انسان‌شناسی و فرهنگ و امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری با مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

روابط عمومی

از اهداف مهم انسان‌شناسی و فرهنگ، ایجاد و تقویت رویکرد بین‌رشته‌ای در نگاه به مسائل و تحلیل آن‌ها و همچنین ایجاد فضایی برای گفتگو و تبادل اندیشه و همکاری‌های اجرایی‌تر متخصصان حوزه‌های مختلف علمی و هنری با یکدیگر بوده است. به این منظور و در وهله اول، تنوع شاخه‌های موضوعی طراحی شده برای سایت و در ادامه آن، ترکیب و تنوع جلسات یکشنبه‌ها برنامه‌ریزی شده است. در همین راستا و به منظور افزایش همکاری‌های نهادی، انسان‌شناسی و فرهنگ در فاز جدید فعالیت‌های خود، آغاز به امضای تفاهم‌نامه‌هایی با نهادها و سازمان‌هایی کرده که دارای اشتراکاتی در اهداف و فعالیت‌ها هستند. این تفاهم‌نامه‌ها اشکالی از حمایت متقابل و همکاری مشترک را در برخی از حوزه‌های قید شده در متن تفاهم‌نامه، برای طرفین به ارمغان می‌آورند.

طی چند ماه گذشته، انسان‌شناسی و فرهنگ با نهادهایی چون «خانه هنرمندان ایران»، «کانون معماران معاصر:، «انجمن ترویج علم»، «مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران»، «انجمن عکاسان ایران» و «مرکز معماری حوزه‌ی هنری سازمان تبلیغات اسلامی»، «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» اقدام به امضای تفاهم‌نامه کرده است.

این تفاهم‌نامه‌ها مدت‌دار بوده و طرفین را در خصوص استفاده از کلیه ظرفیت‌های موجود، جهت اجرای طرح‌های مشترک و تبادل تجارب در زمینه‌های زیر، متعهد خواهند کرد:

  • مبادله‌ی تجربه‌ها، کتب و مجلات تخصصی، بانک‌های اطلاعاتی، نرم‌افزار، فیلم‌ها و نوارهای آموزشی، مطالعاتی و پژوهشی
  • برگزاری نشست‌های تخصصی مشترک
  • حمایت علمی و اجرایی متقابل در برگزاری سمینارها و همایش‌های توافق شده
  • حمایت علمی در تولید ادبیات مرتبط با موضوعات مد نظر
  • ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ای متقابل در زمینه‌های تخصصی
  • همکاری در برگزاری دوره‌های آموزشی

«مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» وابسته به معاونت امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متولی حمایت و مشارکت در تولید فیلم‌های سینمایی اول، فیلم‌های مستند بلند، نیمه بلند و کوتاه، فیلم‌های کوتاه داستانی و تجربی حرفه‌ای و فیلم‌های انیمیشن بلند و کوتاه است تا با هنرمندی جوانان خلاق، متعهد و باتجربه کشور و تلاش در عرصه نمایش و عرضه داخلی و بین‌المللی آثار ارزشمند فرهنگی، افق روشنی را برای سینمای پرافتخار و جهانی «ایران اسلامی» ترسیم نماید.

از سویی، برپایی کارگاه‌های آموزش تخصصی، انتشار کتاب‌های موضوعی، برگزاری جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، جشنواره فیلم رضوی، دو‌سالانه‌ی جایزه بزرگ شهید آوینی، همایش تصویر عاشورا، همایش ملی انیمیشن ایران و ... از دیگر فعالیت‌های این «مرکز» در عرصه‌ی تعمیم و گسترش فرهنگ و هنر ناب ایرانی در کشور می‌باشد.

 معاونت فرهنگی و تولید

انتشار فراخوان تولید و مشارکت در تولید فیلم‌های سینمایی اول، مستند، کوتاه داستانی و انیمیشن، جمع‌آوری و طبقه‌بندی طرح‌ها و فیلمنامه‌های ارسالی و بررسی کارشناسی آنها در جلسات هفتگی چهار شورای تخصصی (که متشکل از کارشناسان مرکز و فیلمسازان و تهیه‌کنندگان و فرهیختگان نام‌آشنای مشاور مجموعه در چهار حوزه مورد بحث؛ سینمایی، مستند، داستانی، انیمیشن، می‌باشد)، سرمایه‌گذاری روی طرح‌ها و فیلمنامه‌های تصویبی و مدیریت تولید پروژه‌ها، از پیش‌تولید تا آخرین مراحل فنی تولید، پیش‌بینی چگونگی حضور آثار مختلف تولیدی مرکز در جشنواره‌های مختلف و ... از جمله مأموریت‌های اصلی معاونت فرهنگی و تولید مرکز می‌باشد.

معاونت آموزش و پژوهش

توسعه و تکامل آموزش‌های حرفه‌ای سینما در قالب برپایی کارگاه‌های آموزش تخصصی سینما [WORK SHOP]، همکاری آموزشی و پژوهشی با دانشگاه‌ها و مجامع علمی – فرهنگی کشور، تشکیل منظم شورای پژوهش و تصویب طرح‌های ارائه شده، چاپ و انتشار کتاب‌‌های تخصصی حوزه سینمای مستند، تجربی و انیمیشن، همچنین حمایت از تحقیقات و پژوهش‌های علمی، بنیادی و کاربردی دانشگاهی، برگزاری همایش‌های آسیب‌شناسی، حمایت از برپایی چشم‌اندازها، هفته‌های موضوعی فیلم و جشنواره‌های برگزیده داخلی و خارجی، پشتیبانی از جامعه صنوف سینمایی مرتبط با شرح وظایف «مرکز» و مجامع علمی– فرهنگی و تخصصی، حمایت از تولیدات آتی فیلمسازان برگزیده جشنواره‌های داخلی و ... از جمله برنامه های آموزشی و پژوهشی این «مرکز» برشمرده می‌شود.

