توسعه نایافتگی توسعه در ایران (ویدئو)

ناصر فکوهی

برای آسیب شناسی توسعه در ایران، ابتدا باید به تبارشناسی مفهوم توسعه و تاریخچۀ ورود آن به ایران بپردازیم. توسعه مانند بسیاری از مفاهیمی که در قرن بیستم وارد ایران شد، مثل ملیت، دولت ملی و دانشگاه، مفهومی نبود که در داخل ایران شکل گرفته باشد؛ وارداتی بود. لذا انطباق مفهوم توسعه با اقتضائات جامعۀ ایران، نیازمند تلاشی مستمر بود؛ تلاشی که تا پیش از انقلاب اسلامی در ایران اتفاق نیفتاده بود و همه سعی در تقلید توسعۀ غربی داشتند، آن هم به شکل مکانیکی.
از دورۀ ناصری تا انتهای پهلوی دوم، تصور این بود که ما با قدرت و زور می توانیم از ایران یک کشور اروپایی بسازیم و مثلاً تهران را به پاریس تبدیل کنیم. اما انقلاب اسلامی به درونی کردن توسعه کمک کرد. البته اگر کشور درگیر جنگ تحمیلی نمی شد و روندِ درونی سازی، آرام و منطقی پیش می رفت، این انطباق بهتر صورت می گرفت.

 

سخنرانی: 30 اردیبهشت 1393، دانشگاه تهران

 

برای مشاهده ویدئو ها در  آدرس های زیر کلیک کنید :

 

بخش اول
http://simafekr.tv/0fa599idattach.htm

بخش دوم
http://simafekr.tv/0fa600idattach.htm

 

پرونده ی «ناصر فکوهی» در انسان شناسی و فرهنگ
http://www.anthropology.ir/node/9132
 

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

فکوهی، ناصر / مدیر انسان شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده