نقشه‌های مصرف (1): نقشه‌ی مصرف روزانه‌ی غذا در جهان

شایسته مدنی

همانطور که در نقشه‌ی مصرف روزانه‌ی غذا در جهان مشخص است، کشورهایی همچون ایالات متحده آمریکا، پرتغال، فرانسه، ترکیه و غیره با حداکثر مصرف غذا یعنی 3500 کالری برای هر نفر مشخص شده‌اند. کانادا، مکزیک، آرژانتین، استرالیا، قزاقستان و غیره مصرف سالانه 3000 به 3500 کالری برای هر نفر و کشورهایی همچون افغانستان، مغولستان، چاد، اتیوپی، آنگولا و غیره حداقل مصرف مواد غذایی را دارند.

عوامل بسیاری در الگوی مصرف دخالت دارند. در کشورهایی که اکثریت جمعیت زیر خط فقر زندگی میکنند، سرانه مصرف مواد غذایی نیز کمتر است. کشورهای توسعه یافته از استاندارد بالاتری در زندگی بهره‌مند هستند به همین جهت، مصرف متوسط غذا در هر فرد بالاست.

با توجه به جمعیت جهان، مصرف مواد غذایی به یک نگرانی رو با افزایش تبدیل شده است. با توجه به آمار بانک جهانی، هر روز جمعیت جهان، دویست هزار نفر افزایش می‌یابد که بر مصرف غذا تاثیرگذار است.

مصرف مواد غذایی به معنی مقدار مواد غذایی در دسترس برای مصرف انسان است. گاهی اوقات مصرف مواد غذایی واقعی کمتر از مواد غذایی  در دسترس است که در اثر اتلاف در طول فرایند ذخیره سازی و پخت و پز و غیره از دست می‌رود. سرانه مصرف مواد غذایی در سراسر جهان  به معنای کل مصرف غذا تقسیم بر کل جمعیت است.

منبع:

http://www.mapsofworld.com/thematic-maps/world-food-consumption-map.htm#

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی