خطای اوباما؟ (لوموند دیپلماتیک: ژوییه 2014)

سرژ حلیمی برگردان شهباز نخعي

آیا این ارزیابی نماینده ایالت ایلی نویز که در اکتبر سال ۲۰۰۲ می گفت اشغال عراق تنها «شعله های آتش در خاورمیانه را تیزتر و بدترین تحریکات را در دنیای عرب ترغیب و یارگیری القاعده را بیشتر خواهد کرد» روشن بینانه نبود؟  آیا معاون رئیس جمهوری امریکا که در آن زمان وعده می داد که از ارتش امریکا به عنوان نیروی «آزادی بخش» استقبال خواهد شد، دوراندیش تر بود؟  با این حال، این دومی یعنی آقای ریچارد (دیک) چنی است که امروز اولی یعنی آقای باراک اوباما را متهم می کند که درعراق مانند یک پسر ساده لوح خائن عمل کرده است و با پررویی استثنایی نتیجه می گیرد که: «به ندرت یک رئیس جمهوری ایالات متحده این همه درباره این همه چیز و به زیان این همه مردم اشتباه کرده است (۱)».

آقای اوباما درحال حاضر اعزام نیروهای امریکایی علیه جهادگرایانی که کنترل بخشی از عراق را در دست دارند را منتفی دانسته (پرونده  این ماه در مورد عراق را بخوانید) ولی پذیرفته که ۳۰۰ «مشاور نظامی» نزد رژیم بغداد بفرستد و درعین حال اعلام کرده که نخست وزیر نوری المالکی باید جای خود را به دیگری بدهد.  نزدیک به ۶۰ سال پیش، ایالات متحده «مشاوران نظامی» برای یک رژیم اقتدارگرا و فاسد [دیگر] یعنی رژیم ویتنام، نگودین دیم فرستاده بود.  یک روز، خسته از قدرناشناسی حمایت شده اش، او را به کشتن داد (یا کشت).  ادامه ماجرا شاید گویای اکراه مردم امریکا از گام نهادن در راه جنگ باشد.  هجوم و یورش نظامی، موجب به آتش کشیده شدن سراسر هندوچین و چندین میلیون کشته شد. 

ترازنامه مداخله قدرت های غربی برای دنیای عرب نیز فاجعه بار است.  [غربی ها] زمانی که می توانند در توسعه اقتصادی و اجتماعی تونس یا مصر به عنوان نمونه با چشم پوشی از بدهی هایشان مشارکت داشته باشند، خست و لئامت زیاد به خرج می دهند ولی هنگامی که موضوع ازبین بردن دشمن پیش می آید با توسل به اصول بزرگ انسانی، بدون توجه به هزینه ها گشاده دست می شوند. البته این اصول بزرگ انسانی را هرگز در مورد حکومت های مورد حمایتشان اجرا نمی‌کنند: نه به اسرائیل ، نه  قطر و نه عربستان سعودی(۲).

در ۱۳ ژوئن، رئیس جمهوری اوباما مسئولیت وضعیت غم انگیز موجود در کشورهای ویران شده توسط ایالات متحده را به خود آنها نسبت داد: «درطول دهه گذشته، نیروهای امریکایی فداکاری های بزرگی کردند تا عراقی ها بخت ساختن آینده خود را داشته باشند».  به این ترتیب، او با تحریف تاریخ محافظه کاران نویی را ترغیب می کند که به نظرشان هرگونه پا پس کشیدن واشنگتن موجب تسریع سقوط امریکا و هرج و مرج در دنیا می شود.

سناتور جمهوری خواه جان مک کین، مکرر می گوید که جنگ عراق، پیش از آن که رئیس جمهوری کنونی به کاخ سفید بیاید به «پیروزی» رسیده بود.  به نظر او، راه حل هر بحران بین المللی اعزام تفنگداران دریایی است.  در ۱۵ مارس گذشته او خواستار فرستادن نیروهای امریکایی به اوکراین شد و در ۱۳ ماه مه می خواست که در نیجریه مداخله نظامی شود.  درسال ۲۰۰۲، آقای اوباما نمی خواست که «شعله های آتش در خاورنزدیک تند و تیز شود».  آیا در ماه های آینده نیز از چنین ذکاوتی برخوردار خواهد بود؟

۱-

Dick et Liz Cheney, « The collapsing Obama doctrine », The Wall Street Journal, New York, 18 juin 2014.

۲-مقاله «مصونیت عربستان سعودی » لوموند دیپلماتیک مارس ۲۰۱۲. در قطر دهها هزار کارگر خارجی در شرائطی نزدیک به برده‌داری در کارگاه های ساختمانی در ارتباط با مسابقات جهانی فوتبال ۲۰۲۲ کار می کنند.

 

پرونده ی «باراک اوباما» در انسان شناسی و فرهنگ
http://www.anthropology.ir/node/15225

پرونده «آپارتاید اسرائیل» در انسان شناسی و فرهنگ
http://www.anthropology.ir/node/24048

پرونده ی «تحولات خاور میانه» در انسان شناسی و فرهنگ
http://www.anthropology.ir/node/10253

پرونده «لوموند دیپلماتیک» در انسان شناسی و فرهنگ
http://anthropology.ir/node/15007

 

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

نخعی، شهباز

مطالب نویسنده