پروژه تیم پژوهشی انسان‌شناسی و فرهنگ، منتخب جایزه جهانی تهران

روابط عمومی

اولین پروژه تیم پژوهشی انسان‌شناسی و فرهنگ با عنوان «انسان‌شناسی فرهنگی شهر تهران» در هفتمین جشنواره جهانی برترین های پژوهش و نوآوری (جایزه جهانی تهران) به عنوان پژوهش برتر، انتخاب شد. تیم پژوهشی انسان‌شناسی و فرهنگ، سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده و درصدد ارتقاء پژوهش‌های کاربردی در حوزه شهری است. این پژوهش که با هدف کاربردی‌سازی کتاب نظری «انسان‌شناسی شهری» تالیف دکتر ناصر فکوهی (1383) انجام شده تلاش کرده تا با رویکردی کیفی به شهر تهران و مسائل آن نگاه کند که به لحاظ روشی و در زبان فارسی، تجربه‌ای نوین محسوب می‌شود. این پژوهش ابتدا شهر تهران را به ده حوزه موضوعی مختلف تقسیم کرده و سپس در هر حوزه، مروری بر وضعیت کلی شهر و مهم‌ترین مسائل آن داشته و نهایتا سعی کرده داده‌های حاصل از این ده فصل را با یکدیگر تلفیق نماید.

مانند خود کتاب انسان‌شناسی شهری، این پژوهش نیز برای تحلیل، از طیف وسیعی از داده‌های اتنوگرافیک شامل مصاحبه، مشاهده، عکس از تابلوهای شهری، فیلم‌های مستند، بریده جراید، داده‌های منتشر شده روی فضای وب، اشیاء و کالاها و...استفاده کرده است.

پژوهش دارای یک مقدمه، ده فصل محتوایی و یک فصل نتیجه‌گیری است و به صورت تیمی، با ترکیب زیر انجام شده است:

مدیر علمی پروژه (ناصر فکوهی، دکترای جامعه-انسان‌شناسی)

فصل فضا (زهرا- منیژه غزنویان، کارشناس ارشد انسان‌شناسی)

فصل هویت (حامد جلیلوند، کارشناس ارشد انسان‌شناسی)

فصل تاریخ (فاطمه سیارپور، کارشناس ارشد انسان‌شناسی)

فصل زمان (مهرداد امامی، کارشناس انسان‌شناسی)

فصل محیط زیست (مرجان والا، کارشناس ارشد انسان‌شناسی)

فصل نشانه (مریم حسین‌یزدی، دانشجوی دکتری انسان‌شناسی)

فصل قدرت (سالار اجتهدنژاد کاشانی، دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی سیاسی)

فصل اقتصاد (زهره نظام‌محله، کارشناس ارشد انسان‌شناسی)

فصل آسیب‌های اجتماعی (شایسته مدنی لواسانی، دکتری جامعه‌شناسی)

فصل بازنمایی (زهرا ملوکی، کارشناس ارشد انسان‌شناسی)

مشاوره (جبار رحمانی، دکتری انسان‌شناسی)

این پژوهش به سفارش اداره کل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در دی ماه 1392 انجام شده و بناست در آینده و در قالب یک کتاب منتشر شود.

گفتنی است در این جشنواره که با هدف تبادل و ترویج روش‌های علمی مدیریت شهری، کاربردی کردن پژوهش‌های حوزه شهری، گسترش دامنه پژوهش‌ها به سطح بین‌المللی و تکریم پژوهشگران حوزه مدیریت شهری، روزهای 14 و 15 دی ماه 1393 در دانشگاه علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، علاقمندان از سراسر کشور و نیز سایر کشورها می‌توانستند در یکی از 5 قالب طرح مطالعاتی، کتاب، مقاله، پایان‌نامه و یا طرح پژوهشی پیشنهادی مشارکت کنند. 

هفت سرفصل موضوعی «شهر و سبک زندگی»، «جامعه، فرهنگ و ارتباطات شهری»، «شهر اسلامی و ایرانی»، «زیست شهری پایدار»، «دولت، حاکمیت و اقتصاد شهری»، «شهرسازی و آمایش فضای شهری» و «زیرساخت‌ها و خدمات شهری» جهت این مشارکت پیش‌بینی شده بود که پروژه «انسان‌شناسی فرهنگی شهر تهران»، به عنوان پژوهش برگزیده دومین سرفصل یعنی «جامعه، فرهنگ و ارتباطات شهری» شناخته شد که اطلاعیه آن را می‌توانید از اینجا و گزارش ایسنا از اختتامیه مراسم را از اینجا بخوانید. گزارش تصویری مراسم نیز از این آدرس قابل دسترسی است.

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده