فرهنگ کانادا، سقط جنین

سعیده بوغیری

در سال 1995، اداره آمار کانادا کارکرد سقط و اشاعه امار مربوط به سقط قانونی در کانادا را به موسسه اطلاعات سلامت کانادا {ICIS} واگذار کرد. جدیدترین داده های این موسسه درباره سقط جنین به سال 2010 مربوط و در پایگاه زیر یافت می شود:

http://www.cihi.ca/cihi-ext-portal/pdf/internet/TA_10_ALLDATATABLES20120417_FR

 

در جدول شماره 1 تعداد کل سقط جنین های قانونی برسمیت شناخته شده در کانادا 64641 است. بااینهمه:

1. این سند 12 صفحه ای با یک «نظر مهم درباره برد داده ها» شروع می شود که نشان می دهد داده های گرداوری شده منحصرا از بیمارستان ها و کلینیک های سقط جنین گرفته شده و نه از «پورسانت های پرداخت شده به ازای هر ویزیت»، و این نوعی کاهش آمار واقعی سقط در کانادا را به دنبال دارد.

2. از سوی دیگر، نظر فوق نشان می دهد کبک داده های مربوط به سقط در سال 2010 خود را اعلام نکرده است.

3. در آخرین پاورقی صفحه نخست، گفته شده کلینیک ها به واسطه قانون، به هیچ عنوان مجبور به تهیه اطلاعات در مورد سقط جنین هایی که انجام می دهند، نیستند، و این، داده ها را «ناقص» می کند، زیرا دست کم 57% اقدام به سقط های کانادا در سال 2010 در کلینیک انجام شده اند (به جدول 1 نگاه کنید، 37065 مورد از 64641 مورد سقط گزارش شده در این کشور در ستون «کلینیک ها» آمده است).

عوارض

در جدول 8 که به عوارض آنی - از جمله پذیرش مجدد در 28 روز نخست پس از سقط- مربوط می شود و این عوارض به دنبال سقط جنین ها در کانادا فهرست شده، در یادداشت سوم آمده که ممکن است به دلیل فقدان شماره بیمه سلامت، عوارض ناشی از عمل در زمان پذیرش مجدد به دنبال عوارض ناشی از سقط، کمتر از ارقام واقعی گزارش شود. خاطرنشان می شود عوارض سقط جنین هایی که در کلینیک انجام می شود در این جدول نیامده، درحالیکه دست کم 57% موارد اقدام به سقط کانادا در کلینیک انجام شده اند. این کلینیک ها که بسیاری از آنها خصوصی هستند، از گزارش کردن عوارض ناشی از عمل سقط شان خودداری می کنند چون این امر به روشنی با منافع آنان در تضاد است. این کلینیک ها باز با انگیزه های مالی از ارائه نورم های مراقبتی که در اتاق عمل بیمارستان ها اجباری است، خودداری می کنند. این ماجرا، مبارزه چند سال پیش کلینیک های سقط جنین با وزیر سلامت کبک را به خاطر تداعی می کند که بسیار هم رسانه ای شده بود. کلینیک ها تهدید کردند در صورت اجبار به رعایت نورم های گندزداییِ در حد بیمارستان ها تعطیل خواهند کرد، آن وقت دولت عقب نشینی کرد و کلینیک ها نیز از نورم های بهداشتی وزارت سلامت معاف شدند. لازم به ذکر است هیچ آماری از نتایج درازمدت اقدام به سقط جنین (نازایی، مشکلات احتمالی برای بارداری های بعدی، سرطان سینه و...) جمع آوری نشده است. از سوی دیگر، این نتایج احتمالی در مطالعات علمی متعدد منتشر شده توسط محققان بین المللی در معتبرترین مجلات علمی و پزشکی دنیا ذکر شده اند (برای یافتن فهرست این مطالعات نگاه کنید به «آموزش روابط جنسی در آمریکای شمالی»، در پایگاه www.droitdesavoir.org)

نیز باید افزود بر اساس نظر ام. هنری مورگن تالر {H.Morgentaler} در صفحه 83 کتابش با نام «سقط جنین و پیشگیری از بارداری» که در سال 1982 منتشر شده، شمار زیادی از عوارض اقدام قانونی به سقط جنین در هفته های پس از این عمل ظاهر می شوند (و نه تنها در 28 روز نخست پس از عمل که در این جدول آمده). این عوارض در جدول شماره 8 که به 28 روز نخست مربوط می شود، نیامده اند. همچنین لازم به ذکر است تعداد زیادی از عوارض اقدام به سقط قانونی هرگز به صورت رسمی به اقدام به سقط ربط داده نمی شوند چون بسیاری از زنان، سقط جنین خود را به شدت در خفا نگه می دارند.

سن جنین («سن بارداری»)

در جدول شماره 4، سن جنین در زمان سقط در شش دسته طبقه بندی شده است. بدین ترتیب مشاهده می شود 13831 فقره از کل 27576 سقط انجام شده در بیمارستان ها (داده های کلینیکی در دست نیست) که معادل 50% است، بین هفته های 9 و 20 بارداری انجام شده و 537 فقره از 2576 سقط انجام شده در بیمارستان ها که معادل 2% است، در «هفته 21 یا بیشتر» صورت گرفته است. در واقع در مواد 223 و 238 قانون جزایی کانادا چنین آمده که سقط یک جنین تا زمانی قابل پذیرش است که سرش هنوز به طور کامل از بدن مادر خارج نشده باشد. به پیوند زیر نگاه (http://laws-lois.justice.gc.ca/fra/lois/C-46/) و ماده 222 را انتخاب کنید. باید افزود سن بارداری در مورد 4908 فقره از 27576 سقط انجام شده در بیمارستان ها، که معادل 18% است، «ناشناخته» است، در حالیکه این احتمال هست که بخشی از این 4908 سقط نیز دیرهنگام انجام گرفته باشد. نیز باید یاداور شد سن «قابلیت حیات» کودک، یعنی زمانی که می تواند بیرون از بدن مادر زنده بماند، 21 هفته است. در سال 2006 جوان ترین نوزادی که توانست به دنبال یک تولد پیش از موعد زنده بماند، یک دختر 21 هفته و 6 روزه بود که در بیمارستان باتیست میامی متولد شد (http://www.baptisthealth.net/vgn/images/portal/cit_449/59/45/73662064factsheetTaylorbby.pdf).).

بااین وجود، آمار کانادا پیش بینی می کند میزان عوارض آنی به دنبال اقدام به سقط همزمان با پیشرفت مراحل بارداری افزایش می یابد: «بین هفته های 17 تا 20 بارداری، در زنان 20 سال و جوان تر، میزان عوارض آنی 14%، در زنان بین 20 تا 29 سال، 18% و در زنان بین 30 تا 39 سال، 22% است.» (گزارش مربوط به سلامت، 1994، جلد 6، شماره 4، صص 448-449و 442). مورگن تالر در صفحه 94 کتاب خود خاطرنشان می کند «خطر مرگ و میر به دنبال اقدام به سقط های قانونی با پیشرفت هر هفته بارداری تا 30% افزایش یافته و پس از هفته هشتم بارداری، در هر هفته دوبرابر می شود.» او مالک هشت کلینیک سقط جنین در هفت استان کاناداست. این تجارت در سال های 1992- 1993 به طور میانگین 11 میلیون دلار در سال برای او درامد داشت (به ضمیمه 2 نگاه کنید). کتاب او محدودیت های پزشکی برای دسترسی به سقط جنین را برانداخت. {چه} دادگاه عالی کانادا با وجود چنین مدرکی اینطور نتیجه گرفت که {حتی} اقدام قانونی به سقط جنین به قدری تهدید کننده سلامت، امنیت و زندگی زنان است که بی بروبرگرد باید از سقط های دیرهنگام پرهیز کرد و طوری عمل کرد که سقط {در صورت لزوم} هرچه زودتر انجام شود (به ضمیمه 3 نگاه کنید).

کبک

در مورد داده های مربوط به اقدام قانونی به سقط جنین در کبک باید به موسسه آمار کبک { www.bdso.gouv.qc.ca } مراجعه کرد. جدول سه صفحه ای موجود  در آن شمار کلی 26124 فقره اقدام به سقط در سال 2010 در این استان را نشان می دهد، اما در پاورقی هشداری مربوط به عوامل متعددی آمده که سبب شده اند این داده ها ناقص باشند. (ضمیمه 4).

بنابراین کبک با وجود 88436 تولد در سال 2010 (به جدول «تولدها و میزان موالید» موسسه آمار کبک (ISQ) مراجعه کنید                                             http://www.bdso.gouv.qc.ca/pls/ken/p_afch_tabl_clie?p_no_client_cie=FR&p_param_id_raprt=784)))، به ازای هر 4 تولد، شاهد یک سقط بوده است.

منبع: http://www.vivere.info/PDF/StatistiqueAvortementCanada.pdf

 

 

 

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

بوغیری، سعیده

مطالب نویسنده