عکسهای تاریخی کهکیلویه و بویراحمد منتشر می‌شود

روابط عمومی

حسن غفاری در گفت‌وگو با خبرنگار هنرآنلاین از چاپ کتاب عکس خود خبر داد و گفت: این روزها سرگرم مرور عکس‌های خود از استان کهگیلویه و بویراحمد، برای چاپ کتابی در همین رابطه هستم. بخشی از این عکس‌ها با عنوان "ایل بویراحمد یک نگاه از درون" موضوع پایان‌نامه دوره کارشناسی من بود که با هدایت استاد راهنمایم زنده یاد کاوه گلستان و راهنمایی‌های استاد جواد صفی‌نژاد استاد پیشکسوت جامعه شناسی دانشگاه علوم اجتماعی تهیه کرده بودم. بعد از گذشت دو دهه از این زمان، آقای محمد نبی گوهرگانی که یک انسان فرهنگ دوست و علاقمند به مسائل قومی و تاریخی از استان کهگیلویه و بویراحمد است، به عنوان حامی، من را حمایت کرد و هزینه‌های چاپ این کتاب را متقبل شد تا این کتاب به چاپ برسد.

این هنرمند عکاس بیان کرد: این کتاب شامل 150 قطعه عکس سیاه وسفید است که با نگاتیو سیاه و سفید به عنوان سندهای تاریخی و ماندگاری از وضعیت و روزمرگی مردم، نگاهی به اوضاع اجتماعی و فرهنگی ایلات، عشایر و طوایف این استان در دهه 70 دارد. از آنجایی که طی دو دهه اخیر شرایط و تغییرات بسیاری در حوزه پوشاک و فضاهای این استان بوجود آمده است تصمیم گرفتم این عکس‌ها را در یک مجموعه کتاب منتشر کنم.

او با اشاره به نام کتاب اظهار کرد: به احتمال زیاد نام این کتاب "بلوط" خواهد بود. ضمن اینکه افشین شاهرودی عکاس، دکتر مهدی غفاری از پزشکان فرهنگی منطقه و دکتر ناصر فکوهی استاد برجسته علوم اجتماعی پیرامون عکس‌ها، اوضاع اجتماعی دهه 70 در این استان و اهمیت عکس در علوم اجتماعی مقدمه‌ای بر این کتاب نوشته‌اند.

غفاری درپاسخ به این سوال که آیا قصد دارد تغییرات این استان را در سال‌‎های اخیر نیز به تصویر بکشد، گفت: پیوسته این کار را انجام داده‌ام. اما برای اولین بار به صورت کتابی مصور این عکس‌ها به چاپ می‌رسد. بعد از این نگاه سیاه و سفید، بار دیگر با نگاهی رنگی به این استان سر زدم و عکس‌هایی مرتبط با گسترش شهرها و تغییر فضای حاضر را به ثبت رساندم. قصد دارم این عکس‌ها را در 3 کتاب مجزا به چاپ برسانم و به مرور زمان تضاد و تشابه این فضا را به مخاطب نشان دهم. این عکس‌ها در حوزه مردم شناسی، علوم اجتماعی، جامعه شناسی بسیار تاثیرگذار است و به عنوان یک سند می‌توان در بازنویسی قصه‌ها، بازگویی و تصویرسازی روایت‌های تاریخی، ساخت فیلم، تئاتر و... مورد توجه قرارداد.

وی درباره علت سیاه و سفید بودن این عکس‌ها و انتخابی که در این زمینه داشته است عنوان کرد: در آن زمان که این عکس‌ها را به ثبت رساندم، آموزش عکاسی و کارحرفه‌ای به صورت سیاه و سفید انجام می‌شد و بیشتر عکاسان در طی آن سال‌ها به دلیل فضای آموزشی و متریال موجود، سیاه و سفید کار می‌کردند. ضمن این‌که عکس رنگی رونق امروز را نداشت. برای ما هم کار با عکس رنگی سخت‌تر بود و عکس سیاه و سفید به دلیل این که تمام کارهایش را خودمان می‌توانستیم انجام دهیم راضی‌کننده‌‌تر بود، بر عکس امروز که عکاسان آگاهانه عکس رنگی را تبدیل به سیاه و سفید می‌کنند،در آن زمان نگاه عکاسان و دانشجویان سیاه و سفید بود.

این هنرمند عکاس با اشاره به آماده‌سازی این کتاب ادامه داد: عکس‌ها توسط حسین کریم‌زاده از عکاسان حوزه میراث فرهنگی انتخاب و علی باقری گرافیست در حال صفحه آرایی این کتاب است. این کتاب در قطع رحلی و در تیراژ 3 هزار نسخه به چاپ می‌رسد. از آنجایی که عکس‌ها روایت کننده و سند روایی از زندگی مردم منطقه بویراحمد است، نمی‌خواستیم تبدیل به قطع فانتزی شود، به همین دلیل بهتر دیدیم که در قطع رحلی منتشر شود.

منبع خبر:

http://www.honaronline.ir/Pages/News-58736.aspx

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده