چهره ماه مه: اولریش بک به بهانه سالروز تولد او: 15 مه 1944

گردآوری و برگردان مهسا شیخان/ حسین سراجی

اولریش بک استاد جامعه شناسی در دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ است (LMU)، که از سال 2013 محقق اصلی پروژه ERC: "روش شناسی جهان وطن در آزمایشگاه تغییرات آب و هوا" یوده است. اولریش بک از سال 1997، استاد مدعو قرن ژورنال تخصصی جامعه شناسی در مدرسه اقتصاد لندن و از سال 2011 استاد بنیاد علوم انسانی در پاریس است. وی همچنین ویراستار مشترک مجله سوزیال ولت (Soziale Welt) و ویراستار کتاب های مدرنیته در شورکامپ است. از جمله حوزه های مطالعاتی وی می توان به جامعه خطر، فردیت گرایی نهادیه، مدرنیزاسیون واکنشی، جهان وطنی، و ظهور جوامع در خطر جهان وطنی اشاره کرد. وی مدیر مرکز تحقیقات مشترک بر روی مدرنیزاسیون واکنشی در دانشگاه مونیخ (با همکاری با دیگر دانشگاه ها در آن مناطق) است، که  بودجه تحقیقاتی اش در خلال سال های 1999-2009 توسط بنیاد تحقیقات آلمانی تامین شد.

پروفسور بک واحدهای درسی متمرکز بر نظریه مدرنیزاسیون، جامعه شناسی مخاطره، تحول نابرابری های شغلی و اجتماعی را تدریس می کند. درمرکز LSE، وی سمینار کارشناسی ارشد را با تمرکز بر جنبه های نظریه اجتماعی مدرن به دانش جویان ارائه می کند. کتاب اولریش بک با تمرکز بر دنیا در خطر (تغییرات آب و هوایی، تروریسم، بحران های مالی) حوزه های سیاسی، تجربی و نظری وی را برای سال های متمادی شکل داده اند.

اکثر فعالیت های تحقیقاتی وی شامل مطالعه تجربی دراز مدت بر کاربردهای سیاسی و جامعه شناسی مدرنیزاسیون واکنشی است، که پیچیدگی ها و عدم اطمینان به فرآیند تحول را از مدرنتیه اول تا دوم بررسی می کند. خصوصا، وی بر روی چارچوب جامعه شناسی برای تحلیل بر پویایی ها و دو سوگرایی جوامع جهان وطن کار می کند. کتاب های پروفسور بک به بیش از 35 زبان زنده دنیا ترجمه شده اند. وی به صورتی منظم مقالاتی را در روزنامه های ملی اروپا منتشر می کند. برخی از کتاب های وی عبارتند از عشق از راه دور (2014)، اروپای آلمانی (2013)، بیست مشاهده دنیای پر هرج و مرج و آشفته (2012)، خدایی از خود (2010)، اروپای جهان وطن (با ای. گراند) (2007). در زیر یکی از مقالات وی با عنوان چگونه به قطعه ای از موزه تبدیل نشویم؟ را ملاحظه می کنید.

چکیده

در این مقاله من می خواهم که به دو پرسشی که در طی مطالعات شخصی ام بر مبنای کار الهام بخش مایکل بوراوی ایجاد شده بود بپردازم. در ابتدا، با روحیه وی در مورد بازسازی روشنگری جامعه شناسانه از طریق قایل شدن تفاوت میان انواع مختلف جامعه شناسی های مختلف موافق هستم، اما خوشبینی وی را در این مورد که جامعه شناسی می تواند به راحتی می توان به بخش حیاتی گفتمان عمومی و فعالیت ها تبدیل شود را بر نمی تابم. دوم، اینکه فکر نمی کنم که جامعه شناسی رایج حقیقتا برای انجام چنین ماجراجویی ای آماده شده باشد. بحث من نکاتی مخالف را ارائه می دهد: تمام انواع مختلف جامعه شناسی عمومی و غیر عمومی در خطر تبدیل شده به قطعه هایی در موزه هستند.  بنابراین، جامعه شناسی نه تنها نیازمند یک صدای عمومی است، این همچنین نیازمند احیاء و بازسازی است در ابتدا- برای اینکه کلا برخوردار از چنین صدای عمومی باشد.

جامعه شناسی نه تنها نیازمند صدای عمومی است، همچنین نیازمند بازسازی و احیاء برای قرن بیست و یکم است.

مایکل بوراووی قطعه ای الهام بخش برای جامعه شناسی عمومی (2005) را نوشت.  چندین سال است که فکر نمی کنم که من بابت این مقاله و یا هر مباحثه جامعه شناختی دیگری هیجان زده شده باشم. شاخص شخصی من برای اینگونه مباحث تعداد زیاد علامت های تعجب است که من در تمام طول این مقالات خواهم گذاشت. می خواهم به دو مورد از این علامات در اینجا بپردازم. اول، با به اشتراک گذاری روحیه احیاء روشنگری جامعه  شناختی و با قائل شدن تمایز میان انواع مختلف جامعه شناختی عمومی، من با خوشبینی وی در این مورد که جامعه شناسی به آسانی می تواند به یک بخش حیاتی گفتمان عمومی و کنش تبدیل شود مخالفم. دوم، فکر نمی کنم که جامعه شناسی رایج و متداول واقعا برای چنین ماجراجویی آماده باشد. بحث من به مسیری کاملا متضاد جاری می شود: تمامی انواع مختلف جامعه شناسی غیر عمومی و عمومی در خطر تبدیل به قطعه هایی در موزه هستند. بنابراین، جامعه شناسی نه تنها نیامند یک صدای عمومی است، همچنین نیازمند احیایی دوباره است- برای اینکه اول از همه بتواند هر گونه صدایی داشته باشد.

برای مطالعه  کامل مقاله روی فایل پیوست کلیک کنید.

 

ویژه نامه ی «هشتمین سالگرد انسان شناسی و فرهنگ» 
http://www.anthropology.ir/node/21139

ویژه نامه ی نوروز 1393 
http://www.anthropology.ir/node/22280

 

دوست و همکار گرامی
چنانکه از مطالب و مقالات منتشر شده به وسیله «انسان شناسی و فرهنگ» بهره می برید و انتشار آزاد آنها را مفید می دانید، دقت کنید که برای تداوم کار این سایت و خدمات دیگر مرکز انسان شناسی و فرهنگ، در کنار همکاری علمی،  نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان وجود دارد.
کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند:

شماره حساب بانک ملی:
0108366716007

 شماره شبا:
 IR37 0170 0000 0010 8366 7160 07

 شماره کارت:
6037991442341222

به نام خانم زهرا غزنویان

 

 

پیوستاندازه
فایل 23074.docx36.42 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

شیخان، مهسا / معاونت روابط بین المللی

مطالب نویسنده