امور بین‌الملل و بازرگانی

واحد بین‌الملل «مرکز» با هدف معرفی فرهنگ غنی ایرانی – اسلامی در گستره جهان و به منظور بازاریابی و شرکت در جشنواره‌ها و مجامع مختلف فرهنگی – هنری بین‌المللی، با دو رویکرد تعامل با کشورهای اسلامی و منطقه‌ خاورمیانه، آسیای میانه و قفقاز و حضور در هفته‌های فرهنگی کشورهای جنوبی (آمریکای لاتین، آفریقا، آسیا و ...) فعالیت دارد. ارسال فیلم‌های سینمایی و آثار کوتاه داستانی، مستند، تجربی و انیمیشن به دهها جشنواره معتبر بین‌المللی، شرکت در بخش رسمی [مسابقه] و جنبی بسیاری از جشنواره‌های بین‌المللی، برپایی چشم‌انداز [پانوراما] سینمای نوین ایران در کشورهای مختلف جهان و تعامل مؤثر و مستمر با مراکز و مجامع سینمایی معتبر کشورهای دوست و مسلمان، برای ساماندهی تولیدات مشترک سینمایی و ... از فعالیت‌های واحد بین‌الملل «مرکز» برشمرده می‌شود.

واحد بازرگانی «مرکز» نیز با هدف عرضه و نمایش فیلم‌های تولیدی و واگذارشده به «مرکز»، حضوری مؤثر در بازار فیلم جشنواره‌های معتبر داخلی و خارجی دارد تا در تعامل دائمی با خریداران و پخش‌کنندگان جهانی فیلم و مدیران شبکه‌های تلویزیونی و جشنواره‌های معتبر بین‌المللی باشد. ضمن اینکه این واحد آمادگی دارد تا پس از بازبینی اولیه فیلم‌های تولیدی جدید فیلمسازان و تهیه‌کنندگان مستقل، نسبت به عقد قرارداد بازرگانی و پخش آنها اقدام نماید.

روابط عمومی

با عنایت به آیین‌نامه اداره کل روابط عمومی وزارت‌خانه‌ی متبوع و با هدف بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی و پتانسیل موجود، طی سال‌های اخیر تیم‌های ستاد خبری و اطلاع‌رسانی و گروه‌های تــهیه و انتشار بولتن روزانه و کاتالوگ جشنواره‌ها، همایش‌ها، هفته‌های فیلم و سایر برنامه‌های فرهنگی – هنری «مرکز»، زیر نظر روابط عمومی تشکیل گردیده‌است.

از سویی، هماهنگی، اطلاع‌رسانی رسمی و همکاری مستمر با گروههای رادیو- تلویزیونی، خبرگزار‌ی‌های داخلی، روزنامه‌های کثیرالانتشار و نشریات تخصصی سینمایی، برنامه‌ریزی و اجرای برنامه ها و نشست‌های هفتگی کانون فیلم سینماحقیقت (با حضور فیلمسازان و منتقدان سینما) و برپایی نمایش افتتاحیه فیلم‌های تولیدی «مرکز»در این سالن، تهیه کتاب تولیدات و مجموعه فعالیت های سالیانه «مرکز»، بروزرسانی خبری سایت رسمی «مرکز»، برنامه‌ریزی و همکاری در نمایش فیلم‌های برگزیده مرکز در دانشگاه‌ها، مجامع فرهنگی – هنری و شهرستان‌های کشور (با مشارکت واحد آموزش و پژوهش)، همکاری با کارگردانان پروژه‌های مختلف «مرکز» در مرحله پیش تولید، برگزاری نشست‌های مطبوعاتی و رادیو- تلویزیونی «مرکز» به مناسبت‌های مختلف، نظرسنجی از تماشاگران جشنواره‌های مرکز، طراحی و عرضه پوستر جشنواره‌ها، همایش‌ها و برنامه‌های مختلف مرکز و کانون فیلم سینماحقیقت، رصد دائمی اخبار مرتبط با سینمای مستند، تجربی و انیمیشن، تهیه بریده جراید کاربردی،‌ اجرای برنامه ها، مناسبت ها و هماهنگی امور درون سازمانی و ... از دیگر وظایف «روابط عمومی» مرکز برشمرده می‌شود.

ضمن اینکه با توجه به تغییر نوبت انتشار تنها مجله تخصصی سینمای مستند «سینماحقیقت» از ماهنامه به فصلنامه و ضرورت بازنگری در چگونگی انتشار این نشریه تخصصی که در جلسات متعددی با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه مطرح گردیده، برنامه‌ریزی به منظور انتشار مجدد «سینماحقیقت» در قالب یک فصلنامه علمی- پژوهشی مورد استفاده جامعه مستندسازان،‌ ادامه دارد.

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده