نقشه‌های مصرف (2): نقشه مصرف گوشت در جهان

شایسته مدنی

گوشت غذایی است که محبوبیت گسترده‌ای دارد و در دنیای امروز، مصرف آن نشانه‌ای از منزلت اجتماعی است که نشان می‌دهد فرد دست‌کم به طبقه‌ی متوسط تعلق دارد. در کشورهایی نظیر هندوستان و چین که طبقات متوسط به سرعت در حال رشدند مصرف گوشت هم به همان سرعت دارد بیشتر می‌شود. سویه‌ی مخرب تولید گوشت، هزینه‌های بالای اجتماعی و زیست‌محیطی آن است، هزینه‌هایی که عموما در قیمتهای بازار این محصول بازتاب نمی‌یابند.

 

در هیچ دوره‌ای از تاریخ سابقه نداشته که این تعداد از مردم در این حجم که مردم آمریکا فقط در بیست سال گذشته گوشت مصرف کرده‌اند، گوشت خورده باشند. مصرف سرانه‌ی گوشت آمریکایی‌ها به طور متوسط سالی 220 پوند[1] یا به عبارت دیگر تقریبا روزانه دوسوم پوند برای هر نفر است. امروز گوشتی شدن رژیم غذایی ایالات متحد دارد به سرعت در دیگر نقاط دنیا خود را می‌گسترد. و این به رغم این واقعیت است که روش‌هایی که برای پرورش دام استفاده می‌شود برای سلامت انسان مضر است، قساوت بی‌حدی نسبت به حیوانات دارد و در بروز چاقی مفرط موثر است و آسیب‌های گسترده‌ای به محیط زیست می‌رساند. به رغم این مشکلاتی که مصرف بالای گوشت به همراه دارد، دولت با دادن یارانه به کشاورزانی که محصولات غله‌ای خوراک دام (به خصوص ذرت و سویا) تولید می‌کنند، از تولید این محصول حمایت می‌کند (آلبریتون، 1393: 173).

منبع نقشه: http://chartsbin.com/view/12730

نقشه‌ی مصرف روزانه‌ی غذا در جهان

[1] هر پوند تقریبا معادل 453 گرم است

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی