فراخوان ویژه‌نامه نهمین سال فعالیت انسان‌شناسی و فرهنگ

روابط عمومی

در جهانی که از سویی، «پولی شدن» تمام عرصه‌های آن را درنوردیده و وابستگی به منابع مالی کلان، تنها شرط اصلیِ تشکیل، استمرار و موفقیت هر نهادی، از واحدهای کوچک خانوادگی گرفته تا سازمان‌های بزرگ‌مقیاس، پنداشته می‌شود و از سوی دیگر، بحران‌های مالی به اشکال مختلف، بی‌ثباتی این جهان و نهادهای وابسته به آن را به رخ می‌کشند و به گونه‌ای از هراس نسبت به آینده و همه چیز دامن می‌زنند،

انسان‎‌شناسی و فرهنگ که به زعم بسیاری از افراد و حتی دوستان و خیرخواهانش ظاهرا از ابتدا مسیری غلط و خلاف منطق جهانی را آغاز کرده بود هشتمین شمع تولد خود را فوت کرد و پا در آغاز نهمین سال گذاشت. امروز دیگر تا سپری کردن یک دهه فعالیت فرهنگی و علمی داوطلبانه، فاصله زیادی نداریم و گرفتن جشن آن روز در کنار تمام دوستان و همکاران و حامیان، از آرزوهای نزدیک ماست.

انسان‌شناسی و فرهنگ در هشت سال گذشته، در حالی از منطق پولی شدن فاصله گرفت که بر دامنه فعالیت‌هایش هر روز افزوده شده و می‌شود. در کنار انتشار روزانه مطالب در سایت و تهیه ویژه‌نامه‌های موضوعی، تعداد جلسات و نشست‌ها و همین طور کارگاه‌های علمی خود را اضافه کرد و همچنین به آن‌ها نظم داد. انتشار کتاب‌های شخصی و نیز مشترک اعضاء و همکاران را در دستور کار قرار داد، مرکز اسناد را به عنوان پشتیبان فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی آتی مجموعه تاسیس کرد، مصاحبه‌های پروژه تاریخ فرهنگی ایران مدرن را پیش برد و در گام بعدی، گروه پژوهشی رسمی خود را تشکیل داد. امروز نیز درصدد وارد شدن جدی به حوزه تولیدات علمیِ صوتی و تصویری است که هم با منطق دنیای جدید سازگارترند و دسترسی به برنامه‌های آموزشی مجموعه را از قید محدودیت‌های زمانی و مکانی آزاد می‌کنند و هم امکان استفاده برای گروه‌های دارای معلولیت‌های دیداری را فراهم می‌سازند.

در هفته‌ای که گذشت، سومین گرهمایی رسمی مدیران، همکاران و حامیان مجموعه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد که گزاشی از آن را می‌توانید از اینجا بخوانید. در این برنامه، تنها تعدادی از همراهان همیشگی ما حضور داشتند و طبق معمول، جای بسیاری از آن‌ها که به دلیل دور بودن از تهران یا مسائل کاری و... امکان مشارکت فیزیکی را نداشتند خالی بود. در آن جلسه و به رسم سال‌های گذشته، وعده انتشار ویژه‌نامه‌ای به مناسبت این سالگرد داده شد تا امکان گفتگوی غیرمستقیم گسترده‌ای برای علاقمندان به اهداف این مجموعه فراهم شود.

هدف از انتشار ویژه‌نامه‌های سالگرد درواقع نقد منصفانه و به دور از جنجال مسیری است که مجموعه در پیش گرفته و همچنین پیشنهاداتی جهت ادامه این مسیر و بهبود فعالیت‌های آن. البته همواره جای ویژه‌ای نیز برای بیان تجربیات شخصی و خاطراتمان از این فعالیت جمعی نیز وجود دارد. امسال نیز امیدواریم شما دوست عزیز که در این سال ها در کنار ما بوده اید و یا  به تازگی به گروه ما پیوسته اید، با یادداشتی  حضورتان را در ویژه نامه «نهمین سالگرد انسان شناسی و فرهنگ» ثبت کنید.         

محدودیتی در شکل یا حجم یادداشت‌های ارسالی شما وجود ندارد و به دلیل استقبال از ابتکار سال گذشته مبنی بر استفاده از عکس‌های غیررسمی‌تر نویسنده مطلب یا عکس‌های مربوط به دوران کودکی وی، امسال نیز علاقمندان می‌توانند از همین روش پیروی کنند. همچنین اگر عکسی خاطره‌انگیز در آرشیو شخصی‌تان دارید که به نوعی مربوط به برنامه‌های مجموعه یا گروه‌ها و همکاران آنست می‌توانید آن را نیز برای ما ارسال کنید. طبق عادت هر ساله، یک پرسش ساده می‌تواند این باشد که به صمیمانه ترین شکل ممکن، دلایل  حضور یا همراهی یا حتی صرفا  علاقه تان به انسان شناسی و فرهنگ، انتظارات، چشم اندازها و البته انتقادهایتان را مطرح کنید تا  بتوانیم هم از سخنان شما دلگرم شویم و هم از انتقادات برای بهتر شدن استفاده کنیم.

آخرین مهلت برای یادداشت شما 15 آبان 1393 است. لطفا یادداشت‌های خود را در این بازه زمانی برای سردبیر ویژه‌نامه، خانم شایسته مدنی و نیز مدیر روابط عمومی، خانم یاسمن اوحدی به آدرس‌های زیر ارسال بفرمایید. توجه داشته باشد که شما باید طی یک هفته، رسید اینترنتی  یادداشت را دریافت کنید و چنانچه این اتفاق نیفتاد حتما مجددا پیگیری نمایید: 

shayesteh.madani@gmail.com

anthropology.ir@gmail.com

آنچه در این تجربه اهمیت دارد حضور شما در کنار دوستان دیگر است و دینامیسم و امیدی که این کار برای تداوم انسان شناسی  فرهنگ ایجاد می کند. مجموعه نوشته ها همچون سال های گذشته در ویژه نامه سال منتشر می شود. برای آنکه ایده روشن تری از این ویژه نامه ها داشته باشد، آدرس اینترنتی  ویژه نامه های ششمین، هفتیمن و هشتمین سالگرد همراه این نامه برایتان ارسال می شود.

 

در پایان، چهار خواهش از شما داریم:

اول اینکه لطفا از دوستان علاقمند خود نیز چنانچه مایل به مشارکت در این ویژه نامه هستند دعوت به عمل بیاورید و خواهشمند است.

دوم اینکه، حتما در انتهای مطلب خود این اطلاعات را بنویسید: نام و نام خانوادگی، تخصص دانشگاهی، حرفه ای و یا وابستگی سازمانی یا شغل و سمت، آدرس اینترنتی.

سوم اینکه، لطفا با انتخاب و ارسال گزینش‌شده تصویری متناسب با یادداشت خود، از منطق تصاویر تزئینی فاصله گرفته و داده‌های تصویری را نیز ارج نهیم.

چهارم اینکه اگر یادداشت ارسالی خودتان را متناسب با شیوه‌نامه ضمیمه، تایپ، ویرایش و ارسال بفرمایید کمک بزرگی به فرآیند صفحه‌آرایی ویژه‌نامه کرده‌اید.

 

نمونه ویژه‌نامه‌های سال‌های پیش:

ویژه‌نامه هشتمین سالگرد:
http://anthropology.ir/node/21139

ویژه نامه هفتمین سالگرد:
http://anthropology.ir/node/14190

ویژه نامه ششمین سالگرد:
http://anthropology.ir/node/10952

پیوستاندازه
Microsoft Office document icon 25129.doc56 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده