجمن با 14 تن از اساتید و فارغ التحصیلان و تنی چند از دانشجویان مقطع دکتری رشته جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک اقدام به تکمیل فرم تقاضای تأسیس انجمن توسط افراد فوق گردید.

در مرحلۀ بعد اقدام به تنظیم اساسنامه انجمن بر اساس فرمت مصوب دفتر انجمن­ های علمی، معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گردید که پس از تأیید توسط دفتر فوق نسبت به اخذ پرسشنامه مشخصات اعضای  هیأت مؤسس و هیأت مدیره و تکمیل آن توسط اعضاء اقدام شد و 37 نفر از اساتید و دانشجویان دکتری رشته جغرافیای سیاسی همراه با احکام کارگزینی و تصویر آخرین مدرک تحصیلی آنها دریافت شد.  همچنین تصویر برخی انجمن های مشابه در سایر کشورها و نام ه­ای تحت عنوان (( سابقه شکل ­گیری انجمن­ های ژئوپلیتیک و ضرورت تأسیس انجمن ژئوپلیتیک در ایران)) در تاریخ 18/4/1380 تحویل دفتر فوق گردید تا در جلسه کمیسیون­ های علمی مطرح گردد. اولین باری که در جلسه این کمیسیون موضوع مطرح گردید. برخی اعضاء با نام نهادن واژه ژئوپلیتیک برای انجمن مخالفت ورزیدند که از سوی دبیر کمیسیون انجمن­ های علمی ایران موضوع به اطلاع رسید که بلافاصله اقدام به تهیه متنی توجیهی در خصوص انگیزۀ نامگذاری انجمن، تحت عنوان  (توجیه تأسیس انجمن ژئوپلیتیک ایران) شد تا در جلسه بعدی کمیسیون در اختیار اعضاء گذارده شود. در جلسه مورخ 11/2/1381  کمیسیون فوق بار دیگر موضوع تأسیس انجمن ژئوپلیتیک را مطرح کرد و خوشبختانه مورد تصویب قرار گرفت که در پی اعلام دبیر کمیسیون نسبت به تهیه اسامی اعضای انجمن و آدرس و تلفن محل کار آنها اقدام و در تاریخ 17/2/1381 تحویل دفتر انجمن­ های علمی ایران گردید.

انجمن ژئوپلیتیک ایران پس از اخذ مجوز تأسیس از سوی کمیسیون انجمن­های علمی کشور، در تاریخ 31/3/82 تحت شماره 15466 موفق به ثبت انجمن در ادارۀ ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری گردید. کمیته پذیرش ضمن تعیین نمایندگان انجمن در دانشگاهها، اقدام به عضوگیری نمود که در همان دوره در حدود 70 نفر از اساتید، فارغ­التحصیلان و دانشجویان مقطع دکتری و کارشناسی­ارشد جغرافیای سیاسی در قالب عضویت پیوسته، دانشجویی و وابسته ثبت نام نمودند و با توجه به جدید التأسیس بودن انجمن، هیأت مدیره، طی برگزاری 7 جلسه اقدام به تعیین خط مشی­ ها و سیاست­های کلی و نیز انجام امور  مزبور به اعضای هیأت مدیره نمود و با پشت سرگذاشتن اقدامات ضروری و اولیه در خصوص تثبیت انجمن، برگزاری دومین جلسه مجمع عمومی در تاریخ 30/8/83 فصل جدیدی از فعالیت­ها و برنامه ­های انجمن آغاز گردید. (به نقل از سایت انجمن)

 

تفاهم نامه با مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

تفاهم نامه با مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران

تفاهم نامه با انجمن عکاسان ایران

تفاهم نامه با خانه هنرمندان ایران

تفاهم نامه با کانون معماران معاصر

تفاهم نامه با مرکز معماری حوزه‌ی هنری سازمان تبلیغات اسلامی

تفاهم نامه با پژوهشکده فرهنگ، هنر و ارتباطات

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده