انسان شناسان متخصص ایران ( 22 ) مری گود

پیمان اسحاقی

خانم دکتر مری جو دلوچیو گود (Mary-Jo Delvechio Good)، انسان شناس آمریکایی، از انسان شناسان متخصص ایران به شمار می رود که درباره ابعاد بهداشتی و مفاهیم مرتبط با آن در فرهنگ ایرانی به پژوهش پرداخته است.
ایشان دکترای خود را در سال 1977 در رشته جامعه شناسی و مطالعات خاورمیانه دریافت نمود. اما در ادامه به جامعه شناسی پزشکی روی آورد و به مطالعه مسائلی همچون دین، سیاست، قدرت و سلسله مراتب اجتماعی علاقه مند شد. وی از سال 1984 در گروه جامعه شناسی دانشگاه هاروارد/ آمریکا به تدریس جامعه شناسی پزشکی مشغول گردید که تا به امروز نیز ادامه داشته است. از حیث تدریس، وی بیشتر به تدریس دروسی درباره سیاست بهداشتی و اخلاق زیستی در چشم اندازهای جهانی و زیستی، جامعه شناسی سلامت جهانی، هویت جنسی و فرهنگ در جوامع اسلامی و خاورمیانه و جامعه شناسی پزشکی پرداخته است. وی هم اکنون بر مطالعات تطبیقی – فرهنگی، پزشکی زیستی، اخلاق زیستی و بیوتکنولوژی، جهانی شدن آگاهی پزشکی، هویت جنسی، سیاست بهداشتی و سیاست بین الملل به تحقیق می پردازد. وی تحقیقات میدانی خود را از ترکیه و ایران آغاز کرد و هم اکنون علاوه بر تدریس در گروه پزشکی اجتماعی در مدرسه پزشکی دانشگاه هاروارد، عضو کمیته دائمی در مرکز مطالعات خاورمیانه درهمین دانشگاه نیز هست و سمینار هویت جنسی این مرکز را به مدت پنج سال در اختیار داشته است. علاوه بر آن، وی تا به امروز مسئولیت برنامه های علمی بسیاری را بر عهده داشته که از آن میان می توان به برنامه مشترک هاروارد – ام. آی. تی در « سلامت، علم و فن آوری» اشاره کرد. وی همسر بایرون گود, دیگر انسان شناس متخصص ایران, است.

آثار او درباره ایران :
( به همراه بایرن گود و ج. فار ) وضعیت اجتماعی و باروری : مطالعه یک شهر و سه روستا از شمال غرب ایران
Social status and fertility: a study of a town and three villages in northwestern Iran Population studies. (1980). 34:2 pp 201, 311-19.

آدرس صفحه شخصی دکتر مری گود :
http://www.wjh.harvard.edu/soc/faculty/good/

آدرس برای تماس با دکتر مری گود :
617-495-1427 (Phone)
617-496-5794 (FAX)
458 William James Hall
33 Kirkland Street
Cambridge, MA 02138
maryjo_good@hms.harvard.edu

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

اسحاقی، پیمان

مطالب نویسنده