نگاره های زندگی ایلات ارسباران در مفرشی به نام ورنی

فتانه حاجیلو و مینو امیر قاسمی

ایلات آذربایجان با تولید دست‌بافته‌هایی بی‌نظیر که ارزش و اعتبار خاصی در میان تولیدات صنایع‌دستی ایران دارد، جایگاه ویژه‌ای را در زمینه تولید مفروش به خود اختصاص می‌دهند. ورنی از جمله مفروش‌های تخت‌باف این منطقه است که با نگاره‌هایی خاص برگرفته از شرایط طبیعی منطقه، فرهنگ بومی، باورها و اعتقادات تولیدکنندگان آن، در طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون بافته می‌شود. مقاله حاضر بر اساس نتایج طرح پژوهشی در زمینه بررسی دست‌بافته‌های ایلات آذربایجان شرقی درصدد است تا نشان دهد تفاوت در شیوه زندگی، خلاقیت‌های فردی و پیشینه قومی ایلات، محصولات آنان را از سایر تولیدات مشابه متمایز می‌کند. یافته‌ها همچنین حاکی از آن است که نگاره‌های ورنی دارای زبانی نمادین است، نمادهایی که در گذشته برای آگاهی دادن، ایجاد ارتباط و شرح ایده‌ها به کار می‌رفته‌اند. در طول زمان تعدادی از علائم با مفاهیم و معانی پنهان به شکل اندوخته‌ای رمزگونه در جهان نمادهای ایلات وارد شده است که انعکاس‌دهنده کلیت زندگی، آمال و آرزوهای بافندگان آن است.

کلید واژگان: ارسباران، ایلات آذربایجان شرقی، تخت‌باف، عشایر شاهسون، ورنی.

برای خواندن متن کامل مقاله به فایل ضمیمه مراجعه نمایید.

این مقاله برای نخستین بار در نشریه پژوهش‌های انسان‌شناسی ایران (دوره 2، شماره 1، بهار و تابستان 1391) به چاپ رسیده است و سپس بر روی پایگاه الکترونیکی نشریات دانشگاه تهران با آدرس

http://ijar.ut.ac.ir/article_50654_6874.html

 در دسترس عموم قرار گرفته است. انسان‌شناسی و فرهنگ با هدف افزایش امکان مطالعه مقاله‌های علمی- پژوهشی ارزشمند اقدام به بازنشر این مقاله کرده است.

برای مطالعه سایر مقاله‌های منتشرشده در نشریه پژوهش‌های انسان‌شناسی ایران و اطلاع از فراخوان نشریه برای چاپ ویژه‌نامه انسان‌شناسی شهر تهران به آدرس  ijar.ut.ac.ir مراجعه نمایید.

 

 

پیوستاندازه
Microsoft Office document icon 26824.doc423 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی