"فرهنگ": واژه منتخب سال 2014 از سوی واژه نامه MERRIAM-WEBSTER

برگردان بدری سیدجلالی

شرکت MERRIAM-WEBSTER ، ناشر این واژه نامه ی امریکایی، ده واژه اول خود در سال 2014 را اعلام کرد. فهرست واژگان امسال پس از تجزیه و تحلیل بیشترین جستجوها در واژه نامه آنلاین Merriam-Webster.com تهیه شده است و تمرکز آن بر کلماتی بوده که بیشترین افزایش در آمار جستجوها را نسبت به سال گذشته داشته اند. نتایج حاصل، بر مبنای نزدیک به صد میلیون جستجوی انجام شده در ماه، مباحث و موضوعات مورد توجه مردم کشورهای مختلف در سال 2014 را نشان می دهد.

واژه سال، با بیشترین تعداد جستجوها و افزایش قابل توجهی نسبت به سال گذشته، "فرهنگ" بوده است. فرهنگ به هیچ رویداد خاصی مربوط نمی شود، اما همچنان در صدر همه کلمات قرار گرفته است. این جستجوها طیف گسترده ای از عبارت های وابسته به فرهنگ را شامل می شوند:  از "فرهنگ شهرت" تا "فرهنگ تجاوز " یا "فرهنگ مشارکت." در سال های گذشته، جستجوی واژه فرهنگ اغلب در فصل پاییز بیشترین آمار را به خود اختصاص می داد، چرا که با آغاز سال تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان برای تحقیق در حوزه دروس خود به دفعات این واژه را جستجو می کردند. اما امسال آمار جستجوی این واژه از رشد فصلی به رشد ثابت رسیده است، زیرا اکنون "فرهنگ" اغلب جز واژگان پربسامد در مباحث مربوط به پدیده های اجتماعی است.

پیتر سوکولوسکی، از مهمترین ویراستاران واژه نامه وبستر می گوید:  "فرهنگ واژه ای  است که به نظر می رسد ما روز به روز بیشتر به آن تکیه می کنیم. با این کلمه می توان ایده ها، مشکلات و یا گروه ها را با دقت شناسایی و تفکیک نمود. این کلمه خیلی کارآمد است: ما می توانیم در مورد" فرهنگِ " یک گروه صحبت کنیم به جای اینکه از " عادت های مرسوم، نگرش ها و  رفتارها"ی آن گروه سخنی گفته باشیم. به این ترتیب،  ما فکر می کنیم که احتمالاً افزایش کاربرد این مفهوم جدیدتر فرهنگ است که توجه همه را به خود جلب کرده و حجم زیادی از جستجوها را به خود اختصاص داده است. "

فهرست 10 واژه اول واژه نامه MERRIAM-WEBSTER سال 2014:

  1. Culture(فرهنگ)  
  2. (نوستالژی)  Nostalgia
  3. Insidious (دسیسه)
  4. Legacy (میراث)
  5. Feminism (فمینیسم)
  6. Je ne sais quoi
  7. Innovation(نوآوری)  
  8. Surreptitious (محرمانه)
  9. Autonomy(خودمختاری) 
  10. Morbidity(فساد) 

دو کلمه بعدی این فهرست یعنی "نوستالژی" و " دسیسه "،  عمدتاً به دلیل ارتباطشان با حوزه های تفریحی و سرگرم کننده، شاهد رشد قابل توجهی در سال گذشته بودند. بحث "نوستالژی" بیشتر در مورد مجموعه های تلویزیونی مردان دیوانه[1] و امپراتوری بوردواک[2]، و دیگر نقاط عطف فرهنگی مانند پنجاهمین سالگرد ورود "بیتل ها[3]" به امریکا مطرح شد. به گفته کوری استامپر، یکی از ویراستاران شرکت وبستر: " امسال رشد بیش از 100 درصدی برای جستجوی واژه "نوستالژی" داشتیم که قطعاً به فرهنگ پاپ و تلویزیون ارجاع داشتند، اما این کلمه برای چارچوب بندی بحث های سیاسی کلان نیز مورد استفاده قرار گرفت. ما نمونه هایی داشتیم که از "نوستالژی" برای الحاق کریمه[4] و شکست اریک کنتر[5]  استفاده شده بود. مردم اغلب فکر می کنندکه نوستالژی برای بازگشت به "روزهای خوب گذشته[6]" است ، به این ترتیب کاربرد این واژه در حوزه های فرا شخصی احتمالاً برخی از خوانندگان را شگفت زده کرده  و آنها را به سوی واژه نامه ها فرستاده است."

جستجوی واژه "دسیسه " مربوط به زمانی است که قسمت سوم فیلم ترسناک "دسیسه" اکران شد،  اما کاربرد تلخ تر این واژه پس از مرگ "توماس اریک دانکن[7]"، اولین فرد مبتلا به ابولا در ایالات متحده،  دیده شد.

قدرت رسانه را می توان در je ne sais quoi  به خوبی مشاهده کرد، عبارت فرانسوی ای برای بیان "کیفیت مطلوبی که توصیف آن دشوار باشد". این جمله در یک آگهی بازرگانی جدید در تلویزیون برای تبلیغ رستوران های Sonic Drive-in  گفته می شد، و بینندگانی را که با این عبارت نا آشنا بودند به سوی واژه نامه ها برد تا بفهمند " آن je ne sais quoi  " واقعاً چه معنی دارد.

جستجوهای مربوط به " فمینیسم" در تمام سال چشمگیر بود، چرا که این واژه  در بسیاری از اظهار نظرهای مطبوعاتی استفاده می شد-از تصمیم دیوان عالی در خصوص فروشگاه های زنجیره ای  هابی لابی[8] گرفته تا بحث های جنجالی گیمرگیت[9]. شمار زیادی از این جستجوها هم زمانی صورت گرفت که مجله تایم[10] فهرست صد نفر از تأثیرگذار ترین افراد را اعلام کرد- فهرستی که بیانسه[11]، مایلی سایرس[12]، و فارل ویلیامز[13] را شامل می شد. مجله تایم ادعا کرد که سال 2014 "سال فمینیسم پاپ" بود و همین سبب مراجعه بسیاری از خوانندگان به واژه نامه ها شد.

 

[1] Mad Men

[2] Boardwalk Empire

[3] Beatles

[4] annexation of Crimea

[5] Eric Cantor

[6] good old days

[7] Thomas Eric Duncan

[8] Hobby Lobby

[9] Gamergate

[10] TIME

[11] Beyoncé

[12] Miley Cyrus

[13] Miley Cyrus

 

لینک مطلب: http://www.merriam-webster.com/info/2014-word-of-the-year.htm?&t=1418831046

 

 

پرونده بدری سیدجلالی در انسان شناسی و فرهنگ:

http://anthropology.ir/node/25278

 

 

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی