رقص کردی در گذر تاریخ

ملیحه درگاهی

پیوند میان هنر و انسان شناسی پیوندی عمیق است به طوریکه بخشی از فرهنگ را نمی توان یافت که به گونه ای با هنر عجین نشده باشد. اگر دو جنبه برای فرهنگ در نظر بگیریم و آن را به صورت فرهنگ مادی و معنوی تقسیم کنیم، فرهنگ مادی شامل همه ی ابزار و ادواتی می شود که ساخته ی مستقیم و غیر مستقیم انسان است و در زندگی او به کار می رود، بگذریم از اینکه در حال حاضر ابزار و وسایل به ندرت به شکل دستی ساخته می شوند مگر اینکه به واقع اثری هنری نامیده شود که توسط هنرمندی ایجاد شده باشد، مانند یک تندیس و یا مجسمه . هر چه انسان از کارهای دستی دور شود به گونه ای فرهنگ را هر چه بیشتر از هنر دور کرده است . به هر شکل در هر اثر ساخته ی دست انسان چه کفش باشد و یا تابلو فرش ، هنر و ظرافت به وضوح نمایان است تنها تفاوت این است که یکی به پای انسان می رود و دیگری به عنوان عنصری نمادین و تزئینی بر بالای دیوار قرار می گیرد. در مورد فرهنگ معنوی نیز اگر هنر را از آن جدا کنیم جز ظاهری بی روح چیزی باقی نخواهد ماند . یک تعزیه خوانی را در نظر بگیرید و عناصر زیبایی شناسانه چون ریتم (ملودی)، گفتگوها و صداها، رنگها ، حرکات نمایشی بازیگران، لباسهای نمادین و عناصر دیگر که بیشتر جنبه ی نمادین دارند را از آن جدا کنید؛ آیا این چنین نمایش تعزیه ای بدون این عناصر قدرت باقی ماندن در طول این سالیان دراز در میان مردم و در دلهای مردم را دارد ؟ بی شک هنر تأثیر بسیاری بر غنای عناصر فرهنگی داشته و آن را دو چندان می کند . موسیقی هنری است که شوپنهاور در کتاب هنر و زیباشناسی خود آن را تاج هنرها می نامد به گفته ی او در موسیقی طبیعت، دریا، کوه، پرندگان، حیوانات، همگی به سخن می آیند . موسیقی مظهر و نمونه ی اراده ی جهان است . انرژی و هیجان نهفته در دل موسیقی نوعی اشتیاق و قلیان در روح و جسم انسان ایجاد میکند که شکل بارز و آشکار آن رقص و حرکات موزون اندامهاست . به گونه ای نمود خارجی عواطف و احساسات انسان پس از شنیدن موسیقی همان رقص است .


برای خواندن متن کامل روی فایل پیوست کلیک کنید.
 


malihedargahi@yahoo.com

صفحه ی ملیحه در گاهی در انسان شناسی و فرهنگ
http://www.anthropology.ir/node/5211


دوست و همکار گرامی
چنانکه از مطالب و مقالات منتشر شده به وسیله «انسان شناسی و فرهنگ» بهره می برید و انتشار آزاد آنها را مفید می دانید، دقت کنید که برای تداوم کار این سایت و خدمات دیگر مرکز انسان شناسی و فرهنگ، در کنار همکاری علمی،  نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان وجود دارد.

کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند:

شماره حساب بانک ملی:
0108366716007

 شماره شبا:
 IR37 0170 0000 0010 8366 7160 07

 شماره کارت:
6037991442341222

به نام خانم زهرا غزنویان

 

پیوستاندازه
Microsoft Office document icon 25077.doc253.5 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

درگاهی، ملیحه

مطالب نویسنده