پنجره های پرسه زن- گزارش تصویری (1)

فاطمه سیارپور

خیابان استقلال (İstiklâl Caddesi) استانبول، معروف‌ترین خیابان این کلان‌شهر اروپایی- آسیایی 18 میلیونی است. این خیابان سه کیلومتری تقریباً در هیچ ساعتی از شبانه‌روز خالی از جمعیت نیست و افراد زیادی اعم از توریست‌ها و ترکیه‌ای‌ها در 24 ساعت شبانه‌روز در آن قدم می‌زنند. به چهره‌ها و لباس‌ها و آرایش‌ها که نگاه کنی افراد را از همه جای دنیا می‌بینی که به دیدن این خیابان آمده‌اند. به تعبیری شاید مفهوم پرسه‌زنی در... شهرهای مدرن را بتوان در استقلال بیش از هر جای دیگر درک کرد، زیرا جمعیتی که این خیابان را زنده نگه می‌دارند و هیاهوی حیات‌بخشی به آن می‌دهند، هیچ ساعتی نمی‌گذرد که آن را تنها بگذارند. به همین دلیل مفهوم واقعی پرسه‌زنی در این خیابان متبلور می‌شود.

این عکس‌ها از خیابان‌های منتهی به استقلال گرفته‌شده و به همین دلیل حضور پرسه‌زنان در آن کم است. این عکس‌ها از نگاه پرسه‌زنان، خیابان را نمی‌بینند، بلکه برعکس از دریچه‌ی استقلال به بیرون نگاه می‌کنند؛ یعنی از پنجره‌ها. پنجره در معماری نگاهی توأمان از زیباشناسی و کارکرد را دارد. پمنجره نمای ساختمان را زیبا می‌کند و خود کارکرد ارتباط‌بخشی بیرون و درون را دارد.  پنجره‌ها در این خیابان زیادند و غوغا می‌کنند و بیش از هر شی معمارانه خودنمایی دارند. تنوع زیادی نیز دارند و حتی در یک ساختمان ممکن است چند مدل پنجره وجود داشته باشد.

برای دیدن گزارش تصویری کلیک کنید.

 

پرونده ی فاطمه سیارپور در انسان شناسی و فرهنگ:

http://anthropology.ir/node/22543

 

ایمیل نویسنده:

fsayyarpour@gmail.com

 

پیوستاندازه
PDF icon 25470.pdf1.14 MB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

سیارپور، فاطمه / معاونت انتشارات و مدیر مرکز اسناد

مطالب نویسنده