تجربه پارک شهر سنت-وان در شمال پاریس با هدف تحکیم روابط اجتماعی محلی

گردآوری و برگردان زهره دودانگه

سنت-وان شهری است با جمعیت 47783 نفر که در کنار رود سن، در حومه شمالی شهر پاریس و در فاصله 6.6 کیلومتری از مرکز آن واقع شده است. ساخت پارک بزرگ سنت-وان متعلق به بزرگترین پروژه آمایشی این شهر است. در این پروژه مساحتی نزدیک به 100 هکتار که پیش تر یک منطقه کاری و صنعتی بود، به یک شهرک جدید مسکونی تبدیل شد. پارک بزرگ سنت-وان نخستین کاربری این منطقه بود که گشایش یافت و فعالیت خود را آغاز کرد.

 


این پارک دارای مساحتی در حدود 12 هکتار است و توسط نهاد Ter ، انجمن مهندسی BERIM ، دفتر مطالعات فتی در پانتن و طراحان منظر شهری پاریس طراحی شده است. 5 هکتار از این پارک در 9 ژوئن 2013 و باقی آن در 7 دسامبر همان سال گشایش یافت. امکانات این پارک شامل 14 هزار متر مربع سطح پوشیده از چمن و علفزار و محلی برای پیاده روی، استراحت و تمدد اعصاب، چند استخر، 2 هزار مترمربع زمین بازی، یک مرکز آموزش گلخانه ای مجهز به وسعت 1400 متر مربع، آمفی تئاتر، موزه، محلی برای اسکیت و همچنین یک باغچه اشتراکی با وسعت 5000 متر مربع است

باغچه اشتراکی این منطقه 5000 متر مربع وسعت دارد و به عنوان محلی برای آموزش، زندگی باصرفه تر و مهم تر از همه تقویت پیوندهای اجتماعی محلی در نظر گرفته شده است. این باغچه هم اکنون از سوی 100 نفر و همچنین 15 انجمن برای کشت و پرورش سبزی، میوه و سایر گیاهان مورد استفاده قرار گرفته است. این باغچه امکان کشاورزی ساکنان، به ویژه خانواده‌ها، در کنار یکدیگر را فراهم می کند، تا در کنار هم باغبانی کنند و محصولات گلخانه‌ای خود را طبخ کرده و در کنار هم صرف کنند. همچنین این باغچه، حین تفریح و فراغت، زمینه آشنایی کودکان و بزرگسالان را با تنوع زیستی و اهمیت مراقبت از محیط زیست فراهم می‌آورد. هیچ بخشی از زمین به گروه خاصی تعلق ندارد و هیچ قطعه ای از آن به گونه خاصی از گیاه اختصاص نیافته است. هر کسی آزاد است در عین احترام به دیگران هرچه می خواهد بکارد. خلاصه نمونه گزارشاتی که از انجمن‌های فعال در این باغچه به شرح ذیل است:

• انجمن همبستگی و شهروندی سنت-وان ، انجمن حفاظت از کشاورزی روستایی ، انجمن والدین دانش آموزان که دارای کودک هستند و چند نهاد دیگر، در این باغچه به کودکان 18 ماهه تا 3 ساله آموزش کاشت گیاه همراه با بازی ارائه می‌کنند.

• 43 کارمند و بازنشسته شرکت آلستوم در این باغچه با یکدیگر باغبانی کرده و فرصتی برای ملاقات، گفتگو و سهیم شدن در محصولات یکدیگر را دارند.

• اتحادیه‌های زنان ، محلی را برای سبزی کاری و گل کاری زنان اختصاص داده و علاوه بر آن برای پیک نیک برنامه ریزی می کند، در این پیک نیک‌ها برنامه های گفتگو و کاری این انجمن نیز برگزار شده و به ویژه موضوعاتی چون حقوق زنان، به ویژه زنانی که قربانی خشونت هستند، پیگیری می‌شود. ضمن آنکه به کودکان این زنان کشاورزی آموزش داده می‌شود.

• این باغچه فرصتی برای مادران است تا مواد غذایی مورد استفاده خود را از کشت خویش به دست آورند. این امر علاوه بر آن که دارای صرفه اقتصادی است، برای آن گروه از زنانی که پیشینه روستایی دارند، به ویژه زنان اصالتا مراکشی ساکن در این منطقه، سبب پیوند دوباره با طبیعت و تحکیم روابط اجتماعی‌شان می‌شود. انجمن کنش شهروندی برای همکاری غیرمتمرکز و توسعه پایدار با همکاری دو انجمن دیگر به کودکان این زنان، در این باغچه زبان فرانسه می آموزند و آن را شیوه متفاوتی از آموزش زبان فرانسه تلقی می‌کنند.

• انجمن سنت-وان قدیمی برای باغبانی جوانان در کنار هم برنامه ریزی می کند و این امر را فرصتی برای ایجاد آشنایی، به اشتراک گذاردن دانسته ها، تجارب و هم چنین محصولات کشاورزی می‌داند. آن ها قطعاتی کوچکی را برای طیف متنوعی از گیاهان، میوه‌ها و سبزیجات در نظر گرفته‌اند. این انجمن به صورت آزاد با هرکسی تمایل به مشارکت داشته باشند همکاری می کنند و از پدر و مادرانی که کودکانشان تمایل به مشارکت دارند می خواهد که فرزندانشان را در این انجمن نام نویسی کنند.

منابع:
http://fr.wikipedia.org/wiki/Saint-Ouen_(Seine-Saint-Denis)
http://www.saint-ouen.fr/zoom-sur-les-jardins-partages/
http://fr.wikipedia.org/wiki/Grand_Parc_des_Docks_de_Saint-Ouen

 

ایمیل نویسنده: zo1986do@ gmail.com

صفحه شخصی زهره دودانگه در انسان شناسی و فرهنگ

http://www.anthropology.ir/node/18859

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

دودانگه، زهره / معاونت روابط عمومی

مطالب نویسنده